Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud chcete uháčkovat jednoduchou přikrývku, pomocí čtverců vám to půjde rychle a hravě. Vzhledem k tomu, že všechny řady se tvoří stejně, háčkovat do čtverce se naučí cobydup i úplní začátečníci. Přikrývku pak z jednotlivých čtverců prostě sešijete, aniž byste s sebou během háčkování museli pořád vláčet celou rozpracovanou deku. Jednoduše uháčkujete nejdřív každý čtverec zvlášť, a pak už je jen sešijete dohromady.

Část 1
Část 1 ze 4:

Výběr nejlepšího materiálu

 1. 1
  Vyberte si barevnou kombinaci. Vlna se pochopitelně vyrábí v řadě odstínů a barva, kterou vyberete, nesmírně ovlivní výsledný dojem, z vaší deky, polštáře nebo jakéhokoli jiného výrobku. Proto pečlivě volte, jakého dojmu chcete docílit.
  • „Bohémského“ dojmu docílíte kombinací červené, temně fialové, růžové, žluté, jasně modré a jarní zelené.
  • „Venkovský“ dojem vyvoláte pestrými čtverci, sešitými černou vlnou.
  • Klasické americké barvy jsou bílá, červená, modrá a bledě žlutá.
  • Pokud chcete háčkováním čtverců uspořit čas, ale nechcete, aby hned od pohledu bylo jasné, že je deka sestavená ze čtverců, použijte jen dvě barvy (například modrou a bílou), díky nimž bude působit decentněji.
 2. 2
  Vyberte přízi. Jakmile už víte, jaké barvy budete chtít, můžete si pořídit přízi v materiálu, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Pokud vyrábíte deku pro miminko, vyberte co nejměkčí přízi. Pokud vyrábíte přehoz, který má být odolný, sáhněte po akrylu.
 3. 3
  Vyberte si háček ve správné velikosti. Požadovanou velikost háčku najdete na zvoleném vzoru, ale i na balení pořízené vlny.
  • Pokud si stále nejste jistí velikostí háčku, vytvořte si zkušební vzorek z několika řad dlouhých sloupků.
  • Pokud máte silnější přízi, použijte silnější háček a pokud máte tenčí přízi, použijte tenčí háček.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Vytvoření vnitřního kruhu

 1. 1
  Vytvořte řetízek ze 6 ok. Nahoďte oko, obtočte háček přízí a protáhněte ji okem - a máte první řetízkové oko. Poté, co protaženou přízi umístíte na háček, protáhněte jí další smyčku obtočenou okolo háčku, a hned máte druhé řetízkové oko. Nezapomeňte si na začátku nechat alespoň 10 centimetrový kus příze, v případě, že byste ho ještě potřebovali
 2. 2
  Na první řetízkové oko napojte pevné oko. Tím řetízek spojíte do kruhu. Protáhněte novou smyčku zároveň smyčkou, kterou už máte na háčku, a řetízkovým okem.
 3. 3
  3 řetízková oka. Je to totéž, jako byste dělali řady dlouhých sloupků.
 4. 4
  Tvořte dlouhé sloupky. Vytvořte dva dlouhé sloupky vprostřed kroužku.
 5. 5
  Znovu tvořte řetízková oka a dvojité sloupky. Vytvořte dvě řetízková oka a pak tři dlouhé sloupky do středu kroužku. Tento postup opakujte třikrát, čímž vytvoříte 4 řady po 3 dlouhých sloupcích.
 6. 6
  Pevné oko na závěr. Vytvořte pevné oko na konec řetízku, čímž ukončíte řadu.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Vytvoření prostřední řady

 1. 1
  Začněte novou barvou. Pokud chcete, začněte další řadu háčkovat v nové barvě. Jednoduše začněte v nové barvě háčkovat za jakékoli horní smyčky (tedy smyčky mezi jednotlivými shluky dvojitých sloupků).
 2. 2
  Tři řetízková oka. Jedná se znovu o stejný postup, jako byste vytvářeli řadu dlouhých sloupků.
 3. 3
  Dlouhé sloupky v rozích. Do výše popsané horní smyčky vytvořte 3 dlouhé sloupky (nezapomeňte ale, že v prvním shluku jste místo prvního dlouhého sloupku ve skutečnosti vytvořili tři řetízková oka).
 4. 4
  Pokračujte k další horní smyčce. Vytvořte nad skupinou dlouhých sloupků dvě řetízková oka a pak další tři dlouhé sloupky do další horní smyčky. Tímto začínáte tvořit tvar čtverce.
 5. 5
  Vytvořte roh. Udělejte 3 řetízková oka, která budou tvořit roh a potom do stejné smyčky vytvořte další 3 dlouhé sloupky.
  • Pokud chcete kulatější, pevnější čtverec jako na obrázku, změňte postup na 1 řetízkové oko v meziprostorech.
 6. 6
  Doháčkujte řadu. Vytvořte všechny 4 rohy a poté na závěr první řady do vrchního ze 3 řetízkových ok v prvním rohu umístěte pevné oko. Ve všech rozích byste měli mít dvě skupiny po třech dlouhých sloupcích, oddělené třemi řetízkovými oky.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Zakončení čtverce

 1. 1
  Začněte další řadu. Můžete znovu použít další barvu.
 2. 2
  Pokračujte stejným způsobem jako v předchozí řadě. V každém rohu vytvořte 2 skupiny 3 dlouhých sloupků po třech řetízkových okách (oddělené třemi řetízkovými oky). Do každé horní smyčky na „ploché“ straně vytvořte pouze jednu skupinu 3 dlouhých sloupků se 2 řetízkovými oky mezi rohovými a prostředními sloupky.
 3. 3
  Vytvořte řad, kolik jen chcete. Počet postranních smyček bude postupně narůstat.
  • Pokud ze zadní strany čtverce našijete pevnou látku, můžete z něj vytvořit podložku. Pokud použijete tenkou přízi, můžete z něj udělat dečku, a pokud použijete jemné barvy, můžete ze čtverců vytvořit dokonce přikrývku pro miminko. Vytvořením jednoho ohromného čtverce nebo sešitím řady malých vyrobíte přehoz.
  • Čtverce můžete buď sešít nebo sháčkovat použitím pevných ok nebo krátkých sloupků.
 4. 4
  Hotovo!
  Reklama

Tipy

 • Pokud vyrábíte podložku na stůl, nezapomeňte použít bavlněnou nebo vlněnou přízi a ne akryl. Akryl se působením tepla rozpustí.
 • Při použití temnější příze se hůře počítají oka. Na první pokus tedy použijte raději přízi světlejší barvy.
 • Na začátku a konci řady v nové barvě vždy pečlivě upevněte a schovejte konečky. Můžete je buďto zaháčkovat do čtverce, nebo je později zapošít látací jehlou. Postupujte přitom opatrně a vždy si nechávejte dostatečně dlouhé konce; není nic horšího, než když konečně dokončíte přikrývku a ona se vám začne rozpadat, protože neměla začištěné konečky. Nedělejte uzlíky, protože jsou tvrdé, vytváří hrboly a navíc nejsou ani tak pevné jako jiné způsoby.
 • Ze čtverců sešitých do řady může být úžasná šála - a navíc vyžaduje daleko méně čtverců než přikrývka.
 • Pokud použijete větší háček a silnější vlnu, bude vám práce na větším projektu rychleji utíkat.
 • Pracujte pomalu, ať se vyhnete chybám, a každých pár ok zkontrolujte, jestli je vše, jak má být.
 • Měňte barvy; po jedné, dvou řadách použijte novou barvu.
 • Konečky můžete zapošít později, ale jednodušší je vyrovnat je na poslední řadu a při háčkování nové je přeháčkovat, což je upevní. Můžete je také na samotný konec zapošít, v tom případě je ale zapošijte dvěma různými směry, ať se neuvolní...
 • Při výrobě přikrývky ze čtverců se ujistěte, že děláte stále stejně pevná oka.
Reklama

Varování

 • Při používání britských a amerických vzorů dávejte pozor na terminologii, která je v těchto variantách angličtiny odlišná.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Háček-- jakoukoli velikost; na běžnou česanou vlnu se obvykle používá velikost 5.
 • Na silnější vlnu použijte větší háček (viz pokyny na přízi).
 • Příze-- pro začátečníky je vhodná například příze Monika, která je levná, kvalitní a dostupná.


O tomto wikiHow

Lois Wade
Spoluautorem článku je :
Odbornice na řemesla na wikiHow
Tento článek spoluautorem článku je Lois Wade. Lois Wade má 45 let zkušeností v oblasti řemesel, včetně šití, háčkování, křížového stehu, kreslení a papírových výrobků. Od roku 2007 přispívá k řemeslným článkům na wikiHow. Tento článek byl zobrazen 6 525 krát
Kategorie: Textil
Stránka byla zobrazena 6 525 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama