Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přijít k kamaráda může být stejně těžké, jako přijít o partnera, ale někdy je nutné to udělat. Pokud je vaše přátelství toxické a nemáte už ni společného, může vám to oběma pomoci. V tomto článku se dozvíte, jak přátelství ukončit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zhodnoťte vaše přátelství

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, proč jste se pohádali. Je možné, že jste se v poslední době pohádali a kvůli tomu váš vztah nefunguje jak by měl. Důkladně se zamyslete nad tím, zda stojí za to vztah zachraňovat. Myslíte si, že vás vztek přejde, nebo je to opravdu konec? [1] Odpovězte si na následující otázky:
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, zda se vzájemně odcizujete. Někdy přátelství neskončí hádkou, ale postupným ochlazením vztahu. Je to už dlouho, co jste si spolu naposledy popovídali? Vymlouváte se, abyste spolu nemuseli nikam chodit? Pokud ano, zeptejte se sami sebe, zda je možné váš vztah zachránit a zda to skutečně chcete udělat.
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, jak bude váš život vypadat bez vašeho kamaráda. Nechcete ani myslet na to, jaké by to bylo, nebo máte pocit, že by se vám ulevilo? pokud víte, že budete bez svého kamaráda šťastní a zbavíte se negativních pocitů, které s ním máte spojené, pravděpodobně byste vztah měli ukončit. Pokud se ale cítíte smutně a nejste si jistí tím, co byste měli udělat, zamyslete se i nad jinými možnostmi.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak kamarádovi sdělit, že je konec

 1. 1
  Nechejte přátelství skončit přirozeně. Tyto věci se stávají velmi často. Přátelé začnou chodit každý na jinou školu, přestěhují se do různých měst, najdou si jinou práci, nebo se začnou věnovat různým činnostem a postupně se začnou vídat s jinými lidmi. Tento způsob ukončení přátelství je nejméně bolestivý. Udělejte to takto: [2]
 2. 2
  Přistupte k otevřené konfrontaci. Tento krok není snadný, ale jde o nejupřímnější ukončení přátelství. Místo abyste nedělali nic, byste měli být upřímní a promluvit si o tom, co se stalo. Proveďte to takto:
 3. 3
  Pokud se chcete zbavit toxického kamaráda, přerušte s ním veškerý kontakt. V některých případech není lepší způsob, než přestat daného člověka kontaktovat. Pokud s vámi váš kamarád manipuluje, nebo vás využívá a provedl vám něco, přes co se nedokážete přenést, měli byste přátelství okamžitě ukončit. Neberte mu telefony, smažte si ho z přátel na Facebooku a nechoďte na místa, kde byste se mohli potkat.
 4. 4
  Nastavte si jasné hranice. Bez ohledu na to, jak přátelství ukončíte, se s vámi bývalý kamarád bude chtít alespoň jednou setkat. Dejte mu najevo, zda s ním chcete mluvit, nebo ne. Když neřeknete, o co vám jde, váš bývalý kamarád bude zmatený.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak se vypořádat s následky

 1. 1
 2. 2
  Nezapomeňte na to, že i vztek hraje roli. Vztek se při rozchodech vyskytuje velmi často. Zraněné city se mohou přetvořit na vztek, takže se připravte na to, že budete muset čelit zlobě svého bývalého kamaráda, nebo že se budete muset vypořádat s vlastním vztekem.
 3. 3
  Očekávejte pasivně agresivní chování. Pravděpodobně nebude možné se bývalému kamarádovi úplně vyhýbat, hlavně pokud spolu chodíte do školy, nebo se vídáte v práci. Připravte se na to, že to bude nějakou dobu nepříjemné.
 4. 4
  Uvědomte si, že konec jednoho přátelství může zničit i několik dalších. Připravte se na to, že se někteří vaši kamarádi přidají na stranu toho, s kým jste se přestali bavit. Pro lidi není snadné bavit se se dvěma lidmi, kteří spolu navzájem nemluví, takže někteří z vašich přátel budou nevyhnutelně na straně toho druhého.
 5. 5
  Reklama

Tipy

 • Chraňte si své vlastní štěstí. Nebojte se ukončit vztah s někým, kdo vám brání ve štěstí.
 • Nedovolte, aby vás někdo nutil kamarádit se s někým, kdo pro vás není vhodný. Vždy myslete na to, co potřebujete vy.
 • Snažte se ukončit vztah s kamarádem co nejvíce v klidu, abyste mu zbytečně neublížili.
 • Pokud je nutné přátelství ukončit, udělejte to. Pokud má ale váš kamarád například jen měsíc života, nedělejte to a buďte mu oporou.
 • Vysvětlete mu, proč se s ním již nechcete kamarádit a uveďte konkrétní důvody.


Reklama

Varování

 • Vyhněte se pokušení říkat lidem, co se vám na vašem bývalém kamarádovi nelíbilo. Když to budete dělat vy, pravděpodobně to začne dělat i on.
 • Neignorujte příznaky zničeného přátelství. Když s tím nic neuděláte, samo se to nespraví.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 45 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 308 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 11 308 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama