Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Abyste si připravili tento steak, nepotřebujete ani gril, ani šest hodin marinování a vlastně ani celé odpoledne strávené u plotny. I když jste nikdy předtím přípravu steaku nezkoušeli, s naším návodem to bude hračka - naučíte se totiž, jak steak upéct v troubě.

Přísady

  • Steak
  • Sůl
  • Pepř

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Příprava steaku

  1. 1
    Předehřejte troubu na 230°C. Pro dokonalý steak je potřeba vysoká teplota.
  2. 2
    Začněte s poměrně silnými steaky. Pro tento způsob se nejlépe hodí plátky, silné 2,5 - 4 cm.Je to proto, že silnějšímu masu to trvá déle, než se na něm vytvoří kůrčička, a vnitřek přitom zůstane pořád šťavnatý. Dá se říci, že čím tenčí plátek masa, tím rychleji bude suchý a tuhý.
    • Kupte raději dva velké steaky, než čtyři malé, vyplatí se to. Pokud jsou opravdu veliké, nebojte se je naporcovat (až po upečení, samozřejmě). Jakmile vaši hosté takový steak ochutnají, už ho nikdy nebudou chtít jinak!
  3. 3
    Z obou stran maso osušte. Pokud budou steaky příliš vlhké, budou se spíše dusit, než péct. A dušený steak nezní moc lákavě, že? Papírovou utěrkou tedy důkladně steak otřete, než se pustíte do pečení.
  4. 4
    Osolte steaky. Názory na to, kdy maso osolit, se různí. A podle toho, jak vaše steaky osolíte, bude vypadat výsledek - buď chutné, šťavnaté maso, nebo vysušená podrážka, o výživových hodnotách nemluvě.
    • Pokud nemáte příliš času, osolte maso těsně předtím, než ho vložíte do rozpálené pánve. Proč? Protože sůl vytáhne šťávu z masa na jeho povrch, pokud ji na něm necháte příliš dlouho. A jak jsme již napsali, vlhkost na povrchu není pro úpravu dobrá.
    • Máte-li víc, než 45 minut času, můžete maso osolit předem. Sůl sice vytáhne šťávu na povrch masa, ale přibližně po 30-40 minutách ji steak vsákne zpátky díky procesu jménem osmóza. Maso pak bude rovnou ochucené a navíc křehčí.[1]
  5. 5
    Vymažte litinovou pánev olejem s neutrální chutí a rozpalte ji na vysokou teplotu. Ano, nemýlíte se, steak začnete péct na sporáku, ale větší část práce obstará trouba. Tento způsob používají šéfkuchaři po celém světě, určitě ho proto vyzkoušejte!
    • Použijte olej s neutrální chutí, například řepkový, místo aromatických, výrazných olejů, jako je například olivový. Lépe tak vynikne přirozená, intenzivní chuť steaku.
    • Pánev je připravená k použití ve chvíli, kdy se z ní začne kouřit.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Pečení steaku

  1. 1
    Osušte všechnu přebytečnou vlhkost a opatrně ho položte na litinovou pánev. Abyste zabránili vystříknutí oleje, lehce okraj pánve nadzdvihněte do vzduchu. Olej se tak soustředí jen tam. Položte steak a pak pánev vraťte do normální polohy.
    • Kuchyňskými kleštěmi na obracení masa steak posuňte do středu pánve (kůrka tak bude křupavější). Nikdy maso nemačkejte s nesnažte se jej kleštěmi k pánvi přitlačit. Steak se časem sám zatáhne. mačkáním se připravujete o cennou šťávu.
  2. 2
    Pokračujte a smažte maso asi 2-3 minuty. Jde vám jen o to, aby mělo maso zlatavou, křupavou kůrku (a tím pádem lepší chuť).
  3. 3
    Obraťte steak a smažte z druhé strany další asi 1-2 minuty. Stačí kratší čas, protože maso se bude dále propékat v troubě.
  4. 4
    Těsně předtím, než budete připraveni vložit steak do trouby, vhoďte do pánve trochu másla (nepovinné). Tento krok není povinný, ale lžíce nebo dvě másla těsně předtím, než začnete maso péct, mu dodá úžasnou, lehce ořechovou chuť. Vznikne vám navíc lahodná šťáva, kterou můžete na závěr podávat spolu se steakem.
  5. 5
    Nechte steak v pánvi (pozor, pánev musí mít kovovou rukojeť) a dejte do trouby, kde ho budete péct asi 6 - 8 minut. Doba pečení pochopitelně závisí na tloušťce steaku (čím silnější, tím delší dobu potřebuje) a na tom, v jaké úpravě máte maso nejraději (po šesti minutách je pravděpodobně medium-rare, tedy uvnitř růžové, po osmi minutách medium, tedy lehce propečené).
  6. 6
    Použijte kuchyňský teploměr, pokud chcete dobu pečení vědět přesně. Teploměr je kuchařův nejlepší kamarád. je levný, snadno se používá a je přesný. S teploměrem je konec nedopečenému nebo vysušenému masu! jednoduše jej zapíchněte do středu masa a hned uvidíte. Tady je orientační tabulka s teplotami, podle které poznáte, kdy je steak hotový:
    • 48.8° C = Rare (krvavý)
    • 54.4° C = Medium rare (růžový)
    • 60° C = Medium (lehce propečený)
    • 65.5° C = Medium well (středně propečený)
    • 71.1° C = Well done (úplně propečený)
  7. 7
    Nechte steak asi 7-10 minut odležet, až ho vytáhnete z trouby. Vnější vrstvy masa se při pečení smrští a šťávu tak vytlačí doprostřed, kde se nahromadí. Pokud maso hned po vytažení z trouby rozříznete, chutná šťáva vyteče ven a vám zbude suchý plátek masa. Pokud steak ale necháte chvíli odležet, vnější vrstvy masa se uvolní a šťáva se tak vrátí do celého plátku. Ten pak bude mnohem lépe chutnat a bude křehčí.
    • Nechte steak odpočinout zakrytý alobalem, aby nevychladl. Myslete také na to, že maso se během odpočívání ještě dále propéká.
  8. 8
    Užijte si svůj dokonalý steak. Podávejte ho s klasickými přílohami, například pečenou bramborou, dušeným chřestem nebo jednoduše se salátem.
    Reklama

Tipy

  • Možná budete muset experimentovat s teplotou, abyste dosáhli perfektního výsledku. To je v pořádku, každá trouba peče jinak. Používejte během pečení teploměr, abyste zjistili, jak je steak propečený.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 671 krát
Kategorie: Maso & lahůdky | Recepty
Stránka byla zobrazena 5 671 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama