Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Náramky přátelství se obvykle vyrábí z bavlnek a lidé je nosí na zápěstí jako talisman přátelství. Můžete si je ale samozřejmě vyrobit i sami pro sebe, do své kolekce doplňků, nebo je plést ve velkém a prodávat. Chcete se naučit, jak uplést náramek přátelství? Čtěte dál.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Tradiční náramek přátelství

 1. 1
  Vyberte si několik bavlnek v různých barvách. Jejich počet záleží jen na vás, musí být ale nejméně tři. Barvy můžete vybrat kontrastní nebo takové, které k sobě vzájemně ladí. Opět je to jen na vaší fantazii. Pokud použijete jen jednu barvu, náramek nebude mít žádný vzor. 4 - 6 bavlnek utvoří tenčí náramek, 8 - 10 pak silnější. Čím víc bavlnek použijete, tím širší náramek bude.
 2. 2
  Změřte potřebnou délku první bavlnky a odstřihněte ji. Délka by měla být o trochu delší, než je vzdálenost mezi špičkami vašich prstů a ramenním kloubem. Zbude vám tak dostatek bavlnky na zakončení i na vytvoření části se vzorem. Vždy je lepší ustřihnout bavlnku delší, než příliš krátkou.
 3. 3
  Podle délky první bavlnky odměřte i délku ostatních. Podržte její konec u konce další, a odtřihněte na stejnou délku.
 4. 4
  Svažte všechny bavlnky uzlem a připevněte k pevné podložce. Můžete jej zavíracím špendlíkem připnout na své džíny, na polštář nebo jiný měkký, ale pevný povrch, který se nepoškodí. Jste-li ohební, klidně si konec náramku přivažte na palec u nohy. Přichycení zavíracím špendlíkem je vždycky jistější, než přilepení páskou.
 5. 5
  Rozprostřete bavlnky. Než začnete vázat vzor, rozložte si bavlnky tak, aby šly barvy za sebou tak, jak chcete. Aby bylo zakončení náramku úhledné, snažte se bavlnky příliš nekřížit přes sebe.
 6. 6
  Než začnete se samotným vzorem, upleťte krátký copánek (nepovinné). Před samotným pletením náramku můžete bavlnky rozdělit do tří pramenů po dvou či po třech a zaplést je stejně, jako klasický cop z vlasů.
 7. 7
  Pletení copánku je snadné. Překřižte jakoukoliv bavlnku, která se nachází napravo doleva přes vrchol prostředních bavlnek. To je teď prostřední bavlnka. Dále vezměte bavlnku na levé straně a překřižte ji doprava. Tato bavlnka je nyní prostřední. Postupujte takto dále, dokud nedosáhnete pořadované délky. .
 8. 8
  Bavlnku, na které uzlík tvoříte (v našem případě růžová) držte pevně, aby po ní uzlík dobře klouzal a dosedl na správné místo. .
 9. 9
  Bavlnkou, která se nachází na levém okraji, udělejte uzlík okolo bavlnky hned napravo od ní. Je to vlastně jakási polovina uzlíku - první bavlnku (v našem případě zelenou) nejprve přehoďte přes vedlejší (růžovou), přičemž otevřená smyčka zůstane vlevo a bavlnky budou vypadat jako číslice "4." Pak první bavlnku obtočte okolo druhé, pod ní a protáhněte ven smyčkou na levé straně. Zatáhněte a posuňte uzlík po růžové bavlnce směrem nahoru.
  • Bavlnku, kolem které uzlík děláte, držte pevně, aby vám nevyklouzla.
 10. 10
  Teď bavlnku, která původně byla na levém okraji, pomocí uzlíků přesuňte na pravý okraj. Na růžové bavlnce zopakujte předchozí krok. Tím se zelená bavlnka přesune za růžovou. Pak na každé další bavlnce udělejte zelenou bavlnkou dva půl-uzlíky. Až dopletete první řadu, zelená bavlnka bude ležet jako poslední na pravé straně náramku.
 11. 11
  Pokračujte stejným způsobem pletení uzlíků zleva doprava, vždy nejkrajnější bavlnkou okolo zbývajících. Když bavlnka dosáhne pravého okraje, začněte z levé strany tou následující.
 12. 12
  Pleťte vzor, dokud nebude náramek dostatečně dlouhý. Můžete jej během výroby pravidelně zkoušet okolo zápěstí. Vždy by mezi hotovým náramkem a kůží zápěstí mělo zůstat asi tolik místa, abyste pod něj vsunuli dva prsty.
 13. 13
  Zapleťte konec náramku do copánku (nepovinné). Pokud jste takto upravili začátek náramku, můžete jej stejným způsobem i zakončit. Rozdělte bavlnky na tři prameny a ty spleťte dohromady.
 14. 14
  Na konec náramku přidejte ozdobné přívěsky nebo korálky (nepovinné). Abyste náramku dodali na osobitosti, můžete na šňůrky navléknout blýskavé korálky, malé rolničky, ozdobné knoflíky, přívěsky atd. a zajistit je uzlíkem.
 15. 15
  Konec náramku zajistěte pevným uzlem. Než náramek zakončíte, raději ještě jednou přeměřte, zda je dostatečně dlouhý pro vaše zápěstí (nebo zápěstí obdarovaného).
 16. 16
  Přečnívající bavlnky odstřihněte. Pokud stále ještě hodně bavlnek trčí ven z uzlíku, upravte je nůžkami na požadovanou délku.
 17. 17
  Uvažte náramek okolo zápěstí. Teď, když je dílko hotové, uvažte si náramek na zápěstí, nebo jej darujte dobrému kamarádovi či kamarádce.
 18. 18
  Užijte si nošení náramku přátelství. Nebo radost toho, komu jej darujete!
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Další typy náramků přátelství

 1. 1
  Omotaný, kulatý náramek přátelství. Při výrobě tohoto typu jednoduše bavlnku omotáváte okolo všech ostatních najednou a po určité době bavlnky prostřídáte, aby vznikal vzor.
 2. 2
  Rustikální, pletený náramek přátelství. K jeho výrobě se používá silnější mulinka nebo pletací příze.
 3. 3
  Náramek přátelství se špičatým vzorem. Tento půvabný náramek je variantou klasického náramku přátelství. Je pletený z obou stran směrem do středu, kde tvoří tvar písmene V.
  Reklama

Tipy

 • Používejte výrazné, zářivé bavlnky a vyzkoušejte kontrast doplňkových barev (například růžová a žlutá).
 • Barvy vybírejte pečlivě. Můžete sáhnout po oblíbených barvách toho, komu chcete náramek darovat, nebo se řídit barevnou symbolikou (například červená = láska, žlutá = radost atd.)
 • Pokud se náramek začne kroutit, narovnejte jej žehličkou nebo přidržte kancelářskou sponkou. Tu po náramku posouvejte dolů, jak bude postupovat vaše práce.
 • Spoustu nápadů na různé vzory najdete například na webu friendship-bracelets.net.
 • Další způsob, jak náramek při pletení zajistit, je přicvaknout jej pod klapku kancelářských desek.
 • Můžete vyzkoušet náramek, upletený z bavlnek jedné jediné barvy, aby vynikla jeho textura a čistota práce. Je to také dobré řešení pro ty, kteří považují náramky přátelství za zženštilé nebo dětinské. Práce s bavlnkami jedné barvy je ovšem poměrně náročná na pozornost a na přesnost, protože se snadno pomíchají. Dobré řešení je přivázat na konec každé bavlnky kousek jiné, barevné, abyste je udrželi správně rozložené.
 • Pokud uzlík příliš utáhnete, může prasknout. Také nemusí být ve vzoru dobře vidět.
 • Nejprve si vždy navrhněte požadovaný design náramku.
 • Uzlíky utahujte tak akorát, ani málo, ani příliš.
 • Pokud vás pletení baví, můžete zkusit náramky přátelství prodávat. Buď je nabídněte nějakému obchodu s doplňky, nebo zkuste jeden z internetových prodejních serverů.
 • Buďte kreativní a vymýšlejte si vzory podle své fantazie.
 • Pokud budete plést uzlíky pozpátku, úhel, pod kterým se bude tvořit vzor, bude opačný. Můžete toho využít při pletení náramků se vzorem šipek nebo cik-cak.
 • Uvázat na každé niti dva uzlíky najednou napomáhá tomu, aby náramek zůstal rovný.
 • Nejlepší je, dokončit náramek co nejdříve, abyste v přestávce nezapomněli, kde přesně jste v pletení vzoru byli.
 • Počet uzlíků, které pletete, by měl být na každé bavlnce stejný.
 • Pracujete-li s velkým počtem bavlnek, je dobré si jejich umístění na začátku zapsat.
 • Vyrábějte náramky, které budou ladit se stylem, jakým se vaši přátelé oblékají.
 • Pokud vás pletení bude bavit, budou se výrobky líbit i vašim kamarádům.
 • Aby bavlnky při pletení lépe klouzaly - a také aby se netrhaly tak snadno - můžete je navoskovat. Jednoduše je několikrát protáhněte přes starou svíčku.
 • Uzlíky neutahujte příliš pevně.
 • Až se vám základní uzlíky dostanou takříkajíc "do ruky", začněte si vymýšlet složitější vzory.
Reklama

Varování

 • Vyšívací bavlnka je velmi tenká. Dávejte pozor, ať uzlík vážete tam, kde má být. Pokud uděláte chybu, není to žádná tragédie - uzlík se pokuste rozmotat s pomocí pinzety nebo zavíracího špendlíku. Čím tenčí vlákno, tím je těžší uzlík rozplést a tím snadněji se v místech poškození přetrhne.
 • Snažte se mít bavlnky vždy hezky rozložené, ať se vám nezamotají.
 • Neuvazujte náramky příliš těsně okolo zápěstí. V ruce vám musí pořád proudit krev!
 • Pro kroucený náramek budete potřebovat dvojnásobnou délku bavlnek, než obvykle.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vyšívací bavlnka nebo mulinka
 • Nůžky
 • Zavírací špendlík, kancelářské desky či lepicí páska
 • Korálky, knoflíky, flitry, přívěsky atd. (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 308 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 30 329 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 30 329 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama