Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lněné semínko je bohaté na omega-3 mastné kyseliny a vlákninu. Často se přidává do cereálií nebo smoothies pro zkvalitnění nutričního obsahu. Trpíte-li intolerancí vajec, mleté lněné semínko s vodou je může např. při pečení plně nahradit. Semínka je třeba namlít, samotné žvýkání je totiž naruší jen částečně a nedovolí tak vašemu tělu vstřebat veškeré živiny. I přesto, že mleté semínko se dá sehnat v obchodě, je mnohem levnější namlít si ho doma. Předem mleté lněné semínko se také mnohem dříve kazí.

Postup

 1. 1
  Použijte mlýnek na lněné semínko. Ano, existuje kávovému mlýnku podobné elektrické zařízení speciálně navržené pro mletí lněného semínka. Vyplatí se pořídit, pokud se vám nechce pokaždé omývat mlýnek na kávu nebo jiné zařízení, které pro mletí použijete. Nevýhodou může být vyšší cena. Jednoduše mlýnek zapojte do elektřiny, naplňte lněným semínkem a zapněte. Prostudujte důkladně návod k použití.[1]
 2. 2
  Použijte mlýnek na kávu. Nechcete-li kupovat další přístroj pro zpracování jedné specifické suroviny, ale přesto chcete mlít kvalitně, „kafemlýnek“ je jednou z možností. Je navržený pro mletí malých, olejnatých bobulí, takže se pro malé a olejnaté lněné semínko báječně hodí. Odměřte libovolné množství lněného semínka a vsypte ho do mlýnku. Nastavte na nejvyšší jemnost a mlýnek zapněte. Zabere to maximálně 10-15 sekund a dostanete na malé kousíčky rovnoměrně namleté semínko.[2]
  • Po použití nezapomeňte mlýnek důkladně omýt, aby byl použitelný pro další mletí kávy. Jinak hrozí nežádoucí prolínání chutí.
 3. 3
  Zkuste mlýnek na koření. Pokud vám nevadí trocha ruční práce a bolesti v zápěstí, skvěle vám poslouží mlýnek na koření-malé zařízení pro manuální použití. Vsypte do mlýnku lněné semínko a pokud máte tu možnost, nastavte jemnost mletí na nejvyšší. Potom se do toho pusťte! Možná vám to zabere několik minut, ale semínko bude perfektně namleté a vy budete mít dobrý pocit z vlastní práce.
 4. 4
  Použijte kuchyňského robota. Většinou není vhodný kvůli svým větším rozměrům a neschopností mlít dostatečně rychle a jemně. Nasypte do robota semínka a nastavte veškeré náležitosti. Nechte běžet dokud nebudete mít jemně nadrcenou hmotu. [3]
 5. 5
  Použijte mixér. Stejně jako u robota trvá delší dobu, než dostanete správně a jemně namleté semínko, ale svůj účel nakonec splní dobře. Vezměte na to mixér co nejmenších rozměrů s dvojitou čepelí a vsypte do něj denní dávku semínka. Spusťte na střední nebo vysokou rychlost a nechte několik minut běžet, dokud nebude vše jemně namleto.
 6. 6
  Použijte mlýnek na pepř. Přesně tak, použijte jeden z těch hezky vypadajících mlýnků, které vídáte v restauracích. Vhodný je zejména pro drcení menšího množství lněného semínka, protože je to poměrně náročný proces, zabírající spoustu času. Naplňte mlýnek a začněte mlít. Není to nejvhodnější metoda, potřebujete-li konkrétní množství výsledného produktu.
 7. 7
  Použijte hmoždíř. Pokud jste ze staré školy, vezměte hmoždíř s tloukem a pusťte se do práce tradiční cestou. Rozhodně to není nejsnažší způsob, ale zato můžete očekávat nejlepší možný výsledek. Nasypte do hmoždíře lněné semínko a za kombinace tření a tlučení ho najemno rozdrťte. Silně tloukem bouchejte, semena tak otevřete. Kruhovým třením je postupně zjemňujte.[4]
  Reklama

Tipy

 • Namleté lněné semínko, které nespotřebujete, skladujte v lednici nebo mrazáku v neprůsvitném obalu. Kvůli obsahu olejů se mleté semínko velmi rychle kazí.
 • Neumleté, celé lněné semínko můžete skladovat v pokojové teplotě i 1 rok. Lepší je ale měnit za nové každých pár měsíců.
 • Zlaté a hnědé semínko je mezi sebou volně zaměnitelné. Chutná stejně a má stejné nutriční složení. Jediným rozdílem je barva. Někteří pekaři preferují světlejší zlaté semínko, protože je v pečivu méně viditelné.
 • Dnes je lněné semínko běžně k dostání v supermarketech i obchodech se zdravou výživou.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 27 521 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 27 521 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama