Jak ukončit přátelství

V tomto článku:Zhodnoťte vaše přátelstvíJak kamarádovi sdělit, že je konecJak se vypořádat s následkyReference

Přijít k kamaráda může být stejně těžké, jako přijít o partnera, ale někdy je nutné to udělat. Pokud je vaše přátelství toxické a nemáte už ni společného, může vám to oběma pomoci. V tomto článku se dozvíte, jak přátelství ukončit.

1
Zhodnoťte vaše přátelství

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, proč jste se pohádali. Je možné, že jste se v poslední době pohádali a kvůli tomu váš vztah nefunguje jak by měl. Důkladně se zamyslete nad tím, zda stojí za to vztah zachraňovat. Myslíte si, že vás vztek přejde, nebo je to opravdu konec? [1] Odpovězte si na následující otázky:
  • Nepohodli jste se jen jednou, nebo mezi sebou máte dlouhodobý spor? Pokud se neshodnete již delší dobu, zamyslete se nad tím, zda je skutečně možné, aby to přešlo.
  • Záleží vám na problému více, než na vašem přátelství? Vaše principy mohou být důležitější, než vztah, který s kamarádem máte.
  • Dokázali byste se shodnout na tom, že máte jednoduše každý jiný názor? Pokud se shodnete na nějakém kompromisu, váš vztah by mohl pokračovat. Pokud ne, budete ho pravděpodobně muset ukončit.
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, zda se vzájemně odcizujete. Někdy přátelství neskončí hádkou, ale postupným ochlazením vztahu. Je to už dlouho, co jste si spolu naposledy popovídali? Vymlouváte se, abyste spolu nemuseli nikam chodit? Pokud ano, zeptejte se sami sebe, zda je možné váš vztah zachránit a zda to skutečně chcete udělat.
  • Jak dlouho se znáte? Je důležité zvážit to, kolik času jste vašemu přátelství věnovali a kolik času mu chcete věnovat v budoucnu. Pokud jste staří přátelé, pravděpodobně byste se měli pokusit váš vztah zachránit, i když už není tak zábavný, jako dříve. Uvědomte si, že mít v životě někoho, kdo vás dobře zná, je velmi důležité.
  • Bavíte se spolu? Možná není nutné přátelství ukončovat, ale jen udělat krok zpět. Místo toho, abyste se vídali velmi často a neměli si co říct, se zkuste potkávat méně často. Díky tomu si budete jeden druhého více vážit a budete si mít stále co vyprávět.
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, jak bude váš život vypadat bez vašeho kamaráda. Nechcete ani myslet na to, jaké by to bylo, nebo máte pocit, že by se vám ulevilo? pokud víte, že budete bez svého kamaráda šťastní a zbavíte se negativních pocitů, které s ním máte spojené, pravděpodobně byste vztah měli ukončit. Pokud se ale cítíte smutně a nejste si jistí tím, co byste měli udělat, zamyslete se i nad jinými možnostmi.
  • Zamyslete se nad tím, co by bylo potřeba udělat, abyste přátelství udrželi naživu. Přátelství vyžaduje stejné množství času a námahy, jako ostatní vztahy. Pokud chcete vaše přátelství udržet naživu, budete muset být ochotní do něho investovat svoji energii.
  • Kolik společných přátel máte? Zamyslete se nad ostatními lidmi, které znáte a nad tím, zda budou konec vašeho vztahu podporovat.
  • Jaké činnosti spolu rádi děláte? Zeptejte se sami sebe, zda se bez tohoto kamaráda budete stále moci věnovat svým zájmům a koníčkům.

2
Jak kamarádovi sdělit, že je konec

 1. 1
  Nechejte přátelství skončit přirozeně. Tyto věci se stávají velmi často. Přátelé začnou chodit každý na jinou školu, přestěhují se do různých měst, najdou si jinou práci, nebo se začnou věnovat různým činnostem a postupně se začnou vídat s jinými lidmi. Tento způsob ukončení přátelství je nejméně bolestivý. Udělejte to takto: [2]
  • Nemluvte spolu o důležitých a vážných věcech. Nesvěřujte se kamarádovi se svými osobními problémy a touhami, zejména pokud se často hádáte. Bavte se spolu o bezpečných, nedůležitých věcech.
  • Přestaňte s kamarádem udržovat kontakt. Nevolejte mu a nezvedejte mu telefon pokaždé, když vám zavolá. Můžete to dělat postupně, nebo najednou. Uvědomte si, že když s kamarádem najednou přerušíte všechny vazby, mohli byste mu ublížit.
  • Slušně odmítejte pozvání. Postupně s kamarádem přestaňte trávit čas. Nakonec to pochopí a přestane se vám ozývat.
 2. 2
  Přistupte k otevřené konfrontaci. Tento krok není snadný, ale jde o nejupřímnější ukončení přátelství. Místo abyste nedělali nic, byste měli být upřímní a promluvit si o tom, co se stalo. Proveďte to takto:
  • Vyberte si vhodnou chvíli pro tento rozhovor. Pokud váš kamarád zrovna prochází těžkým obdobím, zkuste chvíli počkat, abyste mu neublížili ještě více.
  • Vyberte si vhodné místo. Nikdy kamarádovi neříkejte, že se s ním už nechcete kamarádit, před ostatními lidmi. Bylo by to trapné pro vás oba a kromě toho byste se nevyhnuli zbytečným drbům.
  • Vyjádřete své myšlenky slušně. Možná se budete chtít pohádat a říct kamarádovi, co vše vám na něm vadí, ale raději se tomu vyhněte, jinak celou situaci ještě zhoršíte.
  • Mluvte pevně a rozhodně. Možná se také budete chtít omlouvat. Pokud jste neudělali nic špatně, neměli byste se omlouvat za to, že nechcete pokračovat v přátelství.
  • Dejte kamarádovi šanci, aby řekl, co si myslí, ale ujistěte se, že dobře rozumí tomu, co se mu snažíte sdělit. Je důležité nechat ho promluvit, ale musíte mít naprostou jistotu, že si navzájem rozumíte.
 3. 3
  Pokud se chcete zbavit toxického kamaráda, přerušte s ním veškerý kontakt. V některých případech není lepší způsob, než přestat daného člověka kontaktovat. Pokud s vámi váš kamarád manipuluje, nebo vás využívá a provedl vám něco, přes co se nedokážete přenést, měli byste přátelství okamžitě ukončit. Neberte mu telefony, smažte si ho z přátel na Facebooku a nechoďte na místa, kde byste se mohli potkat.
 4. 4
  Nastavte si jasné hranice. Bez ohledu na to, jak přátelství ukončíte, se s vámi bývalý kamarád bude chtít alespoň jednou setkat. Dejte mu najevo, zda s ním chcete mluvit, nebo ne. Když neřeknete, o co vám jde, váš bývalý kamarád bude zmatený.
  • Pokud jste ochotni s daným člověkem udržovat kontakt, jasně sdělte, jaká komunikace je pro vás přijatelná. Můžete se například pozdravit, když se někde potkáte, ale nebudete spolu už trávit čas o samotě.
  • Pokud se svým bývalým kamarádem nechcete již nikdy mluvit, dejte to jasně najevo a připomeňte mu, co se stane, když vás bude chtít kontaktovat. Řekněte mu například, že jste připraveni si proti němu nechat vystavit soudní příkaz. Když vaše požadavky nebude respektovat, opravdu to udělejte.

3
Jak se vypořádat s následky

 1. 1
  Připravte se na to, že budete po skončení přátelství smutní. I když byl váš vztah negativní, pravděpodobně začal proto, že jste se spolu dobře bavili. Uvědomte si, že o toto spojení přijdete a bude vám to líto.
 2. 2
  Nezapomeňte na to, že i vztek hraje roli. Vztek se při rozchodech vyskytuje velmi často. Zraněné city se mohou přetvořit na vztek, takže se připravte na to, že budete muset čelit zlobě svého bývalého kamaráda, nebo že se budete muset vypořádat s vlastním vztekem.
 3. 3
  Očekávejte pasivně agresivní chování. Pravděpodobně nebude možné se bývalému kamarádovi úplně vyhýbat, hlavně pokud spolu chodíte do školy, nebo se vídáte v práci. Připravte se na to, že to bude nějakou dobu nepříjemné.
 4. 4
  Uvědomte si, že konec jednoho přátelství může zničit i několik dalších. Připravte se na to, že se někteří vaši kamarádi přidají na stranu toho, s kým jste se přestali bavit. Pro lidi není snadné bavit se se dvěma lidmi, kteří spolu navzájem nemluví, takže někteří z vašich přátel budou nevyhnutelně na straně toho druhého.
 5. 5
  Začněte se seznamovat s novými lidmi. Když se budete seznamovat s novými lidmi, dáte svému bývalému kamarádovi jasně najevo, že máte svůj vlastní život. Kromě toho se budete cítit mnohem lépe, protože budete mít ve svém životě nové lidi.

Tipy

 • Chraňte si své vlastní štěstí. Nebojte se ukončit vztah s někým, kdo vám brání ve štěstí.
 • Nedovolte, aby vás někdo nutil kamarádit se s někým, kdo pro vás není vhodný. Vždy myslete na to, co potřebujete vy.
 • Snažte se ukončit vztah s kamarádem co nejvíce v klidu, abyste mu zbytečně neublížili.
 • Pokud je nutné přátelství ukončit, udělejte to. Pokud má ale váš kamarád například jen měsíc života, nedělejte to a buďte mu oporou.
 • Vysvětlete mu, proč se s ním již nechcete kamarádit a uveďte konkrétní důvody.


Varování

 • Vyhněte se pokušení říkat lidem, co se vám na vašem bývalém kamarádovi nelíbilo. Když to budete dělat vy, pravděpodobně to začne dělat i on.
 • Neignorujte příznaky zničeného přátelství. Když s tím nic neuděláte, samo se to nespraví.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Vztahy

V jiných jazycích:

English: End a Friendship, Español: terminar una amistad, Deutsch: Eine Freundschaft beenden, Italiano: Finire un'Amicizia, Português: Terminar uma Amizade, 中文: 结束一段友谊, Français: mettre fin à une amitié, Nederlands: Een vriendschap beëindigen, Русский: закончить дружеские отношения, Bahasa Indonesia: Mengakhiri Sebuah Persahabatan, ไทย: จบมิตรภาพ, हिन्दी: मित्रता समाप्त करें, Tiếng Việt: Chấm dứt Tình bạn, 한국어: 친구 관계를 끊는 법, العربية: إنهاء صداقة, 日本語: 友情を終わらせる

Stránka byla zobrazena 5 117 krát.
Byl tento článek přesný?