Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Řetízková oka jsou základem háčkování a naučíte se je velmi snadno. Řetízek vypadá jako cop a tvoří se, jako všechna háčkovací oka, z jediného vlákna. Uháčkovaný řetízek můžete použít jako základ řady dalších projektů.

Část 1
Část 1 ze 3:

Nahození

 1. 1
  Položte přízi na prst. Vztyčte ukazovák tak, aby nehet směřoval od vás. Konec vlny obtočte kolem prstu. Konec příze by měl z přední strany prstu viset dolů zhruba 4-5 cm. Nit povede přes prst směrem dozadu ke klubíčku.
  • Palcem stejné ruky stiskněte přízi k ukazováčku a přidržte ji na místě.
 2. 2
  Obtočte přízi okolo prstu. Volnou rukou ji uchytněte za prstem, přitáhněte k sobě a pak směrem vzhůru ji obtočte okolo prstu. Budete teď tedy mít okolo prstu obtočené dvě smyčky. Přetáhněte novější smyčku přes původní křížem, tak aby obě smyčky tvořily tvar X.
  • Po vytvoření X můžete konec příze přidržet mezi prsteníčkem a prostředníčkem ruky, na kterou vlnu namotáváte.
 3. 3
  Povolte jedno z „ramen“ vytvořeného X. Podívejte se na X, které vám obě vlákna příze vytváří na prstu, a najděte rameno vrchní příze, které je nejblíže špičce prstu (nalevo, pokud jste smyčku vytvořili na pravé ruce, napravo, pokud ji máte na levé ruce). Uchopte toto rameno volnou rukou a lehce za něj zatáhněte, ať se trošku uvolní.
 4. 4
  Protáhněte přízi a vytvořte nové oko. Z druhé strany prstu, tedy u nehtu, skrze volné rameno sáhněte po druhém rameni, které překrývá. Protáhněte ji skrze očko ven. Uvidíte, že se vám tímto nad prstem vytvořila z nitě, kterou protahujete, nová smyčka. Jakmile bude zhruba tak velká, jako smyčka, kterou máte na prstu, stáhněte opatrně vše z prstu.
  • Budete mít před sebou zjevnou smyčku a otevřený, volný začátek uzlíku. Pokud ne, zkuste to znovu.
 5. 5
  Upravte smyčku. Uchopte ji prsty a utáhněte uzlík zatažením za krátký konec příze. Můžete ho během toho upravit tak, aby vám nezůstal příliš dlouhý konec. Snažte se, aby měl zhruba 3-4 cm. Když uzlík utáhnete, měla by vám smyčka klouzat, čímž ji můžete zvětšit nebo naopak zmenšit. Prostrčte smyčkou háček a smyčku utáhněte na vhodnou velikost.
  • To, co jste právě vytvořili, je „základní oko“, které je, jak název napovídá, základem pro háčkování většiny vzorů.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Vytvoření řetízku

 1. 1
  Držte háček před sebou. Vezměte háček se základním okem před sebe. Měl by směřovat od ruky, ve které ho držíte, a delší konec příze by měl být za háčkem. Očko by mělo být zhruba 2-3 cm od zaobleného konce háčku.
  • To znamená, že uzlík se nachází pod háčkem.
 2. 2
  Přetáhněte přízi přes háček. Chytněte dlouhý konec příze a přetáhněte ji přes háček. Uzlík zůstane pod háčkem a zbytek příze bude nyní před ním.
  • Tomu se říká nahození.
 3. 3
  Chytněte přízi háčkem. Vysuntě háček tak, aby háček na konci zachytil přízi, kterou jste přes něj právě přetáhli. Příze teď bude tedy v háčku.
 4. 4
  Protáhněte přízi očkem. Pomocí háčku protáhněte přízi smyčkou pevného oka. Vytvořili jste tím své první řetízkové oko.
 5. 5
  Opakujte, dokud nebudete mít požadovaný počet ok. Opakujte nahození a protažení, dokud nevytvoříte tolik ok, které máte ve vzoru.
  • Pokud potřebujete oka přepočítat, položte řetízek naplocho. Uvidíte před sebou řadu oček ve tvaru V. Každé V je samostatné oko.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Pokračování

 1. 1
  Stáhněte řetízek. Pokud chcete jen jednoduchý řetízek, například pro vytvoření náramku, po dosažení požadované délky můžete řetízek stáhnout. Jednoduše odstřihněte přízi alespoň tři centimetry za posledním okem, chytněte háčkem zbývající konec a celý ho protáhněte očkem. Pro upevnění za něj pořádně zatáhněte.
 2. 2
  Pokud chcete novou řadu, změňte směr. Pro vytvoření nové řady můžete změnit směr. Dělá to tak většina háčkujících. Při vytváření nové řady budete vycházet z řetízkových ok, které jste právě vytvořili. Jakým způsobem ji ale budete tvořit, záleží už na vašem projektu, takže dál už musíte sledovat přímo daný vzor. Nejpravděpodobněji se bude jednat o následující postupy: Crocheting_the_Second_Row_sub single crochet nebo krátké a dlouhé sloupky.
  • Než začnete novou řadu, budete potřebovat ještě pár řetízkových ok navíc (obvykle dvě, ale záleží na velikosti a utažení vašich ok). Uháčkujte tato oka a poté začněte novou řadu z posledního oka samotného řetízku.
 3. 3
  Spojte konce do kruhu. Další možnost je háčkování dokola. V tomto případě po skončení řetízku (obvykle se jedná o čtyři oka) spojíte začátek a konec, čímž se vytvoří kruh. To provedete vytvořením takzvaného pevného oka.
  • S posledním řetízkovým okem na háčku prostrčte háček prvním okem řetízku. Nyní máte na háčku tedy dvě „smyčky“. Chytněte přízi jako obvykle a protáhněte ji oběma smyčkami. Na háčku teď budete mít už jen jedno oko a můžete začít novou „řadu“.
  Reklama

Tipy

 • Velikost háčku ovlivní stažení řetízků. Používejte proto vždy háček doporučené velikosti, dokud si nebudete svým háčkováním jisti a nebudete vědět, jaký budou mít vámi provedené změny dopad na konečný výsledek. Pokud při háčkování děláte spíše volná oka, je lepší vybrat si drobnější háček. Pokud háčkujete spíše stažená oka, zkuste přejít na větší háček. S trochou praxe vám toto bude hned jasnější.
 • Hvězdička (*) v návodu znamená, že daný návod máte opakovat tolikrát, kolikrát je uvedeno. Pokud je část návodu v závorkách, opakuje se celá tato část.
 • Háčkujte vždy při dobrém osvětlení.
 • Praváci háčkují zprava doleva, leváci naopak zleva doprava. Jednoduchý trik pro leváky je prohlížet si obrázky určené pravákům pomocí zrcátka.
Reklama

Varování

 • Nenechávejte rozháčkovanou práci volně ležet; může se vám zašpinit, nebo přilákat pozornost domácích mazlíčků. Po dokončení háčkování svou práci vždy ukliďte.
 • Neháčkujte se špinavýma rukama. Může to poškodit barvu příze.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Přízi
 • Háček
 • Nůžky


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 892 krát
Stránka byla zobrazena 4 892 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama