Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Štěká váš pes tak moc, že to ruší vás i vaše sousedy? Nebo vás otravuje sousedův pes a vy nemůžete spát? Tak jako tak je prvním krokem vždy zjistit, proč pes dělá takový hluk – potom už bude snadné zajistit, aby s tím přestal. Zde je návod, jak utišit štěkajícího psa.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Jak utišit svého vlastního psa

 1. 1
  Změňte nejprve své vlastní chování. Mnoho lidí reaguje na psí štěkání tím, že na psa okamžitě zvýší hlas a křičí na něho, aby se utišil. Z pohledu psa jste ho ale za štěkání křikem pouze odměnili. Místo toho, abyste psovi věnovali pozornost, na něho vůbec nereagujte. Distancujte se od celé situace a pozorujte chování svého psa, abyste zjistili, proč vlastně štěká.[1]
  • Nesnažte se psa uklidnit tím, že mu dáte hračku, aby se začal věnovat něčemu jinému. Tím psa naučíte štěkat ještě více, ne méně.
  • Tato metoda může být ze začátku hodně náročná, obzvláště pokud pes štěká už dlouho. Snažte se hledět si svého a nevěnovat mu žádnou pozornost. Pokud si potřebujete odpočinout, jděte do jiného pokoje a zavřete za sebou dveře. Jakmile na psa zareagujete, bude si myslet, že si štěkáním získá vaši pozornost a nikdy ho tento zlozvyk neodnaučíte.
 2. 2
  Zjistěte, proč váš pes štěká. Psi štěkají, protože jsou šťastní, nazlobení, znudění a z široké škály jiných důvodů. Až bude váš pes příště štěkat, pozorujte jeho okolí a snažte se zjistit, co ho provokuje. Zde jsou běžné důvody psího štěkotu:[2]
  • Pes je nadšený. Pokud pes štěká a u toho vrtí ocasem, když například někdo prochází kolem domu, je to proto, že má radost.
  • Snaží se bránit si teritorium nebo je agresivní. Takový pes štěká na pošťáka, na veverky nebo na jiné psy a chová se agresivně.
  • Pes se bojí. Někteří psi mají strach z hlasitých zvuků nebo psů, které neznají. Pokud má stažené uši a ocas mezi nohama, může to znamenat, že se bojí.
  • Má hlad nebo mu není dobře. Pes, kterého necháte venku na dešti nebo bez jídla, bude štěkat proto, aby si získal něčí pozornost.
  • Pes se nudí. Pokud váš pes štěká jen tak bezdůvodně, pravděpodobně má spoustu přebytečné energie.
 3. 3
  Zbavte se toho, co nutí vašeho psa štěkat.[3] Až zjistíte, co vašeho psa nutí štěkat, rozhodněte se, zda je možné tento problém odstranit. Může jít o něco tak snadného, jako zatáhnout žaluzie směrem do zahrady, kde se prohánějí veverky. Zkuste následující věci:
  • Zabraňte svému psovi v přístupu k věcem, které ho nutí štěkat. Zatáhněte závěsy, nebo ho zavřete do jiné místnosti, pokud štěká na procházející lidi. Po chvíli ho začne nudit, že ho v každé zajímavé situaci táhnete pryč.
  • Dopřejte svému psovi dostatek pohybu. Některým psům nestačí jedna procházka denně. Choďte se psem do parku co nejčastěji, aby se mohl proběhnout a zbavit se energie navíc, kvůli které tak často štěká.
  • Pečujte o svého psa a krmte ho. I když máte venkovního psa, musíte mu zajistit teplé místo, na které se bude moci schovat, když bude venku zima a bude pršet. Dopřejte svému psovi také dostatek jídla a vody.
 4. 4
  Vycvičte si psa tak, aby vás poslouchal na povel.[4] Psy můžete vycvičit tak, aby neštěkali, ale většinou to trvá několik týdnů až měsíců. Začněte ho cvičit k tomu, aby štěkal na povel tím, že mu budete říkat „štěkej“ a když to udělá, odměňte ho. Když se naučí na povel štěkat, začněte ho učit povel „ticho“. Když na tento povel přestane štěkat, odměňte ho. Pokračujte v tomto výcviku tak dlouho, dokud se váš pes nenaučí ztichnout na váš povel.
  • Mějte pozitivní přístup a buďte trpěliví. Psi dobře reagují na pozitivní učení a když je příliš trestáte, cítí se zmateně a bojí se.
  • Až se váš pes naučí ztichnout na povel doma, začněte ho to učit i v jiném prostředí, například když kolem domu půjde pošťák, který ho vždy rozčiloval. Stále psa odměňujte za dobré výsledky.
 5. 5
  Vezměte svého psa k veterináři.[5] Někdy psi nereagují ani na to, když je zbavíte problémů, cvičíte je nebo zkoušíte jiné strategie, protože mají nějaký biologický problém. Pokud máte pocit, že váš pes štěká proto, že je nemocný, vezměte ho k veterináři, abyste měli jistotu, že mu není nic vážného.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak řešit štěkající psy v sousedství

 1. 1
  Zjistěte, kteří psi štěkají. Možná v noci slyšíte několik psů najednou. Než to začnete řešit, je nutné zjistit, kteří psi přesně to jsou a komu patří.
  • Možná štěkají dokonce zatoulaní psi. Pobíhají po městě ve skupinách a často způsobují, že se k jejich štěkotu přidají také ostatní psi, kteří jsou v noci na zahradách.
  • Pokud žijete v sousedství, kde je hodně jiných psů, jeden z nich může ty ostatní pobízet ke štěkání.
 2. 2
  Promluvte si se sousedy. Možná máte jistotu, že vám život otravuje pes vašeho souseda, ale soused si také může myslet, že štěkot jeho psa neruší nikoho jiného. Nejprve byste tedy měli navštívit sousedy a slušně jim vysvětlit, že vás jejich pes v noci ruší. Možná budete mít štěstí a soused začne svého psa na noc zavírat do domu.
  • Rozhodně nenechávejte sousedům pasivně agresivní vzkazy na dveřích. Mohl by si to špatně vyložit, takže je nejlepší ho navštívit a promluvit si s ním osobně.
  • Nepožadujte po sousedovi, aby svého psa zavíral dovnitř. Když budete takto agresivně požadovat určité řešení, nebudete mít moc šancí na úspěch.
 3. 3
  Navrhněte sousedovi konstruktivní řešení. Informujte souseda o tom, že vás štěkot jeho psa otravuje a řekněte mu, že by bylo vhodné to nějak řešit. Řešení mu navrhněte pozitivní a přátelským způsobem.
  • Řekněte mu například, kde je nejbližší park, do kterého může se psem zajít, aby se pes mohl vybít a neměl v noci tolik energie na štěkání.
  • Nabídněte sousedovi, že jeho psa vycvičíte a naučíte ho ztichnout na povel.
  • Můžete také jemně navrhnout sousedovi, že je možné, že jeho psa něco bolí a že by bylo vhodné navštívit veterináře.
 4. 4
  V případě potřeby zapojte do problému příslušné úřady. V některých případech není možné situaci vyřešit na vlastní pěst. Pokud ve vašem okolí štěkají zbloudilí psi, nebo váš soused není ochotný situaci řešit, budete muset udělat následující:
  • Zavolejte na policii a požádejte o to, aby se do řešení zapojili. [6] Mnoho místních samospráv má zákony proti štěkajícím psům. Zjistěte si, zda něco takového platí i u vás a jak je možné dodržování těchto zákonů vynutit.
  • Zavolejte na veterinární správu, která se postará o toulavé psy. Veterinární správa vám může navrhnout možná řešení, nebo si přijet psy vyzvednout.
  • Pokud máte podezření, že některý z vašich sousedů týrá svého psa, zavolejte také na veterinární správu. Pokud pes štěká proto, že je celou noc v zimě venku, nebo například nemá dost jídla, jde o týrání zvířat a je nutné zavolat příslušné úřady, které problém vyřeší.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se zjistit, proč váš vlastní pes štěká. Možná se vám snaží dát najevo, že potřebuje vyvenčit. Pokud je to tak, můžete na dveře pověsit zvonek a naučit psa zvonit na něho v případě potřeby.
 • Pokud zjistíte, že váš pes způsobuje noční štěkot všech psů v okolí, okamžitě tento problém vyřešte.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 978 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 14 978 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama