Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud chováte kuřata nebo byste se jen rádi dozvěděli něco něco nového o hospodářských zvířatech (kdo by ne?), tento článek vám poradí, jak určit pohlaví kuřete.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Pomocí barvy a vzhledu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Podívejte se na barvu jejich peří. Ano, až takhle je to někdy jednoduché, barva prachového peří kuřete vám může pomoci určit pohlaví kuřete na první pohled. Samozřejmě barva záleží i na odrůdě pěstovaných kuřátek – jestliže patří k odrůdě Black-Breasted Red (červená kuřata s černou náprsenkou), Light Brown (světle hnědá), nebo Silver Duckwing (stříbrná), budete to mít jednoduché. Samci mají pouze dvoubarevná záda a skvrnu na temeni hlavy. Naopak samice mají na zádech tři barvy, které jsou po celé jejich délce.
  • Pohlaví malých kuřátek plemen Plymouth Rock můžeme jednoduše určit již bezprostředně po jejich vylíhnutí (všechny jsou černé s bílými nebo žlutými skvrnami). U tohoto plemene u samečků najdeme žluté skvrnky na hlavě, samičky poznáme podle bílých skvrn. U typů New Hampshire nebo Buff Orpington, budou mít mladí kohouti bílé proužky na křídlech a slepice poznáme podle hnědých pruhů na hřbetu nebo tmavých skvrn na hlavě.[1]
 2. 2
  Podívejte se na jejich pera. Kuřata samičího pohlaví získávají své opeření velice rychle – kolem prvního týdne života. Peří mladých kohoutů ale nevyroste ani zdaleka tak rychle. Avšak kolem druhého a třetího měsíce můžeme u samců pozorovat vyrůstající špičatá pera na krku.
  • Hřebínky kuřatům u většiny plemen začínají růst po 1 až 1,5 měsíci po narození. U samců poté červenají; u samiček se barva nemění a zůstává žlutá.
 3. 3
  Sledujte jejich velikost. Kohouti jsou většinou znatelně větší už po několika týdnech po vylíhnutí. A co víc, kohouti mají hranatější (a zpravidla větší) hlavu, kdežto samičky ji mají menší a spíše kulatou.
  • Samci také mívají delší nohy.
 4. 4
  Zaměřte se i na jejich povahu. Jděte do jejich kurníku a kýchněte. Kohouti pravděpodobně zůstanou stát na místě, zatímco slepice se rozprchnou! To akorát potvrzuje naše normy, že?[2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Použít metody Vent Sexing

Stáhnout PDF
 1. 1
  Využijte některého specalistu v určovaní pohlaví kuru. Tito lidé jsou trénovaní, aby byli přesně schopni určit pohlaví kuřat už od útlého věku. Je to asi ta nejspolehlivější metoda určení pohlaví.
 2. 2
  Metoda Vent Sexing spočívá v tom, že jemně vymáčkneme výkaly kuřete za účelem otevření řitního otvoru. To co hledáme, je malý hrbolek. Pokud jsme hrbolek našli, s největší pravděpodobností se jedná o samečka.[3]
  • Přesnost této metody se pohybuje kolem 90-95%. Stejně vždy objevíte jednoho nebo dva samečky navíc.[2]
 3. 3
  Pokud u vás najmutí profesionála nepřipadá v úvahu, podívejte se sami. Ale pamatujte, že tato metoda je velice obtížná na správné provedení, proto jsou specialisté tak dobře placeni. Klidně můžete tuto metodu provádět správně, ale pohlaví kuřete stejně nebudete schopni určit.
  • Vent Sexing je tedy velice složitá metoda, která vyžaduje trénink. Musíte kuřátku zmáčknout na břicho velice jemně, abyste jej neporanili, ale také dostatečně silně na to, aby ho to přimělo vykálet se. Když už defekuje, musíte pozorovat, zda uvidíte malý výběžek, nebo neuvidíte nic. Pokud jste výběžek viděli, je to jednoduché – nejspíš se jedná o kohouta. Pokud jste nic takového nepozorovali, jedná se o slepici.
  • Přesné instrukce: Vezměte si kuře do své levé ruky tak, aby mělo hlavu mezi vaším prostředníčkem a prsteníčkem, a nohy mezi prsteníčkem a malíčkem. Zadek musí mít směrem nahoru. Váš levý palec bude tlačit na podbřišek kuřete a tím se bude roztahovat jeho řitní otvor. Levým palcem zmáčkněte na levou část otvoru tak, aby jeho vnitřní okraj mířil směrem k zádům kuřete. Připravte si svůj pravý palec a ukazováček a zmáčkněte na zadní pravý okraj otvoru tak, aby se otvor rozevřel. Vnitřní okraj je vyhrnutý nahoru, a tak můžeme pozorovat genitálie. Vidíte něco? Pokud ano, je to sameček.[4] (Nebo samička s výrazně samčími rysy.)
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Použití metody Feather Sexing (určování pomocí peří)

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyhledejte specialistu na určování pohlaví. Budete potřebovat profesionála –tato metoda je ale vhodná pouze pro určitá plemena slepic. Najměte si někoho se zkušenostmi. Věděli jste, že existuje dokonce celosvětová soutěž v určování pohlaví slepic?[5]
 2. 2
  Najděte si specialistu, který využívá metodu Feather Sexing. On/ona bude sledovat délku jednotlivých per a pomocí ní určití pohlaví kuřete. Tato metoda je méně častá, jelikož je nutné, aby délky per jednotlivých pohlaví byly geneticky předurčeny.[6]
  • Pokud uvažujete o této metodě, udělejte to okamžitě. Už po dvou týdnech kohouti většinou doženou své samičí protějšky v délce a množství per.
  Reklama

Tipy

 • Také existuje něco jako určení pohlaví pomocí genetiky (na základě barvy peří rodičů). Pokud si objednáte várku těchto kuřat, konkrétní barva vám prozradí pohlaví jednotlivých jedinců. (vždy jedna barva znamená jedno pohlaví). Je to jediný způsob, jak s absolutní přesností určit pohlaví kuřat.[2]
 • Kohouti také mohou být dobře odlišitelní pomocí delších a nápadných ocasních per a typického „kykyryký“)
 • Pozorujte je, jak rostou, a sledujte, zda se jejich hřebínky zbarvují do červena. Pokud ne, jedná se nejspíše o samičku. Pokud jste objevili červený hřebínek, je to pravděpodobně sameček.
Reklama

Související články

Jak chytat cvrčkyJak chytat cvrčky
Jak dát koni injekciJak dát koni injekci
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 11 896 krát
Kategorie: Zvířata
Stránka byla zobrazena 11 896 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama