Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud chcete zazářit u pracovního pohovoru, budete se muset dobře připravit v předstihu, abyste věděli, jak odpovědět na různé otázky, které vám u pohovoru budou pokládat. Měli byste mluvit s úctou, profesionálně a být za každou cenu slušní. Chcete přece zaměstnavateli ukázat, že jste ten, koho hledá. Pokud chcete vědět, jak získat práci svých snů, přečtěte si tento článek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Připravte se

 1. 1
  Začněte se připravovat co nejdříve. Větší společnosti vám většinou dají datum pohovoru o několik týdnů dříve. Měli byste se tedy celou dobu připravovat, abyste na pohovor šli s dobrým pocitem a kvalitními znalostmi. [1]
  • Zjistěte si všechny informace. Naučte se vše o společnosti a hlavně oddělení, do kterého se hlásíte. Sežeňte si všechny dostupné informace, abyste nezaváhali, když se vás u pohovoru na něco zeptají.
  • Používejte internetové vyhledávače a snažte se zjistit si něco o lidech, kteří povedou váš pohovor (nebo o kterých si to myslíte). Pokud máte problém tyto lidi najít, zkuste LinkedIn. Jde o kariérní sociální síť, která vám pomůže najít pracovní spojení.
 2. 2
  Nechejte si pomoci od ostatních lidí. Nemusíte se na pohovor připravovat úplně sami. Můžete využít různé zdroje, které vám pomohou. Zde je několik způsobů, jak můžete požádat o pomoc:
  • Najděte si odborníky. Najděte si mentora nebo absolventa své univerzity, který pracuje v oboru, na který se hlásíte. Promluvte si s ním a zjistěte si informace, požádejte o rady. Můžete také hledat na různých internetových fórech.
  • Připravte se s kamarádem. Najděte si kamaráda, který se také připravuje na pracovní pohovor. Zkoušejte si navzájem své pohovory, abyste se potom cítili dobře, až to bude naostro. Můžete také vyprávět svému kamarádovi různé příběhy, které máte připravené pro pohovor. Ptejte se ho na to, co tyto příběhy o vás říkají a používejte jeho zpětnou vazbu k tomu, abyste si vybrali ty nejlepší.
 3. 3
  Připravte se položit zaměstnavateli alespoň tři otázky. Mělo by jít o věci, které nelze snadno zjistit pomocí hledání. Zamyslete se nad tím, co chcete o dané společnosti zjistit a ptejte se například na to, v čem se liší od ostatních velkých společností. Pamatujte, že pohovor je dialog a že byste měli projevit svůj zájem o společnost. Napište si seznam alespoň tří otázek, na které se budete moci během pohovoru zeptat:
  • Zeptejte se na to, jaký je ve společnosti prostor pro růst. Jistě se hlásíte na konkrétní pozici, ale můžete dát najevo, že plánujete v této společnosti zůstat dlouhou dobu.
  • Zeptejte se na to, s kým budete spolupracovat. Tím dáte najevo, že se zajímáte o lidi, se kterými budete denně v kontaktu. Můžete také zjistit, že tato práce není nic pro vás, protože budete muset trávit veškerý čas s jedním z těch nepříjemných lidí, kteří vedou váš pohovor.
  • Zeptejte se na více informací o konkrétních úkolech, které spadají do vaší pracovní náplně. Ukažte, že jste si dobře přečetli popis práce a že vás zajímá, jak bude vypadat váš běžný pracovní den.
 4. 4
  Připravte si odpovědi na základní otázky. Přestože vás při pohovoru mohou lecčím překvapit, existují základní otázky, na které se vás téměř jistě budou ptát. Je tedy lepší se na ně dobře připravit, abyste nebudili dojem, že nevíte, o čem je řeč a vůbec jste se nepřipravovali. Zde je seznam těchto základních otázek?
  • Jaké jsou vaše silné stránky? Můžete uvést příklad?
  • Jaké jsou vaše slabé stránky? (Neříkejte, že nikdy neděláte chyby. Budete působit nafoukaně.)
  • Proč chcete pracovat pro tuto společnost a proč si myslíte, že se na to hodíte?
  • Jaké jsou vaše dlouhodobé kariérní cíle?
  • Jaký největší problém jste museli v práci řešit? Jak jste se s ním vypořádali?
  • Pracujete dobře v týmu? Můžete uvést příklad silné týmové práce?
  • Proč odcházíte ze svého současného zaměstnání? (Pokud jste nyní ještě zaměstnáni jinde, buďte upřímní a řekněte, proč chcete odejít. Nepomlouvejte ale bývalého zaměstnavatele a mluvte o společnosti vždy s úctou.)
 5. 5
  Přijďte trochu dříve. Správně se oblečte a nachystejte si vše, co potřebujete. Ideálně byste měli mít s sebou složku s volnými papíry a kopie svého životopisu. Mějte také v zásobě několik tužek a propisek, abyste si mohli dělat poznámky.
  • Měli byste také vědět, co si s sebou nebrat. Kalkulačku a gumu můžete nechat doma. Pokud si s sebou musíte vzít mobil, mějte ho vypnutý. Také je samozřejmost přijít na pohovor sami, když si přivedete maminku, neuděláte dobrý dojem.
  • Nechoďte na pohovor s kávou v kelímku. Budete působit buď jako zoufalec nebo vzbudíte dojem, že neberete nic dost vážně.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Buďte profesionální

 1. 1
  Mluvte jasně. Pokud se vás na něco zeptají, promluvte o své odpovědi s vedoucím pohovoru. Nebojte se zeptat se, jestli se vyjadřujete dost jasně – vaše schopnost přemýšlet o svém projevu bude oceněna. Když budete mluvit o tom, co děláte, zapojíte se do rozhovoru s vedoucím pohovoru a najednou budete mít místo pohovoru příjemnou diskusi. [2]
  • Pokud potřebujete něco vysvětlit, nebojte se zeptat. Jistě to uděláte lépe, když budete vědět přesně, co se po vás chce. Neptejte se ale na hlouposti každou chvíli, jinak budete vypadat, že vůbec nevíte, co se děje.
 2. 2
  Prodejte se. Jaké jsou vaše jedinečné vlastnosti, kterými můžete do společnosti přispět? Když mluvíte o svých schopnostech, vždy používejte dostatek příkladů. Ukažte jim, že na svých minulých zkušenostech umíte najít to pozitivní. Nyní byste si neměli stěžovat na situaci v předchozím zaměstnání.
  • Příklady vašich silných stránek, o kterých jsme mluvili dříve, se vám nyní budou hodit.
  • Existuje rozdíl mezi vychloubáním se a sebevědomím. Naučte se ukázat, že jste schopní a inteligentní, ale nevychvalujte sami sebe.
 3. 3
  Ptejte se. Nezapomínejte se ptát na různé věci. Dávejte pozor na to, co vám odpoví, klidně si dělejte poznámky. Tím ukážete, že posloucháte a zvažujete výhody a nevýhody. Když si budete dělat poznámky, bude to vypadat, že se připravujete na to, až se budete muset rozhodnout mezi několika pracovními pozicemi.
  • Neptejte se na každém pohovoru na stejné otázky. Vždy své otázky přizpůsobte společnosti, do které se hlásíte, aby bylo jasně vidět, že jste se dobře připravili.
 4. 4
  Buďte slušní. Pozorně poslouchejte otázku, než na ni odpovíte. Nikdy nepředpokládejte, že daná osoba četla váš životopis. Také se ale nechovejte tak, jako kdybyste předpokládali, že váš životopis nikdo nečetl. Po pohovoru se nebojte poslat do společnosti děkovný email. Je to lepší, než posílat poštou ručně napsaný dopis. Vždy si svůj text zkontrolujte kontrolou pravopisu. Nikdy neodesílejte nic s chybami.
  • Součástí slušnosti je také poděkovat za pohovor. Dejte najevo, že si ceníte toho, že vám tito lidé věnovali čas.
 5. 5
  Buďte vytrvalí. Choďte stále na další a další pohovory. Čím častěji budete na nějaké chodit, tím lepší v tom budete. Nevzdávejte to – je nepravděpodobné, že by váš první pohovor skončil úspěšně. Neznamená to ale, že se vám to nepovede ani napodruhé nebo na popáté. Nesnižujte své nároky a snažte se dosáhnout realistických cílů. Nakonec najdete to, co hledáte.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak na pohovory po telefonu nebo po Skypu

 1. 1
  Jak na pohovory po telefonu. Pokud s vámi nějaká společnost dělá pohovor po telefonu, většinou budete mluvit s PR pracovníkem, který toho moc neví o konkrétní pozici, na kterou se hlásíte. Používejte tedy při odpovědích klíčová slova a snažte se nakreslit slovní obrázek. Když se vám to povede, projdete telefonním pohovorem.
  • Berte telefonní pohovor jako profesionální pohovor. Jděte na nějaké klidné místo, nenechejte se ničím rozptýlit a mluve klidně a jasně.
  • Mějte před sebou své poznámky, ale buďte připraveni mluvit z hlavy. Když budete mít poznámky u sebe, budete se cítit sebevědoměji. Neměli byste se na ně ale spoléhat.
  • Hezky se oblečte. Když se hezky oblečete, budete se cítit připravenější, než kdybyste pohovor po telefonu absolvovali v pyžamu.
 2. 2
  Jak na pohovory po Skypu. V dnešní době jsou tyto pohovory čím dál oblíbenější. Jde o skvělý způsob, jak odfiltrovat nehodící se kandidáty ještě před prvním osobním kolem pohovoru. Najděte si tedy dobře osvětlené místo s neutrálním pozadím, oblečte se a upravte se a vyzkoušejte si kameru a mikrofon ještě před začátkem pohovoru.
  • Berte tento pohovor jako běžný profesionální pohovor. Nemyslete si, že nejde o seriózní schůzku jen proto, že sedíte za počítačem.
  Reklama

Tipy

 • Pokud vás odmítnou pomocí telefonního hovoru, buďte slušní a poděkujte za to, že si na vás udělali čas. Je možné, že jim to nevyjde s tím, koho si vybrali a v takovém případě se možná obrátí zase na vás.
 • Neberte odmítnutí osobně. Důvodem, proč práci nedostanete je většinou to, že se našel nějaký ještě lepší kandidát. Zůstaňte ve hře a jděte dál. Každý další pohovor zvyšuje vaše šance, že si najdete novou práci.
 • Vedoucí pohovorů hodnotí vaši osobnost, snaží se zjistit, zda umíte pracovat v týmu, zjišťují si vaše schopnosti učit se a soudí váš charakter. Nejde o úroveň technických znalostí. Týmový hráč s pozitivním přístupem má většinou velkou výhodu nad těmi, kteří jsou zběhlí pouze po technické stránce.
 • Ke každému pohovoru si vezměte papír s tématy, kterým se během pohovoru chcete věnovat. Napište si například TOP 10 seznam témat a mějte ho stále před sebou. Snažte se tyto body nějak začlenit do svých odpovědí. Například pokud máte certifikát z oboru, který se vám hodí, zmiňte to. Pokud vynikáte v komunikaci, také to řekněte. Použijte ale jen to, co se momentálně hodí. Tento seznam by měl být plný věcí, o kterých byste si jinak řekli „tohle jsem chtěl říct...“.
 • Musíte umět prodat své dobré vlastnosti, ale nesmíte působit jako sebestředný chlubil.
 • Přijďte na pohovor dříve. Zkuste přijít o 10-15 minut dříve. Čas navíc věnujte tomu, že si budete procházet své poznámky. Když přijdete pozdě nebo těsně na čas, budete působit vystresovaně a při pohovoru se to jistě ukáže.
 • Po každém pohovoru se uvolněte. Snažte se sami sebe vidět z pohledu jiného člověka a buďte objektivní. Zeptejte se sami sebe, co jste udělali špatně, co se vám povedlo a jak byste mohli udělat ještě lepší dojem atd. V rychlosti si tyto věci zapište. Potom se znovu zamyslete nad tím, co byste mohli příště udělat lépe. Budete překvapeni tím, jak se vám každý další pohovor podaří o mnoho lépe.
 • Mnoho lidí se ptá na otázky jako „Jaká tři přídavná jména vás nejlépe vystihují?“ Buďte připraveni i na tyto otázky.
 • Když se vás zeptají na něco, o čem nic nevíte, je lepší být upřímný a říct například: „Není to sice moje nejsilnější oblast, ale rád bych se o tom něco přiučil.“
 • Když se vás zeptají na nějakou hodně obsáhlou otázku, řekněte v rychlosti to, co je nejdůležitější. Potom můžete říct třeba: „O tomto tématu bych mohl povídat ještě mnohem déle...“ Většinou vám řeknou, že to není potřeba. Jistě mají svůj pevně daný rozvrh a vy byste se měli snažit jim ho nenarušovat.
 • Udělejte si čas na to, abyste si našli parkovací místo. Někdy je skutečně těžké najít si místo někde, kde jste ještě nebyli. Mějte u sebe také dostatek drobných do parkovacího automatu.
 • Při pohovoru využívejte svůj čas moudře a efektivně. Buďte opatrní a nemarněte svůj drahocenný čas. Hodinový pohovor může někdy utéct velmi rychle. Snažte se volit správná slova a vyjadřovat se jasně. Na konci se pokuste nechat si 10-15 minut na otázky a odpovědi. Mějte na sobě hodinky a čas od času si nenápadně zkontrolujte čas.
 • Mnoho zaměstnavatelů vyžaduje testy na drogy. Je možné, že budete muset odevzdat vzorek moči nebo si ustřihnout malý pramínek vlasů pro analýzu návykových látek. Z vlasů lze užití drog zjistit zpětně až do několika měsíců, protože se látky pevně zakoření do molekul vlasu. Pokud berete drogy, snažte se s tím přestat. Pokud berete léky na předpis, napište si jejich seznam a předejte ho potenciálnímu zaměstnavateli. Na formuláři je pro tyto informace místo.
 • Zkontrolujte si, jaké bude počasí. Nepříznivé počasí může způsobit zpoždění, takže se dobře připravte. Pokud má pršet, vezměte si deštník. Jistě nechcete na pohovor dorazit jako zmoklá slepice.
Reklama

Varování

 • Panelové pohovory, u kterých je přítomno více kandidátů najednou, jsou pro důležité pracovní pozice běžné. Uvědomte si rozdílné role všech členů panelu. Je normální, že alespoň jeden z nich vezme roli „zlého policajta“ a bude se ptát drze a útočně. Je to tak schválně a účelem je zjistit, jak na to budete reagovat. Buďte v klidu a nenechejte se vyprovokovat. Pokud vás tento člověk začne přerušovat, přestaňte mluvit a nechejte ho doříct svoji otázku. Když poznáte tuto taktiku, budete na ni moci správně reagovat.
 • Dalším trikem, který na vás možná vytáhnou, je náhlé přerušení pohovoru. Většinou se to plánuje dopředu. Důležité je zachovat klid a usmívat se. Rozhodně byste se neměli tvářit naštvaně.
 • Někteří personalisté také používají promyšlené pauzy v rozhovoru. Mnoho lidí se cítí nepříjemně a nevydrží ticho nezaplnit téměř čímkoli. Nakonec zjistí, že o sobě řekli něco, čeho budou později velmi litovat. Nenechejte se tedy zastrašit.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 599 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 4 599 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama