Jak uvázat oprátku

Oprátku využijete na svých rybářských výpravách na lodi anebo jako strašidelnou dekoraci pro Halloween či maškarní zábavu. Pokud se rozhodnete oprátku použít jako dekoraci, je třeba si uvědomit, že ne ve všech částech světa se takové počínání považuje za zábavné. Některé státy považují vystavování oprátek za výhružné a staví ho mimo zákon. Za žádných okolností (ani v žertu) si oprátku neuvazujte kolem krku. Pokud se chcete naučit oprátku uvázat, řiďte se našemi instrukcemi.

Postup

 1. 1
  Položte provaz na rovný povrch a složte ho do tvaru písmene „C“. Sežeňte pro to odolný provaz dlouhý alespoň 1 metr.
 2. 2
  Zformujte provaz do tvaru "S". Spodní část písmene S nechte dlouhou dostatečně na to, abyste s ní mohli později uvázat hotovou oprátku např. na strom.
 3. 3
  Stlačte „S“ k sobě. Přimáčkněte provaz k sobě tak, že písmeno „S“ splácnete téměř dohromady. Jednotlivé části provazu jsou teď od sebe vzdálené jen několik centimetrů.
 4. 4
  Chytněte vytvořené tři linie uprostřed. Pevně je chyťte prsty tak, že jejich konce se začnou rozestupovat a tvořit tak efekt jakéhosi „motýlku“.
 5. 5
  Vezměte vršek původního písmene „C“ a omotejte ho okolo sevřeného středu. Motejte z pravé strany k levé a nechte asi posledních 8-10 cm lana volných. Na jedné straně byste teď měli mít očko a konec lana a na druhé straně pouze očko.
 6. 6
  Prostrčte konec lana skrze očko, které zbylo po písmenu „S“.
 7. 7
  Stiskněte stočenou část provazu. Použijte palec a přidržte jím konec provazu, který jste právě protáhli očkem. Držte ho na levé straně přehnutý přes očko na stočené části provazu.
 8. 8
  Táhněte očkem na pravé straně „motýlku“, dokud neuzavřete očko na levé straně. Pokud tímto pohybem začnete stahovat volný provaz namísto očka, zatáhněte za druhou stranu motýlku.
 9. 9
  Nastavte oprátku. Upravte ji, aby stočená část byla úhledná a pevná, a aby oko oprátky bylo velké přesně podle vašich představ.
 10. 10
  Buďte při používání oprátky opatrní. Nikdy ji nezkoušejte na sobě ani na ostatních a to ani ve vtipu. Použijte ji jako halloweenskou dekoraci nebo při výletě na lodích.

Tipy

 • Pokud zatáhnete za volný konec oprátky příliš, celá se rozpadne a vám v ruce zůstane holý provaz bez jediného uzlíku.
 • Jestli je vaše lano příliš krátké, můžete na jeho volný konec navázat nějakou šňůru nebo jiné vlákno.
 • 13 otáček, to je údajně vhodný počet otáček z lana na oprátce. V knize "Ashley's book of knots" od Clifforda Ashleyho, která je skutečně obsáhlou publikací o uzlech, se ale tvrdí, že 8 otoček ukazuje „převahu autority“.

Varování

 • V některých zemích může být trestáno věšení různých podobizen (panenek apod.) žijících lidí nebo např. politiků a aktuálně kontroverzních osob. Takové jednání může být bezpečnostními sbory vyhodnoceno jako nebezpečné. Použijte tedy něco, co ani zdaleka nepřipomíná žádnou reálnou osobu.
 • V některých státech může být oprátka dokonce považována za smrtelně nebezpečnou zbraň a můžete za její držení být zatčeni.
 • NIKDY oprátku nezkoušejte na sobě, jiných lidech ani zvířatech!
 • Pokud chcete vázat oprátku pro účely sebevraždy, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.'
 • Neuvazujte si oprátku kolem krku.

Reference

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Šití a pletení oděvů

V jiných jazycích:

English: Tie a Noose, Español: hacer un dogal, Deutsch: Eine Galgenschlinge knüpfen, Português: Dar um Nó de Forca, Français: faire un noeud coulant, Русский: сделать лассо, Italiano: Fare un Cappio, 中文: 系绞刑索, Nederlands: Een strop knopen, Bahasa Indonesia: Mengikat Simpul Gantung, العربية: عقد أنشوطة الشنق, हिन्दी: फंदा बांधें, Tiếng Việt: Buộc thòng lọng, 한국어: 올가미 매는 법

Stránka byla zobrazena 36 488 krát.
Byl tento článek přesný?