Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kupované pečené papriky mohou být chutné, ale těm doma dělaným se zkrátka nemúžou vyrovnat. Přitom pečení paprik není těžké a díky němu vynikne jejich přirozená sladkost. Ať už používáte troubu nebo gril, paprik můžete upéct jen několik, když na ně máte chuť, nebo využít přebytek úrody v létě, kdy papriky dozrávají a jsou levné.

 • Doba přípravy (pečení v troubě): 30-40 minut
 • Doba vaření: 20 minut
 • Celkový čas: 50-60 minut

Přísady

 • Červené papriky
 • Olivový olej
 • Sůl a pepř na dochucení

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Pečení v troubě

 1. 1
  Předehřejte troubu. Zatímco se trouba rozehřívá, můžete začít připravovat papriky. Omyjte je pod tekoucí, studenou vodou. Sundejte z nich všechny samolepky, nápisy a cedulky. Chcete-li je péct v troubě, rozpalte ji na 200 – 260°C.
 2. 2
  Odstraňte z papriky stopky a nakrájejte je. Položte červené papriky na prkénko. Odkrojte vršek se stopkou, řez veďte přímo přes papriku. Pak ji přektojte podélně na polovinu. Kus dužiny se stopkou buď snězte, nebo uschovejte v lednici na pozdější použití. S pomocí lžíce a papírové utěrky z papriky vydlabejte jadérka. Když je ponecháte, nic se nestane, jsou jedlá, ale papriky nemusí chutnat tak dobře, pokud v nich zůstanou křupavá semínka.
  • Někteří lidé raději papriky opečou vcelku a teprve pak je rozkrojí a semínka vydlabou. Také to funguje, ale s manipulace s hotovou paprikou je obtížnější, Pokud se rozhodnete pro tento postup, budete muset papriky každých několik minut při pečení otáčet, takže si přiděláte práci. Upéct celou papriku navíc trvá přibližně 40 minut, zatímco nakrájená na poloviny vám zabere jen 20 minut.
 3. 3
  Pečicí plech nebo mělký pekáč vyložte alobalem. Půlky paprik položte na alobal slupkou nahoru. Na konci pečení by slupka měla mít černá místa, ale nebojte se, můžete ji ihned oloupat.
 4. 4
  Mřížku v troubě dejte na nejvyšší místo a na ni pak postavte pečicí plech. Papriky tak budou přímo pod topnou spirálou. Zapněte v troubě větrák, protože z paprik se může kouřit. Někteří lidé raději papriky pečou v horní třetině trouby, aby změkly, než se začnou pálit. V kuchyni můžete take otevřít okno, aby do místnosti proudil čerstvý vzduch.
 5. 5
  Nechte červené papriky v troubě asi 20 minut. Jejich slupka by měla být hezky začernalá. Nemusí být úplně celá černá, ale opečení by na ní mělo být jasně vidět. Nechte troubu trošku pootevřenou a neustále její obsah kontrolujte. Pokud jedna část paprik černá rychleji než druhá, obraťte plech, aby se propekly rovnoměrně.
 6. 6
  Zčernalé papriky vytáhněte z trouby. Kleštěmi je opatrně přesuňte do uzavíratelného plastikového sáčku. Případně je můžete dát v rozestupech do misky a tu zakrýt potravinářskou fólií. Odložte sáček nebo misku stranou a nechte 20 minut odpočinout. Účelem je, aby se uvnitř vytvořila pára, díky které papriky změknou a pak z nich snadno půjde strhnout slupka.
 7. 7
  Oloupejte papriky. Všechny pečené červené papriky vytáhněte ze sáčku nebo z misky. Měly by být dostatečně vychladlé, abyste je mohli brát do ruky a černá slupka by z nich měla jít snadno sloupnout.
 8. 8
  Dejte hotové pečené červené papriky do sklenice nebo jiné uzavíratelné nádoby, třeba z plastu. Zalijte je extra panenským olivovým olejem, případně jinou marinádou dle vlastního výběru. Pečené papriky můžete skladovat v lednici až po dobu dvou týdnů. Využijete je v sendvičích a salátech, nebo jen tak jako chuťovku.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Příprava na sporáku

 1. 1
  Zapněte hořák plynového sporáku na středně vysoký plamen. Papriky můžete bohužel opékat pouze na plynovém. Tento způsob se hodí, když potřebujete opéct pouze jednu nebo dvě papriky a nechcete ztrácet čas s pečením v troubě.
 2. 2
  Obalte papriky dvěma vrstvami alobalu. Pokud máte silný, zátěžový alobal, postačí jedna vrstva. Alobal obalujte pečlivě, aby nebyl vidět ani kousek papriky a nepřišel do přímého styku s plamenem hořáku.
 3. 3
  Položte papriky přímo do plamene hořáku. Buďte přitom opatrní. Celou dobu zůstaňte v kuchyni a nenechávejte papriky ani minutu bez dozoru. Nechcete, aby šťáva z nich zhasila plamen, nebo aby se stala podobná nehoda. Tento způsob pečení je jednoduchý, ale může se při něm trochu nadělat nepořádek, takže papriky hlídejte, aby se jejich šťáva nedostala tam, kde ji nepotřebujete.
 4. 4
  Pečte papriky asi 20 – 25 minut. Každých 4 – 5 minut papriky kleštěmi o kousek pootočte. Tak zajistíte, že se propečou rovnoměrně ze všech stran. Po zhruba 20 minutách můžete papriku lehce zmáčnout, abyste se přesvědčili, že je hotová. Pokud je tlaku prstů poddá, je upečená. Jestliže je stále trochu tvrdá, pečte ji ještě několik dalších minut – každé 2-3 minuty papriku kontrolujte, dokud nebude měkká.
 5. 5
  Stáhněte papriky ze sporáku a nechte je zapařit. Asi 15 – 20 minut je ponechte v alobalu – díky působení horké páry půjde jejich slupka snadno oloupat.
 6. 6
  Otevřete balíček s paprikou. Buďte opatrní, paprika může být stále ještě horká. Opatrně ji kleštěmi vyjměte. Bude měkká, se zčernalou slupkou, téměř připravená k jídlu.
 7. 7
  Připravte papriky. Teď už zbývá pouze z nich odstranit slupku, nakrájet je, a papírovou utěrkou nebo lžící opatrně vyškrábat semínka. Nakrájejte papriky na tak velké kousky, jak potřebujete a vychutnejte si je s oblíbenými jídly. Skvěle k nim ladí trocha olivového oleje.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Pečení na grilu

 1. 1
  Obalte papriky alobalem. Zabalte papriky do dvou vrstev alobalu, nebo do jedné, pokud máte silný, zátěžový. Ani kousek slupky by neměl být vidět. Na grilu můžete samozřejmě opékat i nezabalené papriky, ale počítejte s tím, že se může nadělat trochu nepořádek. Pokud vám to nevadí, nemusíte se obalováním zdržovat.
 2. 2
  Položte papriky na mřížku grilu, rozpáleného na středně vysokou teplotu. Postačí to k tomu, aby se papriky upekly, ale zároveň nebude gril tak horký, aby se připalovaly.
 3. 3
  Grilujte papriky přibližně 15 – 20 minut. Každých několik minut je s pomocí kleští o kousek otočte, stejně jako kdybyste je opékali na plynovém sporáku. Papriky by měly být lehce zčernalé, a na dotek měkké a poddajné. Tak poznáte, že jsou hotové. Jestliže jsou stále pevné a tuhé, můžete je ještě chvíli grilovat, nespouštějte je ale z očí a hlídejte je.
 4. 4
  Nechte papriky zapařit. Ještě nejste hotovi! Teď musíte papriky opatrně přesunout do uzavřeného plastikového sáčku nebo do misky, zakryté například talířem, aby se dál vařily a jejich slupka změkla natolik, že půjde lehce stáhnout. Nechte papriky dusit asi 20 minut, pak budou dokonalé. Teď můžete odkrojit jejich stopky, opatrně je oloupat a papírovou utěrkou nebo lžící vybrat zevnitř semínka. A je to! Pokapejte pečené papriky olivovým olejem, který se k nim dobře hodí.
 5. 5
  Dobrou chuť.
  Reklama

Tipy

 • Naložte pečené papriky do marinády z olivového oleje. Smíchejte olivový olej s trochou octu balsamico, jemně drcený česnek a sůl s pepřem podle chuti. Chcete-li, můžete přidat ještě pár lístků čerstvé bazalky.
 • Pečené červené papriky můžete snadno uskladnit také v mrazáku. Rozdělte je na menší dávky a každou dejte do malého, uzavíratelného plastikového sáčku. Pak papriky rozmrazujte a používejte podle potřeby.
 • Pokud papriky opékáte na sporáku, můžete hotovou, stale teplou paprika dát do sáčku, zavázat ho a vložit do mrazáku. Občas díky páře slupka z papriky sama sklouzne.
 • Opékat můžete jakýkoliv druh papriky včetně zelených a žlutých, nebo pálivých papriček jako jsou chilli a jalapeno.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Prkénko
 • Nůž
 • Pekáč nebo pečicí plech
 • Alobal
 • Kleště
 • Velký uzavíratelný plastikový sáček nebo miska a potravinářská fólie
 • Sklenice nebo plastiková nádoba s víčkem
 • Extra panenský olivový olej nebo marináda

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 321 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina | Recepty
Stránka byla zobrazena 5 321 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama