Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ukončit vztah není nikdy jednoduché. Mnoho lidí si myslí, že je to pro člověka snadné, ale přijít s rozchodem může být stejně stresující, jako když se někdo rozejde s vámi. Než se rozhodnete ukončit svůj vztah, dobře si to rozmyslete. Pokud ale máte jistotu, že dobré si pamatovat, že váš ex-partner pro vás byl velkou láskou. Měli byste být upřímní ale ne krutí a mít soucit, ale nedávat partnerovi falešnou naději. S trochou taktu můžete vztah ukončit bezbolestně.

Metoda 1 ze 3:
Připravte se na rozchod

 1. 1
  Ujistěte se, že chcete vztah opravdu ukončit. Nevyhrožujte partnerovi rozchodem jen proto, abyste v hádce dosáhli svého. Když řeknete, že se chcete rozejít, musíte být připraveni to udělat. O svých problémech si vždy promluvte otevřeně a až potom se rozhodněte. Mnoho lidí léta trpí a neřeší s partnerem své problémy, což zpravidla vede k rozchodu.
  • Pokud chcete vztah opravdu ukončit, napište si všechno, s čím na něm nejste spokojení a zhodnoťte, zda není možné tyto věci napravit.
 2. 2
  Rozhodněte se s čistou hlavou. Nerozhodujte se o rozchodu v zápalu vášně, když se cítíte nestabilně nebo když máte zrovna špatný den a viníte za to svůj vztah. Než uděláte tento důležitý krok, promluvte si o tom s přáteli a rodinou a snažte se získat na celou věc jiný pohled.
  • Až se rozhodnete se s partnerem rozejít, nevykládejte to přátelům ani nikomu jinému, jinak by se to mohlo dostat k vašemu partnerovi. Je v pořádku zeptat se někoho blízkého na radu, ale jakmile se rozhodnete, měli byste to nejprve říct partnerovi.
 3. 3
  Dobře si vyberte čas a místo. Rozejděte se s partnerem v soukromí a udělejte to pořádně. Nerozcházejte se s ním před důležitou zkouškou nebo před odchodem do práce. Pátky jsou nejlepší, protože se partner bude moci o víkendu dát trochu dohromady.
  • Nerozcházejte se s partnerem ve vaší oblíbené restauraci nebo na vašem oblíbeném místě. Vyberte si nějaké neutrální území, které pro vás nemá žádný speciální význam.
  • Vyberte si čas, kdy budete oba relativně klidní a nebudete ve stresu. Nerozcházejte se s partnerem po stresujícím a vyčerpávajícím pracovním obědě.
 4. 4
  (Téměř) vždy je nejlepší se rozejít osobně. Měli byste svému partnerovi prokázat úctu, kterou si zaslouží a ukončit vztah osobně. Nezáleží na tom, že se vám do toho nechce. Jediný případ, kdy je možné se rozejít po telefonu je situace, kdy spolu máte vztah na dálku a nemůžete se potkat, nebo situace, kdy se partnera bojíte. Pokud je partner násilný a manipulativní, je lepší se rozejít po telefonu.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Jak na to

 1. 1
  Buďte tvrdí. Buďte tvrdí a stůjte si za svým. Když budete partnerovi dávat falešnou naději, jen mu tím ještě více ublížíte. Buďte silní a pamatujte na to, že jste se už rozhodli. Nemusí jít o nic dramatického. Přejděte rovnou k věci a řekněte, že tento vztah nefunguje a že ho chcete ukončit. Neříkejte nic, co by partnera přimělo uvěřit, že se k sobě ještě někdy vrátíte.
  • Možná máte pocit, že to partnerovi usnadníte, když řeknete něco jako „momentálně nejsem připravený“ nebo „možná se časem můžeme potkat,“ ale pokud to nemyslíte vážně, jen mu tím ublížíte.
 2. 2
  Buďte upřímní, ale ne krutí. Jistě nechcete, aby partner po rozchodu ani nevěděl, co se vlastně stalo, ale taky není dobré mu na místě podat seznam jeho špatných vlastností. Buďte jednoduše upřímní a řekněte, že se cítíte frustrovaně, omezeně, manipulovaně nebo podřadně. Nechoďte kolem horké kaše, ale snažte se nebýt příliš krutí.
  • Nejbolestivější důvod k rozchodu je, když se vaše láska vytratí. Není to totiž ničí chyba. V tomto případě musíte být stále upřímní, ale měli byste se snažit to sdělit co nejjemněji.
  • Až udáte hlavní důvod pro své rozhodnutí, nemusíte popisovat detaily a vytahovat staré problémy. Není důvod se zabývat minulými chybami a přilévat olej do ohně.
  • Neponižujte partnera a snažte se, aby se necítil nejistě a bezcenně. Neříkejte „chci si najít skutečného muže“, raději řekněte „myslím si, že ještě musíš zapracovat na svém sebevědomí.“
  • Ať už jsou vaše důvody jakékoli, nemělo by pro partnera být takové překvapení, že se s ním chcete rozejít. Když spolu budete komunikovat, jistě ho to tolik nezaskočí.
  • Netvořte si dlouhé seznamy důvodů pro rozchod. Určete si jen jeden hlavní důvod, například „nehodíme se k sobě v důležitých oblastech života“, „mám pocit, že mne nepodporuješ v mé práci,“ „chci děti a ty ne,“ atd.
 3. 3
  Připravte se na špatnou reakci. Partner bude reagovat pravděpodobně naštvaně, překvapeně, šokovaně nebo začne panikařit. Když bude naštvaný, snažte se zůstat v klidu a pokuste se ho ukonejšit. Mluvte klidným hlasem, i když partner začne křičet. Pokud se vám situace vymkne z rukou, odejděte a nechejte ho, aby se uklidnil, ale slibte mu, že se klidně později vrátíte a celý rozchod uzavřete. Neříkejte „zapomeň na to a sbohem“!
  • Pokud to partner potřebuje, utěšujte ho, ale nezacházejte příliš daleko. Když se vám bude zdát, že se děje něco, co by se dít nemělo, řekněte to. Neměli byste se nechat stáhnout. Mějte soucit, ale buďte tvrdí a odhodlaní. Pokud partner bude naléhat, odejděte.
  • Pokud máte strach nechat bývalého partnera o samotě, zavolejte nějakému jeho kamarádovi nebo příbuznému a řekněte, co se stalo, kde je a že se o něho bojíte. Jistě to pochopí a někdo se o něho postará. Omluvte se za bolest, kterou jste mu způsobili a zapomeňte na to.
  • Pokud je partner naštvaný a nemá smysl mu nic vysvětlovat, řekněte: „Není dobré na sebe takhle křičet. Já už jsem se rozhodl/a a na tom se nic nezmění. Když se uklidníš, můžeme si o tom promluvit. Vezmi si nějaký čas na rozmyšlenou a potom se mi ozvi.“ Když se vám ozve, dodržte svůj slib a promluvte si o tom. Zodpovězte všechny jeho otázky, ale mluvte spolu krátce a snažte se nezhoršit jeho bolest.
 4. 4
  Pro budoucí setkání si určete jasné hranice. Až se s partnerem rozejdete a budete schopni spolu mluvit, určete si jasné hranice, o kterých nebude možné diskutovat. Je možné partnera dokonce odstřihnout a neřešit spolu co se stalo. Snažte se poučit se ze svého ztroskotaného vztahu a v budoucnu se podobným věcem vyhnout.
  • Pokud máte společné přátele a chcete se nějakou dobu bývalému partnerovi vyhýbat, řekněte to všem kamarádům a vždy se dopředu ujistěte, že se nikde nepotkáte.
  • Pokud oba chodíte do stejné kavárny nebo posilovny, snažte se zařídit si rozvrh tak, abyste se nepotkávali. Nemusíte to tak řešit, ale jistě bude dobré, když na sebe nebudete muset narážet.
  • Pokud máte u sebe partnerovy věci nebo spolu dokonce žijete, co nejdříve po rozchodu tyto formality vyřešte, abyste se nemuseli vídat více, než je nutné.
 5. 5
  Kdy je nejlepší odejít. Jednou z nejčastějších chyb při rozchodech je neustálé oddalování ukončení vztahu. Je těžké muset se vypořádat s dělením majetku a emocionální ztrátou, ale snažit se stále dokola oživit mrtvý vztah je jistě horší.
  • Když se s partnerem chytnete do kolotoče rozhovorů a hádek, které vůbec nikam nevedou, zastavte se! V tuto chvíli byste si měli říct, že budete pokračovat později, a nebo ne...
  • Pokud partner nechápe, proč se s ním rozcházíte, můžete mu to napsat do dopisu nebo do zprávy. Řekněte vše, co chcete říct a nechejte partnera, aby vám odpověděl také dopisem a dál už to neřešte. Může být dobré problémy řešit korespondenčně, protože budete mít oba dost času a budete si moci rozmyslet, co napíšete.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Jak žít po rozchodu

 1. 1
  Nesnažte se být hned přáteli. Když se budete snažit hned být „přátelé“, pouze tím zhoršíte bolest z rozchodu. Nejlepší je dát si chvíli pokoj a nevídat se. Po několika měsících nebo letech už to nebude tak bolet a možná dokážete být přátelé. I potom byste ale měli respektovat potřeby svého bývalého partnera – možná bude potřebovat více času než vy. Pokud je to tak, nenuťte ho do přátelství a zkuste to zase za nějakou dobu.
  • Když se váš bývalý partner zeptá, jestli můžete zůstat přáteli, řekněte: „Ne, nemůžeme zůstat přáteli. Myslím, že nejlepší bude ten vztah ukončit.“ Pokud se cítíte pod tlakem, řekněte: „Podívej, začali jsme jako přátelé a potom to šlo ještě dál. Abychom mohli být zase přátelé, museli bychom se vracet a to já nechci. Chci se dívat dopředu, takže si musíme dát nějakou dobu klid a nevídat se. Měli bychom si každý vzít dost času na to, abychom se z toho vzpamatovali a za nějaký čas možná budeme schopni se zase kamarádit. Nechejme to zatím takto.“ Toto by mělo být naposled, co spolu mluvíte. Po rozchodu byste bývalého partnera rozhodně neměli kontaktovat.
  • Pokud máte nějaké společné přátele, řekněte jim o vašem rozchodu a také je informujte, že se neobjevíte na žádné akci, kde váš bývalý partner bude a pokud to má znamenat, že si kamarádi musejí vybrat jednoho z vás, nevadí vám to.
 2. 2
  Vypořádejte se se svojí ztrátou. Rozchod jste sice iniciovali vy, ale ve většině případů to vůbec neznamená, že máte chuť slavit svoji nově nabytou svobodu. Lidé nerozumí tomu, že ten, kdo s rozchodem přijde, prožívá stejnou bolest jako ten, s kým se rozchází. V některých případech to pro toho, kdo rozchod navrhne, je ještě mnohem horší, protože se cítí provinile i když ví, že udělal správnou věc.
  • Po rozchodu buďte chvíli sami a zhodnocujte svůj život. Připravujte se na budoucí úspěchy a štěstí.
  • Je naprosto v pořádku týden plakat, psát si deník a ležet v posteli. Potom je ale na čase vylézt ven a pomalu se začít zařazovat do života.
  • Když se budete cítit špatně, zavolejte nějakému kamarádovi. Není dobré se s rozchodem vyrovnávat tak, že půjdete pít na diskotéku a budete hned hledat nového partnera.
 3. 3
  Užívejte si svůj single život. Po několika týdnech nebo měsících si pomalu začnete užívat života. Už vás s bývalým partnerem nic nespojuje a dlouho jste se neviděli, což by vám mělo hodně pomoci. Až se začnete zase cítit lépe, budete si užívat svá přátelství a dělat věci, které vás vždy bavily. Můžete si najít i nějaký nový koníček!
  • Pokud se chcete cítit tak dobře jako dříve, měli byste se vyhýbat všemu, co jste s bývalým partnerem rádi dělali. Nějakou dobu si dejte pohov a dělejte jiné věci.
  • Zkuste něco změnit. Přestavte si nábytek v bytě, umyjte si auto a začněte dělat něco úplně nového.
  • Začněte pomalu zase randit. Nový vztah byste rozhodně neměli hledat dříve, než na to budete úplně připraveni. Rozchod nemusí nutně znamenat nového partnera.
  Reklama

Tipy

 • Před rozchodem si s partnerem nehrajte a neignorujte ho. Pokud chcete vztah ukončit, udělejte to co nejdříve.
 • Buďte tvrdí a upřímní a snažte se nedávat partnerovi žádné falešné naděje na to, že se v budoucnu dáte zase dohromady.
 • Je lepší se s partnerem rozejít než trpět v nefunkčním vztahu.
 • Nerozcházejte se s partnerem po sexu. Je to nehezké, sobecké a navíc vcelku opovrženíhodné.
 • Nezačínejte hned chodit s někým novým, všichni by si mysleli, že jste partnera podváděli už před rozchodem. Pokud si nechcete zkazit pověst, počkejte několik měsíců.
 • Buďte chvíli sami a dejte partnerovi čas na zotavenou, než se začnete na veřejnosti ukazovat s někým novým. Nutné je počkat minimálně týden, ale bylo by mnohem lepší počkat i několik měsíců. Pokud jste spolu chodili déle než rok nebo pokud byl rozchod opravdu nepříjemný, snažte se to celé nezhoršovat. To znamená, že byste nového partnera neměli brát nikam, kde byste mohli narazit na toho bývalého. Buďte moudřejší a dopřejte svému bývalému partnerovi čas – pro vás bylo jednodušší se s tím vyrovnat, protože jste měli více času na přípravu. Když necháte svého bývalého partnera nalézt zase vnitřní stabilitu, pomůžete mu zachovat si důstojnost.
 • Nezačínejte hádky ani nebuďte útoční. Pokud je to nutné, počkejte, až se všichni uklidní a až potom se s partnerem rozejděte.
 • Pokud nechcete být tak přímí, na nějakou dobu se distancujte a nebuďte k partnerovi milí. Tím mu naznačíte, že se ze vztahu vytratilo kouzlo a že se chcete rozejít. Většinou to nefunguje, protože si toho partner všimne a začne se snažit vše napravit, ale alespoň mu tím dáte najevo, že vaše city ochladly.
Reklama

Varování

 • Nenechejte se zlomit slzami, nezapomínejte na to, že jste se už rozhodli!
 • Nedávejte partnerovi falešnou naději. Pokud jste se rozhodli vztah ukončit, musíte to dát najevo. Pokud je nějaká šance na zlepšení, nerozcházejte se a raději se zaměřte na to, co můžete pro záchranu vztahu udělat. Rozchod byste neměli brát jako výhružku.
 • Obecně platí, že byste se neměli rozcházet jinak, než z očí do očí. Pokud se ale partnera bojíte a máte k tomu dobrý důvod, klidně to udělejte po telefonu. V každém jiném případě to budete muset zvládnout osobně.
 • Neříkejte partnerovi, že za to můžete vy. Je to urážlivé, i když je to pravda. Většina lidí to bere jako náhražku „nechci ti říct pravý důvod, ale můžeš za to ty“.
Reklama

Související články

Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak poznat, kdy je čas na rozchodJak poznat, kdy je čas na rozchod
Jak zapomenout na někoho, koho milujeteJak zapomenout na někoho, koho milujete
Jak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexuJak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexu
Jak ukázat ex, že jste se pohnuli dálJak ukázat ex, že jste se pohnuli dál
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak odhalit patologického lhářeJak odhalit patologického lháře
Jak se rozejítJak se rozejít
Jak přestat mluvit sprostěJak přestat mluvit sprostě
Jak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerkuJak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerku
Jak se šetrně rozejít s přítelkyníJak se šetrně rozejít s přítelkyní
Jak se rozejít s někým, koho milujeteJak se rozejít s někým, koho milujete
Jak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovaliJak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovali
Jak zajistit rozchod nějakého páruJak zajistit rozchod nějakého páru
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 58 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 521 krát
Stránka byla zobrazena 5 521 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama