Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V určitých oblastech, byť ne zrovna u nás, jsou divocí králíci jakýmsi lesním škůdcem, a tak jejich odstřelem (regulací populace) můžete pomáhat životnímu prostředí. Evropští divocí králíci mají původ v jižních oblastech pevninské Evropy a byli exportování jako zdroj masa nejprve Římany do Velké Británie. Britové je naneštěstí vyvezli do Austrálie, kde králící způsobili doslova ekologickou pohromu. Amerika má svůj vlastní druh divokých králíků-králík východoamerický (cottontail).

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Lov králíků jednoduchým škrtícím okem

  1. 1
    Pro nejlepší výsledky najděte vchod králičí stezky. Svou léčku musíte nastražit v okolí aktivních králičích stezek, jinak vám nezbude než doufat, že se ve vaší pasti králík nějakým zázrakem objeví. Pokud umístíte svou nástrahu do místa, kudy vede aktivní králičí cestička, můžete si být jisti, že vaše šance na úlovek budou mnohem vyšší.
    • Najít některý z vchodů králičí stezky je mnohem jednodušší v zimě. Při určování míst, kterými divocí králíci lesem procházejí, hledejte jejich viditelné stopy ve sněhu.
  2. 2
    Uřízněte velkou větev z nějakého stromu nebo celý menší stromek pro lepší nalákání králíků do vaší pasti. Poslouží jakýkoli druh stromu, pokud tedy není holý a má větve. Po poražení stromku nebo nějaké větší větve osekejte 30 centimetrů dlouhý pruh uprostřed kmínku.
    • Ujistěte se, že větev (stromek) je dostatečně velká, aby udržela králíka. Králík sice není velký a nemá moc síly, ale z chatrné pasti nebo menší větve se snadno dostane, což pak z lovu dělá téměř nemožnou věc.
  3. 3
    Větev umístěte přes králičí cestičku a ujistěte se, že osekaná středová část bude přímo nad stezkou. Prosekaná holá část větve bude králíka navádět, aby běžel přímo pod ní (chytil se do pasti) a vyhnul se visícím větvičkám po stranách.
  4. 4
    Zapíchněte do země dvě menší větvičky po stranách stezky. Udělejte to v místech, kde je nepravděpodobné, že by tudy králík probíhal, mimo střed pasti.
  5. 5
    Připravte si tenký měděný nebo mosazný drát a uvažte na jeho konci malé očko. Toto malé očko by mělo mít asi 3 centimetry a na drátu ho vytvoříte tak, že ohnete jeden jeho konec a volný konec pod očkem několikrát obtočíte (4x-5x). Tím ho také zpevníte.
    • Nemáte-li tenký drát, můžete použít bytelný provázek, ale nezapomeňte, že přes ten by se mohl některý králík prohryzat. Tak či tak, drát je mnohem humánnější způsob usmrcení králíků.
  6. 6
    Druhý konec připraveného drátu zastřihněte tak, aby zbylý kus s okem měřil asi 60 cm.
  7. 7
    Provlékněte volný konec připraveným očkem na druhém konci a vytvořte tak malou oprátku. Jakmile králík vběhne do pasti, začne zápasit a utáhne si tak oprátku kolem krku ještě těsněji, čímž se uškrtí. Takto past funguje.
  8. 8
    Volný konec oprátky připevněte ke stromku nebo větvi, kterou jste naaranžovali přes stezku . Několikrát ji kolem "stojanu" omotejte, aby pořádně držela a nakonec uvažte malý a jednoduchý uzel, kterým celou smyčku na místě upevníte a eliminujete riziko jejího sklouznutí.
    • Jak vysoko nad zemí by oko mělo být nastraženo? Ačkoli je odpověď na tuto otázku sporná, většina lovců doporučuje smyčku umístit do výšky asi 10-15 centimetrů. Pokud vám umístění do takové výšky délka oprátky neumožňuje a nemohli byste volný konec dostatečně omotat kolem nosné větve, začněte s přípravou znovu, tentokrát s delším drátem.
    • Potom se ujistěte, že vaše smyčka je skutečně vycentrovaná a visí přesně nad středem králičí stezky. Pokud by oprátka visela blíže jedné ze stran, lov byste si značně ztížili.
  9. 9
    Další dvě větvičky umístěte do země ve tvaru "X" přímo pod návnadu. Zabráníte tím králíkovi, aby proklouznul pod smyčkou.
  10. 10
    Umístění pasti označte nějakým červeným kusem látky a choďte ji každý den kontrolovat. Pokud nebudete oko kontrolovat každý den, váš úlovek by mohla sežrat liška nebo ptáci ještě předtím, než byste králíka stihli vytáhnout.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Lov králíků do nastražené jámy

  1. 1
    Vykopejte dostatečně velkou jámu. Záleží na velikosti králíka, kterého budete lovit, ale díra by měla mít do hloubky i do šířky více než jeden metr. Čím hlubší jáma bude, tím větší šance, že se z ní ulovený králík nedostane ven.
    • Celá past musí být umístěná na králičí stezce nebo na místě, kde jste výskyt králíků pozorovali. Pokud umístíte past na jiné místo, budete do ní králíka muset nalákat nějakou návnadou.
  2. 2
    Připravte si několik větviček, které jsou jen o kousek širší než vaše past. Velmi důležitá je jejich správná šířka. Příliš silné větve by se pod králíkem neprolomily a váš potencionální úlovek by pláchnul. Příliš tenké větve vám zase nikdy nedovolí vystavět pořádné krytí. Nasbírejte asi tři nebo čtyři správně široké větve a položte je napříč přes připravenou past.
  3. 3
    Potom pokračujte kolmo k položeným větvím a překryjte je dalšími velmi malými větvičkami. Zkuste se držet jakéhosi šrafovaného vzoru-tři nebo čtyři větve položené jedním směrem překryjte v opačném směru spoustou malých a tenkých větviček.
  4. 4
    Opatrně přes připravenou past rozprostřete odumřelé listy a kompletně jimi zakryjte naskládané větve.
  5. 5
    Opatrně listí zahrňte hlínou a zamaskujte tak past, aby splynula se svým okolím. Pokud je její okolí různorodé, ujistěte se, že stejně různorodé maskování přidáte i na překryv vaší pasti. Zkuste sesbírat starší hlínu, aby vaše maskování nevypadalo jako čerstvě nakopané.
  6. 6
    Na vršek pasti umístěte návnadu (volitelně). Na navršené maskování můžete položit návnadu ve formě kukuřice, mrkve nebo jiné zeleniny, která králíky přiláká. Návnadu se snažte položit co nejblíže středu pasti, abyste měli jistotu, že po jejím dosažení se pod králíkem prolomí překryv z větví a uvězní ho tak v jámě.
  7. 7
    Označte si umístění pasti kusem červené látky a choďte ji každý den kontrolovat. Označení pasti je důležité, abyste ji dokázali rychle a efektivně znovu najít. Nezapomeňte díru kontrolovat skutečně každý den, aby případně chycený úlovek ve svém vězení netrpěl příliš dlouho.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Lov králíků pomocí vlastnoručně vyrobené pasti na malé savce

  1. 1
    Kupte nebo někde sežeňte past pro odchyt zvířat. Taková past obvykle obsahuje dvířka, zaklápěcí mechanismus a kladky. Najdete ji v nabídce různých online obchodů nebo v regionálním obchodě s farmářskými potřebami a krmivem. Obvyklým účelem je odchyt králíků, kteří zůstanou živí.
  2. 2
    Připravte si nějaké jídlo, které nastražíte na spouštěcí mechanismus. Znovu opakujeme, že dostatečnou návnadou pro spuštění mechanismu a zaklapnutí dveří je pro králíky například kukuřice, mrkev nebo jiná zelenina.
    • Ujistěte se, že návnada leží přímo na mechanismu pasti. Nesprávně nastražená návnada by mohla znamenat, že vám ji králík schroupe a uteče, aniž byste si ho vůbec stačili všimnout.
  3. 3
    Zvedněte dvířka a zajistěte je na místě. Tím past připravíte k použití. Nastavení byste měli ale provádět vždy podle instrukcí výrobce. Vyzkoušejte past nějakou delší větví nebo tyčí a ujistěte se, že správně funguje. Jestliže se past nespustí, její sestavení opakujte, dokud nezačne dobře fungovat.
  4. 4
    Nastraženou past často kontrolujte, jestli jste něco nechytili. Žádný z chycených králíků by neměl v kleci nijak zvlášť trpět, ani by se neměl o nic zranit, ale přesto je humánnější, když budete past kontrolovat každý den a nejlépe ještě častěji.
  5. 5
    Jakmile králíka chytíte, pusťte ho nebo s ním naložte podle svého uvážení. Nezapomeňte si před manipulací s králíkem navléct ochranné rukavice. Ačkoli jsou v podstatě bezbranní, mohli by vás kousnout při vaší snaze zvíře osvobodit.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Lov králíků do krabicové pasti

  1. 1
    Vyrobte z kartonu "domeček" pro králíky. Výsledná krabice musí být menší než jeden metr. Celé dno krabice potom odřízněte a položte ji na rovný povrch někam ven.
  2. 2
    Odřízněte větev, která nebude příliš těžká ani příliš dlouhá. Potom ji uvažte na nějaké místo do výšky maximálně 1.2 metru. Druhý konec větve přivažte k něčemu jinému. Doprostřed větve navažte asi 8 cm dlouhý provázek.
  3. 3
    Do vrchního dílu krabice udělejte dva otvory. Jedním z nich provlékněte další připravený provázek.
  4. 4
    Provázek provlékněte zpět ven z krabice. Zespodu rukou chytněte konec provázku a provlékněte ho druhou dírou ven z krabice. Past potom umístěte do nějaké odlehlé oblasti. Vyndejte ruku z krabice a konec provázku, který jste právě provlékli ven svažte třemi uzly s druhým koncem.
  5. 5
    Uprostřed provázku, který drží krabici, uvažte asi 3 cm dlouhou nit. Napojte nit k provázku, který jste provlékli otvory ve vrchní části vaší krabice.
  6. 6
    Na obou koncích krabice, vlevo i vpravo, navažte asi 8 cm dlouhý provázek a nechte ho viset dolů.
  7. 7
    Na oba konce navažte celou mrkev. Mrkev by měla být 8-10 centimetrů dlouhá. Jakmile králík skočí a zatáhne za mrkev tlapkami, nit se přetrhne a krabice králíka uvězní.
    Reklama

Tipy

  • Když se přibližujete ke králíkovi ve volné přírodě, postupujte pomalu a nedělejte žádné náhlé pohyby. Králík by se jinak mohl vyděsit a utéct.
  • Místo hledání králičích stezek se můžete pokusit vyhledat přímo místa, na kterých se skupinky králíků zdržují.
  • Nedělejte na svých pastech žádné úpravy, pokud se tedy neukáže, že jsou skutečně neefektivní. Králík by mohl pocítit pach vašeho těla a držet se od pasti dál.
  • Po zabití uloveného králíka můžete využít jeho kůži k výrobě různých věcí, včetně mokasínů. Potřebujete ulovit alespoň jednoho králíka.
  • Pokud stahujete a jíte divoké králíky, nezapomeňte si při manipulaci s masem navléci ochranné rukavice, a to zvláště, jestliže máte na rukou nějaká drobná poranění. Králíci mohou přenášet různé nemoci, jako je například tularémie, která by vám mohla způsobit nepříjemné stavy. Maso je také potřeba správně tepelně upravit. Králíci jsou totiž známí tím, že přenášejí tasemnice a další parazity.
  • Jednou z metod pro lov králíků je dostatečně velká past s použitím návnady ve formě na plátky nakrájeného jablka.
  • Choďte na lov ve skupinkách alespoň třech lidí. Chytání králíků bude mnohem snadnější.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Drát




O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 677 krát
Kategorie: Králíci
Stránka byla zobrazena 3 677 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama