Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte zrcadlo a několik volných minut, je velmi jednoduché určit svůj tvar očí. Kromě samotného tvaru se pokuste věnovat pozornost také tomu, jak jsou oči ve vaší tváři posazené, protože to ovlivňuje celkový dojem stejnou měrou.

Část 1
Část 1 ze 3:
Rozpoznejte tvar [1]

 1. 1
  Prohlédněte si své oči v zrcadle. Běžte na dobře osvětlené místo se zrcadlem. Přisuňte si ho co nejblíž k obličeji tak, abyste velmi dobře viděli alespoň jedno své oko.
  • Zvětšovací kosmetické zrcadlo je ideální, ale dobře poslouží jakékoliv, pokud v něm své oči jasně a zřetelně vidíte. Na umístění a tvaru zrcadla nezáleží – zrcadlo na skříňce v koupelně nebo na zdi, stejně jako kapesní přenosné zrcátko, všechna se mohou pro tento úkol dobře hodit.
  • Nejlepší bývá přirozené denní světlo, ale i umělé vyhoví, pokud v něm budete na své oči dobře vidět.
 2. 2
  Prohlédněte si, zda má vaše oční víčko záhyb. Podívejte se na horní víčko. Pokud žádný ohyb nemá, máte oči s "jedním víčkem" (jsou časté u Asiatů). Naproti tomu, pokud záhyb vidíte, budete muset pokračovat v odhadu, abyste svůj tvar očí určili správně.
  • Nezapomeňte, že ohyb očního víčka nemusí být viditelný, aby se s ním dalo počítat. Opravdové oči "s jedním víčkem" záhyb vůbec nemají.
  • Oko s "jedním víčkem" se považuje za základní tvar oka, takže pokud se vás tento případ týká, nemusíte postupovat podle dalších kroků v této části článku. Můžete se rovnou přesunout k odstavcům, které se soustředí na umístění očí ve tváři.
 3. 3
  Prohlédněte si umístění vnějších očních koutků. Představte si rovnou, horizontální linii, která prochází středem obou očí. Položte si otázku, zda vnější koutky vašich očí leží nad nebo pod touto středovou linií. Pokud jsou nad ní, máte oči "obrácené nahoru". Pokud jsou pod ní, máte logicky oči "obrácené dolů".
  • Představit si středovou linii může být obtížné, takže pokud je to nutné, klidně si k obličeji přiložte nějaký dlouhý, tenký předmět, třeba tužku, abyste čáru viděli zřetelněji. Nezakrytým okem si pak prohlédněte, v jaké pozici k čáře se vnější koutek druhého oka nachází.
  • Pokud vnější koutky vašich očí protínají středovou linii, pak musíte pokročit k dalšímu postupu, abyste tvar svých očí mohli spolehlivě určit.
  • Pokud vám vyjde, že máte oči "obrácené nahoru" nebo "obrácené dolů", můžete přeskočit další kroky v této sekci článku, a začít rovnou číst sekci o umístění očí v obličeji.
 4. 4
  Prohlédněte si důkladně ohyb očního víčka. S očima široce otevřenýma posuďte upřímně, zda je ohyb víčka viditelný či nikoliv. Pokud se ohyb skrývá pod horní částí očního víčka nebo očnicovou kostí, máte "spadlé oční víčko".
  • Pokud jste zhodnotili tvar svého oka jako „spadlé víčko“, nemusíte ho už dále zkoumat. Je to váš základní tvar oka, takže můžete zbytek tohoto kroku přeskočit a přesunout se k části, pojednávající o umístění očí v obličeji.
  • Pokud je ohyb očního víčka viditelný, přesuňte se k poslední části této sekce návodu.
 5. 5
  Prohlédněte si oční bělmo. Přesněji řečeno – podívejte se na bílou část kolem duhovky – barevné části vašeho oka. Pokud je vidět proužek bělma nad a pod duhovkou, máte "kulaté" oči. Pokud žádné bělmo nad ani pod duhovkou nevidíte, máte oči "mandlového" tvaru.
  • Jak "kulaté", tak "mandlové" oči jsou základní tvary oka.
  • Pokud nemáte žádné rozpoznatelné znaky, o kterých byla řeč v předchozích krocích, pak může být tvar vašich očí pouze "kulatý" nebo "mandlový."
  • Tohle je poslední krok, který musíte vzít v úvahu při určování tvaru oka. Jedinou další věci, kterou následně zvažte, je umístění vašich očí v obličeji.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Umístění očí

 1. 1
  Znovu si svou tvář prohlédněte v zrcadle. Stejně jako když jste určovali tvar svých očí, se znovu budete muset důkladně podívat do zrcadla na dobře osvětleném místě. Narozdíl od minulé části článku ale nyní musí být vidět obě oči. Pouze jedno oko nestačí k určení jejich poloze na tváři.
 2. 2
  Prohlédněte si vnitřní koutky svých očí. Přesněji, podívejte se na mezeru mezi oběma vnitřními koutky očí. Pokud je kratší, než šířka jednoho vašeho oka, pak máte oči posazené blízko sebe. Jestliže je delší, máte oči posazené daleko od sebe.[2]
  • Existuje také možnost, že mezera bude přibližně stejně dlouhá, jako je šířka jednoho oka. V tom případě délku mezery neberte v úvahu a nemusíte se jí proto zabývat.
  • V tomto kroku jste určili pouze šířku svých očí. Nemá žádný vliv na jejich velikost nebo hloubku, takže pokračujte dále a proveďte i zbývající kroky, ať už máte oči posazené blízko nebo daleko od sebe.
 3. 3
  Prohlédněte si hloubku svých očí. Většina lidí nemusí při posuzování umístění svých očí brát jejich hloubku v potaz, ale někteří mohou mít velmi hluboké nebo naopak velmi vypouklé oči.
  • Hluboko posazené oči vypadají, jako kdyby byly v očním důlku dál. Horní víčko se pak může jevit krátké a malé.
  • Vypouklé oči naproti tomu, doslova vystupují z očního důlku směrem k horní linii řas.
  • Protože v tomto kroku určujete pouze hloubku očí, pokračujte k dalšímu kroku této části článku, kde zjistíte, jak velké máte oči.
 4. 4
  Porovnejte své oči se zbytkem obličeje. Srovnejte je s nosem a ústy. Průměrně velké oko bude zhruba stejně velké jako ústa a nosní dírky, nebo o trochu menší. Jestliže jsou vaše oči o hodně menší, pak máte, nepřekvapivě, malé oči. Pokud jsou větší, než ostatní rysy vaší tváře, pak máte velké oči.
  • Stejně jako v případě hloubky, si většina lidí nemusí s velikostí očí dělat starosti.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Tipy na líčení podle tvaru a umístění očí

 1. 1
  Naneste make-up podle tvaru očí. U většiny lidí bude tvar oka určovat nejvhodnější způsoby, jak si oči nalíčit.
  • Pro oči s jedním horním víčkem se doporučuje odstupňování očních stínů, které jim dodá hloubku. Blízko linie řas naneste tmavou barvu, jemnou neutrální doprostřed, a světlou, lesklou barvu poblíž obočí.[3]
  • Pokud máte oči, obrácené nahoru, naneste tmavý stín nebo tužku do spodního vnějšího koutku, aby opticky vypadal posazený níže.
  • Máte-li oči obrácené dolů, naneste tužku poblíž horní linie řas, a stín rozetřete do ztracena přes oční jamku, ale pouze do dvou třetin víčka. Tím se koutek oka opticky zvedne a oko bude působit živěji.[4]
  • Pro oči se spadlým víčkem se doporučuje používat střední až tmavé, matné oční stíny. Naneste jich jen malé množství, aby v nich oko nezanikalo a bylo dobře vidět.
  • Máte-li kulaté oči, naneste střední až tmavé stíny do středu očního víčka a světlými stíny rozzářete koutky. Když to uděláte, opticky tvar oka zúžíte.
  • Máte-li oči mandlového tvaru, můžete si gratulovat – vaše oči jsou většinou lidí považovány za ty s “ideálním” tvarem. Můžete s líčením experimentovat a zkoušet různé styly.
 2. 2
  Vezměte v úvahu vzdálenost očí od sebe. Pokud máte oči opravdu hodně blízko nebo daleko od sebe, měli byste tomuto rysu také věnovat pozornost, až se budete rozhodovat, jak oči nalíčit.
  • U očí, posazených blízko u sebe, použijte světlé barvy do vnějších koutků. Rovněž zvýrazněte vnější koutky řasenkou. Díky tomu od sebe oči opticky oddálíte.
  • Pro oči posazené daleko od sebe naneste tmavou linku co nejblíže vnitřnímu koutku, a řasy zvýrazněte od něj pouze do poloviny oka. Díky tomu budou oči opticky vypadat blíže k sobě.
 3. 3
  Zvažte i hloubku svých očí. Hloubka očí nemusí hrát při líčení příliš velkou roli, ale přesto je tu několik věcí, na které se vyplatí myslet.
  • Pokud máte hluboko posazené oči, naneste světlou barvu na horní víčko a tmavší barvu těsně pod linii oční jamky. To změní způsob, jakým světlo do oka dopadá a opticky ho posune o něco dopředu.
  • Pokud máte vypouklé oči, na spodní a horní víčko naneste střední až tmavý stín, ale neroztírejte ho dál, než do ohybu víčka na obou stranách. Když použijete větší množství stínu, než obvykle, bude oko působit dojmem, že je hlouběji v oční jamce.
 4. 4
  Uvědomte si záležitosti, které souvisí s malýma nebo velkýma očima. Množství líčidel, které použijete, se liší podle toho, o kolik jsou vaše oči menší nebo větší, než je obvyklá norma.
  • Malé oči mohou v kontrastu s tmavými očními stíny působit utopeně, takže se raději držte světlých až středních barev a vyhněte se příliš mnoha těžkým vrstvám řasenky.
  • Velké oči vám dají větší paletu, se kterou můžete pracovat, takže se nebojte experimentovat. Střední až tmavé oční stíny vypadají nejlépe, protože světlé stíny mohou oko opticky zvětšit ještě více.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zrcadlo

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 568 krát
Stránka byla zobrazena 7 568 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama