Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ukládání souborů je nezbytná součást práce s dokumenty, obrázky, videem a jakýmikoliv jinými soubory na počítači. Díky ukládání se můžete k vaší práci vrátit později a pokračovat v ní, sdílet soubory s ostatními a ochránit ji před chybami a selháními programu. Přesuňte se k prvnímu kroku tohoto návodu, kde uvidíte ty nejlepší způsoby, jak ukládat soubory a maximalizovat svoji efektivnost.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Vytvořte si dobré zvyky

 1. 1
  Ukládejte často. Programy čas od často spadnou a většinou to bývá v ten nejméně vhodný moment. Pravidelným ukládáním svých souborů se ochráníte před ztrátou několikahodinové práce. Pokud děláte časté změny ve vašem souboru, ale nechcete přijít o originální soubor, tak jej uložte pomocí tlačítka "Uložit jako" – vytvoří se vám jeho kopie.
  • Spousta programů má funkci automatického ukládání, takže se vám soubor po nějaké době automaticky uloží. Může vám to pomoci, ale stejně byste se měli sami snažit si soubory ukládat častěji.
 2. 2
  Pojmenujte své uložené soubory vhodnými jmény. Když ukládáte nový soubor, tak budete požádáni o vytvoření jména souboru. Pojmenujte soubor jménem, podle kterého jej lehce poznáte a najdete. Jméno by mělo obsahovat důležité informace, jako jsou datum a autor souboru. Pomůže vám to jej lehce najít, když jej budete náhle potřebovat.
 3. 3
  Zkontrolujte formát, v kterém soubor ukládáte. Když ukládáte nový soubor nebo ukládáte soubor pomocí příkazu "Uložit jako", spousta programů vás nechá vybrat formát souboru. Stačí kliknout na rozevírací nabídku pod polem se jménem souboru.[1]
  • Kontrola formátu souboru je důležitá hlavně, když přenášíte soubory a nevíte jakou verzi programu příjímací osoba má.
 4. 4
  Uspořádejte své složky. Většina operačních systémů vytvoří složku Dokumenty, do které se vám budou automaticky ukládat uložené soubory. Je sice dobré, když zhruba víte, kde se vaše soubory nachází, pro orientaci v moři souborů je však lepší si udělat čas a vytvořit specifické složky.
  • Používejte složky určené pro konkrétní typ souboru, projekt, datum atd. V podstatě můžete použít jakékoliv kritérium.
  • Nejmodernější verze Windows používají Knihovny, které umožnují ponechávat podobné soubory v jedné oblasti. Tyto knihovny však nejsou umístění, ale kolekce souborů z nejrůznějších umístění.
 5. 5
  Naučte se zkratky na klávesnici. Může ušetřit spoustu času, pokud se naučíte klávesnicové zkratky pro ukládání souborů, hlavně když zjistíte, že musíte hodně ukládat. Ve většině programech uložíte soubory stisknutím Ctrl+S ( Cmd+S na Macu).
  • Spousta programů má i zkratky pro příkaz "Uložit jako". Tyto zkratky se však u každého programu liší. Například, F12 otevře dialogové okno funkce "Uložit jako" ve Wordu, zatímco Shift+Ctrl+S jej otevře ve Photoshopu.
 6. 6
  Zálohujte si své soubory. V případě selhání počítače zabráníte ztrátě dat častým zálohováním svých souborů. Zálohováním je myšleno kopírování uložených soborů z vašich Dokumentů na externí disk nebo uložení souborů na nějaké cloudové úložiště.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Ukládání souborů ve specifických programech

 1. 1
  Ukládání souborů v Microsoft Word. Word je jeden z nejpopulárnějších programů pro zpracování textu a tudíž je důležité vědět, jak se v něm ukládají soubory.
 2. 2
  Ukládání souborů jako PSD ve Photoshopu. Jedna ze základních dovedností práce na počítači je znalost toho, jak změnit formát uloženého souboru. Je dobré si tedy zjisti, jak uložit obrázek ve Photoshopu jako PSD soubor. Je to velmi podobné jiným programům.
 3. 3
  Ukládání obrázků z internetu. Internet je plný nejrůznějších souborů a pravděpodobně narazíte na obrázek, který si budete chtít uložit. Všechny internetové prohlížeče umožnují jednoduché stahování obrázků a podobné kroky fungují na většině webových stránkách.
 4. 4
  Uložte soubor v Google Doc. Jelikož jsou cloudové služby stále populárnější, je pravděpodobné, že budete muset někdy použít Google Drive. I když jsou tyto soubory uloženy v cloudu, můžete si je stáhnout a uložit si je na svém počítači, takže si je budete moct otevřít i bez přístupu na internet.
  Reklama

Tipy

 • Ukládejte často! Nikdy nebudete litovat toho, že ukládáte víc, než je potřeba.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 530 krát
Stránka byla zobrazena 2 530 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama