Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Plazmové a LCD televizory s plochou obrazovkou vyžadují šetrnější péči než starší skleněné obrazovky, na které stačil čisticí prostředek na sklo a papírová utěrka. LCD obrazovky jsou vyráběny z plastového materiálu, který se může při použití abrazivních chemikálií, čisticích písků a hrubých utěrek snadno poničit. V tomto článku naleznete tři návody, jak vyčistit obrazovku vaší ploché televize: máte na výběr z čištění pomocí mikrovlákna, octového roztoku nebo speciálních past a čisticích gelů určených k odstranění škrábanců na těchto typech povrchu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Čištění pomocí hadříku z mikrovlákna

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vypněte televizi. Nejprve je nutné televizi vypnout a nechat chvilku vychladnout, aby nedošlo k poničení pixelů. Pokud začnete čistit zahřátou obrazovku, mohly by na ní také vzniknout šmouhy, kterých se těžko zbavuje. Vypnutá obrazovka vám dále usnadní čištění, protože na tmavém povrchu lépe uvidíte všechny nečistoty, prach a špínu.
 2. 2
  Opatřete si hadřík z mikrovlákna. Tyto jemné, suché hadříky se používají i na čištění brýlí a dalších háklivých povrchů. Pro LCD obrazovky je tento materiál ideální, jelikož na povrchu nezanechává žmolky.
 3. 3
  Otřete obrazovku. Použijte hadřík z mikrovlákna: jemně jím otřete celý povrch obrazovky a odstraňte všechnu viditelnou špínu a nečistoty.
  • Nevyvíjejte na obrazovku příliš velký tlak. Pokud špína nepouští, přejděte zkrátka k následujícímu způsobu čištění pomocí octového roztoku.
  • K čištění nepoužívejte papírové utěrky, toaletní papír ani látkové hadry. Všechny tyto materiály jsou hrubší než utěrka z mikrovlákna a mohly by obrazovku poškrábat a zanechat na ní žmolky.
 4. 4
  Prohlédněte obrazovku. Pokud vypadá čistě, není nutné pokračovat v mytí. Pokud však vidíte zaschlé stříkance, otisky rukou, nahromaděný prach nebo mastnou špínu, pokračujte dalším krokem, který dodá vaší obrazovce ztracený lesk.
 5. 5
  Očistěte rám obrazovky. Pevný plastový rám vaší televize je méně náchylný k poškrábání než samotná obrazovka, přesto opět použijte mikrovlákno.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Mytí obrazovky octovým roztokem

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vypněte televizi. Pokud chcete dobře vidět všechny nečistoty a šmouhy a zároveň se vyhnout poškození pixelů, vypněte televizi a nechte obrazovku vychladnout.
 2. 2
  Smíchejte octový roztok, ve kterém bude poměr vody a octa stejný. Tedy na 1 díl octa přidejte 1 díl vody. Ocet je přírodním čisticím prostředkem, který je bezpečnější a levnější než jiné čisticí přípravky.
 3. 3
  Namočte růžek hadříku z mikrovlákna do octového roztoku a jemně jím otřete obrazovku. Pokud je to nutné, můžete na hadřík trochu přitlačit. Opakovaným krouživým pohybem pak odstraňte zažranou špínu.
  • Dávejte si pozor na to, aby nebyl hadřík příliš mokrý a nekapala z něj voda. Stejně tak není vhodné stříkat octový roztok přímo na obrazovku. Pokud by se voda nebo roztok dostaly za okraje obrazovky, mohlo by dojít k permanentnímu poškození panelu.
  • Pokud dáváte přednost sprejům či gelům, které jsou přímo určené k čištění plochých obrazovek, seženete je v prodejnách elektroniky.
  • Nepoužívejte přípravky obsahující amoniak, ethanol, aceton nebo ethylchlorid. Tyto látky mohou obrazovku televize nadobro zničit.
 4. 4
  Vezměte si jiný suchý hadřík z mikrovlákna a utřete jím celou obrazovku do sucha. Pokud byste nechali roztok na obrazovce zaschnout, mohl by zanechat šmouhy.
 5. 5
  Otřete rám obrazovky. Pokud je rám opravdu špinavý a nestačí jen setřít prach, namočte část papírové utěrky do octového roztoku a rám vydrhněte. Osušte ho pomocí suché utěrky.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Odstraňování škrábanců z ploché obrazovky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Projděte si váš záruční list. Pokud máte na obrazovce velký škrábanec, na který se vztahuje záruka, nejlepším postupem je vyměnit v obchodě vaši televizi za novou. Pokud se však budete snažit odstranit škrábanec vlastními silami, může dojít k dalšímu poškození a záruku už poté nebudete moci uplatnit!
 2. 2
  Použijte speciální čistící sadu. Čistící sady speciálně určené pro ploché obrazovky jsou k dostání v prodejnách s elektronikou nebo na internetu a jsou zcela jistě nejbezpečnějším prostředkem, který můžete k odstranění škrábanců použít.
 3. 3
  Použijte vazelínu. Za pomoci kousku vaty naneste malé množství vazelíny na škrábanec.
 4. 4
  Naneste lak. Kupte si bezbarvý lak na nesavé povrchy a nastříkejte malé množství přes škrábanec. Poté nechte lak zaschnout.
  Reklama

Tipy

 • Než začnete s čištěním, pečlivě si prostudujte manuál k vaší televizi a pokud obsahuje speciální instrukce pro čištění obrazovky, řiďte se jimi.
 • Postupy čištění zmíněné v tomto článku můžete použít i pro mytí a čištění počítačových monitorů.
 • Další možností je použití speciálních utěrek, které jsou již napuštěny čistící látkou. Jsou k dostání ve většině obchodů s elektronikou.
Reklama

Varování

 • Pokud vlastníte obrazovku se zpětnou projekcí, buďte při čištění opatrní. Obrazovka je velmi tenká a přílišným tlakem jí můžete poničit.
 • Pokud budete obrazovku omývat mokrým hadříkem, pozor na kapající vodu! Pokud by se dostala za okraj obrazovky, mohla by způsobit zkrat a zničit panel kompletně.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 37 536 krát
Kategorie: Elektronika
Stránka byla zobrazena 37 536 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama