Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už chcete ušetřit na doplňcích trochu peněz nebo chcete vyrobit vlastnoruční dárek na míru pro kamarádku, háčkování čepice je výborný koníček. Háčkování celé čepice vám, pokud jste začátečník, může sice nahnat strach. S trochou času a dobrým návodem se vám ale podaří uháčkovat zbrusu novou čepici, kterou se budete moct pochlubit, pro sebe nebo kamarády.

Část 1 ze 2:
Začátek

 1. 1
  Vyberte si vlnu. Na klasického kulicha můžete použít jakoukoli vlnu. Obecně se ale začátečníkům pracuje lépe s vlnou, která je pružná a ne moc huňatá ani tlustá. Zkuste akrylovou nebo vlněnou přízi ze čtyř vláken. Na barvě nezáleží, ale při práci s tmavší barvou se vám budou hůř počítat oka, takže raději sáhněte po světlejších barvách.
 2. 2
  Vyberte si háček. Velikost háčku záleží na síle příze. Pokud použijete doporučenou vlnu z česané čtyřvrstvé příze, budete potřebovat hliníkový háček velikosti 5 (H/8). Pro začátečníky je to vhodná velikost, protože ho můžete použít na různě silné vlny a snadno se drží. Potom se ujistěte, že umíte háček dobře držet. Existují dva hlavní způsoby uchopení háčku:
  • Jako nůž (háček držíte, jako by to byl nůž, kterým se chystáte krájet).
  • Jako tužku (háček držíte, jako tužku, kterou se chystáte psát). Toto uchopení ale může mít souvislost s vyšším výskytem syndromu karpálního tunelu.
 3. 3
  Vyberte si velikost čepice. Než začnete háčkovat, musíte se rozhodnout, jak velká nebo malá má být vaše čepice. Máte dvě možnosti. Buď použijete obecný návod (viz níže), nebo hlavu přeměříte, aby čepice byla přímo na míru. Oba způsoby jsou dobré, ale pokud chcete čepici věnovat jako dárek, nebudete pravděpodobně mít přesné míry. Individuální obvod hlavy (od čela až po týlo) a její výšku (od ucha po vrcholek hlavy) můžete změřit, ale zde máte orientační velikosti:
  • Nedonošená miminka: obvod = 30 cm, výška = 11 cm
  • Novorozeňata: obvod = 36 cm, výška = 13 cm
  • Miminka (6 měsíců +): obvod = 41cm, výška= 15 cm
  • Děti a mládež: obvod = 51 cm, výška = 18 cm
  • Dospělí: obvod = 56 cm, výška = 22 cm
  • Dospělí s velkou hlavou: obvod = 61 cm, výška = 24 cm[1]
  Reklama

Část 2 ze 2:
Výroba

 1. 1
  Vytvořte si základní oko. Základní oko je začátek celého vzoru – oko, které udržuje během háčkování vlnu na háčku. Vytvoříte ho takto:
  • Stočte si volný konec příze do dlaně; obtočte ho kolem ukazováku a přichytněte pod prostředník.
  • Obtočte vlnu zpět okolo špičky ukazováku hned za první smyčku.
  • Vytvořte smyčku uprostřed příze a prostrčte ji středem velké smyčky, kterou jste obtočili kolem prstu.
  • Novou malou smyčku přetáhněte přes háček a pro upevnění zatáhněte za konec příze.
 2. 2
  Vytvořte řetízek. Řetízek je první řada ok, které uháčkujete. Vzhledem k tomu, že háčkujete čepici, řetízek nebude moc dlouhý – pro začátek jen pět ok. Pro vytvoření prvního oka, chytněte koneček základního oka a háček prostrčte dopředu, abyste měli dostatek volného místa. Obtočte vlnu jednou okolo horního konce háčku a pak ji protáhněte zpět základním okem. První oko je hotovo! Opakujte, dokud nebudete mít řetízek o pěti okách.
 3. 3
  Háčkujte dokola. To znamená, že uháčkujete malé kolečko – základ čepice (úplně nejsvrchnější část). Abyste mohli háčkovat dokola, musíte nejdřív ukončit řetízek a spojit ho. Prostrčte špičku háčku skrze první oko a vytvořte krátký sloupek (jako obvykle). Po protažení háčku budete mít začátek druhé řady, která navazuje na první ve formě spirály.
 4. 4
  Uháčkujte druhou řadu pomocí [[Jak-háčkovat-krátké-a-dlouhé-sloupky|dlouhých sloupků[[. Od této chvíle budete při háčkování čepice používat dlouhý sloupek. Tím napojíte nové řady ke spirále uprostřed, aniž by se vám tvořily další volné řady. Dlouhý sloupek začnete jako obvykle s háčkem s jednou smyčkou. Protáhněte háček smyčkou a řetízkem pod/vedle ní (na spirále). Teď máte tedy na háčku dvě smyčky. Zakončíte ho stejně jako jednoduchý sloupek; obtočte vlnu okolo háčku a protáhněte ji oběma smyčkami, které máte na háčku. Nakonec tedy po vytvoření dlouhého sloupku budete mít na háčku zas jen jednu smyčku.
 5. 5
  Označte si začátek. Během háčkování musíte dodržovat počet ok. K tomu ale musíte vědět, kde jste začali. Existují dva různé způsoby, jak označit začátek: přivažte okolo prvního oka druhé řady kousek vlny, nebo přes něj přetáhněte vlásenku. Až se v každé řadě znovu dostanete k tomuto místu, budete vědět, že jste právě dokončili novou řadu.
 6. 6
  Seznamte se se vzorem. Jakmile dokončíte základní řadu, budete muset vzor trochu pozměnit. Každou řadu začnete dlouhým sloupkem, uděláte krátký sloupek, dlouhý sloupek, krátký sloupek atd., dokud nedojdete na konec řady.[2]
 7. 7
  Pokračujte v háčkování. Prvních pár řad je jednoduchých, ale postupně budete muset začít počítat oka. Dlouhý sloupek se počítá jako dvě oka a krátký sloupek jako jedno. Pokud například máte řádek o pěti okách, uděláte dlouhý sloupek, krátký sloupek, dlouhý sloupek - hotovo. Takto byste měli počítat:
  • První řada: 5 ok
  • Druhá řada: 10 ok
  • Třetí řada: 30 ok
  • Čtvrtá řada: 45 ok
  • Pátá řada: 60 ok
  • Šestá řada: 75 ok
  • Sedmá řada: 90 ok
 8. 8
  Doháčkujte čepici. Čepici doháčkujete dalšími řadami krátkých sloupků. Dodá jí to na délce, aniž byste ji dále rozšiřovali. Jakmile dosáhnete délky obvodu, kterou potřebujete, začněte háčkovat krátké sloupky. Nakonec uděláte pevné oko a konec vlny protkáte pomocí háčku zpátky do čepice, aby ji nebylo vidět.[3]
  Reklama

Tipy

 • Než začnete pracovat na čepici, kterou hodláte nosit nebo darovat, udělejte si zkušební řadu.

Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Háček velikosti 5 (H)
 • 4 vrstvá příze

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 14 132 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 14 132 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama