Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Třese se váš pes, když jdete v zimě na chvíli ven, nebo má rád skotačení ve sněhu? Během zimního období je některým psům zima, stejně jako jejich majitelům, zvláště pokud nejsou na zimu zvyklí. Mnozí psi jsou však schopní vypořádat se s chladem mnohem lépe, než člověk. Abyste udrželi psa během zimy v teple, musíte vzít v úvahu jeho rasu a zdraví. I vašemu štěněti musíte zajistit teplo a pohodlí po celou zimu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Péče o psy během zimy

  1. 1
    Pečujte správně o srst svého psa. Nedávejte psa stříhat, protože srst je pro něj v zimě hlavním zdrojem tepla. Zajistěte mu i během zimního období správnou údržbu, vyčesávejte žmolky a důkladně kartáčujte, protože zacuchaná srst je méně odolná proti sněhu a chladnému dešti a méně izoluje.[1] Důsledná péče o srst pomůže zmírnit problémy s lupy, které se tvoří během suché zimy.
  2. 2
    Koupejte svého psa uvnitř. Ujistěte se, že je váš pes úplně suchý, než půjde ven. Během náhlého ochlazení jej koupejte méně často, nebo zvažte, zda jej vůbec koupat. Pamatujte, že v chladném počasí trvá déle, než pes oschne. Ochráníte jej tak před nachlazením.
    • Koupejte psa v teplé vodě po kratší dobu a osušte jej co nejdříve. Nikdy jej nekoupejte ve studené vodě, prochladl by a nízká teplota prostředí by mu neumožnila, aby se zahřál.
  3. 3
    Nechte psovi ostříhat srst kolem polštářků na tlapkách. Pomůžete tím zamezit tvorbě kuliček ledu a sněhu mezi polštářky.[2] Po procházce zkontrolujte, zda nejsou polštářky popraskané, pořezané, nebo se na nich nezachytily nečistoty. Je dobré natírat je vazelínou nebo krémem na psí tlapky, myslete však na mazlavé otisky tlapek na podlaze.
    • Jestliže váš pes nenosí psí botičky, otřete mu z tlapek po každé procházce posypovou sůl plnou chemikálií; chemikálie mohou být jedovaté a sůl dráždivá.
  4. 4
    Nepřekrmujte svého psa. Je důležité, aby měl pes v zimě pravidelný přísun zdravé a vydatné potravy pro zachování energie a tepla. Na druhé straně pes, který žije uvnitř, nepotřebuje v zimě zvýšené dávky potravy, jinak riskujete, že ztloustne.
    • Větší množství potravy se dá zdůvodnit pouze u psů, kteří žijí po celou dobu venku a u psů, kteří jsou v zimě obzvláště aktivní. O množství jídla, které potřebuje váš pes, si promluvte s veterinářem.
    • Ujistěte se, že má váš pes neustálý přístup k čisté, nezmražené vodě, jak uvnitř, tak venku. Pro venkovní vodu můžete svému psovi pořídit vyhřívanou misku.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Jak udržet svého psa přes zimu zdravého

  1. 1
    Ochraňte svého psa před zimními nemocemi. Stejně jako lidé, i psi mohou v důsledku chladu a zimních povětrnostních podmínek onemocnět. Některými z hlavních rizik je infekce dýchacích cest ve vlhkém klimatu, omrzliny nebo pozření jedovatých látek.
  2. 2
    Držte svého psa v suchu a teple. Pomůžete jej tak ochránit před infekcemi dýchacích cest, jako je například kotcový (psincový) kašel (něco jako nachlazení u člověka). Jestliže váš pes onemocní infekcí dýchacích cest, vezměte jej okamžitě k veterináři. Pokud máte na jednom místě více psů, bude se onemocnění pravděpodobně šířit.[3]
  3. 3
    Problémy s omrzlinami mívají nejčastěji bezsrstí psi. Kontrolujte především ušní boltce a koneček ocasu. Když cítíte, že jsou studené, mají bílou, červenou nebo šedivou barvu, nebo jsou suché a tvrdé, může se jednat o příznaky omrzlin.[4] [5]
    • Máte-li u svého psa podezření na omrzliny, zabalte postižená místa do prostěradla nebo ručníku, aby se zahřála a vezměte jej okamžitě k veterináři.[6]
  4. 4
    Toxické zimní přípravky držte mimo dosah psa. Odmrazovač má neobvykle sladkou chuť, a má-li pes k němu přístup, bude jej olizovat. Jen čtyři čajové lžičky stačí na to, aby zabily psa který váží méně než 4,5 kg.[7]
    • Jestliže váš pes pozře odmrazovač, vezměte jej okamžitě k veterináři. Máte jen pár hodin na to, abyste mu zachránili život.
    • Další nebezpečí otravy představují návnady na krysy, které se v zimním období drží blíže obydlím. Mějte všechny jedovaté látky mimo dosah svých psů i ostatních zvířat. Pokud se vám nedopatřením některá z nich vysype nebo vylije, okamžitě to ukliďte.
  5. 5
    Věnujte pozornost všem onemocněním, která trápí vašeho psa. Artritida nebo osteoartritida se může během chladné zimy zhoršit. Promluvte si s veterinářem o lécích a vhodné léčbě a způsobech jak udržet v zimě svého artritického psa v teple a kondici.
  6. 6
    Když je počasí obzvláště chladné, dělejte kratší procházky. I kratší procházky skýtají dostatek pohybu.
    • Váš pes se může hýbat i uvnitř. Hrajte si s ním hry, házejte mu předměty a nechte jej za nimi utíkat, přetahujte se, schovávejte hračky. Nechte jej proběhnout se po schodech nahoru a dolů. Mějte však na paměti, že pokud má váš pes problémy s klouby, které mu běh znemožňují, nechte jej po schodech jen chodit.
  7. 7
    Uvědomte si, že led venku je pro psy stejně kluzký, jako pro lidi. Uklouznutí na ledě může vést ke zranění – podvrtnutí nebo namožení, takže si se svým psem nehrajte na ledě, obzvláště ne frisbee nebo hry s míčkem.
    • Držte svého psa daleko od zmrzlých rybníků a vodních nádrží. Led může vypadat pevně, pokud se však váš pes proboří, může utonout. To se bohužel stává i lidem, kteří chtějí své psy zachránit. I když je to velmi smutné, nikdy se o to nesnažte.
  8. 8
    Když se procházíte v zimě se svým psem, mějte jej na vodítku pro případ, že by se něco stalo. Mohla by například přijít sněhová bouře, náhle by se objevil sněhový pluh, nebo by se váš pes probořil do vody. Bez vodítka byste mu nebyli schopni pomoct. Ujistěte se, že máte svůj mobilní telefon nabitý, abyste mohli přivolat pomoc v případě, že byste se vy nebo váš pes dostali do problému.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Opatření zimního přístřešku pro venkovního psa

  1. 1
    Zjistěte, jak je plemeno psa, kterého máte doma, citlivé na chlad. Některá psí plemena jsou na chlad citlivější, jiná jsou na zimu přizpůsobena mimořádně dobře. Psa, který nesnáší chlad, byste neměli držet venku. Avšak i venkovní psi, kteří snášejí chlad dobře, potřebují ke svému pohodlí teplo a přístřeší.
    • Mezi plemena, která výborně snášejí chlad, patří aljašský malamut, sibiřský husky a čau-čau.[8]
    • Mezi psy, kteří snášejí chlad hůře, patří dobrmani, velmi malí psi, krátkosrstí nebo bezsrstí psi a chrti. Do této kategorie lze zařadit i psy, kteří mají velmi krátký sestřih. Hustá zimní srst je pro psy dobrou izolací.
  2. 2
    Opatřete odpovídající přístřešek. Optimální je, kdyby váš pes mohl v zimě zůstat uvnitř a ven chodit jen na procházky a kvůli venčení. To vám zaručí, že nenastydne, zatímco jste pryč, nebo když spíte. Malá štěňata by neměla zůstat venku, nemají schopnost zahřát se tak, jako dospělí psi.
    • Máte-li venkovního psa (třeba tažného), ujistěte se, že má přístup do své boudy a pelíšku. Čerstvá sláma zaručí vhodnou izolační vrstvu proti chladu ze spodu.[9] Nezapomeňte slámu pravidelně měnit.
    • Venkovní psí bouda by měla mít šikmou střechu, izolaci a vyhřívání, zvláště ve velmi chladném klimatu.[10] Během deštivých zim zajistěte, aby byl vchod do boudy chráněný před deštěm.
  3. 3
    Ujistěte se, že je bouda dostatečně izolovaná. U venkovní boudy zvažte zřízení falešné podlahy, která je 10 – 15 cm nad zemí. Do mezery dejte izolační materiál, například slámu nebo bublinkovou fólii, abyste odizolovali chlad vyzařující ze země. Během zvláště chladného dne můžete do této mezery pod podlahu vložit termofor s horkou vodou.
    • Ujistěte se, že má váš pes na podlaze dostatek teplé podestýlky. Použijte deky, ale nezapomeňte, aby měl pod nimi tlustou vrstvu slámy. Rozložte na podlahu minimálně 15 cm kompaktní vrstvy slámy a zvažte navršit ji i kolem stěn. Ponechte i volnou slámu, aby se do ní pes mohl zavrtat. To pomůže udržet teplo kolem jeho končetin a zmírnit průtah.
    • Pamatujte, že pokud v boudě není v noci dost teplo pro vás, není tam dost teplo ani pro vašeho psa.
  4. 4
    Ujistěte se, že je přístřešek dostatečně chráněný před větrem. Studený vítr výrazně zvyšuje intenzitu chladu. Vždy se ujistěte, že jsou venkovní psi před větrem chráněni. Před vchodem zvažte zřízení verandy, aby nebyl vítr vnikající dovnitř tak silný. Zjistěte, kterým směrem fouká, a vchod umístěte na opačnou stranu. Tak budete mít možnost umístit izolaci kolem boudy na tu správnou stranu, aby se snížily tepelné ztráty. Představu o tom, jak bude vítr studený, můžete získat na příslušných internetových meteorologických stránkách.[11]
  5. 5
    Pokud je studená vlna výjimečně chladná a dlouhá, pusťte všechny venkovní psy dovnitř; dokonce i stodola je teplejší než venkovní psí bouda. Pamatujte, že čím více vrstev izolace dáte kolem boudy, tím bude útulnější. Pro zesílení ochrany před chladem zvažte zakrytí boudy starou peřinou, přes kterou pak přehodíte nepromokavou plachtovinu.
  6. 6
    Boudu denně kontrolujte, abyste se ujistili, že je suchá a že do ní nezatéká. Vlhký chlad je o mnoho nebezpečnější ne suchý. Zkontrolujte, zda je i podestýlka teplá a suchá. Pokud pes leží na vlhké podestýlce, rychle se mu na kůži vytvoří vředy a infikované skvrny.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Udržení venkovního psa přes zimu v teple

  1. 1
    Ujistěte se, že je podestýlka teplá a správně umístěná. Podestýlka je pro udržení psa v teple velmi důležitá. Spí-li váš pes na zemi a někde v průvanu, zvedněte mu pelíšek. Uděláte to tak, že jej umístíte na nízkou platformu, několik centimetrů nad podlahou. Cílem je zastavit chlad ze země a ztrátu tepla.
    • Můžete snadno improvizovat, platformu udělejte ze sololitové desky, kterou podložíte knihami nebo cihlami.
    • Po domácku vyrobený pelíšek s polstrovanou vložkou, deky a staré oblečení vytvoří vhodnou a teplou podestýlku.
  2. 2
    Během chladných nocí zajistěte psovi teplo. To je zvláště důležité pro staré artritické psy. Zvažte umístit do boudy vyhřívaný psí pelíšek a termofor s horkou vodou.[12] Když pes zjistí, jak je vyhřívaný pelíšek příjemný a pohodlný, přijme jej a dokonce se bude těšit, jak se do něj v noci zachumlá.[13]
    • Zvlášť starší psi během chladnější zimy ztuhnou. Tím, že zajistíte kloubům teplo, výrazně zvýšíte jejich pohodlí. Pomohou i jednoduché věci. Psa, který se uložil ke spánku, zakryjte tlustou dekou.
    • Pokud máte staršího psa, podívejte se po pytlících s třešňovými peckami (dlouho si udrží teplotu, jaké byly vystaveny), které se používají k udržení lidských kloubů v teple. Řiďte se instrukcemi výrobce, ohřejte pytlík v mikrovlnné troubě, přiložte jej psovi na nemocný kloub a překryjte utěrkou. Tak bude mít váš pes větší pohodlí.[14]
    • Na trhu je k dostání více druhů elektrických dek a podložek pro psy. Můžete vyzkoušet i deky pro štěňata, které jsou navrženy tak, aby mladým štěňatům poskytly příjemnou tepelnou rovnováhu vhodnou na dlouhé ležení. Když vyberete elektrickou hřejivou podložku, vždy si pečlivě přečtěte návod k použití, jestli na ní může váš pes ležet přímo bez rizika popálenin. Na některých podložkách, které jsou určené pro veterinární použití, nelze ležet přímo. Musíte je překrýt prostěradlem, abyste zabránili popálení.[15]
  3. 3
    Pravidelně čistěte a měňte podestýlku kvůli blechám, bakteriím a špíně. V zimě je to obzvláště důležité, protože hmyz hledá jakékoliv teplé místo, kam by mohl zalézt.
  4. 4
    Na ochranu psích tlapek před sněhem a posypovou solí použijte botičky. Sůl dráždí psí tlapky a sníh je příliš studený. Botičky udrží tlapky v teple a ochrání je před dráždivou solí. Je tu však problém, pokud psa na botičky nezvykáte od štěněcího věku, budete pak s některými psy svádět boj, protože je odmítají nosit.
    • Jestliže váš pes botičky odmítá příliš vehementně, použijte pozitivní trénink. Obujte botičku na jednu tlapku, dejte mu pamlsek a pak ji zase sundejte. Opakujte to každý den a postupně zvyšujte počet botiček až do té doby, než si váš pes na jejich nošení zvykne.[16]
  5. 5
    Vyberte oblečení pro jednotlivé psy a situace. Psí oblečení pomůže udržet vašeho psa v zimě v teple. Je zvláště vhodné pro malé a velmi malé psy, krátkosrsté psy (například whippeti nebo chrti) a staré nebo nemocné psy.[17] Když se váš pes třese zimou stejně jako člověk, je to znamením, že potřebuje obleček.[18]
    • Můžete koupit nebo vyrobit (uplést, ušít, uháčkovat nebo prošít) oblečení (bundy, svetry nebo overaly) pro psa jakékoliv velikosti. Během vlhké zimy můžete navrch přidat nepromokavou vrstvu, ujistěte se však, že je prodyšná.
    • Ujistěte se, že je oblečení pro psa před použitím suché. Pokud by pes šel ven v mokrém oblečku, voda se bude odpařovat a vezme sebou i teplo jeho těla. Je dobré mít více kusů oblečení – jedno prát, druhé sušit a další bude připraveno k použití.
    • Je-li pes uvnitř, vysvlečte mu obleček, i když je teplota v domě nízká. Kdyby měl na sobě oblečení neustále, necítil by se v něm venku tak příjemně.
    Reklama

Tipy

  • Termofor můžete zastrčit pod psí pelíšek, aby jej rychle zahřál.
  • Je-li teplota venku velmi nízká, zkraťte procházky. Pokud doma máte dvířka pro psy, nebo vchod kudy váš pes chodí ven a dovnitř, všímejte si, kolik času venku tráví. Nedovolte mu, aby zůstal v chladu příliš dlouho.
  • Jestliže je zima vám, je s největší pravděpodobností zima i vašemu psovi. Ujistěte se, že na místě, kde váš pes spí, je dostatečně teplo, abyste tam mohli spát i vy.
  • Předtím, než svému psovi navléknete svetr, nechte jej 10-15 minut v sušičce. Svetr tak bude teplý a pro psa příjemný, a bude jej hřát hned, jak vyjde ven.
Reklama

Varování

  • Nikdy svého psa nenechávejte dlouho venku, když mrzne.
  • Psa, který je zvyklý přebývat uvnitř, nikdy v zimě venku nenechávejte. Psi si potřebují na změny teplot zvyknout. Jestliže chcete, aby pes zvyklý uvnitř zůstal v zimě venku, začněte se zvykáním už na podzim, aby si na změny teploty přivykl a jeho srst narostla hustší.
  • Nikdy nenechávejte psa v nevytopeném autě. Když vypnete topení a teplota rapidně klesne, bude to, jakoby seděl na mrazáku, vzduch necirkuluje, ale zůstává velmi chladný.
  • Kdyby se váš pes probořil na zmrzlé řece nebo jezeře, zavolejte pomoc. Nesnažte se jej zachránit sami a neohrožujte svůj vlastní život.[19]
Reklama

Reference

  1. Susan McCullough, Keep your dog warm this winter, http://www.mydogspace.com/dogs/keep-your-dog-warm-this-winter
  2. Bernadine Cruz, Heating up chilly dogs, http://www.petpublishing.com/dogken/news/pfizer01.shtml
  3. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby
  4. Susan McCullough, Keep your dog warm this winter, http://www.mydogspace.com/dogs/keep-your-dog-warm-this-winter
  5. Bernadine Cruz, Heating up chilly dogs, http://www.petpublishing.com/dogken/news/pfizer01.shtml
  6. Bernadine Cruz, Heating up chilly dogs, http://www.petpublishing.com/dogken/news/pfizer01.shtml
  7. Dr Lauren Hurowitz, How to keep your dog warm this winter, http://today.msnbc.msn.com/id/22989948/
  8. PetPlace, 10 Ways to Keep Your Dog Warm This Winter, http://www.petplace.com/dogs/10-ways-to-keep-your-pet-warm-this-winter/page1.aspx
  9. Janet Wall, Cold Weather Care, http://www.loveyourdog.com/cold.html
  1. PetPlace, 10 Ways to Keep Your Dog Warm This Winter, http://www.petplace.com/dogs/10-ways-to-keep-your-pet-warm-this-winter/page1.aspx
  2. http://www.nws.noaa.gov/om/winter/windchill.shtml
  3. Susan McCullough, Keep your dog warm this winter, http://www.mydogspace.com/dogs/keep-your-dog-warm-this-winter
  4. Animal Physiotherapy. McGowan. Publisher: Wiley-Blackwell
  5. Animal Physiotherapy. McGowan. Publisher: Wiley-Blackwell
  6. Animal Physiotherapy. McGowan. Publisher: Wiley-Blackwell
  7. Susan McCullough, Keep your dog warm this winter, http://www.mydogspace.com/dogs/keep-your-dog-warm-this-winter
  8. Dr Lauren Hurowitz, How to keep your dog warm this winter, http://today.msnbc.msn.com/id/22989948/
  9. Bernadine Cruz, Heating up chilly dogs, http://www.petpublishing.com/dogken/news/pfizer01.shtml
  10. BBC, Man dies trying to rescue dog from icy River Lune, http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-lancashire-11855053

O tomto wikiHow

Brian Bourquin, DVM
Spoluautorem článku je :
Veterinář a majitel Boston Veterinary Clinic
Tento článek spoluautorem článku je Brian Bourquin, DVM. Brian Bourquin, pro své klienty spíše známý jako „Dr. B ”, je veterinář a majitel Boston Veterinary Clinic, zdravotní péče pro domácí mazlíčky a veterinární kliniky se dvěma sídly, South End / Bay Village a Brookline, Massachusetts. Boston Veterinary Clinic se specializuje na primární veterinární péči, včetně wellness a preventivní péče, nemocné a pohotovostní péče, chirurgie měkkých tkání, stomatologie. Klinika také poskytuje speciální služby v oblasti chování, výživy a alternativních terapií bolesti pomocí akupunktury a terapeutických laserových ošetření. Boston Veterinary Clinic je akreditovanou nemocnicí AAHA (American Animal Hospital Association) a v Bostonu první a jedinou klinikou s certifikací Fear Free Certified Clinic. Brian má více než 19 let veterinárních zkušeností a získal titul MVDr. na Cornell University. Tento článek byl zobrazen 7 356 krát
Stránka byla zobrazena 7 356 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama