Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když si koupíte nový dům či byt, určitě budete chtít pozvat přátele a známé na kolaudační večírek, aby si váš domov mohli prohlédnout. Jestliže je to váš první byt, pravděpodobně jste ještě žádnou „kolaudačku“ nepořádali a tak možná tápete, jak správně na to. Večírek na oslavu nového domova může být zábavný, uvolněný a navíc finančně nenáročný, pokud k němu přistoupíte s realistickým očekáváním a plánem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Plánování večírku

 1. 1
  Sepište si seznam hostů. Než odešlete pozvánky a dáte se do práce, promyslete si, koho chcete pozvat. Nezapomeňte na přátele, příbuzné, spolupracovníky a známé, kterým chcete svůj nový domov ukázat.
  • Počet pozvaných hostů musí odpovídat prostorám, které máte k dispozici, aby se k vám domů lidé pohodlně vešli.[1]
  • Máte-li k dispozici jen malý byt, uspořádejte raději 2 – 3 menší oslavy, než jednu velkou pro všechny.
  • Pamatujte na to, že čím více lidí, tím dráž vás večírek vyjde. Pokud máte tedy omezený rozpočet, snažte se pozvat méně hostů.
 2. 2
  Zvolte datum. Je dobré pozvat přátele a známé brzy po nastěhování do nového, ale ne příliš brzy. Měli byste mít dostatek času vybalit, uklidit a většinu bytu nebo domu trochu zabydlet. [2]
  • Naplánujte párty 2 – 3 týdny poté, co jste se nastěhovali. Získáte dostatek času vybalit a připravit se, navíc vás blízká oslava přiměje k tomu, abyste se zabydleli.[3]
 3. 3
  Rozešlete pozvánky. Pozvánky byste měli poslat alespoň 2 týdny před plánovanou akcí, to platí pro většinu večírků. Kratší doba nevadí, pokud je oslava spíše neformálního charakteru.
  • Použijte buďto sociální sítě nebo elektronické pozvánky, pokud chcete ušetřit nějaké náklady na pořádání.[4]
  • Pro formálnější večírek raději rozešlete papírové pozvánky.
  • Nezapomeňte na pozvánce uvést datum, čas začátku a konec oslavy.
  • Zeptejte se, zda má někdo nějaká omezení a alergie, abyste mohli dopředu naplánovat jídlo a pití.
 4. 4
  Naplánujte si na večírek jídlo. Na většině kolaudačních večírků se podávají jednohubky[5] které mohou hosté konzumovat i ve stoje nebo za chůze, až si budou prohlížet váš dům. Nezapomeňte ani na nápoje.
  • Při plánování jídla myslete na to, v kolik hodin se oslava koná. Pokud je to čas, kdy se obvykle jí, hosté budou očekávat občerstvení. Například kolaudační party, která potrvá od 4 odpoledne do 9 večer, by měla hostům nabídnout také večeři.
  • Buďte realisté ohledně toho, kolik času věnujete přípravě jídla. Pokud máte omezený rozpočet, nebo nechcete s jídlem ztrácet příliš mnoho času, vyberte jednodušší možnosti občerstvení.[6]
  • Jednoduché pokrmy, které se dají podávat na večírcích, jsou například: čerstvé ovoce a zelenina s různými dipy, talíře se sýrem a krekry, brambůrky a chipsy s dipy na namáčení, rolky a závitky z uzenin, krájené sendviče, masové kuličky a masem obalená zelenina nebo ovoce.
  • Pokud chcete hostům nabídnout teplé jídlo, zkuste například nějaké, připravované v pomalém hrnci, abyste nemuseli trávit po příchodu lidí celý čas v kuchyni.
  • Postarejte se, abyste měli vhodné talíře, misky, náčiní a příbory dřív, než hosté dorazí.
 5. 5
  Pokud vám to rozpočet dovolí, zkuste cateringovou firmu. Zbavíte se starostí s plánováním a přípravou občerstvení, pokud to za vás obstará profesionální kuchař. Postarejte se pouze o to, aby bylo jídlo správně naservírované a abyste si ho hotové vyzvedli včas v den, kdy oslavu pořádáte.
 6. 6
  Rozhodněte se, jaké budete podávat nápoje. Prohlédněte si seznam hostů a pak se rozmyslete, co podávat k pití podle toho, co mají hosté rádi. Jestli chcete podávat alkohol, zajistěte, abyste měli na výběr také několik nealkoholických možností.
  • Jestliže podáváte alkohol, nabídněte více možností, jako například červené i bílé víno a dvě nebo tři značky piva.
  • Pro zvláštní příležitosti můžete zkusit namíchat slavnostní punč. Mnoho hostů rádo zkouší nové věci a domácí punč (s alkoholem nebo bez něj) je na večírcích hodně oblíbený.
  • Zajistěte, abyste měli pro hosty dostatek čisté vody, buď filtrované v konvici nebo balené v lahvích.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Připravte svůj domov

 1. 1
  Vybalte krabice. Postarejte se o to, aby byl váš dům či byt připraven na návštěvníky. Pokud nemáte čas na to, vybalit každou krabici, snažte se přichystat aspoň ty části domu, kam se hosté dostanou – kuchyň, jídelnu, obývák a koupelnu pro hosty.
  • Nevybalené krabice schovejte do skříně nebo je diskrétně naskládejte do komínu do rohu.
  • Myslete na to, že při kolaudačním večírku se hosté budou pravděpodobně chtít podívat do každé místnosti v domě, takže i když pokoj není “hotový”, měl by být aspoň uklizený.
 2. 2
  Vyzdobte svůj dům. I když lidé pochopí, že váš domov není ještě 100% dokonalý, až vás navštíví, měly by na zdech viset nějaké dekorace.[7] Úplně holé zdi mohou působit neútulně, takže pár obrázků nebo dekorací může udělat velký rozdíl mezi nedokončeným a pěkným, útulným domovem.
  • Při dekorování bytu buďte praktičtí. Pokud k vám na večírek přijde i několik malých dětí, raději nedávejte křehké věci nízko nad zem.
  • Zajistěte nábytek i dekorace, aby se o ně hosté nemohli nijak zranit.
 3. 3
  Dokončete přípravu bytu. Několik šikovně umístěných svíček a kvalitní hudba mohou rozhodujícím způsobem úplně změnit to, jak budou hosté váš nový domov vnímat.
  • Myslete na to, abyste měli dostatek toaletního papíru, ubrousků, utěrek a ručníků v každé koupelně.[8]
 4. 4
  Kromě bytu zkrášlete také sami sebe. I když se lidé budou dívat spíše na zařízení, je nezbytné, abyste vy, coby hostitel nebo hostitelka vypadali také pěkně. Oblékněte se pohodlně, ale tak, aby vám to slušelo. Pokud budete vařit, natáhněte si při tom zástěru, abyste šaty ochránili před skvrnami.
 5. 5
  Domácí mazlíčky dejte na bezpečné místo. Některá zvířata mají ráda společnost, ale přítomnost velké skupiny neznámých lidí pro ně může být stresující. Zvažte zavření mazlíčka do jednoho pokoje (s krmením a čerstvou vodou, samozřejmě), až začnou hosté přicházet. Jednak budete mít doma větší pořádek, ale také se vyhnete případným nepříjemnostem, pokud některý návštěvník trpí alergií na zvířecí srst. A váš mazlíček se bude cítit v bezpečí.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Bavte se s hosty

 1. 1
  Každého hosta, který dorazí, sami přivítejte. I když vám to možná přijde jako spousta práce, je hezčí se s každým osobně pozdravit, než nechat hosty, ať se vítají jen mezi sebou. Jde o první dojem, který hosté z večírku ve vašem novém domě budou mít, a osobní přivítání ho jen podpoří.
 2. 2
  Každému z hostů nabídněte něco k pití. Všem nově příchozím nabídněte drink. Vyjmenujte možnosti a zeptejte se, co by si host dal. Pokud host slušně odmítne, nezapomeňte mu říct, kde nápoje najde a že si samozřejmě může kdykoliv posloužit sám.
 3. 3
  Nabídněte hostům prohlídku domu. Počkejte, až bude hostů malá skupinka a proveďte je domem, abyste nemuseli chodit s každým zvlášť. Návštěvníci budou určitě zvědaví na všechny pokoje ve vašem novém domě, včetně špajzu a šatny.[9]
  • Pokud máte některé místnosti ještě nehotové, zeptejte se hostů, jak by s prostorem naložili oni. Tím odpoutáte pozornost od skutečnosti, že jste ještě nevybalili a dáte hostům možnost, aby se cítili užiteční.
  • Nebojte se hostům říct, že do některých místností nemají vstupovat. Je to váš domov a nemáte povinnost ukazovat všem návštěvníkům úplně všechno.
 4. 4
  Na stoly dejte jednohubky. Můžete všechno jídlo podávat najednou, ale můžete ho také servírovat postupně. Začněte například se 2 nebo třemi tácy s jídlem, a pak je neustále doplňujte, nebo během večera dávejte na stůl další druhy občerstvení. Pobízejte hosty, aby si jídlo brali a případně se ptejte na různá dietní omezení a alergie – podle toho můžete nabízet konkrétní druhy jednohubek.
  • Nápoje a jídlo můžete mít raději na oddělených místech, aby se netvořily fronty.
  • Když jídlo rozestavíte na dvě nebo více míst, také předejdete návalu.
 5. 5
  Popovídejte si s každým účastníkem. Snažte se nestrávit celou kolaudační párty jenom s jedním hostem, ale choďte kolem dokola a promluvte s každým. Hosté oslavy by se měli navzájem znát – pokud budete představovat dva lidi, kteří se navzájem nikdy neviděli, zkuste poukázat na něco, co by mohli mít společného.
 6. 6
  Komplimenty ohledně vašeho domu přijímejte s radostí. Nezapomínejte, že každý má jiný vkus a jinou představu o ideálním bydlení, navíc někteří hosté možná nemají to štěstí, aby si mohli pořídit nový byt. Buďte ke všem vlídní a za každou pochvalu upřímně poděkujte. Jste přece vděční, že vaši přátelé a známí přišli a oslavují nový domov s vámi!
 7. 7
  Večeři podávejte ve chvíli, kdy cítíte, že je to vhodné. Jestliže máte v plánu podávat hlavní chod, ke kterému je třeba se posadit, udělejte to ve správnou chvíli. Většina hostů už by měla u vás nějakou chvíli být, ale nikomu by to nemělo připadat tak dlouho, že je už čas k odchodu.
 8. 8
  Podávejte kávu a dezert. Až se bude večer chýlit ke konci, nabídněte hostům kávu a zákusek (pokud už jste nevytáhli tácy se zákusky předtím). Je to nenucený signál, že večírek se blíží ke konci a káva před cestou domů se navíc postará o to, aby hosté neusínali a bezpečně dorazili.[10] Nezapomeňte všem hostům při loučení poděkovat za to, že přišli.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Po večírku

 1. 1
  Ukliďte si. Občas zodpovědní hosté sami po skončení večírku s úklidem pomohou, ale pokud ne, můžete mít po jejich odchodu dům plný nepořádku. Pokuste se uklidit alespoň jednu místnost, než půjdete spát, a na zbytek domu se vrhněte následující den.
 2. 2
  Pošlete každému poděkování. Je sice hezké, že každému osobně při loučení poděkujete za návštěvu, ale měli byste i tak poslat písemné poděkování každému, kdo vám na kolaudační večírek přinesli dárek. Poděkování poslaná poštou jsou formální, ale i zpráva emailem ukáže, že si dotyčného vážíte.
  • Za dárek každému poděkujte a ve zkratce řekněte, jak dárek využijete.
  • Zmiňte ty nejkrásnější chvíle z večírku a připomeňte, co vás dojalo nebo pobavilo, aby bylo poděkování osobnější.
  • Navrhněte, že byste se mohli někdy zase setkat, abyste ukázali, že vám ve společnosti hosta bylo dobře.
 3. 3
  Užívejte si svůj nový domov. Nejkrásnější na kolaudačním večírku je pocit, že se každému pozvanému vaše nové bydlení líbilo. Užívejte si nějakou dobu ten pocit a buďte na sebe hrdí. Myslete na to, že vydařená oslava se zařadí mezi příjemné vzpomínky, které už budete mít s novým domem nebo bytem navždycky spojené.
  Reklama

Tipy

 • Dejte hostům dopředu vědět, zda si s sebou mohou přivést dalšího hosta či nikoliv.
 • Pomůže, když budete předem vědět, co vaši hosté rádi pijí.
 • Nečekejte, že dostanete dárky. Chovejte se ke každému dárku jako k neočekávanému, ale příjemnému překvapení.
 • Diskrétně si poznamenejte, kdo vám jaký dárek přinesl, abyste pak mohli adekvátně poděkovat.
 • Zvažte pořízení knihy pro hosty, nebo plakátu, kam vám mohou napsat milá blahopřání a vzkazy.[11]
 • Je hezké pozvat sousedy, i když je třeba zatím ještě neznáte.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 797 krát
Kategorie: Oslavy
Stránka byla zobrazena 14 797 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama