Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Libová roštěná z hovězí kýty je ukrytý poklad - na první pohled vidíte jen nudný kus libového masa, které při vaření často ztvrdne jako podrážka. Když se ale podíváte zblízka, a maso uvaříte správným způsobem, může se z kýty stát chutná a šťavnatá hvězda večera. Přečtěte si náš návod a naučte se, jak připravit hovězí kýtu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Pečení v troubě

 1. 1
  Předehřejte troubu na 260°C. Při tomto způsobu přípravy se maso zpočátku peče na vysokou teplotu. Pak troubu vypněte a maso v ní nechte dojít. Výsledek bude podobný rostbífu (tedy růžový a šťavnatý uvnitř a zlatavý a křupavý zvenku). Pečení bude trvat asi 3 hodiny.
 2. 2
  Omyjte maso. Opláchněte pečeni studenou vodou. Teplá nebo horká voda by mohla podpořit růst bakterií, které způsobují nemoci. Pak maso osušte papírovou utěrkou.
 3. 3
  Ochuťte maso. Jednou ze základních kombnací je například směs soli, pepře, 1/2 lžičky sušeného tymiánu a česnek. Použijte asi 4 - 6 stroužků. Všechny suroviny smíchejte a pak vetřete do masa.[1]
  • Někteří lidé dávají přednost směsi na steaky (což je vlastně také sůl, pepř a bylinky.) Můžete vyzkoušet i trochu olivového oleje, koření tak bude na mase lépe držet.[2]
 4. 4
  Dejte ochucené maso do pekáče, tučnější stranou nahoru. Pokud nemáte troubu a pekáč, můžete podobným způsobem použít také pomalý hrnec.
 5. 5
  Maso v pekáči vložte do trouby, jakmile její teplota dosáhne požadované hodnoty. Aby bylo maso propečené rovnoměrně, dejte ho na rošt do střední části trouby.
 6. 6
  Vypočítejte si dobu vaření - na každých 450 gramů masa potřebujete asi 7 minut. Jakmile budete hotovi, troubu vypněte. Neotevírejte ji, abyste maso zkontrolovali. Teplo musí zůstat uvnitř, aby se maso stále pomalu propékalo. Bude mít křupavou kůrku, zatímco vnitřek bude šťavnatý a růžový.[3]
 7. 7
  Nechte maso ve vyhřáté troubě další 2 a půl hodiny, aniž byste otevřeli dveře. Až tato doba uplyne, vytáhněte maso z trouby a zkontrolujte jeho teplotu - měla by být alespoň 65°C. Kýtu nakrájejte na tenké plátky a podávejte. Dobrou chuť!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Vaření na sporáku

 1. 1
  Z povrchu masa odstraňte přebytečný tuk. Při vaření na sporáku bude maso absorbovat velké množství ochucené šťávy a tuk, který maso obaluje, mu zabraňuje v nasáknutí. Očištěné maso důkladně opepřete.[4]
 2. 2
  Na sporák dejte Holandský hrnec. Do holandského hrnce se vejde až pět kilo masa.
 3. 3
  Dejte do hrnce dvě lžičky olivového oleje a vložte maso. Rozehřejte hrnec na středně vysokou teplotu.
 4. 4
  Přidejte do hrnce ostatní suroviny. Jakmile maso zezlátne, přilijte 550 ml vody a vhoďte dvě kostky hovězího bujonu a bobkový list. Počkejte, až začne obsah hrnce vřít. Pak ho zakryjte a nechte maso asi 50 minut za nízké teploty dusit. Kýta tak změkne a nasákne chutnou šťávu.[5]
 5. 5
  Pokud chcete, můžete k masu přihodit nakrájenou mrkev nebo brambory, počkejte ovšem asi 20 minut. Teprve pak pokrájenou zeleninu přidejte. Přiveďte obsah hrnce k varu, snižte teplotu a nechte dalších 30 minut dusit.
 6. 6
  Až bude maso hotové, vyjměte ho z pomalého hrnce. Máte-li kuchyňský teploměr, změřte teplotu uvnitř. Měla by být 58°C. Jestliže teploměr nemáte, maso nařízněte. Pokud je vnitřek stále ještě červený, nechte maso vařit o trochu déle, dokud uvnitř nezrůžoví.
 7. 7
  Nechte hovězí kýtu 15 minut odpočinout. Šťáva se v něm tak rovnoměrně rozloží. Pak maso nakrájejte na tenké plátky.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vaření v pomalém hrnci

 1. 1
  Zapněte pomalý hrnec a nastavte ho na nízkou teplotu. Tento způsob přípravy zabere asi 8 - 10 hodin, maso bude ovšem ve výsledku neuvěřitelně křehké a šťavnaté. Zatímco se pomalý hrnec rozehřívá, ochuťte maso solí, pepřem, nebo bylinkami či kořením, které máte rádi.
 2. 2
  Přidejte do pomalého hrnce další suroviny. Nakrájejte cibuli a rozložte ji na dno. Dejte ochucené maso do hrnce a zalijte šálkem (230 ml) vody. Pro výraznější chuť přidejte 2 lžíce sojové omáčky a dva bobkové listy.
  • V dalších receptech můžete použít třeba česnek, tymián nebo víno. Můžete také pokrájet mrkev a celer a přidat je k masu.
 3. 3
  Zakryjte pomalý hrnec poklicí a nechte vařit 8 hodin. Pak maso vytáhněte a nechte chvíli odpočinout, aby se v něm šťáva rozložila.
 4. 4
  Připravte si omáčku. Z cibule, koření a šťávy z masa můžete uvařit chutnou omáčku. Vařením zredukujte její objem. Pro hustší omáčku po vyjmutí masa vmíchejte do zbylé směsi 2 lžíce kukuřičného škrobu a 2 lžíce vody, které jste předem prošlehali v mističce. Přiveďte k varu a počkejte, až omáčka zhoustne.
  • Místo kukuřičného škrobu můžete použít 1/3 šálku mouky.
 5. 5
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Než budete maso krájet, vždycky ho nechte chvíli odležet, aby se v něm šťáva rozložila. Kýta pak bude křehčí a chutnější.
 • Když do masa uděláte malé, hluboké zářezy a vložíte do nich česnek, maso získá další chuťový rozměr.
Reklama

Varování

 • Pozor na syrové maso. Po kontaktu s ním si vždycky umyjte ruce. Opláchněte i všechny povrchy a kuchyňské náčiní, se kterými maso přišlo do styku.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kuchyňský teploměr
 • Sůl
 • Pepř
 • Voda
 • Olej
 • Bobkový list
 • Cibule
 • Sojová omáčka
 • Česnek
 • Mrkev, brambory, celer (nepovinné)
 • Hovězí bujon v kostkách
 • Pánev na smažení
 • Holandský hrnec


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 722 krát
Kategorie: Maso & lahůdky
Stránka byla zobrazena 3 722 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama