Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Růže jsou nádherné voňavé květiny, které seženete v mnoha barvách a velikostech. Když o ně budete správně pečovat, vydrží vám ve váze krásné i týden a půl po nařezání. V tomto článku se dozvíte, jak se o růže starat, aby vám vydržely co nejdéle čerstvé.

Metoda 1 ze 3:
Výběr čerstvých růží

 1. 1
  Nařezejte si květiny brzy ráno. Pokud si řežete růže z vlastní zahrady, abyste si je mohli dát domů, nařezejte je co nejdříve ráno, ještě než se venku udělá teplo. Když je uříznete, když budou chladné, nezvadnou hned po nařezání. Ihned je dejte do čistého kbelíku s čerstvou vodou.
  • Večer před řezáním růží je důkladně zalejte. Když budou mít dost vody, vydrží déle i po nařezání.[1]
  • Stonky odřízněte čistými nůžkami v úhlu 45 stupňů.
 2. 2
  Kupujte růže pouze od důvěryhodných květinářů. Pokud nemáte vlastní růže, nakupujte pouze u dobrých květinářů, se kterými se znáte. Budete tak mít vždy čerstvé a zdravé růže.
  • Zeptejte se květináře, jaké květiny mu dnes dovezli a zda má nějaké čerstvé růže.
  • Kupte si růže, které byly v chladném prostředí. Růže, které byly v pokojové teplotě, nevydrží tak dlouho.
  • Renomovaná květinářství kupují květiny několikrát týdně, aby měli vždy čerstvé květiny k doručení.[2]
 3. 3
  V místě, kde se okvětní lístky setkávají se stonkem květiny zmáčkněte. Podle toho snadno poznáte, zda jsou stále čerstvé. Kupované květiny v tomto místě velmi jemně zmáčkněte. Pokud jsou je spodní okvětní lístek volný a šustivý, růže jsou již staré a neměli byste je kupovat. Pokud je tento lístek pevný a hladký, růže jsou čerstvé.
 4. 4
  Podívejte se, zda růže nemají nějaké poškození nebo ulomené okvětní lístky. Všechny růže si dobře prohlédněte a přesvědčte se, že jsou v naprostém pořádku. Až si růže přinesete domů, můžete sundat několik poškozených okvětních lístků, ale poškozené špičky vnitřních okvětních lístků nenahradíte.
 5. 5
  Již po cestě domů byste růže měli dát do vody. Když je necháte jen několik minut bez vody, ublíží jim to a nevydrží dlouhé čerstvé. Vezměte si s sebou do květinářství nádobu s trochou vody, abyste mohli růže přenést v ní.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Příprava stonků

 1. 1
  Stonky zastřihávejte pod vodou. Když zastřihněte stonky květinám pod vodou, budou stále čerstvé a ke stonkům se nedostane vzduch. Když se ke stonku růže dostane vzduch, okamžitě začne způsobovat rozklad, stejně jako když se vzduch dostane například k čerstvě nakrájenému jablku. Když budete stonky zastřihávat pod vodou, vyhnete se tomu. [3]
 2. 2
  Použijte nůž nebo speciální nůžky na zastřihování. Ostrý nůž nebo ostré nůžky se vám budou hodit nejvíce. Běžnými nůžkami byste stonek květin zmáčkli, což by jim zabránilo nasávat dostatek vody. Pokud dáváte růže do nízké vázy, odstřihněte si stonky podle potřeby.
  • Vždy stonky zastřihávejte v úhlu 45 stupňů – díky tomu budou snáze přijímat vodu.
  • Nástroje musí být naprosto čisté. Ruční nůžky byste měli umýt horkou vodou a mýdlem po každém použití, aby se na nich neusazovaly bakterie.
 3. 3
  Sundejte ze stonku listy. Část stonku, která bude pod vodou, by na sobě neměla mít žádné listy, protože listy pod vodou začnou hnít a ve vodě se namnoží bakterie. Na horním konci stonku můžete několik lístků nechat, ale všechny ostatní musíte sundat.
 4. 4
  Každých několik dní růže zastřihněte. Když budete stonky stříhat každé dva nebo tři dny, růže se lépe dostanou k vodě. Vždy používejte stejný postup jako při prvním stříhání a nezapomeňte růže stříhat v úhlu 45 stupňů.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Vystavování růží

 1. 1
  Použijte naprosto čistou vázu. Když vázu pouze vyplachujete vodou, namnoží se v ní bakterie, které jsou pro čerstvé růže škodlivé. Vždy vázu vyčistěte horkou mýdlovou vodou a kartáčem. Než budete pokračovat, důkladně ji vypláchněte.
 2. 2
  Naplňte vázu čerstvou vodou. Nařezané růže potřebují spoustu vody. Naplňte vázu do ¾ čistou studenou vodou z kohoutku a naaranžujte do ní růže tak, aby byly stonky asi 2 cm nad dnem. Díky tomu budou mít tolik vody, kolik potřebují.
  • Můžete růžím nasypat živiny. V zahradnictví koupíte „potravu“ pro růže, kterou jim nasypete do vody, aby vydržely čerstvé co nejdéle.
  • Přidejte do vody několik kapek bělidla, aby se v ní nemnožily bakterie. Nesmíte to ale přehnat, jinak růže poškodíte. [4]
  • Můžete do vody přidat také minci, nebo tabletu aspirinu.
 3. 3
  Každých několik dní měňte vodu. Každé dva dny vyměňte růžím vodu, abyste měli jistotu, že se v ní nepřemnožily bakterie. Dejte do vázy čerstvou vodu, potravu pro růže a správné množství bělidla. Zastřihněte stonky a opět květiny naaranžujte do vázy.
 4. 4
  Růže potřebují chladnější teploty. Když je budete mít na chladnějším místě, vydrží vám velmi dlouho čerstvé. Nedávejte je na okna ani do teplejších pokojů. Na noc je můžete dávat i do ledničky.
  Reklama

Tipy

 • Řezané květiny nedávejte poblíž ovoce. Ovoce vylučuje plyny, které květinám nesvědčí.
 • Jakmile růže začnou vadnout, nevyhazujte je do koše – nadrťte je a hoďte je na kompost.
 • Biocid je produkt, který zabíjí bakterie. Na řezané květiny si můžete v zahradnictví koupit speciální biocidy. Existují také domácí recepty na biocid, například 1 ml bělidla na 1 l vody, nebo půl gramu kyseliny citronové na litr vody.[5]
Reklama

Varování

 • Při práci s růžemi používejte ochranné rukavice, abyste se nepopíchali o trny.
 • Nesundávejte z růží trny. Když to uděláte, zvadnou vám dříve.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Váza
 • Nůžky
 • Voda
 • Bělidlo, mince nebo aspirin
 • Potrava pro květiny
 • Zahradnické rukavice

O tomto wikiHow

Pilar Zuniga
Spoluautor od:
Květinová designérka & Majitelka, Gorgeous and Green
Tento článek spoluautor od Pilar Zuniga. Pilar Zuniga je květinová designérka a majitelka Gorgeous and Green, certifikovaného studia ekologického obchodního designu se sídlem v Oaklandu v Kalifornii. Pilar má více než 10 let zkušeností s květinovým designem. Se zaměřením na to, aby byl přátelský k planetě a podporoval místní producenty, byl její podnik Gorgeous and Green uveden v Energy Upgrade California, Molly My, Apartment Therapy, 100 Layer Cake, Design Sponge a Trendy Bride. Studio nabízí aranžování květin, dárkové koše a design událostí a svateb; a Pilar vyučuje workshopy o designu květin a udržitelnosti ve svém oboru. V roce 2001 získala Pilar titul BA v antropologii na University of California v Berkeley. Tento článek byl zobrazen 8 585 krát
Kategorie: Zahradničení
Stránka byla zobrazena 8 585 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama