Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ukončit manipulativní vztah je někdy mnohem horší, než v něm pokračovat. Možná si myslíte, že nemáte dost kuráže na to, abyste to dokázali, nebo že to bez vás váš partner nezvládne, když vám neustále ubližuje, ale musíte si uvědomit, že dokud tento vztah neukončíte, nebudete schopni žít svůj vlastní život. Pokud vztah chcete skutečně ukončit, musíte se na to dostatečně připravit, provést svůj plán a vědět, jak se zachováte potom. Nejdůležitější ovšem je najít dostatek odvahy.

Část 1
Část 1 ze 3:

Připravte se na ukončení vztahu

 1. 1
  Uvědomte si, že s vámi partner manipuluje. Mnoho manipulativních vztahů vydrží mnohem déle, než by mělo, protože si partner neuvědomuje, že s ním ten druhý manipuluje, nebo tento fakt popírá a nalhává si, že je vše v pořádku. Možná máte pocit, že je váš partner pouze náladový, ale nevšímáte si toho, že převzal kontrolu nad celým vaším životem. Zde jsou známky toho, že se nacházíte v manipulativním vztahu:
  • Všímáte si, že váš partner postupně převzal kontrolu nad celým vaším životem, od toho, jak často vídáte své přátele až po to, kam chodíte na večeři – jednoduše jste ovládáni.
  • Váš partner trpí výbuchy vzteku a emocí, které jsou následovány tím, že vám tvrdí, jak moc vás miluje. Pokud je to váš případ, nacházíte se v manipulativním vztahu a partner se vás snaží ovládat svými emocemi.
  • Snažili jste se partnera v minulosti již opustit, ale on vám vyhrožoval násilím, nebo dokonce sebevraždou – v tomto případě s vámi také manipuluje.
  • Váš partner je extrémně žárlivý a nesnese, když trávíte čas s osobami opačného pohlaví a se svými přáteli. Kvůli tomu se vám snaží zabránit ve vídání ostatních lidí a tím vás ovládá.
  • Váš partner vás ponižuje před přáteli a rodinou, říká vám, abyste na veřejnosti moc nemluvili a dává vám najevo, že máte být potichu. V tomto případě vámi také manipuluje.
  • Uvědomujete si, že svému partnerovi dáváte vše, co po vás chce, protože se bojíte, jak se zachová, když to neuděláte. V takovém případě musíte vztah ihned ukončit.
  • Partner vás tlačí do věcí, které nechcete dělat, zejména v oblasti sexu. Takový vztah je také manipulativní.
  • Máte pocit, že se partnera zoufale snažíte potěšit za každou cenu a nemáte už čas myslet sami na sebe.
  • Máte z partnera pocit, že se ze vztahu nemůžete za žádnou cenu dostat a že si nikdy nenajdete nikoho, kdo vás bude mít rád. V takovém případě s vámi partner manipuluje, abyste s ním zůstali.
 2. 2
  Zamyslete se nad důvody pro ukončení vztahu. Jakmile si uvědomíte, že jste v manipulativním vztahu, musíte začít myslet na to, o kolik se vám život zlepší, když tento vztah dokážete ukončit. Získáte tím motivaci to udělat a začít připravovat plán pro rozchod. Napište si všechny důvody, které vás napadnou a zapamatujte si je, abyste si uvědomili, že musíte tento vztah ukončit co nejdříve, jinak nebudete schopní si znovu užívat života. Zde je několik důvodů pro ukončení manipulativního vztahu:
  • Můžete být opět sami sebou. Zapište si všechny věci, které vás dříve bavily a ve vztahu jste se jich museli vzdát, od schůzek s přáteli až po dlouhé procházky o samotě, které vám váš partner zakázal.
  • Můžete si začít užívat všechny své ostatní vztahy. Pamatujete si, kolik času jste trávili s kamarády, než vám do života vstoupil partner a řekl, že musíte všechny večery trávit jen s ním? Napište si všechny své příjemné vzpomínky z doby, kdy jste měli čas na své přátele a rodinu a myslete na to, kolik zábavy a naplnění vás čeká, až s těmito lidmi budete opět moci trávit čas.
  • Vaše sebevědomí poroste raketovou rychlostí. Nyní máte pravděpodobně sebevědomí založené na partnerovi, ale jakmile vztah s ním ukončíte, budete se moci opět hodnotit na základě vlastních faktorů. Pokud máte nízké sebevědomí, protože víte, že jste podlehli nestabilnímu člověku, jistě se budete cítit lépe, jakmile se z tohoto vztahu dostanete ven.
  • Můžete přestat žít v neustálém stresu a úzkosti. Místo toho, abyste měli strach z toho, jak váš partner bude reagovat na vše, co uděláte, si jednoduše budete moci dělat co budete chtít.
  • Můžete požádat některého ze svých přátel, aby vám pomohl najít další důvody pro ukončení vašeho vztahu – dobrý kamarád možná do vašeho vztahu vidí tak, jak vy ne a může vám dodat motivaci odejít.
 3. 3
  Naplánujte si, co řeknete. Měli byste to partnerovi sdělit krátce a stručně a nedat mu prostor, aby s vámi vyjednával, nebo vás prosil, abyste si to rozmysleli, nebo vám sliboval, že se změní, když ve vztahu s ním zůstanete. Nemusíte mít miliony důvodů pro svůj odchod, nebo mu říkat vše, čím vás kdy zklamal – tím byste to celé jen zhoršili.
  • Jen řekněte „Nechci už v tomto vztahu pokračovat,“ nebo „ Je na čase se rozejít“ a dodejte ještě několik věcí, ale neprotahujte to.
  • Nemá smysl partnera z ničeho obviňovat. Tím byste ho pouze emocionálně rozhodili.
  • Buďte co nejklidnější. Neměli byste křičet, plakat, ani nervózně pobíhat. Mluvte k věci, i když se budete cítit příšerně. Když bude viditelné, že jste emocionálně nestabilní, váš partner uvidí, že má šanci s vámi manipulovat.
  • Až budete mít jasno v tom, co chcete říct, natrénujte si to. Pomůže vám to uvolnit se a zvyknout si na to, co partnerovi řeknete.
 4. 4
  Naplánujte si, jak přesně to partnerovi řekněte. Způsob podání těchto informací je velmi důležitý, zejména pokud jednáte s manipulativním člověkem. Nejdůležitější je myslet na to, že pokud má váš partner násilnické sklony, nebo se bojíte, jak bude reagovat, měli byste se s ním rozejít na veřejnosti, kde se budete cítit bezpečně. V případě potřeby si s sebou můžete vzít i kamaráda.
  • Pokud nechcete s partnere mluvit osobně, napište mu zprávu nebo email. Pokud je váš vztah tak špatný, že se bojíte s partnere mluvit, jednoduše ho ukončete jakýmkoli způsobem.
  • Pokud jste se rozhodli vztah ukončit, měli byste to udělat co nejrychleji, ale rozmyslete si, kdy to bude nejvhodnější. Neměli byste to udělat po tom, co s partnerem vypijete spoustu alkoholu, nebo uprostřed nějaké stresující události. Vyberte si chvíli, kdy bude partner relativně stabilní – i když to u něj nic neznamená.
 5. 5
  Vymyslete si plán úniku. Pokud s partnerem žijete, nebo máte u něj doma spoustu věcí, měli byste vymyslet, jak je získáte zpět. Můžete si je vzít tajně ještě před rozchodem, abyste to později nemuseli řešit. Požádejte přátele, aby vám přišli s věcmi pomoci, ať už to uděláte za zády partnera, nebo až po rozchodu. Budete se díky tomu cítit bezpečněji.
  • Pokud s partnerem žijete, měli byste si také najít místo, kde budete moci zůstat. Udělejte to ještě před rozchodem, abyste nezůstali bez noclehu a neměli chuť se vrátit.
 6. 6
  Ukončete vztah ve své mysli. Než partnerovi řeknete to, co mu chcete říct, ujasněte si sami v sobě, že váš vztah skutečně skončil a vypořádejte se s truchlením, které ke konci vážného vztahu patří. Když začnete sami sebe brát jako single, aniž byste to partnerovi zatím řekli, budete při rozchodu silnější, protože už budete rozhodnutí.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Proveďte svůj plán

 1. 1
  Buďte pevní. Tento krok je při rozchodu nejdůležitější. Až řeknete vše, co partnerovi potřebujete říci, musíte mu dát najevo, že neexistuje nic, čím by to mohl změnit. Řekněte to, co jste si natrénovali a připravte se k odchodu. I když bude partner plakat a chovat se naprosto pateticky, uvědomte si, že děláte správnou věc.
  • Partner vám možná bude říkat, že jste mu nedali šanci vám vše vysvětlit. Bohužel to je ale jeho problém – ve skutečnosti jste mu dali již příliš mnoho šancí.
 2. 2
  Mluvte krátce. Neměli byste partnerovi příliš dlouho nic vysvětlovat a neměli byste mu dávat čas, aby se vás snažil přesvědčit, abyste zůstali. Čím kratší dobu budete mluvit, tím méně se s vámi váš partner bude dohadovat. Uvědomte si, že nejde o vyjednávání, takže byste neměli být otevřeni dialogu. Řekněte, co máte na srdci a odejděte.
 3. 3
  Držte si odstup. Sedněte si, nebo stůjte od partnera v uctivé vzdálenosti – nedovolte mu, aby se vás dotýkal, objímal vás, nebo vás uvěznil, abyste s ním zůstali. Pokud vás partner bude chtít vzít za ruku, možná budete mít pocit, že byste se měli chovat něžně, místo abyste udělali to, co jste chtěli udělat.
 4. 4
  Nenechejte se zmanipulovat. Pokud s vámi partner manipuloval v průběhu vztahu, je pravděpodobné, že se o to bude pokoušet také při rozchodu. Nedovolte mu, aby vás zahrnoval svými emocemi, aby vám říkal, že si nenajdete nikoho jiného, nebo aby se vás snažil podplatit, abyste s ním zůstali, například nabídkou k sňatku, koupením domu, nebo jinými věcmi.
  • Připomínejte si, že ze vztahu odcházíte proto, že jste již unavení partnerovým chováním. Tento vztah pro vás již nemá žádný smysl.
 5. 5
  Neříkejte partnerovi, kam jdete. Je jasné, že pravděpodobně zůstanete u rodičů nebo u přátel, ale neměli byste se o tom zmiňovat. Nedávejte partnerovi příležitost vás sledovat a snažit se vás získat zpět.
 6. 6
  Odejděte. Až řeknete vše, co máte na srdci, jednoduše odejděte. Pokud na vás někdo čeká venku, nebo je někdo s vámi, odejděte společně. Neohlížejte se za partnerem – myslete na to, že se kvůli němu cítíte mizerně a bezcenně a řekněte si, že váš vztah právě skončil. Držte hlavu vzpřímenou a za žádnou cenu se neohlížejte zpět.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Co dělat dál

 1. 1
  Vyhýbejte se kontaktu s bývalým partnerem. Nedovolte partnerovi, aby vám volal, psal, posílal zprávy na Facebooku, nebo chodil na místa, kde by vás mohl potkat. V případě potřeby si nechejte vystavit soudní zákaz styku. Když s bývalým partnerem budete mluvit, budete se cítit špatně a zmateně a mohlo by se vám to vymknout z rukou. Nenechejte se zmanipulovat tím, že s vámi bude partner chtít jen krátce mluvit, nebo vám bude tvrdit, že mu chybíte – bude se vás pouze snažit získat zpět.
  • Pokud s partnerem musíte z nějakého důvodu mluvit, například potřebujete získat zpět své věci, vymyslete praktický způsob, jak toho dosáhnout. Vezměte si s sebou kamaráda a udělejte to na veřejném místě.
  • Pokud máte s bývalým partnerem spoustu společných přátel, musíte s nimi na nějakou dobu omezit kontakt. Nechoďte na místa, kde se váš bývalý partner vyskytuje, i kdyby to znamenalo, že chvíli budete muset zůstávat doma.
 2. 2
  Nenechejte se zlákat k tomu, abyste si to rozmysleli. Je přirozené, že se po rozchodu s partnerem budete cítit osaměle a smutně. Pokud vám partner ovládal celá život a najednou budete sami, budete se muset rozhodovat bez jeho vlivu a budete mít pocit, že na nic sami nestačíte. Přesně takhle ale váš bývalý partner chce, abyste se cítili – abyste měli pocit, že bez něj nepřežijete ani den.
  • Říkejte si, že se to brzy zlepší – skutečně to tak bude.
  • Připomínejte si, že jste před tímto vztahem fungovali naprosto normálně i sami a že se tímto člověkem můžete stát znovu.
 3. 3
  Travte čas se svými milovanými. Je sice dobré si dát určitý čas na přemýšlení, ale neměli byste být neustále jen sami. Spolehněte se na své přátele a rodinu a travte co nejvíce času s ostatními lidmi. Pravděpodobně nebudete mít náladu na večírky a společnost, ale měli byste se přinutit chodit mezi lidi a trochu se bavit.
  • Měli byste sice chvíli truchlit a být o samotě, jako po každém rozchodu, ale když budete příliš často o samotě po ukončení manipulativního vztahu, zvýší se u vás riziko, že se k bývalému partnerovi budete chtít vrátit.
  • Vaši přátelé a rodina vás budou podporovat. Promluvte si s nimi o tom, jak špatný váš vztah byl – když vám to potvrdí, budete se cítit silnější a odhodlanější.
  • Nebojte se požádat o pomoc. Možná jste ztratili kontakt s některými svými přáteli, protože vám partner nedovolil se s nimi vídat. Buďte upřímní a řekněte jim, že jste udělali chybu a že chcete, aby se k vám tito lidé vrátili.
 4. 4
  Mějte stále co dělat. Když budete pořád jen truchlit ve svém pokoji a sledovat televizi, nikdy se z rozchodu nedostanete. Měli byste se snažit mít stále co na práci, trávit co nejvíce času s přáteli, věnovat se svým zájmům a koníčkům a ponořit se do práce nebo studia. Můžete si dokonce najít nového koníčka, který vašemu životu dodá nový smysl.
  • Za každou cenu byste se měli snažit nebýt doma. Díky tomu se nebudete cítit tak osaměle, i když budete jen sedět v kavárně.
  • Naplánujte si každý svůj den. Nechejte si trochu času na přemýšlení a relaxaci, ale zajistěte, abyste se měli každý den na co těšit.
  • Berte to jako příležitosti zkoušet věci, které jste ve vztahu s partnerem dělat nemohli. Možná váš partner nesnášel chození do kina, nebo sushi – dělejte všechny tyto věci a užívejte si je.
 5. 5
  Myslete na to, jak šťastní nyní jste. Tento krok vám pravděpodobně zabere nějakou dobu, ale brzy si uvědomíte, že jste na tom bez partnera mnohem lépe a že vám ukončení vztahu udělalo dobře. Každý den před spaním si říkejte, že jste nyní schopní si užívat svůj vlastní život a nemusíte spoléhat na partnera. Můžete si napsat seznam věcí, které vám rozchod s partnerem přinesl a myslet na to, jak skvělé je mít svůj život, své myšlenky a své činy plně ve svých rukou.
  • Kdykoli budete mít slabou chvilku, podívejte se na tento seznam, nebo si odříkejte všechny věci, které vám rozchod dal. Dejte tomu čas s uvědomte si, že jste se zachovali velmi statečně a rozhodli jste se správně.
  Reklama

Tipy

 • Odříznout kontakt s bývalým partnerem se zdá kruté, ale je to velmi důležité. Když mu nebudete odpovídat na zprávy, dáte mu najevo, že skutečně končíte. Když mu odpovídat budete, bude se snažit dál. Čím rychleji a bezbolestněji ukončíte váš vztah, tím rychleji si bývalý partner najde někoho jiného a vy z toho budete venku. Čím více kontaktu spolu budete mít, tím frustrovanější váš bývalý partner bude a tím více se bude snažit vás získat zpět. Bez ohledu na to, jak těžké to pro vás bude a bez ohledu na city, které k partnerovi stále chováte, byste s ním měli přerušit kontakt. Nepomůže, když se budete nadále vídat. Bylo by to bolestivé pro vás oba.
 • Přiznejte si svoji slabost. Přestože vámi váš partner manipuloval, je možné, že využíval vaší vlastní slabosti (toho, že jste mu to umožnili). Oba jste sice udělali chyby, ale pokud se tomuto problému chcete v budoucnu vyhnout, musíte si uvědomit, že musíte řešit své vlastní nejistoty, obavy z osamělosti a tendence najít někoho, kdo vás „zachrání“ a „napraví“ váš život. Bez ohledu na to, kdo na vašem rozchodu měl větší vinu, je nutné tuto situaci řešit. Zapracujte po ukončení manipulativního na svých vlastních problémech.
 • Řekněme, že máte s bývalým partnerem společného kamaráda Jima. Při odjezdu zavoláte Jimovi a řeknete mu: „Právě jsem se rozešel s Pavlínou. Byla velmi rozhozená, takže bych byl moc rád, kdybys jí zavolal a zeptal se, jak na tom je, ale neříkej jí prosím, že jsem tě o to požádal. Musel jsem to udělal.“ Vsaďte se, že až Jim zajede Pavlínu navštívit, zjistí, že je naprosto v pořádku a zdá se, že s ní rozchod vůbec nezamával. Vaše bývalá partnerka vám pravděpodobně bude tvrdit, že je zdrcená a nedokáže fungovat, ale ostatní lidé vám budou říkat, že je naprosto v pořádku a pokračuje ve svém životě. Ona ale chce, abyste si mysleli, že bez vás nevydrží, protože vás tím může nalákat zpět. Čím rychleji se z toho dostanete, tím rychleji se z toho dostane i ona – jakmile se určí, kdo má nad kým nadvládu (vy odejdete a přestanete jí dávat naděje na obnovení vztahu), nebudete se muset dále dohadovat a budete z toho venku. Možná budete muset řešit nějaké zbytkové emoce, ale to nejhorší bude za vámi.
 • Pokud spolu žijete a váš partner nechce odejít, budete se muset odstěhovat vy, pokud tedy nežijete ve vašem vlastním domě nebo bytě. Pravděpodobně to nebude snadné, zejména pokud nemáte žádné přátele ani rodinu, kteří by vám pomohli, ale bude to to jediné, co můžete v tuto chvíli udělat. Majetkové vypořádání nechejte na rozvodových právnících. Pokud jste jediným vlastníkem vašeho domu, bude to ještě nepříjemnější – budete muset zavolat policii a zajistit vystěhování bývalého partnera. Policie se za vás postaví a pomůže vám a v případě potřeby partnera vyvede pod nátlakem. V tuto chvíli byste měli již mít všechny klíče od svého domu. Doporučujeme také vystavení soudního zákazu styku pro případ, že by se partner chtěl vrátit. Pokud se partner bude chtít i potom vrátit, budete muset ihned zavolat policii. Schovejte se v koupelně nebo v jiné uzamykatelné místnosti, dokud policie nedorazí. Vyhýbejte se rozhovorům s bývalým partnerem, aby nedošlo ke zbytečné hádce.
 • Manipulativní lidé jsou často produktem externích faktorů, na které nemáte vliv. Nemůžete si myslet, že takového člověka změníte nebo zachráníte, i když ho milujete. To nejlepší, co mu můžete dát, je přestat být jeho obětí a doporučit mu odbornou pomoc.

Nemažte zprávy a emaily od svého bývalého partnera, ale ani na ně neodpovídejte. Když odpovíte, dáte mu tím moc a budete živit jeho naděje, že se k němu někdy vrátíte. Pokud vás ale začne sledovat, tyto zprávy mohou sloužit jako cenné důkazy pro vydání soudního zákazu styku. Kupte si digitální nahrávací zařízení a všechny hlasové zprávy si uložte na CD, nebo na externí disk a dejte je na bezpečné místo pro případ potřeby.

 • Získejte zpět svoji podpůrnou síť. Jděte za svými přáteli a rodinou, se kterými jste ztratili veškerý kontakt a požádejte je, aby s vámi obnovili vztahy. Nepomlouvejte svého partnera (a nedovolte to ani ostatním lidem), ale řekněte: „Měli jste pravdu, můj vztah byl toxický a nyní už to vidím. Byl bych moc rád, kdybyste mi odpustili a našli ke mně cestu zpět.“
 • Uvědomte si, že když vztah ukončíte, váš partner zůstane sám. Pokud znáte lidi, kteří jsou mu blízcí a mohou mu pomoci, řekněte jim, aby se o něj postarali a pomohli mu se s rozchodem srovnat. Mezi vámi a vaším partnerem se toho stalo již mnoho, ale tímto způsobem mu můžete dát najevo, že vám na něm záleží a máte k němu stále pozitivní úctu.
 • Manipulace a ovládání lidí je vždy kontroverzní. Všichni hrajeme hry, ale většina z nás chce mít nekomplikované vyrovnané vztahy, čehož často není snadné dosáhnout. Musíte lidem dopřát prostor a čas k tomu, aby mohli být sami sebou a sobě dopřát svobodu. Měli byste mít své vlastní chování pod kontrolou – váš bývalý partner jistě zjistí, kde jste a co děláte. Ponořte se po rozchodu do něčeho konstruktivního a pracujte na sobě, abyste našli vnitřní klid a štěstí. Všichni toužíme po rovnováze a nepodmíněné lásce.


Reklama

Varování

 • Nepředpokládejte, že vám neublíží se s bývalým partnerem setkat. I když se neuvidíte týdny nebo měsíce, pravděpodobně byste se o sobě doslechli něco příšerného. Odolejte touze se s partnerem začít opět vídat jen proto, abyste měli sebou neměli rozbroje. Nechejte to jednoduše být – lidé, kteří vás znají, budou vědět, kdo z vás mluví pravdu a zůstanou na vaší straně. Když vás bývalý partner bude pomlouvat, stačí když řeknete, že to není pravda. Pokrčte rameny a ukažte ostatním, že vás takové věci netrápí.
 • Dětem manipulativní partneři často říkají, že je druhý z rodičů opouští, místo aby jim říkaly pravdu – že s nimi rozvod nemá nic společného. Manipulátoři dělají takové věci, že posílají bývalým partnerům poštu po dětech, aby díky nim mohli zjišťovat informace. Děje se to bohužel velmi často a vytrvale. Po zbytek života si tyto děti potom pamatují manipulativní vztah svých rodičů a může jim to narušit všechny jejich vlastní vztahy a šanci na to stát se normálním rodičem.
 • Všímejte si sledování a výhružného chování. Pokud zaznamenáte něco nevhodného, nahlaste to ihned na policii. Váš partner pravděpodobně není nebezpečný, ale nikdy byste neměli zbytečně riskovat. Pokud to bude nutné, nechejte si vystavit soudní zákaz styku a zavolejte policii vždy, když vás bývalý partner bude obtěžovat. Bude se snažit vám překazit veškeré plány pokračovat v životě, jako jsou nové vztahy, kariérní postupy atd. Může vám také zamezit přístup k vašim osobním věcem (a proto byste si je měli všechny vzít hned při odchodu od partnera). Možná se bude dokonce snažit se s vámi sejít, abyste si promluvili o společném splacení nějakého dluhu, který jste si udělali jako pár. Jde jen o strategie, jak zůstat v kontaktu – neměli byste mu na to skočit! Možná to bude nepříjemné, ale pravděpodobně bude lepší dluh zaplatit bez pomoci partnera, místo abyste se upsali k něčemu, co by vás zavazovalo ke každoměsíčnímu kontaktu s ním.
 • Tito lidé často prožívají významné životní události a mění si jejich detaily tak, jak se jim to hodí. Partnerovy výklady rozhovorů a dojmy z určitých situací mohou být velmi odlišné od těch vašich a mohou ho rozzlobit ještě více i po delší době. Partner vás může také začít obviňovat a tvrdit, že manipulujete vy s ním. Pokud má váš partner násilnické skony, měli byste postupovat velmi opatrně.
 • Mnoho manipulativních lidí využívá vlastní děti k tomu, aby dosáhli toho, o co jim jde. Děti předávají druhému partnerovi zprávy, opakovaně se ptají na informace, které chce partner vědět, například o dovolených, o nových známostech partnera, nebo o různých událostech v jeho životě. Syndrom odcizení rodiče je situace, kdy se manipulativní rodič snaží zničit vztah druhého rodiče s dětmi a snaží se tím v podstatě ovládat bývalého partnera skrz společné děti. Nemůžete svému bývalému partnerovi zabránit, aby to dělal, ale nemusíte se do toho zapojovat. Vaše děti možná budou potřebovat dětského psychologa, aby pochopily, že se s nimi jejich matka nebo otec snaží manipulovat a uvědomily si, že není dobré mu dávat informace. Pokud si to můžete dovolit, udělejte to. Je to dobrá investice do budoucnosti vašich dětí. Pokud si to dovolit nemůžete, budete muset terapeuta zastoupit vy a snažit se dětem co nejlépe vysvětlit, co se děje.
 • Emocionální zneužívání se často projeví u dítěte, které má rodič raději. Protože se manipulátor nikdy nevzdá své moci, vždy si najde jinou oběť, zejména nevinné dítě. Teenageři jsou nejvíce náchylní k manipulaci, pokud je jejich matka single. Děti nemohou tomuto vlivu nijak uniknout. Dívky mohou být vydírány kvůli šatům na ples, chlapci zase kvůli řízení auta a manipulativní rodič je naučí, aby nikdy nemluvily o tom, jak dobře se s druhým rodičem mají. Tyto děti jsou v podstatě rukojmími manipulativních rodičů a oběťmi jejich her. Proto byste jako stabilní rodič měli zajistit odbornou psychologickou péči, aby se děti naučily s nestabilním rodičem jednat.

Pokud máte děti, neměli byste svému bývalému partnerovi bránit v tom, aby se s nimi vídal, dokud to neurčí soud. Pokud je váš partner pouze manipulativní, vaším cílem je chránit děti co nejlépe před jeho vlivem a naučit je, jak se manipulaci vyhýbat – musíte být ale opatrní a nesmíte je obrátit proti druhému rodiči. Pouze jim vysvětlete, proč se cítí zmateně a že chování druhého rodiče není jejich vina. Pokud je váš partner nebezpečný a vy máte strach, že by mohl dětem ublížit, nebo je unést, měli byste o tom ihned informovat policii a soud a další příslušné úřady, abyste svým dětem zajistili bezpečí.

 • Další způsoby, jakými se s vámi manipulativní parter může pokoušet manipulovat, je zamezení přístupu k osobnímu majetku, například k rodinným fotografiím a dalším věcem se sentimentální hodnotou, nebo k cennostem, které je možné využít jako emocionální zbraň.
 • Ne každý manipulativní člověk je nebezpečný, ale někteří mohou být. Většina z nich zareaguje na důkaz síly, například když si přivedete na pomoc kamarády nebo rodinu, nebo když přerušíte kontakt a v 9 případech z 10 to bude stačit k tomu, abyste vztah ukončili. Pokud se to nepodaří, zavolejte policii, nechejte si vystavit soudní zákaz styku, nebo si najděte psychiatra, který vám pomůže zhodnotit, zda je váš bývalý partner skutečně nebezpečný pro sebe nebo ostatní lidi a zajistí, aby byly provedeny nutné kroky.
 • Nejlepším způsobem, jak na partnera reagovat, je nereagovat na něj vůbec. Soustřeďte se na své děti a ne na partnera, aby děti nemusely snášet emocionální zneužívání. Díky tomu partnerovi zamezíte v manipulaci s vámi a vašimi dětmi, protože nedosáhne toho, o co mu šlo (tedy vás nerozčílí).
 • Příklad: Všimnete si, že vám zmizely nějaké rodinné fotografie a předpokládáte, že je vzal váš bývalý partner. Nic neřeknete, ale později vám vaše dítě tyto fotografie s radostí přinese s tím, že je druhý rodič našel. Budete rozčílení a budete chtít tento boj vyhrát, ale přesto musíte zachovat klid a nereagovat. Řekněte svému dítěti, že to je hezké a zavzpomínejte si na chvíle, které vám fotografie připomenou. Potom se obraťte na svého bývalého partnera a řekněte mu, že od něj bylo hezké, že dítěti fotografie dal. Potom už to dále nerozvádějte. Bez ohledu na to, jak moc se zlobíte, nebo jak moc chcete křičet a nadávat bývalému partnerovi, byste skutečně neměli dělat nic. Váš bývalý partner po konfrontaci touží, takže když mu ji nedopřejete, vyhrajete. Když to nedokážete, váš partner dosáhne svého. Za prvé si uvědomí, že udělal něco špatně – zapojil do vašeho boje děti a udělal z nich nic netušící komplice svých her, dokázal vám, že vás do svého života dokáže kdykoli opět začlenit, takže je stále ve vaší mysli a získá od vás emocionální reakci, po které toužil. Díky tomu bude mít pocit, že vyhrál a bude se o podobné věci snažit znovu. Pokud chcete, aby tyto hry přestaly jednou provždy, nesmíte na ně nijak reagovat. Jednoduše to nechejte být.
Reklama

O tomto wikiHow

Moshe Ratson, MFT, PCC
Spoluautorem článku je :
Terapeut pro manželství a rodinu
Tento článek spoluautorem článku je Moshe Ratson, MFT, PCC. Moshe Ratson je výkonným ředitelem spiral2grow Marriage & Family Therapy, kliniky koučování a terapie v New Yorku. Svůj titul MS v oboru manželské a rodinné terapie získal na Iona College a svou profesi vykonává již více než 10 let. Tento článek byl zobrazen 10 127 krát
Stránka byla zobrazena 10 127 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama