Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nic nevoní tak krásně jako aroma čerstvě namleté kávy. Dokonce i lidé, kteří nemají rádi kávu, milují její vůni. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak umlít kávová zrnka i v případě, že nemáte po ruce mlýnek a vy nutně potřebujete vaši pravidelnou dávku kávy!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Ručně

 1. 1
  Použijte hmoždíř s tloučkem. Nejlepší způsob, jak zrnka kávy utlouct v hmoždíři, je nejprve použít jen několik zrnek. Jinak je možné, že vám budou létat všude po kuchyni. Zpočátku však můžete mít potíže - s každým úderem se totiž některá zrnka budou snažit vyskočit z hmoždíře. Postupně se s praxí zlepšíte!
 2. 2
  Natlučte zrnka kladívkem. Podstatou mletí je natlučení kávových zrnek na hrubý nebo jemný prášek. Nejjednodušším způsobem je tedy k tomu použít nástroj, který je na takovou práci přímo určený: kladívko!
  • Dejte vaše oblíbená zrnka kávy do kvalitního uzavíratelného sáčku nebo mezi listy pergamenového papíru a položte je mezi dvě utěrky. Krátkými a stejnými údery kladívkem na maso (nebo i obyčejným kladívkem) zrnka nadrťte. Pokud nemáte vyjímečně stabilní údery, namletý prášek pravděpodobně nebude nadrcen konzistentně. Je tak možné, že nebudete mít ten nejlepší šálek kávy, co jste si kdy uvařili, ale můžete si být jisti, že káva bude stále k použití a dobrá.
 3. 3
  Uválejte zrnka válečkem. Použití válečku je podobné jako použití kladívka. Použijte pevný uzavíratelný sáček nebo pergamenový papír a tenké utěrky a válečkem válejte sáček mezi utěrkami. Abyste zrnka rozdrtili, vyviňte na váleček dostatečný tlak. Válejte je tak dlouho, dokud nedosáhnete požadoveného výsledku. Pokud nemáte váleček, postačí vám pevná láhev nebo plechovka jídla.
 4. 4
  Použijte klasický ruční mlýnek na maso! Ruční mlýnky na maso sice vypadají jako z dob vašich babiček, ale přesto fungují naprosto skvěle.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jednoduše

 1. 1
  Kupte si předem namletá kávová zrna. Pokud nemáte dostatek času a hosti už k vám přicházejí nebo se vám prostě nechce řešit mletí a následný úklid kuchyně, tak si jednoduše kupte sáček namleté kávy. Ušetří vám to čas a námahu a je to i vhodné řešení, pokud právě šetříte.
  • Použijte mlýnek na kávu ve vašem lokálním obchodu. Pokud se vaše oblíbené kávové zrno nedá koupit v namleté verzi, ve většině supermarketů najdete mlýnky na kávu, které můžete libovolně použít. Před tím než takový mlýnek použijete, vhoďtě několik zrnek do mlýnku a nechte jej zhruba 10 sekund pracovat. Mlýnek se tak pročistí po předchozím mletí - nechcete přece mít něčí levandulovou kávu ve vaší směsi French roast.
 2. 2
  Použijte ruční mixér. Mixér je úžasně všestranný pomocník do kuchyně a mimo jiné dokáže i lehce namlít kávová zrna.
  Reklama

Tipy

 • Ruční mlýnky na kávu jsou sice trochu dražší, ale nabízejí velmi kvalitní namletí.
 • Namletou kávu uchovávejte v neprodyšné nádobě na chladném a suchém místě. Neuchovávejte ji v blízkosti (nebo nad) vašeho sporáku.
 • Investujte do dobrého mlýnku. Většina mlýnků stojí do 1000 Kč, a pokud se o ně dobře staráte, tak vám vydrží dlouhou dobu.
 • Kávu neuchovávejte v ledničce. Nízká vlhkost způsobí, že se zrnka vysuší a velmi rychle začnou zvětrávat. Stějně tak se vyhněte mrazničce.
 • Chlazení v ledničce funguje jako pomalá sušička, která jídlo zbavuje vlhkosti.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 426 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 5 426 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama