Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Magický kruh je nastavitelný kruhový začátek používaný při háčkování amigurumi, základních čtverců a dalších tvarů, které se háčkují po obvodu. Můžete si vytvořit základní magický kruh nebo dvojitý magický kruh, který vašemu projektu dodá pevnost. Nicméně pokud vám magický kruh dělá potíže, existuje i několik dalších alternativ, které můžete vyzkoušet místo něj. Čtěte dál a dozvíte se víc.

Metoda 1 ze 4:
Základní magický kruh

 1. 1
  Vytvořte z příze smyčku. Přízi obtočte kolem svých prstů tak, aby strana, se kterou budete pracovat, čili ta, která pokračuje klubkem, ležela vpravo, zatímco volný konec příze bude ležet vlevo.[1]
 2. 2
  Smyčkou prostrčte háček. Podvlékněte háček pod oběma vlákny příze zprava doleva.
  • Koncem háčku zachyťte přízi na pracovním konci (směřujícím ke klubíčku).
 3. 3
  Protáhněte přízi kruhem. Zachycenou část příze vytáhněte kruhem tak, aby vám na háčku zůstala smyčka.[2]
  • Tato smyčka se nepovažuje za první oko.
 4. 4
  Uháčkujte řetízek. Uháčkujte tolik řetízkových ok, kolik si vyžaduje vzor.
 5. 5
  První řadu z řetízkových ok háčkujte okolo středového kruhu.
 6. 6
  Zatáhněte za konce příze. Pracovní konec příze držte napnutý a opatrně táhněte za volný konec. Když konce stáhnete, kruh se uzavře kolem středu. Tím je magický kruh dokončen.
 7. 7
  Spojte konec a začátek řady pevným okem. Uháčkujte pevné oko spojující poslední oko řady s prvním. Tím magický kruh uzavřete a můžete pokračovat na další řadu vašeho vzoru.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Dvojitý magický kruh

 1. 1
  Přízi dvakrát obtočte kolem prstů vaší levé ruky. Místo jedné smyčky, která se používá pro základní magický kruh, je potřeba vytvořit dvě smyčky. Volný konec příze by měl ústit vzadu vpravo, zatímco pracovní konec s klubkem vede dopředu do vaší dlaně.[3]
  • Postup je velmi podobný jako u základního magického kruhu, ale dvojitý magický kruh je oblíbený u výrobků, u kterých se očekává zvýšené opotřebovávání, protože jim dodá větší pevnost.
  • Obtočte smyčku kolem dvou prstů vaší nedominantní ruky.
 2. 2
  Vytáhněte smyčku. Protáhněte háček pod oběma smyčkami směrem od konečků prstů. Zachyťte pracovní konec příze a protáhněte ho zpět směrem doprava tak, abyste na háčku vytvořili smyčku.
  • Ačkoliv budete vytvářet dvojitý magický kruh, na háčku potřebujete vytvořit pouze jednu smyčku. Označení "dvojitý" pochází od dvojité smyčky, kterou jste tvoření tohoto kruhu zahájili. Většina ostatních kroků je téměř stejná jako u základního magického kruhu.
 3. 3
  Uháčkujte počáteční řetízek. Naberte přízi z pracovního konce a protáhněte ji smyčkou, kterou máte v tuto chvíli na háčku, čímž utvoříte jedno řetízkové oko.
  • Obvykle je potřeba uháčkovat jedno řetízkové oko pro vzor z krátkých sloupků, dvě řetízková oka pro vzor z polosloupků, dvě nebo tři oka pro vzor z dlouhých sloupků a čtyři oka pro vzor z třikrát nahazovaných sloupků.
 4. 4
  Kruh stáhněte z ukazováčku.
 5. 5
  Uháčkujte tolik ok, kolik je potřeba. Uháčkujte tolik ok, abyste vytvořili první řadu podle instrukcí v návodu.
 6. 6
  Zatáhněte za volný konec a utáhněte smyčku.
  • Možná se vám nepodaří uzavřít oba kruhy. To je v pořádku; stačí uzavřít pouze jeden.
 7. 7
  Ukončete řadu a připravte začátek další řady pomocí pevného oka, které uháčkujete do prvního oka v řadě.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Alternativní postup

 1. 1
  Uvažte klouzavý uzel.
  • Zatímco počáteční řetízková oka se dají utahovat dle potřeby, finální kroužek nikoliv, proto je důležité vytvořit tak pevnou a úzkou smyčku, jak jen to jde, a to díky utaženým a rovnoměrným řetízkovým okům.
  • Tento postup můžete vyzkoušet jako alternativu, pokud se vám nedaří vytvořit magický kruh.
 2. 2
  Uháčkujte dvě řetízková oka. Pokračujte dvěma řetízkovými oky.
 3. 3
  První řadu uháčkujte do druhého oka směrem od háčku.[4] První řadu sloupků uháčkujte do druhého řetízkového oka směrem od háčku, což je zároveň první řetízkové oko, které jste uháčkovali. Do něj vháčkujte všechny sloupky následující řady.
 4. 4
  Uháčkujte pevné oko do prvního sloupku. Řadu uzavřete pevným okem uháčkovaným do prvního sloupku řady a pokračujte na další řadu.
  • Nezapomínejte, že tento druh kruhového středu není nastavitelný jako magický kruh, ale stále je to praktický způsob, jak zahájit háčkovaný projekt, který navíc může být pro mnohé snazší.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Druhý alternativní postup

 1. 1
  Uvažte klouzavý uzel. Pevně utáhněte a udělejte na háčku smyčku.
  • Tento postup je další možností, pokud máte potíže s vytvořením pravého magického kruhu. Zatímco tento počáteční uzel je nastavitelný, konečný kruh nebude.
  • Tato metoda je vhodnější pro vzory z dlouhých sloupků, zatímco alternativní postup zmíněný dříve v tomto článku je vhodnější pro vzory z krátkých sloupků.
 2. 2
  Uháčkujte čtyři řetízková oka.[5] Uháčkujte krátký řetízek ze čtyř řetízkových ok.
 3. 3
  Do prvního řetízkového oka uháčkujte pevné oko. Do prvního řetízkového oka, které jste uháčkovali, neboli do čtvrtého oka směrem od háčku, uháčkujte pevné oko.
  • Na háčku byste teď měli mít jednu smyčku.
  • Nyní jste vytvořili kruh, ale všimněte si, že je poměrně široce otevřený. Bude tedy potřeba uháčkovat více sloupků, abyste ho uzavřeli.
 4. 4
  Uháčkujte řetízek. Uháčkujte tolik řetízkových ok, kolik je potřeba, abyste zahájili první řadu vašeho vzoru. Oka háčkujte stejným způsobem jako předchozí čtveřici.
 5. 5
  Do středu kruhu uháčkujte první sloupek. Všechny sloupky první řady (s výjimkou uháčkovaného řetízku) háčkujte středem kruhu.
 6. 6
  Uháčkujte pevné oko do třetího oka řetízku.
  • Pevně zatáhněte za volný konec, abyste kruh uzavřeli.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Háček
 • Příze

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 615 krát
Stránka byla zobrazena 8 615 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama