Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nikdo nemá rád uklízení koupelny, ale tím že s tím budete držet krok, stane se to méně bolestivé. Čtěte dál a získejte tipy jak účinně udržovat povrchy, stěny, podlahu, sprchu a toaletu zářivě čisté.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Příprava na úklid

 1. 1
  Odstraňte všechny předměty, které nepatří do vaší koupelny. Vyneste všechno, co tam nepatří, jako je oblečení, hrnky a odpadky. Také dejte pryč všechny malé odkládací stolky nebo pohyblivé skříňky, abyste mohli uklidit pod nimi.
 2. 2
  Nalijte bělidlo nebo jiný dezinfekční prostředek do záchodové mísy. Dejte dovnitř mísy štětku na záchod, pomůže jí to vydezinfikovat na čištění.
  • Ujistěte se, že větrák je zapnutý, aby zajistil správnou ventilaci.
  • Jako zelenou alternativu smíchejte lžíci jedlé sody do zhruba litru směsi ¾ bílého octa a ¼ vody.
 3. 3
  Otřete prach. Obecně při uklízení jakékoliv místnosti, začínejte odshora dolů. Ukliďte pavučiny v rozích koupelny a otřete další prach a nečistoty přímo na podlahu, abyste je později vytřeli. Prachovka funguje skvěle, ale můžete použít také košťátko.
  • Pokud máte choulostivé tapety, zabalte štětiny do trochy toaletního papíru nebo papírové utěrky a jemně je namočte.
 4. 4
  Na obzvlášť znečištěná místa naneste nějaký čistící prášek. Pokud máte vápno a nánosy ve vaně, umyvadlech nebo okolo baterie, namočte mírně tato místa a poprašte je čistícím práškem jako je Bril. Když ho necháte 10 – 15 minut působit, zatímco děláte jiné věci, pomůže to uvolnit špinavé skvrny a udělá drhnutí mnohem hladší.
  • Určitě si přečtěte etiketu a ujistěte se, že používáte vhodný produkt a nepoškodíte povrchy. Před tím, než ho použijete, ho vyzkoušejte na místě, které není vidět.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Čištění povrchů

 1. 1
  Vyčistěte stěny, okna a/nebo strp. Pokud máte plíseň na stropě, začněte nastříkáním roztoku vody a bělidla/dezinfekce na plíseň a nechte ho několik minut působit, udělejte to samé se zdmi (pokud jsou dlážděné) nebo použijte jiný čistící prostředek. Houbičkou nebo čistým hadrem vydrhněte povrchy, které jste postříkali. Opatrně je opláchněte a osušte čistým hadrem.
  • Je dobrý nápad mít na sobě při drhnutí gumové rukavice, abyste zabránili vysušení vašich rukou při použití hrubých přípravků.
 2. 2
  Umyjte sprchu. Nastříkejte čistící prostředek na stěny sprchy sprchovací hadici a nechte několik minut působit. Sprejové čistící prostředky vyrobené speciálně pro zbavení se nánosů mýdla velmi dobře zabírají na vany, které nějakou dobu nebyly myty.
  • V oblastech s tvrdou vodou, které jsou náchylné k zeleným a rezavým skvrnám, je to co potřebujete pravděpodobně čistící prostředek vyrobený k odstraňování vápníku a rzi. Nikdy nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky nebo drátěnky na porcelánové instalace, protože rychle zmatní povrch.
  • Namočte sprchovou hlavici. Pokud se časem hlavice trochu ucpává nahromaděným vodním kamenem nebo nánosy mýdla, můžete je odstranit a namočit jí přes noc ve směsi octa a vody a potom vyčistit zubním kartáčkem.
  • Vraťte se do sprchy a vydrhněte stěny, baterii a sprchovací hlavici, dobře opláchněte co nejteplejší vodou a nebo osušte ručníkem. Můžete vyleštit baterii papírovou utěrkou nebo ručníkem.

  • Nezapomeňte na závěs ve sprše; je také náchylný na plísně. Roztok zhruba 2/3 vody a 1/3 bělidla v rozprašovači může být pro odstranění plísňových skvrn užitečný. Nebo můžete závěs sundat a umýt ho v horké vodě s malým množstvím mýdla a bělidla.

 3. 3
  Umyjte umyvadlo a okolí. Vydrhněte všechny nánosy mýdla a zubní pasty malým množstvím čistícího prostředku. Jak budete postupovat vyplachujte pečlivě houbičku. [1] Starý zubní kartáček nebo vatové tyčinky mohou být užitečné pro odstranění špíny z prostoru mezi kohoutkem a rukojetí.
  • Nikdy nemyjte umyvadlo a jeho okolí stejným hadrem nebo papírovou utěrkou, které jste použili k umytí toalety. Mohlo by to šířit zbývající nemoci způsobující bakterie do oblasti umyvadla a okolí. Abyste tomu zabránili, můžete použít zvláštní hadr, který používáte pouze k uklízení toalety.
  • Otřete přední a vrchní strany skříněk a šuplíků. Pravděpodobně budete chtít pro tento účel použít horkou mýdlovou vodu. Pokud si děláte starosti o bakterie na těchto povrchách přidejte do mýdlové vody trochu bělidla.
 4. 4
  Vyčistěte zrcadlo. Použijte čistící prostředek, opláchněte ho a otřete přebytečnou vodu ručníkem nebo stěrkou. Abyste dodali vašemu zrcadlu lesk, přidejte do vody trochu octa.
 5. 5
  Vyčistěte vnější část toalety. Otřete jí zvenku hadrem namočeném v dezinfekčním čistícím prostředku. Začněte u splachovadla, abyste ho znovu nekontaminovali. Pečlivě umyjte a opláchněte všechny vnější povrchy toaletní mísy, včetně dolní základny, horní i dolní strany prkénka a víka a závěsu a jeho ukotvení hadrem a saponátem nebo podobným čistícím prostředkem.
  • Nezapomeňte použít hadr speciálně určený na čištění toalety nebo papírovou utěrku (vyhoďte jí, nesplachujte jí).
 6. 6
  Vydrhněte mísu štětkou na záchod a spláchněte. Pravděpodobně nebudete muset příliš drhnout: nechte saponátovou vodu a trpělivost problém vyřešit. Pokryjte vnitřek mísy viskózním kyselinovým čistícím prostředkem obvykle prodávaným v láhvi s krouceným krkem. Věnujte zvláštní péči pokrytí celého vnitřku okraje; odtamtud steče na další místa. [2]
  • Nechte čistící prostředek hodinu a půl nebo déle vsakovat, předtím než vydrhnete celou mísu včetně lemu štětkou na záchod, po tom, co se drhnutím čistící prostředek dobře roznese, nechte ještě chvíli vsakovat, ještě trochu vydrhněte a spláchněte.
 7. 7
  Zameťte a vytřete podlahu. Začněte s nejvzdálenějším místem od dveří. Smeťte všechen prach a nečistoty, které jste za celou dobu uklidili a nechali spadnout na zem, potom použijte horkou vodu se saponátem a bělidlem a vytřete. Nezapomeňte opláchnout podlahu čistou vodou, abyste odstranily kluzké zbytky saponátu. Ujistěte se, že vytřete i podél stran vaší toaletní mísy, kde je připojena k podlaze. Tato místa bývají notoricky špinavá. Nezapomeňte vyčistit základové desky, na těchto místech se obvykle hromadí spousta prachu.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Údržba čistoty v koupelně

 1. 1
  Používejte větrák. Držení vaší koupelny větrané odradí růst plísní a velký úklid nebude tak četný. Vždy pouštějte větrák po tom, co vylezete ze sprchy, abyste vysušili koupelnu a zabránili zadržování vlhkosti.
 2. 2
  Po použití otřete sprchu. Abyste se ujistili, že se plísně mezi úklidy nenahromadí ve sprše, věnujte čas utření sprchy pokaždé, co se osprchujete. V kombinaci s používáním větráku by to mělo udržet vaší koupelnu bez plísní.
 3. 3
  Udržujte koupelnu uklizenou. Mnoho z toho, čemu říkáme "nepořádek" jsou ve skutečnosti jen krámy. Pokud se nahromadí oblečení ve vaší koupelně, dejte do koupelny koš nebo dokonce kartonovou krabici na uchovávání špinavého oblečení. Použijte držák na kartáčky nebo kelímek, abyste uchovávali kartáčky v pořádku. Uchovávejte další pomůcky ve staré krabici od bot pod umyvadlem, aby povrchy zůstaly uklizené.
 4. 4
  Používejte štětku na záchod. I když nevypadá špinavě, minerály ve vodě mohou poskvrnit mísu, takže je dobrý nápad celkem pravidelně vykartáčovat toaletu pevnou štětkou na záchod. Pokud to budete dělat dokonce jen jednou týdně, váš velký úklid bude mnohem snazší a méně častý.
 5. 5
  Smývejte zubní pastu. Skvrny a nahromadění zubní pasty v umyvadle nebo dokonce na zrcadle může způsobit, že koupelna bude vypadat špinavější, než je nutné. Ujistěte se, že po čištění zubů smyjete zubní pastu a vypláchnete umyvadlo a když budete hotoví, usušíte ho.
  • Konsolidujte úkoly a udělejte to mezitím co máte v ústech ústní vodu, je to přidaný prospěch pro vaše zuby.
  Reklama

Tipy

 • Jak postupujete několikrát vypláchněte váš hadr nebo kartáč a vyměňte vodu na vytírání, když se zašpiní. Předmětem uklízení je umýt a odstranit špínu, ne jí přesouvat po vaší koupelně.
 • Nezapomeňte: nepřítel plísní číslo jedna je bělidlo. Často použití jen malého množství bělidla odstraní plísňové skvrny bez nutnosti drhnutí.
 • Je mnoho drobných zákoutí a škvír, do kterých se nedostanete hadrem nebo houbičkou. Abyste se dostali do všech typů lstivých rohů a mezi dlaždičky, může být užitečné použít několik vatových tyčinek stejně jako zubní kartáček (samozřejmě určený pouze na úklid!).
 • Vápno a rez odstraňující čistící prostředky můžete nastříkat na vaší sprchovou hlavici, abyste odstranili nahromaděný vodní kámen a obnovili tlak vody. Pro nejlepší účinky sprchu postříkejte několikrát týdně po sprchování.
 • Můžete zastavit otravné zamlžování skel v koupelně použitím obyčejné standardní bíle pěny na holení. Jen jí dejte na zrcadlo a rozetřete. Neměly by tam být žádné šmouhy. Dělá to zázraky!
 • Nezapomeňte vyčistit strop. K odstranění plesnivých skvrn ze stropu můžete také použít roztok bělidla a vody v rozprašovači.
 • Jakmile jste pečlivě vyčistili vanu podle instrukcí výše, můžete k udržení čistoty vany nebo sprchy s minimálním úsilím použít bezoplachový čisticí prostředek na vany a sprchy, který nanesete po každém sprchování.
 • Díky stěrce budou skleněné povrchy vypadat opravdu čisté a bez kapek vody.
 • Vydrhněte prostory mezi dlaždičkami bělidlem.
Reklama

Varování

 • Přečtěte si pozorně etikety na prostředcích, abyste se ujistili, že mohou být smíchány s bělidlem. Výrobky jako Clin často obsahují amoniak; pokud je poblíž používáno bělidlo, buďte při jejich použití opatrní.
 • Nikdy nemíchejte bělidlo a čpavek! Dokonce houbičky, které přišly do kontaktu s bělidlem mohou se čpavkem reagovat a způsobit vznik jedovatého plynného chloru.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Houbičku, stěrku nebo kartáč
 • Vysavač
 • Košťátko (s gumovými štětinami nebo normální)
 • Lopatku na smetí
 • Bělidlo
 • Čistič na toalety a záchodovou štětku
 • Univerzální čisticí prostředek na koupelny (ve spreji nebo práškový)
 • Kýbl
 • Mop (volitelný; malá koupelna může být vytřena ručně hadrem)
 • Hadr
 • Papírové utěrky
 • Čisticí prostředek na sklo
 • Gumové rukavice
 • Rozprašovač
 • Saponát na nádobí nebo prací prostředek
 • Drátěnku (volitelná)
 • Zubní kartáček nebo vatové tyčinky (volitelné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 51 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 727 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 6 727 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama