Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Také vás štve, když potřebujete peníze, ale máte prázdnou peněženku? Nezáleží na tom, kolik peněz máte, vždy je dobré utrácet moudře, abyste si své peníze mohli užívat co nejlépe. V tomto článku se dozvíte, jak snížit náklady a naučit se nakupovat rozumně.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Základy utrácení

 1. 1
  Vytvořte si rozpočet. Zapisujte si své příjmy a výdaje, abyste získali přesnou představu o své finanční situaci. Schovávejte si účtenky a zapisujte si do sešitu vše, za co utrácíte peníze. Každý měsíc si procházejte tyto záznamy.
  • Udělejte si kategorie pro všechny výdaje (jídlo, oblečení, zábava atd.). Kategorie s nejvyššími měsíčními částkami (nebo s částkami, které vás svojí výší překvapí), jsou vhodnými kandidáty pro šetření.
  • Až budete mít zapsané výdaje a příjmy za několik měsíců, určete si limit pro každou kategorii. Celkový rozpočet by měl být nižší, než vaše příjmy za dané období, abyste měli jistotu, že nějaké peníze ušetříte.
 2. 2
  Naplánujte si všechny nákupy dopředu. Když budete nakupovat bezhlavě a nekontrolovaně, budete utrácet mnohem více, než byste mohli. Vždy si zapisujte, co potřebujete nakoupit a nakupujte s rozmyslem.
  • Než si půjdete koupit to, co chcete, zajděte si do několika obchodů a najděte si ty nejlevnější alternativy. Potom jděte domů a rozhodněte se, co si koupíte, až půjdete nakupovat „naostro“. [1] Čím méně času v obchodu při nakupování strávíte, tím méně peněz utratíte. [2]
  • Když budete každý nákup brát jako vážné rozhodnutí, budete se rozhodovat rozumněji. [3]
  • Neberte si vzorky zdarma ani si nic nezkoušejte jen tak pro zábavu. I kdybyste si to koupit nechtěli, mohlo by vás to přesvědčit k nákupu a utratili byste více, než jste chtěli. [4]
 3. 3
  Vyhněte se impulzivním nákupům. Když si budete plánovat své nákupy dopředu, nebudete nakupovat bezhlavě. Řiďte se následujícími radami, abyste nenakupovali z nesprávných důvodů:
  • Nesledujte internetové obchody a nechoďte po obchodech jen tak z nudy. Když si budete chtít koupit něco jen proto, že vás baví nakupování, utratíte spoustu peněz za věci, které nepotřebujete. [5]
  • Nerozhodujte se o nákupech v době, kdy nepřemýšlíte jasně. Alkohol, drogy, nebo například nedostatek spánku [6] mohou ovlivnit vaše rozhodování. Dokonce i nakupování s prázdným žaludkem nebo při poslechu hlasité hudby [7] je špatný nápad, protože byste mohli utratit více, než jste chtěli.
 4. 4
  Nakupujte sami. Děti, kamarádi, kteří rádi nakupují, nebo členové rodiny, kteří mají dobrý vkus, vás mohou ovlivnit a přimět k utrácení. [8]
  • Nenechávejte si radit od prodavačů. Pokud se chcete na něco zeptat, zeptejte se, ale slušně ignorujte všechny rady, které vám poskytnou. Když vám nedají pokoj, odejděte a vraťte se do obchodu později.
 5. 5
  Plaťte hotovostí. Kreditní a debetní karty nás nutí utrácet více ze dvou důvodů: máme díky nim více peněz, než normálně a protože nemáme v rukou žádné viditelné peníze, náš mozek si neuvědomuje, že jde o „skutečný“ nákup. To samé platí také pro splátkové nákupy a odložené platby. [9]
  • Nenoste si s sebou více peněz, než kolik budete potřebovat. Když nebudete mít peníze navíc, nebudete je moci utratit. [10] Jednou týdně si z bankomatu vyberte obnos na celý týden a když vám peníze v peněžence dojdou, nechoďte si pro další.
 6. 6
  Nedejte se oklamat marketingem. Vnější vlivy jsou důležitým faktorem utrácení peněz. Dávejte si pozor a snažte se vnímat, jak na vás působí různé reklamy.
  • Nekupujte si nic pouze díky reklamám. Dávejte si pozor na všechny reklamy v televizi, v tisku i přímo na produktech. [11] Reklamy jsou určeny pouze k tomu, aby vás přiměly utrácet.
  • Nekupujte si věci jen proto, že jsou ve slevě.[12] Slevy a kupony jsou skvělé, pokud jste se danou věc chystali koupit, ale kupovat si něco jen proto, že to stojí o 50% méně, vám žádné peníze neušetří.
  • Dávejte si pozor na různé triky. Ceny jako 19,90Kč si vždy čtěte jako 20,00Kč. Cenu výrobku hodnoťte podle jeho kvality, ne podle toho, že stojí méně, než nějaký podobný výrobek od jiné společnosti. Vyhnete se tím tomu, že budete zbytečně platit za věci, které nepotřebujete.
 7. 7
  Počkejte si na slevy. Pokud víte, že nějakou věc potřebujete, ale nepotřebujete ji ihned, počkejte si na to, až se objeví ve slevě, nebo až na ni najdete nějaký kupon.
  • Kupony využívejte pouze k tomu, abyste získali slevy na věci, které potřebujete, nebo které jste si chtěli koupit již před slevou. Slevy jsou lákavé a způsobují, že si lidé kupují věci, které nepotřebují.
  • Kupujte si věci mimo sezónu, abyste na nich ušetřili. Zimní kabáty v létě seženete za poloviční cenu.
 8. 8
  Zjistěte si co nejvíce informací. Než si koupíte něco drahého, přečtěte si hodnocení ostatních zákazníků a rozhodujte se opatrně. Kupte si produkt, který splní vaše očekávání a vydrží nejdéle.
 9. 9
  Berte v potaz všechny náklady. Při nákupech platíte kolikrát mnohem více, než kolik stojí daná věc. Přečtěte si důkladně celý obal a vždy se rozhodněte až budete znát vše, co potřebujete vědět.
  • Nedejte se oklamat nízkými splátkami. Spočítejte si celkovou částku, kterou utratíte (měsíční splátka x počet měsíců splácení) a vyberte si tu nejlevnější možnost.
  • Pokud si musíte vzít půjčku, vypočítejte si, jaké úroky budete mít.
 10. 10
  Čas od času si dopřejte něco levnějšího, co nepotřebujete. Zní to sice paradoxně (proč byste si měli kupovat něco, co nepotřebujete?), ale v podstatě je snadnější díky tomu dodržovat své cíle. Vyhýbejte se zbytečnému utrácení, ale jednou za čas si dopřejte trochu více, než kolik potřebujete. [13]
  • Odložte si v rozpočtu omezené množství peněz na tyto příležitosti. Cílem je dopřát si malou odměnu za to, že zbytečně neutrácíte a vyhnout se tak nějakému přehnanému zbytečnému nákupu.
  • Pokud se většinou odměňujete drahými věcmi, zkuste si najít něco levnějšího. Místo lázní si dopřejte koupel v pohodlí domova, nebo si půjčte film z knihovny, místo abyste chodili do kina.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Utrácení za oblečení

 1. 1
  Kupujte si jen to, co skutečně potřebujete. Projděte si svůj šatník a podívejte se, co už máte. Prodejte nebo rozdejte to, co už dlouho nenosíte, nebo vám nepadne, abyste mohli lépe zhodnotit situaci.
  • Vyřazení věcí z šatníku není výmluvou pro nákup nových věcí. Cílem je zjistit, jakého oblečení máte dost a jakého oblečení potřebujete více.
 2. 2
  Kdy je dobré utratit více za kvalitu? Nemá smysl si kupovat ty nejdražší ponožky, protože se vám stejně brzy zničí. Je ale rozhodně dobré utratit více peněz za kvalitní boty, protože ty vám vydrží dlouho a nákup se vám vyplatí.
  • Uvědomte si, že cena není garancí kvality. Zjistěte si, jaké značky vyrábějí nejkvalitnější věci a nepředpokládejte, že to nejdražší je automaticky to nejkvalitnější.
  • Počkejte si, až bude oblečení ve slevě. Nevyužívejte slevy jako výmluvy k tomu, abyste si kupovali i to, co nepotřebujete.
 3. 3
  Nakupujte v secondhandech. Některé secondhandy nabízejí překvapivě kvalitní oblečení. Budete si moci nakoupit spoustu věcí za zlomek jejich původní ceny.
  • Secondhandy v centrech měst většinou nabízejí kvalitnější a modernější oblečení.
 4. 4
  Pokud žádný secondhand nemáte, nakupujte v levných obchodech. Značkové oblečení neznamená kvalitnější oblečení.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Utrácení za jídlo a pití

 1. 1
  Připravujte si týdenní menu a nakupujte podle něho. Až budete mít rozpočet na jídlo, připravujte si týdenní menu a podle něho nakupujte jídlo.
  • Vyhnete se tím tomu, že byste zbytečně utráceli za jídlo, které nepotřebujete a také nebudete nakupovat potraviny, které by se vám zkazily dříve, než byste je stihli sníst. [14] Pokud musíte jídlo vyhazovat, začněte vařit menší množství.
 2. 2
  Naučte se šetřit na jídle. Na jídle a nákupech potravin se dá ušetřit spoustu peněz, od nákupu potravin ve větším množství až po nakupování v době, kdy jsou některé produkty levnější.
 3. 3
  Nejezte v restauracích. Jíst v restauracích je dražší, než si připravovat vlastní jídlo. Nikdy byste neměli chodit do restaurací impulzivně, pokud se snažíte ušetřit peníze.
  • Noste si do práce oběd v krabičce připravený doma.
  • Noste si do práce a do školy lahev s vodou z domu.
  • Pokud často pijete kávu, kupte si levný kávovar a dávejte si ji doma.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak moudře šetřit

 1. 1
  Snažte se šetřit peníze. Moudře utrácet znamená umět šetřit. Snažte se každý měsíc ušetřit co nejvíce peněz na spořícím účtu. Čím více peněz každý měsíc ušetříte, tím lepší bude vaše celková finanční situace, což je v podstatě to, o co jde! Zde jsou tipy ohledně spoření:
  • Založte si krizový fond
  • Vyhýbejte se zbytečným poplatkům
  • Plánujte si jídlo na celý týden dopředu
 2. 2
  Zbavte se svých drahých zlozvyků. Pokud kouříte, pijete, nebo hrajete na automatech, jistě vás tyto věci stojí spoustu peněz. Když se jich zbavíte, ulevíte tím svému zdraví i své peněžence.
 3. 3
  Nekupujte si věci, které nepotřebujete. Pokud si nejste jistí tím, zda něco potřebujete, položte si následující otázky. Pokud si na ně neodpovíte „ano“, znamená to, že byste si je kupovat neměli.
  • Budu to pravidelně používat. Nekupujte si na konci léta novou sukni, kterou si stihnete vzít jen dvakrát.
  • Chybí mi něco takového? Dávejte si pozor na speciální produkty, které plní stejné funkce, jako obyčejné věci, které už máte. [15] Jistě nepotřebujete extra speciální kuchyňské vybavení, nebo drahé sportovní oblečení, když vám stačí obyčejná tepláková souprava.[16]
  • Změní ta věc můj život k lepšímu? Tato otázka je trochu záludná, ale nákupům, které podporují zlozvyky, nebo vás nutí zanedbávat důležité součásti života, byste se měli vyhýbat.
  • Bude mi ta věc chybět, když si ji nekoupím?
  • Udělá mě ta věc šťastným?
 4. 4
  Zkuste trochu okleštit své koníčky. Pokud máte permanentku do posilovny, ale nechodíte tam, neobnovujte si ji. Pokud jste dříve sbírali věci, se kterými už si nehrajete, prodejte je. Zaměřte svoji energii i své finance na věci, které vás skutečně baví.
  Reklama

Tipy

 • Když zapojíte celou rodinu, bude snadné dodržovat rozpočet.
 • Pravidelně nakupujte nezbytné vybavení a pojištění. Služby jako je telefon, internet, satelit, pojištění atd. jsou většinou pro nové klienty výhodnější. Když budete často střídat poskytovatele, budete moci stále platit ty nejnižší možné částky. (Některé telefonní společnosti vám dokonce zaplatí poplatek za zrušení účtu u staré společnosti.)
 • Při srovnávání dvou aut si spočítejte, kolik peněz utratíte u každého z nich na benzín a kupte si to s nižší spotřebou. [17]
 • Nekupujte si oblečení, které se čistí pouze v čistírně. Zkontrolujte si značky u každého oblečení, abyste nemuseli příliš často utrácet peníze za čistírnu. [18]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 59 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 658 krát
Kategorie: Správa peněz
Stránka byla zobrazena 5 658 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama