Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se z nějakého důvodu musíte s expartnerem či expartnerkou pravidelně vídat, nebo na sebe často nenadále "narazíte", je důležité, abyste ukázali, že jste se v dobrém slova smyslu pohnuli dál a že setkání vás emočně neoslabuje ani nepřivádí k zuřivosti. Udržte dekorum a odolejte pokušení své bývalé polovičce ukousnout hlavu!

Část 1
Část 1 ze 2:

Signály, které je dobré vysílat

Stáhnout PDF
 1. 1
  Usmívejte se, ale chovejte se zaneprázdněně. Když narazíte na svého bývalého/bývalou, snažte se vzbudit dojem, že jste šťastní, ale jednoduše příliš vytížení, I když to třeba není úplně pravda. Pokud ex uvidí, jak bloumáte po nákupním středisku smutní a deprimovaní, rozhodně neuvěří, že jste vše překonali.
  • Jakmile expartnera zahlédnete, několikrát se na něj/na ni usmějte, ale rozhodně ne toužebně ani laškovně. Vaším cílem je vzbudit přesvědčení, že jste šťastní proto, že váš život je dobrý, ale ne proto, že jste se spolu viděli. Snažte se nedat najevo ani trochu smutku, který vám rozchod způsobil, nenechte si zkazit náladu.
  • Pokud se vás ex zeptá jak se máte, soustřeďte se jen na to dobré, nikoliv špatné. Vyhráli jste minulý víkend důležitý zápas? Řekněte to. Vzali vás na vysněnou školu? Řekněte to taky. Nelžete, ale vyzdvihněte své úspěchy, nikoli svá selhání.
  • Zkraťte to. Vzbuďte dojem, že máte nabitý, pohodový život. Řekněte například "Promiň, čeká na mně kamarádka. Rád jsem tě viděl," a odejděte, aniž byste se ohlíželi. Udělejte to relativně brzy, po pár minutách rozhovoru.
 2. 2
  S odpověďmi na zprávy, smsky nebo telefonáty si dejte na čas. Nic nedává tak jasně najevo "Jsem zoufalec", jako okamžité odpovídání na smsky nebo telefonáty od expartnerky. Nespěchejte. Počkejte s odpovědí pár dní, předstírejte, že vám na tom vůbec nezáleží.
 3. 3
  Na sociálních sítích zveřejňujte všechny své nové, zábavné aktivity a přátelství s novými lidmi. Internet je skvělý způsob, jak bývalou přítelkyni nebo přítele přesvědčit, že už jste je hodili za hlavu. Facebook, MySpace a Twitter jsou perfektní místa, kde se můžete pochlubit svou nově nabytou svobodou.
  • Venku s kamarády nezapomínejte hodně fotit, obzvlášť ve chvílích, kdy si opravdu užíváte. Jdete k vodě? Vyfoťte se a připojte popisek ve stylu "Takhle vypadá to nejlepší léto s nejlepšími kamarády!"
  • Zůstaňte trochu tajemní. Nechte svého bývalého nebo svou bývalou, ať si trochu lame hlavu nad tím, co vlastně děláte. Zveřejněte na své sociální síti něco trochu záhadného, co vzbudí zvědavost ohledně všech těch úžasných věcí, které bez něj/ní děláte.
  • Naučte se umění chlubení skromností. Je to snadné – předstíráte, že o sobě mluvíte pohrdavě, a přitom se chlubíte. Může to znít například nějak takhle:
   • "To víš, mám vlasy jak vrabčí hnízdo, nestihla jsem se namalovat, na sobě jenom legíny a uggy, a stejně na mě na ulici chlapi hvízdaj. Ach jo."
   • "Ten kluk, se kterým jsme si v neděli vyšli byl tak boží…už teď jsem nervózní a ty přitom víš že kluci mě normálně neznervózňujou."
   • "Skoro mě mrzí, že na ten koncert Coachelly mám VIP lístky, to víš, radši bych byl celý večer s kamarády, ale nemůžu to Ireně odmítnout. Ve dvou je prostě ve dvou, chápeš."
 4. 4
  Neukazujte ani náznak toho, že máte zájem. Je úplně v pořádku, když ke své bývalce nebo bývalému stále chováte city, ale pokud chcete dát najevo, že váš život jde dál, nemůžet je dávat najevo. Snažte se za každou cenu vyvarovat následujících věcí:
  • Nechoďte na večírky a oslavy, které pořádá. Pokud jste pozvaní, najděte si nějakou výmluvu, proč se nemůžete zúčastnit.
  • Nelichoťte a nechvalte.
  • Nevolejte expartnerce nebo expartnerovi, protože si chcete "jen tak popovídat." Pokud už s ním chcete mluvit, vždycky k tomu mějte konkrétní, vážný důvod, například děti, rodinu, peníze a podobně.
  • Hovory pozdě v noci. Ten druhý se bude cítit zranitelný a bude věřit, že máte pořád zájem, když si neodpustíte “Dobrou noc” nebo vzpomínání na minulost. Bude to vypadat, že vám chybí a že má cenu si stále dělat naděje.
  • Nenechte se přistihnout, jak na expartnerku nebo expartnera dlouho zíráte. Prostě dělejte, že ten člověk s vámi v místnosti vůbec není.
  • Přestaňte se svěřovat se svými sny, tajemstvími a myšlenkami. Neodhalujte svá přání. Tohle všechno patří do kolonky budoucích plánů a nadějí a do vašich snů pod peřinou. Pokud se chcete posunout dál, nepomůže vám, když vaše bývalá láska bude vědět, že na ni stále myslíte! Nejen že mu/jí tak jasně ukážete, že jste se v životě pohnuli dál, ale pravděpodobně zjistí, že váš vztah je skutečně uzavřená kapitola!
  • Buďte vidět, ale udržte si nějakou úroveň. Dávejte svému okolí – včetně vaší ex – najevo, že se scházíte s jinými lidmi, ale nemusíte to každému cpát pod nos. Choďte do kina, tancovat na zábavy, flirtujte, ale buďte velmi opatrní, ať to nepřeženete a neudeláte něco, za co byste se později museli stydět před rodiči, v zaměstnání nebo ve škole (např. okázalé muchlování na veřejnosti).
  • Pokud jste se svým bývalým nebo bývalou stále v kontaktu a dojde na otázku o vás a vašich současných vztazích, buďte upřímní. Řekněte pravdu. Pokud se ten druhý ptá, chce vědět skutečný stav věci, aby mohl vztah uzavřít a posunout se dál. Pokud stále musíte skrývat fakt, že s někým chodíte, bude mít expartner/ka pocit, že máte pořád zájem a kvůli tomu rozchod nepřekoná.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Vyrovnejte se s ostatními lidmi

Stáhnout PDF
 1. 1
  Chovejte se tak, jako byste tuhle situaci už zažili. Dejte najevo, že víte, co vás čeká. Signály, které vysíláte přímo bývalému příteli nebo přítelkyni jsou jedna věc, ale to, jak se chováte před zbytkem světa je věc druhá. A přitom vám může pomoci se doopravdy pohnout dál, pokud o to tedy skutečně stojíte.
  • Když se vás někdo zeptá, jak to zvládáte, odpovězte něco ve smyslu: "Víš, každý rozchod je těžký. Byly na něm/ní [myšleno ex] věci, které byly strašně fajn. Ale po tom, co jsme se rozešli si uvědomuju i ty věci, které byly [na vašem/vaší ex] prostě příšerné. Teď se budu snažit najít někoho, kdo bude v tomhle úplně jiný."
 2. 2
  Pokud můžete, jeďte na výlet nebo začněte cestovat. Nic neříká zřetelněji "nedopustím, aby mě ten rozchod zdeptal" tak jako zajímavá cesta. Někteří lidé po rozchodu potřebují odletět opravdu daleko, třeba na Tahiti nebo do Indie, ale pokud potřebujete zkrátka jen na čas změnit prostředí, udělejte to, i kdybyste si měli udělat výlet jen hodinu cesty od svého bydliště!
  • Když budete na cestách, snažte se spřátelit s místními. Nic vám nedá zapomenout na smutek tak, jako naučit se něco ze života jinde.
  • Nezapomeňte se o své zážitky z cest podělit na sociálních sítích! Nikdy nevynechejte příležitost pochlubit se zážitky z cest svým známým a kamarádům, obzvlášť pokud jste na nějakém opravdu zajímavém místě.
  • Zkoušejte nové věci. Prožívejte dobrodružství. Buďte zvídaví. Nebraňte se novým zážitkům. Jakmile seberete odvahu vydat se neprobádanými cestami, nebudete toho litovat. Pomáhá to léčit zraněnou duši.
 3. 3
  I když váš expřítel či expřítelkyně pořád škemrá o to, abyste se dali zase dohromady, nedávejte jim falešné naděje. Pokud spolu neustále probíráte společné vzpomínky a zážitky, případně o každém svátku hořce přemítáte, proč už nejste spolu, je dost dobře možné, že vás protějšek nikdy nepřestne obviňovat z rozchodu a vy oba si budete pouze zbytečně prodlužovat bolest ještě dlouho poté, co jste se rozhodli se pohnout v životě dál. Jestliže dokážete dát najevo, že projevy viny a prosby o návrat na vás neplatí (i kdyby ve skutečnosti nakrásně platily), pak teprve si on nebo ona uvědomí, že vy jste se skutečně v životě posunuli. Naopak v případě, že si jeden z páru pořád dělá marné naděje a ten druhý ho v nich utvrzuje tím, že jim věnuje pozornost, dělá mu jenom medvědí službu, protože mu nedovoluje, aby rozchod překonal. Takový partner nikdy nenajde klid. Vy nikdy nenajdete klid. Nikdy se ve vás neuvolní prostor pro to, abyste se mohli znovu zamilovat. Když bývalého nebo bývalou nenecháte jít svou cestou bez vás a poznat jiný život, protože je uměle chráníte před bolestí, nikomu to nepomůže. I ten druhý potřebuje za vztahem udělat tlustou čáru. A ta jde udělat jen tak, že se zhasne falešné světlo naděje na to, že se váš vztah může nějak obnovit. Ano, bolí to. Nemůžete ale před tou bolestí bývalého partnera nebo partnerku ochraňovat a čekat, že zároveň budete mít dost sil chránit svou novou lásku. Když se nedokážete oprostit od předchozího partnera nebo partnerky, můžete propásnout opravdovou lásku svého života. Rozlučte se, dejte si navzájem svobodu a oba začněte znovu. Neudržujte druhého v umělé naději jen proto, že ho chcete ušetřit utrpení. Budete tím utrpení naopak prodlužovat jak jemu/jí, tak sobě a případně všem dalším zúčastněným. Odejděte. Nechte jít i jeho/ji.
 4. 4
  Najděte si nový koníček, začněte sportovat, věnujte se volnočasovým aktivitám. Abyste zabránili smutným myšlenkám, zkuste si najít nějakou novou zálibu nebo se vraťte k té, kterou jste dávno opustili. Věnujte se tomu naplno.
  • Sport má navíc tu výhodu, že je prospěšný pro vaše zdraví a zároveň vás dobře zabaví. Jít každý den do posilovny a tři hodiny šlapat na rotopedu může být nuda, ale co takhle basketball tři na tři na půlhřišti? To už zní jako zábava, že?
  • Zkuste něco, při čem si vyzkoušíte jít za hranice svých možností. Rozchod je skvělá příležitost k tomu, abyste se o sobě dozvěděli něco víc. Proč nezkusit nějakou aktivitu, o které jste si vždycky mysleli, že vás nemůže bavit? Horolezectví, foukání skla, ochrana přírody – ať se pustíte do čehokoliv, užijte si to!
 5. 5
  Najděte své skutečné já. Abyste se mohli pohnout dál, potřebujete nějaký čas sami pro sebe, ve kterém se zamyslíte nad tím "Kdo jsem? Jsem tohle opravdu já?" Když nebudete spěchat a dovolíte sami sobě poznat, kdo jste, opravdu se posunete dál a od expartnera či expartnerky se odpoutáte. Čím sebevědomější budete, tím snadnější pro vás setkání s ex postupně budou.
  Reklama

Tipy

 • Sebeúcta je důležitá, mějte rádi sami sebe.
 • Neurážejte a nezraňujte expartnera/ku protože vám ublížili. Úsměv, spokojenost a nezávislost, to je ta nejlepší pomsta.
 • Udržujte si otevřenou mysl a ukažte mu, že není jediný chlap ve vašem životě.
 • Ukažte mu/jí, že nepotřebujete mít po svém boku partnera či partnerku, abyste byli spokojeným člověkem.
 • Dokažte, že máte dostatek sebevědomí!
 • Pokud vám začne často psát nebo volat, jednoduše řekněte, že nemáte čas.
 • I když stojí blízko vás, nenechte se vyvést z rovnováhy. Chovejte se, jako by byl/a vzduch!
Reklama

Varování

 • Nezačínejte s někým chodit jen proto, abyste ukázali, že jste se posunuli v životě dál. Není to fér a můžete novému protějšku (i sobě) velmi ublížit.
 • Pokud veškerou svou energii soustředíte na to, abyste své/mu ex ukázali, že jste se pohnuli dál, snadno se zapomenete soustředit na to, abyste se posunuli dál doopravdy. Jestliže musíte hrát divadlo proto, aby o vás ostatní lidé nešířili drby a nechali vás na pokoji, fajn, ale uvědomte si, co riskujete. Nechcete přece vypadat zoufale, jako když žadoníte o jeho/její pozornost. Možná bude lepší, když se na chvíli stáhnete do ústraní a pošramocenou duši nejdřív uzdravíte.
 • Pokud protějšek všude rozhlašuje, že už mu na vás nezáleží, je možné, že to je opravdu tak. Nebo mu naopak pořád ještě nejste lhostejní, ale nechce to dát najevo. Buďte obezřetní, ať ze sebe neuděláte hlupáka.
 • Jestliže je váš ex nevyzrálý a nedá vám pokoj, jednoduše předstírejte, že jste žárlivá slova vůbec neslyšeli.
 • Nechlubte se své/mu ex (pokud k vám pořád chová nějaké city), že už máte nového přítele nebo přítelkyni. Může se stat, že si bude myslte, že jen chcete vzbudit žárlivost.


Reklama

Související články

Jak zapomenout na někoho, koho milujeteJak zapomenout na někoho, koho milujete
Jak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexuJak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexu
Jak poznat, kdy je čas na rozchodJak poznat, kdy je čas na rozchod
Jak se šetrně rozejít s přítelkyníJak se šetrně rozejít s přítelkyní
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak přestat mluvit sprostěJak přestat mluvit sprostě
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovaliJak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovali
Jak zajistit rozchod nějakého páruJak zajistit rozchod nějakého páru
Jak zapomenout na dívku, kterou milujeteJak zapomenout na dívku, kterou milujete
Jak se vypořádat s odmítnutímJak se vypořádat s odmítnutím
Jak se rozejítJak se rozejít
Jak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobíJak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobí
Jak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerkuJak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerku
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 47 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 30 810 krát
Stránka byla zobrazena 30 810 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama