Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vejít do obchodu, procházet mezi regály se šaty a neznat svou velikost může být velmi frustrující! Nebojte se. I když se velikosti mohou lišit obchod od obchodu, pokud znáte své míry, neměli byste mít problém určit, která velikost je pro vás ta pravá.

Část 1
Část 1 ze 3:
Změřte svou velikost šatů

 1. 1
  Změřte svůj obvod poprsí. Aby byla míra správná, musíte změřit poprsí v jeho nejširší části. Metr (nejlépe měkký, krejčovský) musí procházet pod vašimi pažemi.[1]
  • Krejčovský metr by měl hrudník obepínat pevně, ale ne příliš těsně. Pokud byste hrudník obepnuli příliš (ňadra přetékají přes pásku), pak bude míra špatná a šaty nebudou správně sedět.
 2. 2
  Změřte si obvod pasu. Ohněte se lehce na stranu (je jedno na kterou) a najděte, kde máte přirozený pas. V tomto místě změřte obvod pasu a dejte přitom pozor, aby byl krejčovský metr trochu volný.
  • Přirozený pas můžete také najít asi 5 cm nad pupíkem. Je to obvykle to nejužší místo na celém trupu.
 3. 3
  Změřte svůj obvod boků. Postavte se rovně s chodidly u sebe. Změřte obvod nejsilnější části boků a pozadí. Nejčastěji se nachází na půl cesty mezi rozkrokem a pupíkem. Krejčovský metr byste ani teď neměli omotávat příliš pevně, aby vám velikost šatů nevyšla menší, než ve skutečnosti.
 4. 4
  Prohlédněte si tabulku velikostí. Nezapomeňte na to, že používané velikosti se liší obchod od obchodu a jsou různé i v různých zemích. Budete určitě překvapeni, do jak široké škály velikostí ve skutečnosti spadáte. Tabulku velikostí můžete použít jako základní vodítko.
  • Pokud vaše míry spadají mezi dvě velikosti, vždycky si vyberte tu větší, dvojnásob to platí při objednávání přes internet.
  • Nepoužívejte generátory velikostí, většinou se hodně mýlí. Výrobci generátorů velikostí tvrdí, že vám pomohou najít správnou velikost v každém obchodě (protože mnoho obchodů vypočítává velikosti dámského oblečení jinak).[2]
  • Pokud se díváte na evropskou tabulku velikostí, prohlédněte si následující tabulku, kde jsou přepočítány na americké.
 5. 5
  Naučte se, jak převést čísla, udávající velikost na písmena. Některé obchody používají číslování 6, 8, 10, 12 atd, jiné písmena XS, S, M atd. Velikosti ale naštěstí navzájem odpovídají, takže tu svou můžete snadno odhadnout.
  • V amerických velikostech odpovídá; 2 je XS, 4 je S, 6 je M, 8 je L, 10 je XL, 12 je XXL. Obvykle tento převod odpovídá, i když se podle obchodu může trochu lišit.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Určení velikosti v konkrétním obchodě

 1. 1
  Pokud nakupujete přes internet, vždycky si prohlédněte tabulku velikostí. Většinou, jestli ne vždycky, mají internetové obchody tabulku, ve které vysvětlují svůj systém velikostí. Občas se může stát, že šaty budou menší nebo větší, než je vaše obvyklá velikost. Když budete mít při ruce výsledky svého měření, hned si budete vědět rady.
  • Je dobrý nápad nakupovat na stejných stránkách, kde už máte vyzkoušeno, která velikost vám nejlépe padne.
 2. 2
  V každém obchodě si zkontrolujte systém velikostí. Jakmile budete znát své míry, zkontrolujte si různé velikosti v různých obchodech. Mnoho obchodů a značek má svůj vlastní systém velikostí šatů. Většinou stačí prohlédnout si jejich tabulku, abyste zjistili, kam vaše míry spadají.
  • Například v jenom obchodě v malých velikostech XXS a S je obvod poprsí 85,09 cm až 86,39, obvod pasu 66,04 cm až 67,31 cm, a obvod boků 91,44 cm až 93,98 cm.[3]
  • V jiném je pro velikost 6 má obvod prsou 87 cm, obvod pasu 69,2 cm, a obvod boků 91,5, což je menší, než je klasická základní tabulka velikostí.[4]
 3. 3
  Zeptejte se. Někdy je nejjednodušší způsob, jak zjistit správnou velikost svých šatů, zkrátka zeptat se prodavačky. Nebudete první ani poslední, koho velikostní tabulky zmátly a většina prodavaček v obchodech své zboží velmi dobře zná. Pokud znáte své míry, prodavačka by vám měla s výběrem dokázat poradit.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Vyberte si správný střih

 1. 1
  Vyberte si šaty pro chlapecký typ postavy. Pokud máte chlapeckou postavu (úzké boky, malé poprsí, plochý zadek), některé střihy šatů vám budou slušet lépe, než jiné. Přiléhavé a klasické střihy této postavě velmi lichotí.[5]
  • Empírový nebo áčkový střih šatů vám pomůže zvýraznit křivky postavy, pokud máte opravdu velmi rovnou postavu.
  • Také můžete vytvořit dramatičtější efekt s pomocí šatů na jedno rameno. Asymetrický výstřih přitahuje pozornost ke klíčním kostem a pažím.
 2. 2
  Vyberte si šaty, které zvýrazní horní část těla, pokud máte postavu tvaru hrušky. Hruška většinou znamená, že máte plnější boky a zadek, a menší poprsí. Šaty bez rukávů a s odhaleným krkem dovedou přitáhnout pozornost k horní části těla a zvýraznit vaše přednosti.[6]
  • Empírový pas, kolové sukně a sukně áčkového střihu také pomohou zamaskovat širší boky a vy budete vypadat skvěle!
 3. 3
  Podtrhěnte svou postavu přesýpacích hodin. Znamená to, že máte plné poprsí i boky a úzký, dobře definovaný pas. Slušet vám budou šaty, které se zužují v pase a ve kterých vaše postava vynikne.
  • Zavinovací, úpletové a různě přepásané šaty zvýrazní váš pas a podtrhnou souměrnost postavy.
 4. 4
  Pokud máte postavu typu jablko, snažte se přitáhnout pozornost k horní části těla. Tato postava má nejužší místo na žebrech, nad místem, kde je přirozený pas. Dobrou volbou jsou empírové šaty, které odvedou pozornost vzhůru, navíc pas se u nich nachází těsně pod prsy.
  • Vyberte si šaty se zajímavými detaily okolo výstřihu, které také přitáhnou pozornost nahoru.
  • Kolové nebo áčkové sukně vám také mohou dodat tvar postavy přesýpacích hodin.
 5. 5
  Pokud máte výrazné poprsí, přitáhněte pozornost dolů. Jestliže je váš obvod hrudníku větší, než obvod boků a pozadí, můžete od něj chtít odpoutat pozornost a vyvážit proporce postavy s pomocí vhodně zvolených šatů.
  • Výstřihy do V a zavazování za krkem postavu opticky zeštíhlují (a na velkém poprsí vypadají skvěle).
  • Kolové a áčkové sukně pomohou vyrovnat proporce spodní a horní části těla. Vybírejte si šaty se zajímavými detaily ve spodní části, které odvedou pozornost.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte potíže s měřením svého těla, poproste někoho, aby vám pomohl.
 • Velikosti se mohou lišit u každé značky. Velikost 2 v normálním obchodě bude pravděpodobně jiná, než velikost 2 v obchodě s nadměrným oblečením.
Reklama

Varování

 • Nejpřesnější bude měření poté, co se zhluboka nadechnete a pak zhluboka vydechnete. Nikdy se neměřte poté, co se zhluboka nadechnete.
 • Při nákupech se vždy podívejte na cedulku s velikostí přímo na oděvu. Ramínka bývají často přeházená a velikost na nich neodpovídá.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 577 krát
Kategorie: Móda
Stránka byla zobrazena 4 577 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama