Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnoho lidí zajímá, jakého pohlaví je jejich rybička. Chtějí to vědět třeba kvůli chovu anebo jenom proto, aby svou samičku nepojmenovali mužským jménem. Určit pohlaví rybiček není složité, ale může být obtížné v případě, že nevíte, co vlastně hledáte. V následujícím článku jsou uvedeny znaky stavby těla samečků i samiček a jejich chování.

Část 1
Část 1 ze 3:
Rozpoznání samiček

  1. 1
    Zaměřte se na kulatější a zavalitější tvar těla. Samičky mívají tělo kulatější a zavalitější než samečci stejného věku a druhu.
    • Taktéž bývají vyšší než širší (od hřbetu k bříšku), což pomáhá k určení pohlaví při pohledu z boku.
    • Když se blíží doba rozmnožování, u samiček se začínají vyvíjet jikry. Ty mohou na jedné straně vytvořit bouli a rybička tak vypadá asymetricky nebo pokřiveně. [1]
  2. 2
    Zaměřte se na vyčnívající anální otvor. Anální otvor samiček je kulatější než u samečků a má tendenci vyčnívat. S blížící se dobou rozmnožování vyčnívá stále víc.
    • Když se na něj podíváme z boku, jeví se nám jako výrůstek na břiše samičky.
    • Kromě toho se nám i řitní ploutev samičky může zdát malinko zavalitější než u samečka. [2]
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Rozpoznání samečků

  1. 1
    Jedním z hlavních znaků, podle kterých můžeme říci, zda se jedná o samičku nebo samečka, jsou hrbolky (malé bílé skvrnky) na skřelovém víčku.
    • Obvykle se hrbolky objevují pouze v období rozmnožování, nicméně u starších jedinců, kteří mají za sebou už několik rozmnožovacích období, se mohou hrbolky vyskytovat po celý rok.
    • Hrbolky se rovněž mohou objevit i na prsních ploutvích, tváři a šupinkách.
    • Mějte na paměti, že i když je výskyt hrbolků dobrým indikátorem samečka, jejich absence ještě nemusí znamenat, že se jedná o samičku, protože se nemusí nutně vyvinout u všech samečků. [3]
  2. 2
    Zaměřte se na štíhlejší, aerodynamičtější tvar těla. Samečci mívají delší, štíhlejší a aerodynamičtější tvar těla než samičky stejného věku a druhu.
  3. 3
    Zaměřte se na klenutý tvar análního otvoru. Anální otvor je u samečků obvykle úzký a prodloužený, tvarem jakoby vejčitý. Taktéž je spíše jen vyklenutý než vyčnívající.
  4. 4
    Zjistěte, jestli má hřebínek. Pokud je to možné, podívejte se na rybičku zespoda, zda má na bříšku hřebínek: vystupující středová linie táhnoucí se od břišních ploutví k análnímu otvoru. U samiček je tato linie málo patrná, nebo chybí úplně.
  5. 5
    Všimněte si, zda pronásleduje ostatní rybičky. Jedním z nejspolehlivějších způsobů k určení samečka je jeho chování v době rozmnožování.
    • Sameček bude pronásledovat samičku v akváriu nebo nádrži. Zůstává za ní mírně zespoda a občas ji pošťouchne do zadečku.
    • Sameček bude mít rovněž snahu dostat samičku na stranu akvária nebo do rostlin, aby ji přinutil k páření.
    • Avšak pokud v akváriu není samička, samečci se budou honit navzájem. Takže k určení pohlaví je nutné si všímat jak fyzických rozdílů, tak chování. [4]
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Porozumění složitostem

  1. 1
    Uvědomte si, že pohlavní rozdíly se objeví až u dospělého jedince. Pohlavní rozdíly mezi samečkem a samičkou se objeví, až když rybička dospěje, což trvá asi rok.
    • Rychlost dospívání závisí na druhu a pohlaví rybiček. Některé druhy mohou dospět již ve stáří 9 měsíců, zatímco jiným může trvat i 3 roky, než dosáhnou dospělosti.
    • Určit pohlaví analýzou DNA je prakticky nemožné. Jestliže chcete mít větší šanci, že budete mít samičky i samečky, kupte alespoň šest zdravých rybiček stejného druhu. Statisticky je 98% šance, že jedna z rybiček bude opačného pohlaví než ty ostatní. [4]
  2. 2
    Vězte, že není spolehlivějšího způsobu rozpoznat pohlaví rybičky, než pozorovat je v době rozmnožování. Přesné určení pohlaví rybiček je velmi obtížné a dokonce i odborníci se občas spletou. Je to tím, že v pravidlech jsou mnohé výjimky:
  3. 3
    Tyto metody jsou použitelné jen v případě, jedná-li se o zdravého a dobře živeného jedince. Nemocné rybičky nemají typické chování v době páření anebo se u nich nevyvinou charakteristické rysy, jež by pomohly určit pohlaví. Proto je nutné zajistit, aby byla vaše rybička zdravá (to zahrnuje i kvalitní krmení a čerstvou vodu) předtím, než se pokusíte určit pohlaví.
    • Například u nemocného samečka se nemusí nutně vyvinout hrbolky, které jsou u samečků typické v době rozmnožování. Nemocná samička taktéž nemusí mít vyčnívající anální otvor.
    • Tvar těla může být rovněž zavádějící. Hubená rybička může být mylně označena jako sameček (protože jsou samečci obecně menší), ale může to být jen nedostatečně živená samička. Naopak, nafouklé bříško můžete považovat za znak, že vaše rybička je samička. Může se však jednat o vodnatelnos (vnitřní bakteriální infekci).[4]
    Reklama

Tipy

  • Někteří nadšení chovatelé rybiček si taktéž myslí, že samečci mívají jasnější barvy a jsou aktivnější než samičky.
  • Jděte do obchodu se zvířaty a podívejte se na větší rybičky. To vám může pomoct lépe rozpoznat rozdíly.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 31 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 391 krát
Kategorie: Ryby
Stránka byla zobrazena 10 391 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama