Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je mnoho způsobů, jak upéct filet z lososa. Volba nejlepšího způsobu bude záviset na faktorech, jako jsou osobní chutě, roční období a jaké sezónní ingredience jsou dostupné. Losos je přirozeně vlhčí ryba. Barva masa se může lišit od světle růžové po tmavě červenou, záleží na dostupných druzích lososa. Tento článek poskytuje obecný návod postupu při přípravě pečeného lososa.

 • Příprava (tradiční pečení): 15 minut
 • Vaření: 40-60
 • Celkem: 55-75 minut

Přísady

 • Celé filety z lososa

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Metoda 1: Tradiční pečení

 1. 1
  Na přípravu pečeného lososa si kupte celé filety. Filety z lososa jsou rozkrojené podélně na půl středem ryby. Výsledkem je filet s odhaleným růžovým masem na jedné a kůží (obvykle očištěnou od šupin) na druhé straně.
  • V závislosti na vaší poloze a roční době můžete sehnat atlantického lososa, lososa stříbrného, lososa čavyču, lososa nerku a lososa královského, divokého, pěstovaného, čerstvého nebo mraženého, každý z nich má jemné rozdíly v chuti, struktuře a vzhledu.
 2. 2
  Nechte kůži na filetu a pečte stranou s kůží dolů. Vaření ryby stranou s kůží dolů pomůže zadržet šťávu uvnitř ryby během vaření. To je při pečení lososa obzvlášť důležité, protože snadno vysychá.
 3. 3
  Nastavte teplotu trouby mezi 175ºC a 190ºC. Správná teplota záleží na použitém receptu a velikosti pečeného filetu. Nastavte troubu na nižší hranici rozpětí u menších filetů a vyšší hranici u větších filetů. Pečení lososa na příliš velkou nebo příliš nízkou teplotu ho vysuší.
 4. 4
  Pečte filet z lososa na zakrytém pekáči. Během celého procesu mějte pekáč zakrytý, protože to pomáhá rybě zadržet svoji vlhkost a urychluje to dobu vaření.
 5. 5
  Často rybu kontrolujte, protože doba vaření se liší v závislosti na použitém vybavení a velikosti filetu. Malý filet může potřebovat jen 25 až 30 minut, zatímco upéct velký filet může trvat 40 až 60 minut.
 6. 6
  Pokud je to možné, použijte teploměr na maso. Teploměr na maso je možné koupit ve většině domácích potřeb a slouží k odhadu postupu pečení lososa. Vložte teploměr na maso do nejtlustší části filetu a vyjměte lososa z trouby, když teplota dosáhne 60ºC.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Metoda 2: Pečení v papilotě (v papíru)

 1. 1
  Předehřejte troubu na 177°C. Přestože budete lososa balit do pergamenového papíru, trouba nepotřebuje moc tepla navíc. Pečení lososa nebo jiného druhu ryby v pergamenovém papíru je velmi účinným způsobem pečení a téměř blbuvzdorným. Vyčištění povrchu, na kterém pečete, je tak snadné, jako vyhození kusu papíru.
 2. 2
  Připravte lososa. Když pečete v papilotě, je obvykle nejlepší:
  • Nechat kůži na filetu a péct stranou s kůží dolů.
  • Opláchnout filety ve studené vodě a osušit je papírovými utěrkami nebo je nechat volně uschnout.
  • Okořenit solí a pepřem.
 3. 3
  Přeložit pergamen příčně napůl. Dejte pergamen na plech. Dejte filet z lososa do středu jedné strany pergamenového papíru.
 4. 4
  Dejte s lososem na pergamen jakékoliv bylinky nebo zeleninu. Pečení v papilotě je příležitost uvařit zeleninu a další ochucovadla spolu s rybou. Tady jsou některé kombinace, které se dobře hodí k lososu a můžete je chtít zvážit:
  • Citron, kapary a rozmarýn. Citron a losos je klasika, stejně jako přidání kyselých, slaných kapar. Pro oživení přidejte ke směsi trochu čerstvé rozmarýny.
  • Chřest, citron a cibule. Nasekejte trochu chřestu a přidejte ho k lososu, doplňte citronem a červenou cibulí. Cibule zesládne a citron podpoří lehkou a šťavnatou chuť citronu.
  • Kopr a citron. Sušený kopr má velmi jemnou, téměř anýzovou chuť, což z něj dělá perfektní doplněk k lososu, pokud ho nechcete přebít. Nezapomeňte na citronovou šťávu!
  • Rajčata, cuketa a houby. Pro vydatnější pokrm zkuste přidat tuto letní zeleninu. (Není třeba ji nejprve uvařit.) Kapka citronu nebo celý měsíček citronu nikdy není k mixu, jako je tento, špatný doplněk.
 5. 5
  Přidejte olivový olej a/nebo bílé víno. Potom co se rozhodnete o svém koření a zelenině, nakapejte na lososa trošku olivového oleje. Lžíce bílého vína pomůže udržet lososa a zeleninu šťavnaté a plné chuti.
  • Máslo bude fungovat jako náhražka olivového oleje. Pro zemitější chuť přidejte na pergamen místo olivového oleje lžíci másla.
 6. 6
  Přeložte pergamen, abyste uzavřeli lososa a zeleninu. Přeložte pergamen přes lososa, čímž vytvoříte trojúhelník. Začněte odspoda, přeložte hrany pergamenu přes, a vytvořte několik překrývajících se dílů. To udělá uzávěr a umožní lososu a jakékoliv zelenině vařit se ve vlastní šťávě.
  • Neslepujte pergamenový papír k sobě. Ačkoli chcete rybu uzavřít, nechcete všechen vzduch úplně uvěznit v pergamenu. Malé množství unikajícího vzduchu je v pořádku.
  • Nepřekládejte pergamen příliš těsně. Nechte v papírové komnatě dostatek místa pro lososa a zeleninu. Pergamen by měl být prostorný a ne natěsnaný.
 7. 7
  Pečte 20 až 25 minut na 180ºC. Chcete aby byl filet z lososa matný a snadno rozdělitelný. Průhledné, načervenalé maso znamená, že losos ještě není úplně uvařený.
 8. 8
  Vyjměte z trouby a podávejte. Přendejte všechny ingredience na talíř nebo jednoduše rozřízněte pergamen a podávejte tak, jak to je.
 9. 9
  Hotovo.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Metoda 3: Pečení s pomerančovou šťávou

 1. 1
  Nastavte troubu na 175ºC.
 2. 2
  Dejte lososa na pekáč. Nalije na talíř pomerančovou šťávu, dost, aby zakryla kus lososa.
 3. 3
  Zakryjte pekáč hliníkovou fólií.
 4. 4
  Pečte, dokud nebude hotový. To bude trvat zhruba dvacet až třicet minut.
 5. 5
  Podávejte. Velmi dobře se hodí k rýži.
  Reklama

Tipy

 • Pro lepší chuť použijte čerstvého lososa. Pokud není čerstvý losos dostupný, kupte mražené filety z lososa a dejte je nízko do lednice, aby přes noc pomalu rozmrzly.
 • Když vybíráte kus lososa ve vašem obchodě nebo na rybím trhu, ujistěte se, že s lososem bylo správně zacházeno. Losos by měl být pevný, když do něj šťouchnete špičkou prstu. Šupiny by se neměly snadno olupovat. Losos by měl mít čistou vůni oceánu, ne zápach rybiny.
Reklama

Varování

 • Buďte opatrní, abyste si nepopletli steaky z lososa s filety z lososa. Steak z lososa je 1 tlustý plátek celého filetu z lososa a uvaří se mnohem rychleji než celá strana lososa. Steaky z lososa jsou obvykle s kůží a kostmi a měly by se vařit na nižší teplotu než celý filet.
Reklama

Reference

 1. http://www.thecitycook.com/cooking/advice/essential_kitchen/000017
 2. http://www.bigoven.com/recipe/159960/spicy-baked-salmon
 3. http://allrecipes.com/recipe/carlys-salmon-en-papillote-in-paper/
 4. Larousse Gastronomique, compiled by Robert J. Courtine, edited by Jennifer Harvey Lang, published by The Hamlin Publishing Group, 1995.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 27 974 krát
Stránka byla zobrazena 27 974 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama