Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Koupili jste si avokádo a těšíte se na guacamole k mexickému masu? Jeho zrání na správnou konzistenci urychlíte s pomocí tohoto návodu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak urychlit zrání celého avokáda

 1. 1
  Vložte celé nezralé avokádo do hnědého papírového sáčku. Ten zachytí unikající etylenový plyn, který zrání urychlí. Pozor, aby sáček nebyl děravý!
  • Papírový sáček slouží pouze jako kryt. Pokud vás napadne nejaký jiný způsob, jak udržet vzduch s etylenem u avokáda, skvělé! Použijte jej. Dříve se doporučovalo nezralé ovoce skladovat v mouce, ale v dnešní době poslouží obyčejný papírový sáček úplně stejně.
 2. 2
  Přidejte do sáčku k avokádu banán, jablko nebo rajče. Banány jsou nejlepší, ale i ostatní ovoce vám poslouží. Pokud žádné nemáte, ale máte dvě a více avokád, dejte je do sáčku všechny najednou.
  • Tyto druhy ovoce produkují více etylenu, než jiné. A čím více etylenu ve vzduchu, tím rychleji i další ovoce uzraje.[1]
 3. 3
  Sáček uzavřete a skladujte při pokojové teplotě. Umístěte jej na stinném místě. Teplota 18 – 24°C je nejlepší. Máte-li v sáčku jen jedno avokádo, zrání bude trvat 2 – 5 dnů.[2]
 4. 4
  Pravidelně obsah sáčku kontrolujte. Přidané ovoce může vše urychlit až na 1 – 3 dny.[3] Avokádo je zralé ve chvíli, kdy jde snadno oloupat. Lehce jej zmáčkněte prsty, abyste i byli jistí, protože ne vždy se můžete řídit barvou.
  • Nezralé avokádo je pevné a jasně zelené. Během zrání pak začne nabírat fialovou až černou barvu (trvá to většinou přibližně 2 dny). Kompletně zralé je ve chvíli, kdy je natolik tmavě zelené/hnědofialové, že zdálky vypadá vlastně skoro černé.[2]
   • Zralé avokádo vydrží několik dní v ledničce, ale postupně bude ztrácet svou plnou chuť.[4]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak urychlit zrání rozpůleného avokáda

 1. 1
  Co nejrychleji dužinu potřete citronovou nebo limetkovou šťávou. Rozkrojené avokádo je velmi citlivé a rychle hnědne. Zabraňte tomu použitím něčeho kyselého, třeba citronové šťávy.
 2. 2
  Zabalte jej do průhledné potravinářské fólie. Obě poloviny dejte zpátky k sobě a pevně obalte fólií, jako kdyby to bylo celé avokádo. Dejte do ledničky.
  • Nemáte-li potravinářskou fólii, použijte plastikovou nádobu s víčkem.
 3. 3
  Hlídejte zralost. Délka zrání záleží na tom, do jaké míry bylo avokádo zralé před rozpůlením. Vytáhněte jej z ledničky a dloubněte do něj prstem – až bude měkké, kousek ochutnejte. Pokud to ještě není ono, vraťte jej do lednice.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Skladování a použití avokáda

 1. 1
  Celá, nerozpůlená a nezralá avokáda skladujte v pokojové teplotě. V žádném případě je nedávejte do ledničky. V chladné teplotě vám nedozrají.[4] Pokud je necháte zkrátka ležet na polici v kuchyni, dozrají přibližně za 6 dní.
 2. 2
  Rozpůlenénebo pokrájené avokádo potřete citronovou šťávou. I když už jste připravili guacamole, zastříkněte povrch limetkovou, citronovou nebo i pomerančovou šťávou (musí být samozřejmě čerstvá!). Kyselina zpomalí proces hnědnutí (oxidaci) a prodlouží životnost avokáda.
  • Začne-li avokádo přece jen hnědnout, nemusíte jej hned celé vyhazovat. Odkrojte nahnědlou část a avokádo co nejdříve zkonzumujte.[5]
 3. 3
  Dužinu avokáda můžete také rozmačkat a zmrazit. Pokud plod dozrál, ale vy nemáte čas nebo chuť jej použít, rozmixujte dužinu a zmrazte ji. Nepokoušejte se zmrazit celá avokáda, ztrácí tak svou chuť. Rozmačkanou dužinu můžete kdykoliv rozmrazit a použít do pomazánek, dipů atd.[5]
  • Jako každé ovoce nebo zelenina chutná avokádo nejlépe čerstvé. Ke zmrazení se uchylujte jen tehdy, když víte, že čerstvé avokádo nespotřebujete.
 4. 4
  Hlídejte, jak proces zrání postupuje. Doufejme, že za den či dva svému avokádu dobře porozumíte. Pokud jej pravidelně kontrolujete, dokážete s jistotou odhadnout, v jaké fázi zrání se nachází. Podle toho pak avokádo můžete v kuchyni různě využít.
  • Pokud začalo dozrávat, nebude mu tolik škodit teplo. Ideální konzistence pro grilování nebo zapékání.
  • Dobře zralé avokádo se dá snadno krájet na plátky, které se skvěle hodí do salátů a studených omáček. Pevné, svěže zelené plátky dodají jídlu šmrnc!
  • U přezrálých avokád se nebojte využít krémovou dužinu na přípravu zmrzliny, náplně slaných koláčů, guacamole atd. Experimentujte![6]
  Reklama

Tipy

 • Hnědý papírový sáček můžete použít jen tak, není nezbytné do něj k avokádu přidávat další ovoce. Zrání bude pomalejší, než s ním, ale přesto rychlejší, než když avokádo necháte jen tak na vzduchu.
 • Pytlík můžete také naplnit moukou, která zrání urychluje.[7]
Reklama

Varování

 • Skladování avokád v lednici slouží k pravému opaku - zpomalení zrání plodů. Hodí se tedy k uskladnění avokáda po delší dobu.
 • Neohřívejte avokádo v mikrovlnce. Občas na takovou zaručenou radu narazíte (ano, teoreticky můžete v mikrovlnce připravit cokoliv), nicméně zničíte tak přirozenou chuť avokáda.[2]
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Avokádo
 • Papírový sáček
 • Banán, jablko, nebo rajče (pro urychlení procesu)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 22 761 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 22 761 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama