Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Steak, pečený v troubě může být vynikající večeří pro všední den, nebo naopak delikatesou pro zvláštní příležitosti (všichni přece víme, že láska prochází žaludkem). Pečení je skvělý způsob, jak získat dokonalý plátek masa, obzvlášť, pokud nemáte gril. Narozdíl od něj ovšem trouba disponuje rovnoměrnou teplotou a navíc péct můžete bez ohledu na počasí. Řiďte se následujícími kroky a stane se z vás mistr pečených steaků.

Část 1
Část 1 ze 2:
Výběr masa a koření

 1. 1
  Vyberte si správný kus masa na steak. V supermarketu nebo řeznictví sáhněte po steaku dobře mramorovaném (rozumné množství tenoučkých bílých žilek tuku, probíhajících masem), přesto libovém a zářivě červeném (hovězí maso, které je nahnědlé je buď staré, nebo bylo už předtím zmraženo).[1]
  • Pečení je nejvhodnější pro středně silné plátky masa, takže volte takový, který má přibližně 2 - 3 cm. Bude-li steak příliš silný, povrch se spálí, zatímco vnitřek ještě nebude ani prohřátý.
  • Dobrou volbou, která nestojí mnoho a přesto získáte křehké, šťavnaté maso (obzvlášť, pokud maso budete marinovat) je flank steak. Pokud žádný na pultu nevidíte, případně se v mase nevyznáte, zeptejte se řezníka. Nehledíte-li příliš na peníze, připravte steak z pravé svíčkové. Seženete ji v obchodech snadněji.
  • Jestliže si to můžete dovolit, vybírejte maso původem bio, bez hormonů a antibiotik. Nejen že je zdravější, ale celkově se propéká rychleji. Je ovšem pochopitelně několikanásobně dražší, než méně ekologický steak.
 2. 2
  Připravte steak na pečení. Bude to záležet na druhu masa a řezu i na vašich osobních preferencích. Můžete steak ochutit jen solí a pepřem, nebo připravit bohatou marinádu podle vlastní fantazie.
  • Máte-li maso vysoké kvality (jako například pravou svíčkovou, T-bone nebo New York strip), nepotřebujete víc, než jej potřít solí a pepřem. Steak bude mít vlastní vynikající chuť sám o sobě. Pokud se přesto nechcete vzdát dalšího dochucení, vyzkoušejte trochu utřeného česneku či rozmarýnu.[2]
  • Tužší plátky, například flank steak či falešnou svíčkovou může pozvednout připravená marináda, která masu dodá chuť a křehkost. Nechte steak marinovat nejméně hodinu, ale klidně i více ve směsi, která obsahuje kyselinu (například ocet) a sůl (například sojová omáčka). Tuhá vlákna masa se tak změkčí, a do steku pronikne chuť. Položte maso do mělké misky, pokryjte marinádou a misku utěsněte potravinářskou fólií.
  • Pro větší bezpečnost a ochranu před otravou jídlem nechejte steak marinovat v ledničce, při teplotě 4.5°C [3] , pokud jej necháváte marinovat déle, než 30 minut. Před samotnou tepelnou úpravou pak maso ponechte dojít na pokojovou teplotu (postačí 20 - 30 minut).
 3. 3
  Připravte troubu a pekáč. Nastavte rošt v troubě tak, aby steak byl cca 10 cm daleko od horního grilu. Pak troubu zapněte a nechte rozehřát na cca 200 stupňů.
  • Zkontrolujte, zda má vaše trouba grilovací spirálu nahoře či dole. Většina moderních přístrojů má obě, ale některé starší plynové trouby ji mívají pouze ve spodní části.[4]
  • Máte-li steak raději připravený medium done či well done, dobrým trikem je nechat jej dojít na pokojovou teplotu a pak na dobu, než se rozpálí trouba, dát do mrazáku. Těch 5 - 10 minut v chladném prostředí způsobí, že se povrch bude propékat pomaleji a tudíž se maso snáze propeče i uvnitř, aniž by se spálila kůrka.
 4. 4
  Pekáč či žáruvzdornou mísu lehce vymastěte olejem. Speciální pánve pro takovou přípravu masa mají mřížku, na kterou se steak umístí, aby šťáva kapala pod ni a zachytávala se v misce. Pokud takové náčiní vlastníte, položte steak na něj, aby odkapala přebytečná marináda. Nepoužívejte skleněné či porcelánové nádobí (pokud není speciálně určeno pro pečení), nevydrželo by velký žár a mohlo by prasknout.[5]
  • Nemáte-li speciální pánev, nezoufejte. Můžete použít mělký pekáček či zapékací mísu (pro snadnější čištění vyložené pečicím papírem či alobalem). Jedinou nevýhodou je, že tuk, který se vyškvaří z masa, bude stát v pekáči a může se eventuálně připalovat. Abyste tomu zabránili, během pečení steak přesouvejte z jedné části pánve do druhé. Buďte opatrní, tuk a šťáva jsou velmi horké!
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Pečení steaku

 1. 1
  Upečte steak. Vložte jej do trouby, na rošt blízko horní grilovací spirály. Doba pečení závisí na síle plátku, na druhu masa, vzdálenosti od spirály a v neposlední řadě na té které troubě - všeobecně mezi 3 - 18 minutami. Nejjistější je steak sledovat. Až bude z jedné strany vypadat "hotový", s pomocí kuchyňských kleští ho obraťte. Při manipulaci v troubě vždycky používejte kuchyňské chňapky.
  • Všeobecně se dá říci, že nejobvyklejší doba pečení jsou 4 minuty z každé strany. Každý druh steaku je ovšem jiný, takže je nejlepší, když sami dobu přípravy odhadnete.
 2. 2
  Jak poznat, že je steak hotový? Existuje několik způsobů, jak určit, nakolik je maso propečené. Pochopitelně záleží jen na vašich osobních preferencích, co pro vás znamená ‘hotový’. Může to být jen velmi lehce opečený na povrchu (very rare), zatímco jiní preferují důkladné propečení skrz naskrz. Nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je naříznout steak v jeho nejsilnější části. "Rare" steak bude krvavě červený a plný růžové šťávy, "medium" bude mít růžovou barvu a šťáva bude téměř čirá, a "well done" bude světle hnědý bez šťávy. Další způsoby, jak propečenost masa odhadnout jsou například: [6] :
  • Zkontrolujte okraje. Máte-li silnější steak, barva jeho krajů je dobrý způsob, jak odhadnout stav vnitřku. Až změní barvu z červené na růžovou a pak na hnědou, vnitřek se pravděpodobně mění z rare na medium.
  • Test pohmatem. Prstem zmáčkněte místo mezi palcem a ukazovákem své ruky -- tu svalnatou část, ne jen kůži. Cítíte, jak je pevná a přesto pružná?Jak se poddá tlaku, ale hned se vyrovná zpět do původní polohy? Stejně je na pohmat cítit střed medium steaku. Vyzkoušejte se takto steaku dotknout kuchyňskými kleštěmi nebo naplocho nožem (nepropichujte jej vidličkou). Pokud se vám stále zdá příliš syrový, dál jej 2 - 3 minuty propékejte.[7]
  • Poslouchejte. Jak se bude kůrčička steaku připalovat, prskání zesílí a bude znít ostřeji.
 3. 3
  Vytáhněte steak z trouby a nechte jej odpočinout. Z trouby opatrně vyndejte pekáček či grilovací pánev a ještě jednou zkontrolujte, zda je maso žádaně propečené. Pokud ano, odolejte pokušení do něj hned zakrojit nožem! Nechte steak pár minut "odležet", jen tak zůstane šťavnatý. Šťáva se tak rovnoměrně rozloží po celém objemu masa. Obvykle stačí 4 - 5 minut, než se můžete pustit do jídla.
  • Samozřejmě, že někteří lidé nechtějí čekat. V pořádku. Masu tak neublížíte, ale můžete si popálit jazyk, buďte proto opatrní.
 4. 4
  Hotovo, můžete podávat. Dobrou chuť!
  Reklama

Tipy

 • Obracejte steak pouze jednou. Nechejte jej propéct z jedné strany a pak obraťte na druhou.
Reklama

Varování

 • Zbylou marinádu okamžitě vyhoďte. Nepoužívejte směs, ve které leželo syrové maso jako "omáčku" nebo dip na namáčení, hrozí otrava.
 • Vždy si po zacházení se syrovým masem umyjte ruce a vydezinfikujte kuchyňské povrchy, s nimiž maso přišlo do styku.
 • Nikdy nezapomínejte na kuchyňské chňapky, zacházíte-li s rozpálenou troubou.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Steak
 • Přísady na marinádu
 • Nádoba na marinování
 • Lednička
 • Trouba s grilem
 • Grilovací pánev (nebo nízký pekáček či zapékací miska)
 • Kuchyňské kleště
 • Nůž
 • Dochucovadla (pepř, sůl atd.)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 36 097 krát
Kategorie: Maso & lahůdky
Stránka byla zobrazena 36 097 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama