Oprátku využijete na svých rybářských výpravách na lodi anebo jako strašidelnou dekoraci pro Halloween či maškarní zábavu. Pokud se rozhodnete oprátku použít jako dekoraci, je třeba si uvědomit, že ne ve všech částech světa se takové počínání považuje za zábavné. Některé státy považují vystavování oprátek za výhružné a staví ho mimo zákon. Za žádných okolností (ani v žertu) si oprátku neuvazujte kolem krku. Pokud se chcete naučit oprátku uvázat, řiďte se našemi instrukcemi.

Postup

 1. 1
  Položte provaz na rovný povrch a složte ho do tvaru písmene „C“. Sežeňte pro to odolný provaz dlouhý alespoň 1 metr.
 2. 2
  Zformujte provaz do tvaru "S". Spodní část písmene S nechte dlouhou dostatečně na to, abyste s ní mohli později uvázat hotovou oprátku např. na strom.
 3. 3
  Stlačte „S“ k sobě. Přimáčkněte provaz k sobě tak, že písmeno „S“ splácnete téměř dohromady. Jednotlivé části provazu jsou teď od sebe vzdálené jen několik centimetrů.
 4. 4
  Chytněte vytvořené tři linie uprostřed. Pevně je chyťte prsty tak, že jejich konce se začnou rozestupovat a tvořit tak efekt jakéhosi „motýlku“.
 5. 5
  Vezměte vršek původního písmene „C“ a omotejte ho okolo sevřeného středu. Motejte z pravé strany k levé a nechte asi posledních 8-10 cm lana volných. Na jedné straně byste teď měli mít očko a konec lana a na druhé straně pouze očko.
 6. 6
  Prostrčte konec lana skrze očko, které zbylo po písmenu „S“.
 7. 7
  Stiskněte stočenou část provazu. Použijte palec a přidržte jím konec provazu, který jste právě protáhli očkem. Držte ho na levé straně přehnutý přes očko na stočené části provazu.
 8. 8
  Táhněte očkem na pravé straně „motýlku“, dokud neuzavřete očko na levé straně. Pokud tímto pohybem začnete stahovat volný provaz namísto očka, zatáhněte za druhou stranu motýlku.
 9. 9
  Nastavte oprátku. Upravte ji, aby stočená část byla úhledná a pevná, a aby oko oprátky bylo velké přesně podle vašich představ.
 10. 10
  Buďte při používání oprátky opatrní. Nikdy ji nezkoušejte na sobě ani na ostatních a to ani ve vtipu. Použijte ji jako halloweenskou dekoraci nebo při výletě na lodích.
  Reklama

Tipy

 • Pokud zatáhnete za volný konec oprátky příliš, celá se rozpadne a vám v ruce zůstane holý provaz bez jediného uzlíku.
 • Jestli je vaše lano příliš krátké, můžete na jeho volný konec navázat nějakou šňůru nebo jiné vlákno.
 • 13 otáček, to je údajně vhodný počet otáček z lana na oprátce. V knize "Ashley's book of knots" od Clifforda Ashleyho, která je skutečně obsáhlou publikací o uzlech, se ale tvrdí, že 8 otoček ukazuje „převahu autority“.

Reklama

Varování

 • V některých zemích může být trestáno věšení různých podobizen (panenek apod.) žijících lidí nebo např. politiků a aktuálně kontroverzních osob. Takové jednání může být bezpečnostními sbory vyhodnoceno jako nebezpečné. Použijte tedy něco, co ani zdaleka nepřipomíná žádnou reálnou osobu.
 • V některých státech může být oprátka dokonce považována za smrtelně nebezpečnou zbraň a můžete za její držení být zatčeni.
 • NIKDY oprátku nezkoušejte na sobě, jiných lidech ani zvířatech!
 • Pokud chcete vázat oprátku pro účely sebevraždy, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.'
 • Neuvazujte si oprátku kolem krku.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 101 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 47 803 krát
Stránka byla zobrazena 47 803 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama