Jak upéct lilek

V tomto článku:Vybírání a příprava lilkuOsolte lilekPečení lilkuReference

Pečený lilek je klasické, zdravé jídlo, které je ve svém základu velmi jednoduché na přípravu. Mnoho lidí se raději do pečeného lilku nepouští, protože mají obavy, že bude mastný a rozbředlý, pokud si nedají extra pozor. Přečtěte si náš článek a naučte se, jak připravit pečený lilek s tou správnou texturou – krémový uvnitř a s křupavou vrstvičkou na povrchu.

 • Doba přípravy: 40-45 minut
 • Doba pečení: 20 minut
 • Celkový čas: 60-65 minut

1
Vybírání a příprava lilku

 1. 1
  Vyberte si dobrý lilek. Ať už si vyberete odrůdu s menšími nebo s většími plody, měl by být na pohmat pevný, i když je správně zralý. Hledejte lilek s hladkou slupkou, která má tmavě fialovou nebo černou barvu bez příliš mnoha skvrn nebo otlačenin.
 2. 2
  Opláchněte lilek. Omyjte lilek důkladně pod tekoucí studenou vodou a odstraňte ze slupky veškeré případné nečistoty. Možná bude zapotřebí použít kartáček na zeleninu, obzvlášť pokud váš lilek pochází z farmářského trhu, a stále a něm jsou kousky hlíny nebo písku.
 3. 3
  Nakrájejte lilek na kousky. Položte lilek na bok na prkénko. Ostrým nožem odkrojte stopku lilku na jeho užším konci a odstraňte tak i tuhou zelenou čepičku. Pak lilek nakrájejte podle vaší libosti. Vyberte si z několika následujících běžných způsobů, jak celý lilek před pečením naporcovat:
  • Nakrájejte lilek podélně. Je to nejjednodušší a nejrychlejší metoda a velmi se hodí obzvlášť pokud zpracováváte malé lilky. Každá polovina lilku poslouží jako jedna porce při podávání. Položte půlku lilku na prkénko a podélně ji nakrájejte od špičky ke špičce.
  • Nakrájejte lilek na kolečka. To je další oblíbený a snadný způsob, jak před pečení připravit lilek. Kolečka lilku pak můžete péct samy o sobě, nebo je použít jako základ pro další pokrmy, například plněné lilky. Položte lilek na bok na prkénko a nožem ho nakrájejte na kolečka o stejné šířce.
  • Nakrájejte lilek na kostičky. Protože lilek při pečení velmi změkne, když ho nakrájíte na kostičky, výsledné jídlo bude měkčí a krémovější. Pro tenhle způsob přípravy nakrájejte lilek nejprve na kolečka a pak každé kolečko ještě na čtvrtiny.

2
Osolte lilek

 1. 1
  Posypejte nakrájený lilek hrubozrnnou solí. Položte pokrájené kousky lilku na plech, vyložený papírovými utěrkami a použijte dostatečné množství soli na řeznou stranu plátků nebo kostiček. Posolení vytáhne z lilku vodu, takže po upečení bude méně rozmáčený a měkký. Navíc také zabráníte tomu, aby při pečení lilek nasákl příliš mnoho oleje. Pokud spěcháte, můžete tento krok přeskočit, ale jestli chcete mít opravdu dokonalý pečený lilek, rozhodně stojí za to solení vyzkoušet.[1]
 2. 2
  Počkejte třicet minut. Jak bude sůl na pokrájeném lilku působit, uvidíte kapičky vody, které se začnou srážet na jejich povrchu a kapat dolů do utěrek. Pokud nic z toho nevidíte, nasypejte na lilek ještě více soli.
 3. 3
  Vymačkejte z kousků lilku slanou vodu. Opatrně z lilku vymačkejte přebytečnou vodu do misky a pak ještě lilek osušte papírovou utěrkou. Buďte opatrní a nemačkejte příliš silně, abyste lilky nerozmačkali.

3
Pečení lilku

 1. 1
  Předehřejte troubu na 180°C.
 2. 2
  Potřete plátky lilku olejem. Naskládejte lilek na plech řeznou stranou nahoru. Pokapejte ho olivovým olejem nebo jiným podobným rostlinným olejem. Vezměte kuchyňský štětec nebo mašlovačku, případně obrácenou lžíci a rozetřete olej na lilky, aby byly celé potřené. Lehce kousky osolte a opepřete.
 3. 3
  Upečte lilek. Vložte plech s lilky do trouby a pečte tak dlouho, až bude vnitřek měkký a krémový a okraje a slupky budou zlatohnědé a křupavé. Většinou to trvá asi 20 minut.
  • Pokud máte rádi sýr, můžete lilky vytáhnout z trouby a posypat je nastrouhaným čedarem, parmazánem nebo kozím sýrem. Pak je ještě na pět minut vraťte do trouby a počkejte, dokud se sýr nerozteče.
  • Pro obměnu můžete vyzkoušet lilek s rajčaty a česnekem. Okolo koleček lilku naskládejte rozpůlená rajčata a stroužky česneku a nechte spolu 30 minut zapékat.
 4. 4
  Hotovo.

Tipy

 • Pokud vám připadá, že lilek rychle osychá, můžete ho pokapat trochou vody, případně nalít trochu vody přímo do pekáče k lilku. Také můžete do trouby postavit hrnec naplněný vodou a lilky péct s ním.
 • Občas během pečení lilek zkontrolujte – čas záleží na konkrétní troubě a samozřejmě také na velikosti lilku, dávejte pozor, abyste ho nepřipálili.
 • Vždy si vyberte pevné, lesklé lilky, které nenesou žádné známky poškození (např. měkká místa, velké skvrny a podobně).
 • Můžete lilek nasekat na kostky a přidat k pečenému kuřeti nebo jinému jídlu, které připravujete v troubě.

Varování

 • Před použitím vždy lilky důkladně umyjte.
 • Nedotýkejte se lilku, který jste právě vytáhli z trouby, nikdy holýma rukama – je velmi horký a můžete se popálit.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Jídlo

V jiných jazycích:

English: Bake Eggplant, Español: hornear berenjenas, Português: Fazer Berinjela Assada, Italiano: Cuocere le Melanzane al Forno, Français: préparer des aubergines au four, Deutsch: Auberginen backen, Русский: запекать баклажаны, 中文: 烘烤茄子, Bahasa Indonesia: Memanggang Terong, Nederlands: Aubergine bakken, हिन्दी: बैंगन बेक करें, العربية: خبز الباذنجان, ไทย: อบมะเขือม่วง, Tiếng Việt: Nướng cà tím

Stránka byla zobrazena 7 833 krát.
Byl tento článek přesný?