Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Klystýr je v podstatě procedura, během které se navede tekutina do řitního otvoru za účelem vypláchnutí střev. Klystýry jsou skvělé pro vyprázdnění a vyčištění tlustého střeva a nesou spoustu zdravotních benefitů. Jak však můžete provést klystýr doma? Je to ve skutečnosti velmi jednoduché a relativně bezpečné. Najdete zde tedy rady pro případ, že potřebujete rychlou, jednoduchou a efektivní metodu, jak si pročistit střeva a játra nebo už vás otravuje věčná zácpa. Tento článek vám ukáže, jak provést dva různé druhy klystýrů – čistící klystýr a zadržovací klystýr.

Příprava

  1. 1
    Sežeňte si všechny nutné potřeby. I když je klystýr poměrně jednoduchý, tak budete potřebovat několik základních pomůcek:
    • Několik velkých, starých ručníků
    • Lžička organického mandlového oleje, olivového oleje nebo kokosového oleje na lubrikaci
    • 1 l destilované vody na tělesné teplotě
    • Čistá sada na klystýr
    • Kniha nebo magazín – bude se to hodit!
  2. 2
    Najděte si teplé, pohodlné místo, kde můžete provést klystýr. Může se, například, jednat o prosluněnou, teplou koupelnu či záchod. Měl by tam být dostatek místa na uchycení irigátoru. Irigátor by měl být asi 60-90 cm nad zemí.
    • Ujistěte se, že místo na odpočívání je blízko koupelny – pokud není přímo v ní. Jakmile uděláte klystýr, tak můžete mít pouze několik sekund předtím, než se vaše tělo vyprázdní. Můžete mít tak problém, pokud se vám to stane a nejste blízko záchodu.
  3. 3
    Dejte dohromady sadu na klystýr podle instrukcí na krabičce. Klystýrová sada obvykle obsahuje:
    • irigátor
    • háček na zavěšení irigátoru
    • hadičku
    • svorku
    • rektální vršek (hubici)
  4. 4
    Rozložte na podlahu koupelny ručníky. Udělejte si to co nejvíce pohodlné.
  5. 5
    Použijte olej na lubrikaci řitního otvoru a konce hadičky irigátoru.
    Reklama
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Zadržovací klystýr

Stáhnout PDF
  1. 1
    Zjistěte si, co zadržovací klystýr představuje. Pokud se vám čistící klystýr zdá jako procházka růžovým sadem, tak vězte, že zadržovací klystýr je cesta do strmého kopce. Zadržovací klystýr znamená přesně to, co naznačuje: namísto rychlého vyloučení odpadu ze střev, musíte vodu v sobě zadržet alespoň po dobu 5 až 15 minut. Běžnými ingrediencemi na zadržovací klystýr jsou:
    • Káva. Pražená káva je nejlepší, ale dá se použít i instantní. Kávové klystýry stimulují jak střeva, tak i žlučník.[1] Vyberte si ten správný typ, jinak můžete zůstat vzhůru po celou noc, vzhledem k tomu, že střeva mají velmi silné absorpční schopnosti.
    • Probiotika. Probiotika jsou dobré na kvasinkové infekce a kandidózu.[2] Postačí vám jakákoliv probiotika.
    • List maliníku. List maliníku obsahuje velké množství železa a zlepšuje zrak a podle všeho je velmi přínosný pro ženy. [3]
    • Infuze z mladého ječmene. Podle všeho má dodat tělu prospěšné bakterii a vyživovat tlusté střevo. Jedná se o druhou část celkové střevní očisty.
  2. 2
    Jelikož v sobě budete zadržovat vodu déle než u čistícího klystýru, tak se ujistěte, že všechny ingredience, které používáte, jsou bezpečné. Zadržovací klystýry mohou být skvělé, ale při špatném použití dokáží ublížit. Ujistěte se proto, že cokoliv, co používáte, by vám nedělalo problém sníst.
  3. 3
    Následujte tu samou proceduru – jako v části o čistícím klystýru – přípravy vody na klystýr, vkládání a vyndávání hadičky z těla. Jedná se o úplně ten samý proces.
  4. 4
    Snažte se, aby se vaše tělo přirozeně nevyprázdnilo. Namísto toho v sobě roztok zadržujte alespoň po dobu 5 až 15 minut. Pokud máte bolesti břicha, tak si udělejte jemnou masáž bříška a snažte se najít pohodlnou pozici.
  5. 5
    Jakmile nastane čas se vyprázdnit, tak se dostaňte k záchodu a vyprázdněte se.
  6. 6
    Hotovo! Vyčistěte všechny potřeby a nechte je uschnout na vzduchu předtím, než je uklidíte.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Čistící klystýr

Stáhnout PDF
  1. 1
    Zjistěte si, co čistící klystýr představuje. Čistící klystýr je to, co si většina lidí představí pod slovem „klystýr“: rychlé a jednoduché vyprázdnění a pročištění střev. Existuje několik různých druhů čistících klystýrů. Tady je několik příkladů, které můžete doma bezpečně použít:
    • Citrónová šťáva. Citrónová šťáva čistí střeva a upravuje jejich pH. Detoxifikuje. [4]
    • Jablečný ocet a voda. Upravuje pH ve střevech a pomáhá vypudit hlen z těla.[5]
    • Čaj z šanty kočičí („catnip“). Tento čaj pomáhá se zácpou a dokáže snížit vysokou horečku. [6]
    • Kořen lopuchu. Kořen lopuchu je široce využíván v Asii a má mít schopnost zbavit tělo přílišných zásob vápníku a pročistit krev.[7]
    • Heřmánkový čaj. Velmi uklidňující a efektivní.
  2. 2
    Smíchejte jakoukoliv bylinku s vodou – ujistěte se, že je bylinka dostatečně naředěná. Varování: vždy nařeďte klystýr více, než jste považovali za nutné. Klystýr je hlavně o vodě. Ingredience navíc pouze zesilují jeho sílu.
  3. 3
    Používejte svorku u irigátoru na zamezení protékání a naplňte jej s čistou, destilovanou vodou, případně nějakým roztokem. Držte hadici irigátoru nad vanou nebo záchodem. Uvolněte svorku a nechte vodu volně vytékat, dokud se nevytéká stálým proudem. Ujistěte se, že se v hadičce netvoří žádné bubliny. Následně můžete opět hadičku zavřít pomocí svorky.
  4. 4
    Lehněte si na záda a přitáhněte si kolena k hrudi. Najděte si pozici, která je vám příjemná. Některým lidem vyhovuje ležet na boku, protože během toho do sebe lépe dostávají roztok.
  5. 5
    Jakmile jste v příjemné pozici, vložte do svého řitního otvoru zhruba 5 centimetrů hubice hadičky. Přestaňte, pokud cítíte nějaký odpor a upravte sklon hubice. Hadičku by se vám mělo podařit dát do těla s lehkostí.
  6. 6
    Pomalu otevřete svorku, abyste pustili vodu. Jděte na to pomalu, jelikož příliš rychlý a náhlý proud vody může vyvolat potřebu se okamžitě vyprázdnit. Klíčem k úspěšnému klystýru je schopnost dostat do sebe co nejvíce vody a držet ji v sobě tak dlouho, dokud si tělo neřekne o vyprázdnění. Pokud máte bolesti břicha, tak zavřete hadičku a zhluboka se nadechněte. Pak pokračujte dále. Také vám pomůže jemná masáž bříška.
  7. 7
    Poté, co jste do sebe dostali co nejvíce vody, vyndejte ze sebe hadičku. Zůstaňte ještě ležet nebo běžte na záchod.
  8. 8
    Poté, co jste v sobě zadrželi tekutinu po doba několika minut, sedněte si na záchod a uvolněte se. Počkejte, než se tělo samo rozhodne vyprázdnit.
  9. 9
    Hotovo! Vyčistěte všechny potřeby a nechte je uschnout na vzduchu předtím, než je uklidíte.
    Reklama

Tipy

  • Poprvé na to jděte jednoduše. Nepokoušejte se o nějaké komplikované roztoky – prostě jen použije destilovanou vodu.
  • Nenechte se odradit. Většina irigátorů má obsah 2 litry, což je hodně kapaliny. Nemějte špatný pocit, pokud do sebe nedokážete dostat 2 litry kapaliny! Není to soutěž. Je to klystýr.
  • Ujistěte se, že máte všechno co potřebujete po ruce, abyste se nemuseli příliš natahovat nebo se snažit na něco dosáhnout během klystýru. Není to příjemné.
  • Kontrolujte teplotu roztoku. Ideální teplota je asi 39°C. Pokud je roztok příliš studený, tak můžete mít bolesti břicha. Pokud je příliš horký, tak vás může v břiše pálit.
Reklama

Varování

  • Alkoholové klystýry nejsou vhodné, jelikož jsou extrémně nebezpečné.[8] Ani je nezkoušejte.
  • Vždy si pořádně namažte řitní otvor a hubici irigátoru nějakým olejem.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 56 029 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 56 029 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama