Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už chcete pečené kuře připravit jako večeři pro rodinu, nebo zkrátka máte chuť na kuřecí maso, či chcete vyzkoušet něco jiného, trouba s grilem vám pomůže. Řiďte se naším návodem a brzy z vás bude profesionál.

Část 1 ze 2:
Příprava kuřete na pečení

  1. 1
    Rozmrazte kuře, pokud bylo předem zmrazené. Nejlepší způsob, jak to udělat, je vytáhnout zabalené kuře z mrazáku a na 24 hodin předtím, než jej budete péct, ho dát do lednice.Pokud nemáte moc času, existují i jiné, rychlejší způsoby, jak kuře rozmrazit.
  2. 2
    Kuře omyjte. Podržte ho chvíli pod tekoucí ctudenou vodou. Ujistěte se, že voda není teplá ani vlažná, protože teplá voda podporuje množení bakterií.
  3. 3
    Dejte kuřeti extra chuť. Je nekonečně mnoho způsobů, jak můžete kuře ochutit. Buďte kreativní a zkoušejte různé kombinace marinád a koření. Pokud vaříte podle konkrétního receptu, teď kuře ochuťte. nezapomeňte na sůl a pepř![1]
    • Potřete kuře olejem a okořeňte ho. Potřete kuře olejem, například olivovým, aby získalo křupavou kůrčičku. Přidejte bylinky a koření, například tymián, citron, česnek, oregáno nebo jiné podle vaší chuti. Můžete také použít hotovou, namíchanou kořenicí směs, třeba chilli nebo kajenskou. Nejlepší je nasypat směs i s olejem do uzavíratelného plastikového sáčku, do něj pak vložit celé kuře, a důkladně promíchat, aby se maso obalilo.
    • Nechte kuře marinovat. Do misky nalijte marinádu a nechte kuře 2-8 hodin marinovat. Nezapomeňte misku i s kuřetem dát do ledničky. Když ho takto necháte přes noc, chuť bude ještě výraznější.
    • Naložte kuře do solného roztoku. Ten maso důkladně nasolí, a může mu dodat i další chutě. Smíchejte hrubozrnnou sůl s teplou vodou a přidejte další koření podle chuti. někteří lidé doporučují ochutit roztok také cukrem. Nechte kuře v roztoku asi 8 hodin (dejte ho na tu dobu do ledničky.)
  4. 4
    Rozplacaťte kuře. Aby se propeklo co nejvíce rovnoměrně, před pečením ho rozplacaťte do tvaru motýlka, pokud pečete celé kuře, nebo alespoň celá prsa.[2]
    Reklama

Část 2 ze 2:
Pečení kuřete

  1. 1
    Vyložte spodek pekáče pod mřížkou hliníkovou fólií. Udělejte to ještě předtím, než na mřížku dáte kuře. Alobal zachytí kapky tuku a šťávy, které bude kuře při grilování pouštět a vám se pak bude pekáč snadněji čistit. Neobalujte samotnou mřížku, jinak se bude kuře ve šťávě spíš dusit a ne grilovat.
  2. 2
    Předehřejte troubu na 90°C.
  3. 3
    Dejte pekáč s kuřetem přímo pod topnou spirálu grilu. Pokud máte spirálu nahoře, nastavte pekáč asi 12-15 cm pod ni.
    • Nemáte-li speciální grilovací pekáček s mřížkou, použijte plech, vyložený pečicím papírem.
    • Pokud máte grilovací spirálu dole, dejte pekáč s masem těsně nad ni.
  4. 4
    Začněte grilovat kuře. Tenčí plátky masa grilujte asi 10 minut, silnější alespoň 15 minut.
  5. 5
    Až kuře z vrchní strany zezlátne, vytáhněte ho z trouby. Obraťte ho a vetřete do masa trochu oleje (například olivového). Díky tomu se maso propeče ze všech stran a bude hezky křupavé.
    • Obracejte kuře raději vařečkou nebo obracečkou, než vidličkou. Šťáva z kuřete tak předčasně z masa nevyteče.
  6. 6
    Grilujte kuře dalších 5-10 minut. Myslete na to, že pokud to s dobou grilování přeženete, bude maso velmi suché. Nechte kuře v troubě, dokud nezezlátne.
  7. 7
    Zkontrolujte teplotu uvnitř kuřete. Použijte kuchyňský teploměr a ujistěte se, že je maso dobře propečené. Teplota uvnitř by měla být alespoň 75 stupňů pro stehna a paličky, 70 stupňů pro prsa a 65 stupňů pro placičky z mletého masa.[3]
    • Pokud nemáte teploměr, vytáhněte kuře z trouby a lehce ho nařízněte. Pokud je maso růžové nebo lesklé a šedavé, není ještě hotové. Kuřecí maso by mělo být bílé a neprůhledné.
    • Zkontrolujte také barvu šťávy, která z kuřete vytéká. U hotového, upečeného masa by měla být šťáva čirá.
  8. 8
    Vypněte grilovací spirálu, až bude maso hotové.
  9. 9
    Potřete kuře další omáčkou (nepovinné). Až kuře vytáhnete z trouby a vypnete gril, můžete ho navíc ještě ochutit potřením omáčkou. Potřete kuře kuchyňským štětcem, mašlovačkou, nebo alespoň nožem nebo lžící.
    Reklama

Tipy

  • Nechte na kuřeti při grilování kůži, která udrží maso šťavnaté. Můžete ji odstranit, až bude kuře hotové. ¨
  • Chutná marináda na kuře je například teryiaki.
Reklama

Varování

  • Tučné kousky masa se mohou při vysoké teplotě grilování připálit nebo dokonce vznítit. Zapnutý gril proto nenechávejte nikdy bez dozoru.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Prkénko
  • Grilovací pánev nebo pekáček
  • Kuchyňský teploměr
  • Kuře
  • Koření nebo marináda

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 986 krát
Kategorie: Maso & lahůdky
Stránka byla zobrazena 4 986 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama