Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Volská oka jsou smažená vajíčka, která jsou velmi jednoduchá na přípravu. Základní věcí je, mít širokou, plochou vařečku nebo špachtli. Máte-li rádi žloutek zvenku pevný, ale uvnitř stale měkký, doporučujeme vajíčko při smažení obrátit. Kdo má raději úplně tekutý žloutek, vajíčka obracet nemusí. Výsledek bude každopádně skvělý a velmi chutný.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Základní volské oko

  1. 1
    V nepřilnavé pánvi rozehřejte trochu oleje nebo tuku. Na druhu nezáleží, použijte klidně sádlo, řepkový či olivový olej, máslo nebo margarín. Všechny vyhoví. Hořák by měl mít středně vysokou teplotu, ne vyšší. Kápněte do pánve kapku vody, abyste zjistili, zda je olej dostatečně horký – pokud začne syčet a prskat, pak ano.
    • Můžete použít různé druhy tuku. Mezi některé z nich patří:
      Máslo nebo margarín
      Řepkový či olivový olej
      Vysmažený tuk po slanině (což je velmi vhodné, pokud jste na stejné pánvi zrovna smažili slaninu)
  2. 2
    Opatrně vyklepněte vejce do pánve s olejem. Prasklina by měla být dostatečně velká, aby jí prošel žloutek, aniž by praskl, ale ne zase natolik velká, aby kusy skořápky napadaly do pánve. Pokud jste volské oko nikdy nedělali, vyklepněte vajíčko nejprve do mističky nebo šálku. Nedávejte vajec do pánve příliš mnoho najednou.
    • Neklepejte vejce přímo do pánve. Můžete snadno protrhnout žloutek a máte také menší kontrolu nad tím, kam vejce na pánvi umístíte.[1]
  3. 3
    Přidejte vejce do pánve. Nalijte vejce z hrnečku nebo misky do horké pánve. Uchopte pánev za rukojeť a nakloňte ji tak, aby vejce mělo šanci se rozlít rovnoměrně. Počkejte asi 10 – 15 vteřin, než se spodní strana vejce zatáhne a poté pánev opět usaďte rovně na sporák. Aby se vám vejce nepřilepilo, podeberete jej obracečkou a posouvejte po pánvi.
    • Když vejce po pánvi posunete, bílek se udrží na jednom místě a nerozlije se vám všude po pánvi. Díky tomu se také vejce rovnoměrně propeče.
  4. 4
    Počkejte, až spodní strana vejce ztuhne. Nyní na vejce nesahejte a nechte jej asi minutu, až dvě smažit. Spodní strana musí být zcela pevná předtím, než budete pokračovat. Sledujte, jak začnou okraje bílku tuhnout. Podle toho, jakou používáte pánev a jak dobře vede teplo, by to mělo trvat asi 45 vteřin až 2 minuty.
    • Sledujte okraje bílku. Jsou tenčí než střed vejce a proto ztuhnou dříve. Až budou okraje tuhé, můžete přistoupit k dalšímu kroku.
  5. 5
    Obraťte vejce. Až bude bílek těsně okolo žloutku stale ještě průsvitný a jeho okraje bílé, použijte pevnou, nepřilnavou, plochou obracečku, kterou vejce obrátíte. Udělejte to rychle, ale opatrně, aby žloutek nepraskl. Pokud se na spodní stranu ohne kousek tuhého bílku, nevadí, na hotovém vajíčku to stejně nebude znát.
    • Pokud si věříte, můžete vejce na pánvi nadhodit a otočit jej ve vzduchu. Je to ale záludný trik, proto radši použijte obracečku.
  6. 6
    Obraťte vejce ještě jednou. Napočítejte do deseti, opět naberte vajíčko na obracečku a obraťte ho. Tekutá strany by nyní měla být jen tak zpevněná.
    • Smažení z druhé strany po dobu 10 vteřin je důležité. Vejce bude mít perfektní konzistenci.
  7. 7
    Podávejte. Gratulujeme! Vaše smažené vejce je hotové. Přesuňte vejce pomocí obracečky na talíř a podávejte s toastem, slaninou a dalšími snídaňovými pochutinami.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Volské oko bez obracení

  1. 1
    Spodní stranu vejce smažte jako u prvního způsobu. Díky této metodě smažení vejce nebudete muset obracet, pokud jste v minulosti s tímto krokem měli problémy. Začátek postupu je stejný, jako u první metody. Postupujte takto:
    • V nepřilnavé pánvi rozpalte trochu tuku nebo oleje. Řepkový nebo olivový olej vám zajistí méně tučná a mastná vejce.
    • Opatrně vejce rozklepněte do pánve. Někteří lidé vejce raději předtím rozklepnou do talířku (aby nerozbili žloutek) a pak teprve nalijí do pánve. Záleží jen na vás.
    • Nakloňte pánev tak, aby vejce sklouzlo k jedné straně. Jakmile ztuhne, položte pánev zpět na plotnu.
  2. 2
    Podlijte vodou a zakryjte. K okraji pánve nalijte trochu vody a pak pánev zakryjte poklicí. Postačí asi jedna polévková lžíce vody na každé vejce. To pomůže, aby se vajíčko dusilo a na žloutku se vytvořil charakteristický film, který si lidé spojují s volskými oky.
    • Pokud se vám voda rozlije do záhybů pánve, mírně ji nakloňte, aby byla blízko vejce.
  3. 3
    Duste na mírném ohni asi minutu až dvě. Touto metodou se vejce neusmaží tak rychle, dejte si na čas. Vejce je hotové, když je na něm tenký bílý film, ale žloutek je ještě tekutý.
    • Vařte na mírném ohni, aby se vám spodní strana vejce nepřipálila.
    • Pokud se vám ani po dvou minutách vejce nezdá hotové, vypněte oheň a nechte vejce v pánvi. Zbytkové teplo jej uvaří.[2]
  4. 4
    Špachtlí nebo obracečkou vajíčka vyjměte a podávejte. Dobrou chuť!
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Návrhy na podávání

  1. 1
    Ochuťte vejce solí a pepřem. Volská oka mají bohatou, krémovou chuť sama o sobě, ale neznamená to, že je musíte jíst nedochucená. Sůl a pepř se na vejce běžně používají, protože jejich chuť perfektně doplní. Při jejich podávání mějte na stole vždy slánku a pepřenku.
    • Někteří kuchaři rádi solí a pepří vejce již na pánvi. Pokud to tak chcete také udělat, ochuťte vejce ihned po rozklepnutí do pánve /předtím, než je poprvé otočíte).
  2. 2
    Podávejte vejce na toastu. Bílý nebo tmavý toast se k vejci perfektně hodí. Jejich křupavost krásně doplní měkkou texturu vejce. Toastem také můžete vysát tekutý žloutek. Na toast si můžete dát i další ingredience a vytvořit si tak lahodný sendvič.
    • Místo toastu můžete použít i tortillu nebo jinou chlebovou placku.
  3. 3
    Použijte pikantní omáčku. Ostrá omáčka doplní nevýraznou chuť vejce. Můžete podávat například s Tabascem, které na vejce nakapete. S omáčkou buďte opatrní.
  4. 4
    Vyzkoušejte i bylinky a koření. Pokud chcete trochu experimentovat, přidejte si na vejce i bylinky nebo koření, které byste normálně nepoužili. Následující bylinky a koření vejci dodají jedinečnou chuť. Použijte raději méně a později vejce dochuťte!
    • Kopr
    • Kajenský pepř
    • Bazalka
    • Sušená rajčata
    • Rybí omáčka
    • Kaviár
    Reklama

Tipy

  • Noste zástěru. Nikdy nesmažte vajíčka do půl těla nazí – horký olej vás může vážně popálit.
  • Zkontrolujte, zda je pánev dostatečně rozpálená, než do ní dáte vajíčka. Jinak hrozí, že žloutky budou gumové.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 29 968 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 29 968 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama