Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chtěli jste už někdy utéct? Jedná se o velkou životní událost. Budete asi potřebovat trochu času na to, abyste se rozhodli, jestli "utéct" chcete nebo ne. Existuje mnoho důvodů, proč mladí lidé chtějí utéct z domova - některé jsou dobré, a některé zas až tak dobré nejsou. Nezapomeňte se zamyslet nad špatnými věcmi, které se vám mohou stát. Pravděpodobně to nejdůležitější, co by si mladí lidé měli uvědomit je, že utéct z domova je mnohem těžší a o mnohem méně fascinující, než si možná myslí. Čekají vás chladné noci beze spánku; nebezpečí a hlad; a pocit ztráty a nevědomosti, kam jít. Přesto můžete mít k touze utéct opodstatněné důvody. Přečtěte si tento článek, abyste dokázali domyslet důsledky svého jednání, a pokud se rozhodnete, že se opravdu jedná o správné řešení, řiďte se našimi tipy.

Část 1
Část 1 ze 4:
Zvážení pro a proti

 1. 1
  Věnujte čas tomu, abyste promysleli své jednání. Proč chcete utéct? Máte k útěku dobrý důvod, nebo se prostě ve své současné situaci nudíte? Existuje rozdíl mezi útěkem z domova kvůli dobrému důvodu (například v případě tělesného ohrožení) a bezdůvodným útěkem (například kvůli bezvýznamné hádce s rodiči). Nedělejte unáhlená rozhodnutí ovlivněná vztekem; později byste jich mohli litovat.
 2. 2
  Zamyslete se nad všemi lidmi, které útěkem z domova ovlivníte. Lidé jsou společenští tvorové. Vytváříme si vztahy, protože je potřebujeme, ale také proto, že nám blízkost druhých přináší uspokojení. Snažte se zamyslet nad lidmi, které vaše rozhodnutí vážně ovlivní. Dlužíte jim to. Možná si to neuvědomujete, ale tito lidé na vás neustále myslí.
  • Myslete na své rodiče. I když vám to tak možná vždy nepřipadá, rodiče vás milují z celého srdce. Vidí ve vás sebe samé a přejí si, abyste měli lepší život, než měli oni. To, že se s rodiči pohádáte nebo neshodnete, je normální; přesto vás budou vždy milovat.
  • Myslete na zbytek rodiny. Sourozenci, tety a strýcové, prarodiče – všichni tito lidé k vám mají hlubší vztah než pouhé přátelství. Je možné, že by je váš útěk zranil, i v případě, že s ním nemají nic společného.
  • Myslete na své přátele. Přátelé jsou středobodem vašeho společenského života. Smějí se s vámi, zlepšují vaši náladu, když se necítíte dobře a občas pro ně dokonce jste jako sourozenec. Když utečete, budete je pravděpodobně muset opustit.
  • Myslete na ostatní lidi, kteří vám pomáhají a radí. Možná se jedná o učitele; nebo máminu kamarádku/kamaráda. Mnoho z nás má někoho, kdo na nás dává pozor. Chtějí, abychom v životě byli úspěšní a v bezpečí. Vaše rozhodnutí je beze sporu ovlivní.
 3. 3
  Musíte vědět, že útěk z domova je v některých případech nezákonný. Třeba v USA je to tak, že ve většině států mladistvé (pod 18 let) za útěk z domova nepotrestají, ale v některých státech je to nezákonné. Ve státech Georgia, Idaho, Nebraska, Jižní Carolina, Texas, Utah, Západní Virginia, a Wyoming, je útěk z domova trestným činem, takže je to v případě, že vám ještě nebylo 18, ilegální.[1]
  • Pokud se vám ale rodiče nebo poručníci snaží ublížit, měli byste se dostat pryč a pak je to naprosto legální.....ale musíte to udělat správně. Řekněte o tom učitelovi nebo jiné dospělé osobě, které věříte, nebo zavolejte na policii. Předtím, než to uděláte, se ujistěte, že budete mít jednu nebo dvě noci kde přespat, abyste nemuseli chodit na žádná zvláštní místa.
  • Možná se bojíte, že být u pěstounů je horší, než u rodičů, kteří vám ubližují, ale ve skutečnosti je lepší to risknout. Když to budete řešit s předstihem, budete možná moci zůstat u někoho z rodiny, nebo u přátel.
  • Je možné, že se ocitnete před soudem, i když utečete v některém ze států, kde to není nezákonné. Ve více než třiceti státech jsou děti, které pravidelně utíkají z domova považovány za "děti, které potřebují být pod dozorem“, což má dětem pomoci k lepšímu životu. Přesto ale děti, které jsou součástí tohoto procesu mohou čelit pokutám, omezením práv a povinným testům na drogy.[2]
 4. 4
  Promluvte si s někým o svých plánech na útěk. Zvažte zavolání na číslo 116 111 nebo přejděte na https://www.linkabezpeci.cz/poradna/rodina-a-vztahy-doma/utek-z-domova/ a promluvte si o své situaci a všech možnostech, které máte.
 5. 5
  Je-li to možné, pokuste se vypořádat s důvody k útěku. Existuje mnoho důvodů, proč děti chtějí utéct z domova. Když se zaměříte na důvody k útěku, je možné, že se problém vyřeší dřív, než k útěku vůbec bude muset dojít. Zde je pár statistických údajů:
  • 47% mládežníků, kteří z domova utekli, tvrdí, že měli vážný problém s jedním nebo oběma rodiči. Máte ve svém okolí nějakého jiného dospělého, který by vám mohl poradit, jak problémy s rodiči vyřešit? Pokud ne, zkuste zavolat na Linku bezpečí.
  • Více než 50% mládežníků, kteří utekli z domova a žijí nyní v přístřešcích pro bezdomovce tvrdí, že jim rodiče řekli, ať odejdou, nebo o jejich odchodu věděli a nezajímalo je to. Pokud vám rodiče řeknou, ať odejdete, nebo je váš odchod nezajímá, zavolejte na Linku bezpečí. Když se pokusíte najít někoho, komu na vás záleží, neznamená to, že zrazujete své rodiče. Máte na to právo.
  • 80% dívek, které utekly z domova nebo jsou bez domova, nahlásilo fyzické nebo sexuální zneužívání. Jste-li obětí fyzického nebo sexuálního zneužívání, najděte dospělého, kterému se budete moci svěřit (může jít o rodiče, nebo také někoho jiného) a zajděte to nahlásit na policii.
 6. 6
  Sepište si seznam pro a proti. Zapsání myšlenek na papír má často uklidňující vliv a pomůže vše si ujasnit. Tady máte nějaké možné pro a proti, co se útěku z domova týče:
  • Pro:
   • Možná svoboda od zanedbávání, týrání (slovního, fyzického nebo sexuálního), a/nebo obtěžování.
   • Příležitost cestovat, poznávat nová místa a lidi.
   • Více svobody a možnost dospění a osobního rozvoje, jakkoliv to bude těžké.
   • Zlepšení schopnosti spolehnout se sám na sebe, a vědomí, že jste schopni dělat věci sami a pro sebe.
  • Proti:
   • Zvýšená pravděpodobnost, že budete trávit noci venku, na ulicích, pod mosty nebo převisy, nebo dokonce na střechách.
   • Zvýšená pravděpodobnost deprese, izolace a pocitu bezmocnosti (32% mládežníků, kteří utekli z domova, se někdy během života pokusilo o sebevraždu.)
   • Zvýšená pravděpodobnost přijití do styku s násilím, drogami, nemocemi a prostitucí na ulicích.
   • Pocit, že nemáte s kým mluvit, jakoby na vás nikomu nezáleželo, nebo že žádnými ze svých činů nic nezměníte.
 7. 7
  Předtím, než uděláte velká rozhodnutí, nechte si týden na uklidnění. Často si myslíme, že jednáme rozumem a přitom necháme rozhodnout své emoce za nás. To může být dobré, ale občas je to špatné, protože si nepravdivě myslíme, že se chováme rozumně. Než se odhodláte něco udělat, počkejte týden, aby se vaše emoce mohly uklidit a abyste měli čas, si svoje životní rozhodnutí promyslet. Kontaktujte lidi, kterým můžete věřit a případně to s nimi proberte. Po týdnu za sebou budete mít pravděpodobně dostatek času na to, aby rozumová část mozku dokázala rozhodnout. Rozdílnou situací je, pokud se váš problém stále opakuje a vy jste přesvědčeni, že jinou možnost, než útěk nemáte. Každý případ je jiný a proto byste měli zvážit, jaké následky by mělo, kdyby vás rodiče po útěku našli. Někteří rodiče se na vás naštvou, místo toho, aby se vám snažili pomoct.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Začátek

 1. 1
  Plánujte předem. Zamyslete se nad tím, co byste udělali, kdyby se cokoliv pokazilo, a připravte si na všechno ospravedlnění. Tady je seznam věcí, které vždy musíte zvážit:
  • Co budete dělat v případě, že onemocníte?
  • Co budete dělat v případě, že budete chyceni?
  • Co budete jíst?
  • Jak se budete starat o svoji hygienu?
  • Jakým způsobem se vyhnete ulici a nebezpečí?
 2. 2
  Pokuste se najít bezpečné místo, kde budete moci zůstat u někoho, komu věříte. Když budete mít někoho, kdo vám s útěkem pomůže a u koho alespoň chvíli budete moci zůstat, máte dobře vystaráno. Pokud takovou možnost ale nemáte, kde najdete přístřeší?
 3. 3
  Připravte si do tašky nezbytné věci. Cestujte nalehko; vezměte si jen nezbytné věci. Nyní není čas na to, mít na zádech co největší zátěž. Vezměte si s sebou jídlo, peníze, oblečení na převlečení, bundu nebo kabát pro případ, že se ochladí, zubní kartáček, pastu na zuby, mýdlo, šampón, a cokoliv dalšího, co potřebujete. Pokud nechcete, aby vás někdo poznal, vezměte si s sebou oblečení, které moc nenosíte. Mezi další věci, které by se vám mohly hodit, patří:
  • Nůž
  • Mapy
  • Deštník
  • Kladka na kód
  • Přikrývka
 4. 4
  Pokuste si s sebou vzít část svého kapesného, ale ne tolik, aby si toho někdo všiml. Řekněme okolo 200,- na autobus a 1000,- pro případ potřeby. Pokud máte v úmyslu peníze ukrást, podívejte se po místě, kde je můžete vzít rychle tak, aby si toho rodiče nevšimli.
  • Máte-li kreditní kartu, tak si ji rozhodně vezměte, protože je těžší ji ukrást a zneužít, a protože ji kdykoliv můžete deaktivovat. Musíte ale počítat s tím, že by ji vaši rodiče mohli deaktivovat, až zjistí, že jste utekli. Neměl by to pro vás být jediný zdroj peněz. Používáním kreditní/debetní karty můžete také prozradit, na jakém místě se nacházíte. Banka může vaši kartu vystopovat a zjistit, v jakých obchodech jste nakupovali. To platí i pro mobilní telefony; mohou ukázat vaši polohu. Toho si musíte být vědomi a být obezřetní.
 5. 5
  Vyčkejte na dobrou příležitost k útěku. Ujistěte se, že budete mít dostatek času zmizet předtím, než si toho někdo všimne. Pokuste se vyrazit třeba už při ranní cestě do školy, nebo až ráno všichni odejdou a vy budete vědět, že se dlouho nevrátí. Pokud se rozhodnete utéct, udělejte to rychle a šikovně. To poslední, co chcete je, aby si někdo ze sousedů všimnul, že odcházíte.
 6. 6
  Najděte způsob dopravy. Nejspíš budete muset najít rychlý a snadný způsob dopravy. Nejlepším řešením je městský autobus, nebo dálkový autobus v případě, že utíkáte za město.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Dlouhodobé strategie přežití

 1. 1
  Vymyslete si příběh. Musíte se smířit s tím, že jednou někdo bude chtít vědět, odkud jste, nebo co děláte. Pravděpodobně si to budete nejdřív muset promyslet. Snažte se vymyslet něco rozumného a reálného, ale neříkejte, že jste na útěku.
  • Váš příběh musí být jednoduchý. Je potřeba, abyste si ho pamatovali, protože se na světě rychle šíří jakékoliv drby, takže by váš příběh měl být po celou dobu, co jste na útěku, stejný, abyste se vyhnuli tomu, že vyvstane podezření. Předejděte nesrovnalostem tím, že si předem promyslíte detaily.
  • Pokud vážně chcete utéct natrvalo, změňte si jméno. Bavte se tím, ale nevyberte nic potrhlého. Když se nad tím zamyslíte, nejlepší je nějaké obvyklé jméno, protože bude těžší si ho zapamatovat a vaším cílem není, aby vás znalo příliš mnoho lidí.
 2. 2
  Žijte poblíž velkých obchodů s potravinami nebo sladkostmi. Většinou tam nabízejí ochutnávky zdarma, kterých se můžete nasvačit, ale rozhodně si s sebou vezměte vozík a tvařte se, že jste přišli za nějakým cílem; nesmíte se tam jen tak flákat. Navíc si tam můžete zajít na záchod a umýt se.
  • Nezní to sice moc dobře, ale vždy můžete jít prohledat kontejnery u velkých obchodů s potravinami. Občas je vážně s podivem, co lidé vyhodí. Čím víc se budete prohrabávat kontejnery, tím víc si vaše tělo navykne na potraviny, které mají prošlou expirační dobu. Na začátku to asi bude nepříjemné, ale to se zlepší.
 3. 3
  Pokud nemáte přístřeší, nějaké si najděte. Pokud nemáte, kde zůstat, budete někde muset najít přístřeší. Pokuste se najít dostatečně bezpečné místo pod mostem, v altánu, v opuštěné budově, nebo v nějaké budově pro veřejnost, která je vždy otevřená. Pokud nic z toho nevyjde, pokuste se najít nejbližší přístřešek pro bezdomovce a zjistěte, jestli mají volno.
  • Pokud potřebujete najít nějaké místo, kde strávit čas, můžete si vybrat třeba z veřejných knihoven, kostelů, budov univerzity, letišť nebo vlakových nádraží. Tato místa jsou bezpečná, ale stejně je v nich dostatek lidí na to, aby si vás nikdo nevšiml.
  • V zimních měsících je v případě, že jste v centru města, dobré najít budovu s výtahem. Zkuste se po schodech vedle výtahové šachty dostat až nahoru. Je možné, že najdete příjemnou a teplou místnost, do které příliš mnoho lidí nechodí.
  • Držte se daleko od lesů. Tato místa bývají velmi venkovská, a proto je snazší stát se tam obětí trestného činu. Může vám to sice připadat romantické, ale v dnešní době není snadné se uživit ze země, především, nevíte-li nic o rostlinách a zvířatech. Pokuste se najít místa, kde je více lidí; obvykle bývají bezpečnější.
 4. 4
  Pravděpodobně dojde na okamžik, kdy budete potřebovat peníze, takže se naučte žebrat. Žebrání je žádání jiných lidí o peníze. Není to nic, na co byste mohli být zrovna pyšní, a mnoho lidí vás bude vyloženě ignorovat, ale pokud to budete dělat správně, mohli byste být úspěšní třeba i natolik, abyste mohli nějaké peníze ušetřit.
  • Vyberte si správné místo. Najděte si místo, kde je mnoho lidí, kteří jdou pěšky, jako před obchodním domem, obchodem, nebo někde, odkud lidé vycházejí s drobnými. Žádejte zákazníky o peníze po tom, co budou odcházet z nákupu, ne před tím. Nebo žádejte o peníze řidiče na rušných křižovatkách. Buďte vždy na levé straně auta, na straně řidiče.
  • Usmívejte se a žádejte lidi o drobné slušně a s klidem. Když budete vypadat nepříjemně, frustrovaně nebo nešťastně, moc peněz nedostanete. Když vám někdo peníze dá, s úsměvem a milými slovy jim poděkujte.
 5. 5
  Nepoužívejte trik s přízvukem. Některé lidi láká napodobovat cizí přízvuky, ale obvykle se jedná o špatný nápad. Cizí přízvuk na vás přitáhne pozornost. Lidé by pak o vás a vaší kultuře chtěli vědět víc, zatímco vy byste se měli snažit být co možná nejméně nápadní. Navíc je napodobování přízvuků náročné; nezáleží na tom, jak dobrý váš cizí přízvuk je podle vašeho názoru, záleží na tom, jak dobrý přijde ostatním.
 6. 6
  Udržujte se. Tahle část je zdaleka nejtěžší, především, co se týče zdravého jídla a udržování správné hygieny. Je známo, že toalety v nemocnicích jsou velmi čisté a nabízejí hodně soukromí. Tady jsou další tipy, jak se můžete udržovat čistí, i když se nebudete cítit nejlépe:
  • Používejte toalety ve velkých obchodech s potravinami. Sice tam nebudete mít příliš soukromí, ale moc lidí tam nechodí. (Zamyslete se nad tím: Jak často chodíte na záchod v obchodu s potravinami?) Pravděpodobně tam budete moci rukama omýt své tělo a použít trochu mýdla zdarma, které tam mají.
  • Na holení a rovnání vlasů používejte běžný lubrikační gel. Zní to sice divně, ale funguje to. Dejte si na kůži trochu lubrikačního gelu a rozetřete ho spolu s trochou vody. Oholte se a žiletku hned potom opláchněte. Pokud si ráno potřebujete narovnat, nebo zkrotit vlasy, dokáže trocha lubrikačního gelu zázraky a nebude následně vidět.
  • Sprchujte se ve veřejných bazénech nebo na univerzitách. Když budete předstírat, že jste student, často po vás na univerzitě nebudou chtít průkazku. Nevyjde to sice pokaždé, ale stojí za to to zkusit, především podaří-li se vám někoho přesvědčit, že tam patříte.
 7. 7
  Promyslete si, co se stane, až vám dojde jídlo. Vše si naplánujte a dojdou-li vám možnosti, zvažte návrat domů. Berete-li útěk z domova vážně, zkuste začít nový život. Najděte si práci, místo k bydlení (nezáleží na tom, jak špatné bude, potřebujete jenom ochranu před počasím) a pár přátel ve vašem novém městě.
 8. 8
  Šikovně se vypořádávejte se zoufalostí. Když nemáte moc štěstí a nemáte, kam se obrátit, je možné, že se začnete cítit hodně zoufale. Místo toho, abyste tomuto pocitu dovolili donutit vás dělat ukvapená rozhodnutí, se ho snažte ovládnout. Najezte se, i kdyby to znamenalo, že utratíte své poslední peníze. Zhluboka se nadechněte, i když vám to může připadat jako ztráta času. Vzpomeňte si na dobu, kdy jste se cítili silní a vynalézaví, připraveni si se vším poradit. Ovládněte své zoufalství ovládnutím svého přístupu. Neexistuje žádný problém, který se pomocí trocha představivosti a kuráže nedá vyřešit.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Chraňte se před nebezpečím

 1. 1
  Nestopujte. Mějte na paměti, že když se rozhodnete stopovat, existuje mnoho řidičů, kteří vám provedou něco zlého. Mohli by vás někde nechat, nebo vás dokonce zranit. Na druhou stranu je také mnoho milých lidí, kteří vás rádi vezmou s sebou. Jde o to, udělat si o řidiči obrázek a rozhodnout se.
  • Zkuste si stopnout sympatickou paní, rodinu s dětmi, nebo auto s více lidmi. Nejspíš se vás budou chtít zeptat, kam míříte nebo co děláte, tak mějte připravenou nějakou malou lež. Neříkejte jim, že jste na útěku a mluvte o sobě co nejméně.
  • Pokud vám svezení nabídne osoba, která vypadá podezřele, nebo děsivě, zeptejte se nejdřív vy, kam jede. Až vám odpoví, tak řekněte, že jedete někam jinam, pokud možno daleko od daného místa. Pokud vám nabídne, že vás tam odveze, tak slušně odmítněte a pak už se s ní/m nebavte. Počkejte, než odjede.
 2. 2
  Chraňte se. Jste-li ve velkém městě s mnoha obyvateli, měli byste mít na paměti, že tam pravděpodobně jsou lidé, kteří jsou pro vás nebezpeční. Vezměte si s sebou něco, čím se můžete bránit, jako třeba pepřový sprej. Je vždy lepší si být vědomý nebezpečí a snažit se jim přecházet, než se s nimi muset vypořádat.
  • Jděte pryč od lidí, kteří pro vás představují hrozbu. Stůjte rovně a přímo, udržujte klidnou mysl, ale nehádejte se a nevyvolávejte konflikty. Pokuste se dostat na veřejné, dobře osvětlené místo, na kterém je hodně lidí. V množství spočívá síla.
 3. 3
  Nenechte se zatáhnout do prostituce. Nenechte nikoho dělat nic, co vám není příjemné a pokud se cítíte natolik zoufalí, abyste svolili, vyhledejte pomoc. Místní charitativní organizace nebo církev vám bez přílišného vyptávání pomůže.
  • Prostituce je častým následkem útěku z domova. Výzkumem se v roce 1998 zjistilo, že 43% lidí, kteří utekli z domova – jak chlapci, tak dívky – byli po odchodu z domova nuceni k prostituci. To je skoro polovina.[3]
  • Kvůli vysokému riziku prostituce a špatným hygienickým podmínkám je mnohem pravděpodobnější, že se lidé, kteří utekli z domova, nakazí HIV/AIDS. Buďte velice opatrní.
 4. 4
  Vyhněte se drogám a alkoholu. Mládež bez domova čelí výrazně vyššímu riziku, že podlehne drogám a/nebo alkoholu. To může vést k nemocem jako HIV/AIDS nebo dokonce smrti z předávkování. A to ani nemluvíme o dalších negativních účincích užívání drog a/nebo alkoholu. Buďte opatrní a neberte drogy, bez ohledu na to, jak špatně se cítíte.
 5. 5
  Snažte se vyhnout zatčení. Lidé bez domova bývají častěji zatýkání, obvykle za to, že někoho obtěžují, že lelkují nebo chodí na cizí pozemky. Rozhodně se chcete vyhnout tomu, abyste museli trávit čas ve vězení, takže si dávejte pozor na to, kam chodíte, jak vypadáte a jak se chováte.
 6. 6
  Dávejte si pozor v blízkosti ostatních lidí bez domova. Mnoho lidí je na ulici, protože se jim něco přihodilo a může se jednat o naprosto úžasné lidi. Ale je také mnoho bezdomovců, kteří jsou zoufalí nebo mentálně labilní. Především v USA, kde je psychologická zdravotní péče nechvalně proslulá svojí špatnou kvalitou, skončí mnoho lidí s psychickými problémy na ulici. Tito lidé mohou být nebezpeční a mohli by vás bezdůvodně napadnout. Snažte se vyhýbat ostatním lidem bez domova, abyste zůstali v bezpečí.
  Reklama

Tipy

 • Vezměte si kšiltovku, nebo něco jiného, co rozumným způsobem zakryje vaši hlavu/obličej, až budete cestovat vlakem, protože je možné, že zkontrolují záznamy z kamery na nádraží.
 • Nezůstávejte na místě, kde by vás rodiče nebo policie mohli hledat. Nejdříve budou hledat u přítele/přítelkyně, členů rodiny a blízkých přátel.
 • Sice se to může zdát jasné, ale vyhýbejte se místům, kde by vás mohl vidět někdo, kdo vás zná, kdo by to pak mohl oznámit na policii. Proto se musíte pokusit dostat dostatečně daleko od domova.
 • Nevyděste se, pokud se objevíte ve zprávách. Pokud jste pohřešovaní, je pravděpodobné, že se o vás nějaká zpráva objeví. Pokud se uvidíte ve zprávách na nějakém veřejném místě, opusťte klidně obchod/jiné místo s televizí.
 • Neříkejte přátelům, že máte v plánu utéct. Pokud nejsou loajální a nepomohou vám s útěkem, mohli by to říct vašim rodičům.
 • Snažte se také nenosit nic, v čem by vás lidé mohli poznat. Jestli třeba vždy nosíte kšiltovku nějakého týmu, tak si ji neberte!
 • Pokud budete mít věci v batohu, tak budete dospělým připadat, jako obyčejný žák/student na cestě do školy.
 • Máte-li málo jídla, zajděte do supermarketu a jděte NENÁPADNĚ do uličky. Vezměte nějaké jídlo a běžte ho sníst na záchody. Vyhoďte všechny krabice a obaly. Pak odejděte tak, aby si vás nikdo nevšimnul, nejlépe s velkou skupinou lidí. Nikdy se nevracejte do stejného obchodu, protože by si vás zaměstnanci všimli.
 • Buďte zdvořilí, ale nijak zvlášť se s nikým nespřátelujte, protože by o vás chtěli všechno vědět.
 • Pokud se rozhodnete utéct z domu navždy, měli byste se pokusit o změnu sebe sama. Berte to jako "nový začátek." Dobrým začátkem je změna jména. Nový sestřih vlasů a make-up vás odliší od vašeho minulého já. Zkuste také nový styl oblékání.
Reklama

Varování

 • Neberte si s sebou kamaráda nebo známého. Ten stres navíc za to nestojí, a kdybyste se měli nepohodnout, tak vás ten člověk může prozradit. Nebo dokonce tvrdit, že jste ho unesli.
 • Buďte opatrní v případě, že se budete skrývat u někoho doma, protože by vaši hostitelé mohli být zažalováni za skrývání člověka na útěku.
 • Zanechat za sebou milující rodinu je ta nejhorší část, takže se ujistěte (jestli vážně chcete utéct), že to děláte ze správného důvodu a ne jen proto, že na sebe chcete přitáhnout pozornost.
 • Buďte připraveni na okamžik, kdy vám dojde jídlo a peníze, protože k tomu dojde, a vy se možná budete muset uchýlit k ochutnávkám v obchodech, k používání veřejných toalet a matrací v obchodech s postelemi, je-li to vůbec možné.
 • Vážně to zvažte. Neutíkejte jen z legrace.
 • Vezměte si s sebou něco, v čem jste dobří, abyste mohli získat práci.
 • Neutíkejte jen kvůli tomu, že situace doma momentálně není ideální. Zamyslete se nad tím: pokud je možné, že se situace časem zlepší, nemá útěk žádný smysl. Pokud se ale situace zlepšit nemůže, udělejte to, co považujete za nejlepší.
 • Neberte si s sebou mobil (v případě, že nezměníte číslo nebo SIM kartu), ani debetní nebo kreditní kartu, protože je díky nim možné vystopovat, kde se nacházíte. Když budete potřebovat někomu zavolat, tak si půjčte něčí telefon nebo zavolejte z budky. Když si budete potřebovat něco koupit, plaťte vždy hotově.
 • Pokud jste trestáni a nezdá se vám to spravedlivé, zamyslete se nad tím, co jste udělali, a kolikrát jste to udělali. Také si vzpomeňte na všechno dobré, co jste s rodinou kdy prožili. Třeba budete schopni jim odpustit a přeci jen nebudete chtít utéct.
 • Útěk z domova může vašim rodičům a sourozencům způsobit nepředstavitelný smutek.
 • Používejte zdravý rozum. Na útěku můžete čelit nebezpečí, že vás někdo chytí, oloupí, znásilní nebo zabije. Mohli byste toho celý život litovat.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Peníze (1000,- nebo víc)
 • Jídlo
 • Oblečení
 • Vodu
 • Kapesní svítilnu (s bateriemi na výměnu)
 • Sirky/zapalovač
 • Přikrývky
 • Kapesní nožík
 • Deodorant (není nezbytný, ale hodí se)
 • Zubní kartáček/pastu na zuby
 • Toaletní papír
 • Mobilní telefon (nejlépe na kredit); vypněte na něm služby GPS.
 • Něco na zabavení (knihu, kapesní herní konzoli, notebook s nabíječkou.) Pokud se rozhodnete vzít si s sebou nějakou elektroniku, vždy ji mějte při sobě, aby vám ji nikdo neukradl.
 • Vzkaz (nepište, kde jste)

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Jak dát dívce najevo, že vám na ní záležíJak dát dívce najevo, že vám na ní záleží
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 230 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 34 640 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 34 640 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama