Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čínské knedlíčky jsou oblíbenou pochoutkou už tisíce let. Existuje jich ve skutečnosti několik různých druhů – gyozi (vařené nebo smažené na pánvi), potstickers (smažené a posléze dušené) a goyza (vařené nebo smažené). Chutné knedlíčky gyozi, které se vaří nebo smaží, si s trochou přípravy a snahy můžete udělat bez problémů sami doma.

Přísady

Na těsto

 • 4 šálky polohrubé mouky
 • 2 šálky vody
 • 1/3 lžičky soli

Na náplň

 • 1,5 šálku mletého vepřového masa
 • 1/2 šálku nasekaných krevet
 • 2 šálku čínského zelí napa
 • 1 lžíce zázvoru
 • 1 lžíce jarní cibulky
 • 1,5 lžičky soli
 • 2 lžíce sojové omáčky
 • 2 lžíce vína na vaření
 • 1/3 lžičky bílého pepře
 • 1 lžíce sezamového oleje
 • 1 lžíce rostlinného oleje
Část 1
Část 1 ze 4:

Výroba těsta

 1. 1
  Ve velké misce smíchejte mouku, sůl a vodu. Všechno důkladně propracujte, dokud nevznikně hezké, hladké těsto. Dřevěnou vařečkou ingredience zapracujte, dokud se nespojí. Z uvedeného množství vyrobíte přibližně dvacet knedlíčků.[1]
 2. 2
  Nechte těsto 10 minut odpočinout. Napomůžete tomu, aby se všechny suroviny dobře propojily. Během čekání zakryjte misku s těstem potravinářskou fólií, která zabrání vysychání. Mezitím můžete začít připravovat náplň do knedlíčků.
 3. 3
  Položte těsto na rovnou pracovní plochu. Dobře poslouží velké prkénko. Pak těsto nakrájejte přibližně na 20 stejně velkých kousků, ze kterých budete tvořit knedlíčky.
 4. 4
  Udělejte z každého kousku těsta placku. Jednoduše každý kousek těsta vezměte do ruky a zploštěte ho o prkénko, dokud nevznikne kulatá placička. Pak vezměte váleček na nudle a rozválejte placku do průměru asi 7 – 8 cm. Placičky nemusí vypadat jedna jako druhá, ale snažte se, aby měly pokud možno stejnou velikost.
  • Váleček můžete pomoučit, aby se na něj těsto nelepilo.
 5. 5
  Placky okamžitě použijte nebo je uskladněte. Těsto byste měli ihned naplnit nebo je uložit v lednici, aby zůstalo čerstvé, zatímco připravujete nápň. V lednici vydrží placky až po dobu několika dní – jestliže je chcete skladovat déle, raději je zmrazte. Nezapomeňte je předtím pomoučit, aby se neslepily k sobě.
 6. 6
  Pokud se vám nechce připravovat vlastní těsto na knedlíčky, můžete si ho koupit. Jestliže nemáte čas nebo sílu na domácí výrobu placiček, zajděte si do obchodu s exotickými potravinami nebo většího supermarketu a kupte si je. Placky na přípravu knedlíčků wonton jsou velmi jemné a tenké jako papír, obvykle několik desetin milimetru. Nejčastěji se prodávají jako čtverce o hraně asi 7 cm a obsahují mouku, vejce a sůl.
  • Tyto placičky, které jsou původem z Číny, se hodí pro vaření ve vodě, dušení v páře, smažení na pánvi i fritování.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Příprava náplně

 1. 1
  Nakrouhejte zelí a dejte ho do nerezového hrnce. Pokud chcete být opravdu důkladní, můžete k zelí přidat trochu soli a nechat ho deset minut odležet v misce – sůl odsaje ze zelí přebytečnou vlhkost.
 2. 2
  Rukama smíchejte zelí s mletým masem. Mleté maso je velmi jemně nasekané v mlýnku nebo robotu. Mletí se obvykle provádí ručně. Pokračujte a míchejte maso se zelím, dokud se spolu rovnoměrně nespojí.
  • Do čínských knedlíčků se nejčastěji používá vepřové nebo jehněčí maso, ale poslouží i hovězí, kuřecí nebo krůtí. V jižní Asii se často používá skopové a to jak jehněčí, tak kůzlečí maso.
 3. 3
  Přidejte do misky zbytek surovin a znovu promíchejte. Opakujte, dokud se všechno nespojí do hladké směsi. Nejlépe to jde rukama, ale pokud chcete používat raději vařečky, klidně můžete. Jen dejte pozor, abyste byli opravdu důkladní.
 4. 4
  Rukama hněťte směs se zelím alespoň deset minut. Směs se tak trochu vysuší. Pokud při míchání získáte dojem, že je směs příliš suchá, můžete do ní přidat trochu oleje.
 5. 5
  Naberte do každého knedlíčku náplň. Do středu každé placičky z těsta dejte asi dvě lžičky náplně. Nemusíte použít do každého knedlíčku úplně stejné množství, měla by vám ale vyjít tak, aby se dostalo na každý knedlíček.
 6. 6
  Přeložte strany placičky k sobě. Okraj každé strany navlhčete mokrým prstem a pak je stiskněte k sobě, aby se slepily. Prstem zmáčkněte okraj po celé délce skladu, aby náplň zůstala uvnitř a nevypadávala ven. Nejprve přeložte těsto na polovinu a přitom ho slepujte k sobě. V obchodech se dají koupit i mechanické "lisy na knedlíčky", které práci velmi usnadňují.
 7. 7
  Zabalené knedlíčky položte na pomoučený povrch. Díky tomu se nepřilepí a vy je snadno uvaříte nebo usmažíte – to je jen na vás!
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Vaření knedlíčků

 1. 1
  Vložte knedlíčky do vroucí vody. Aby se všechny knedlíčky dobře provařily, zkuste čínskou metodu "trojího vaření". Vložte knedlíky do vroucí vody a přiveďte ji znovu k varu. Počkejte, než začne opět vřít a pak přilijte další studenou vodu. Jakmile voda začne vřít klokotem potřetí, knedlíčky by měly být hotové.
  • Další možností je přivést vodu k varu, vhodit do ní knedlíčky, počkat, až začne voda znovu vřít, a pak knedlíčky nechat táhnout přibližně deset minut.
 2. 2
  Opatrně knedlíčky přesuňte z hrnce na talíř. Můžete to udělat děrovanou lžící a knedlíčky vylovit, nebo hrnec přiklopit pokličkou, vylít z něj vodu a pak vyjmout knedlíčky.
  • I když jsou v tuto chvíli knedlíčky hotové, můžete se rozhodnout, že je navíc ještě hodíte na pánev a osmažíte. Postačí jedna nebo dvě minuty, dokud nezískají lehce křupavou, zlatou kůrčičku.
 3. 3
  Podávejte. Tyto chutné knedlíčky podávejte teplé. Můžete je doplnit omáčkou na namáčení podle své chuti.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Smažení knedlíčků

 1. 1
  V dostatečně velké pánvi rozpalte olej na středně vysokou teplotu. Smažte nanejvýš 8 knedlíčků najednou, pokud to velikost pánve dovolí. Jakmile se olej rozehřeje, dejte na pánev prvních osm knedlíčků a rozložte je tak, aby se jeden druhého nedotýkaly, jinak se mohou slepit.[2]
 2. 2
  Smažte knedlíčky 2-3 minuty, dokud jejich spodní strana nebude mít zlatohnědou barvu.
 3. 3
  Přilijte do pánve 50 ml vody a rozpalte ji na vysokou teplotu. Zakryjte pánev poklicí a počkejte, než se voda úplně neodpaří. Pak teplotu opět snižte na střeně vysokou a pokračujte ve smažení knedlíčků.
 4. 4
  Přidejte do pánve olej, knedlíčky obraťte a dál je smažte, dokud nebudou naspodu křupavé a zlatohnědé. Až tuto várku knedlíčků dokončite, vyjměte je z pánve a položte na talíř, vyložený papírovou utěrkou, která odsaje přebytečný olej. Také můžete knedlíčky vyjmout děrovanou naběračkou a přebytečný olej z nich oklepat zpátky do pánve.
 5. 5
  Usmažte zbývající knedlíčky. Zbývajících asi 12 knedlíčků usmažte nadvakrát. Postupujte úplně stejně, jako s první dávkou knedlíčků a podle potřeby přidávejte olej.
 6. 6
  Podávejte. Knedlíčky servírujte teplé a doplňte je oblíbenou omáčkou na namáčení.
  Reklama

Tipy

 • Můžete zkoušet i různé další druhy náplní, například: vepřové maso s celerem, hovězí s cibulí a kuřecí s houbami, to všechno jsou velmi oblíbené náplně.
 • Nechte vodu jen probublávat. Voda by se neměla vařit klokotem, jinak se knedlíčky mohou potrhat.
 • Místo vaření můžete čínské knedlíčky také dusit v páře.
 • Knedlíčky můžete při jídle doplnit libovolnou omáčkou na namáčení. Sojová omáčka, ocet, pálivá nebo česneková omáčka patří k nejoblíbenějším.
 • Pokud chcete zkontrolovat dochucení náplně, kousek jí osmažte nebo uvařte v mikrovlnce a ochutnejte.
 • Jarní cibulka a zelená nebo čerstvá cibulka, je totéž.
 • Knedlíčky můžete usmažit hned, ale jde to lépe, pokud jsou už předem uvařené. Jinak je poměrně těžké propéct maso uvnitř a přitom nespálit těsto okolo. Je to skvělý způsob, jak si poradit se zbytky!
 • Nepřeplňujte těsto náplní. Je křehké, snadno praská a takové knedlíčky jsou pak méně chutné.
 • Knedlíčky si můžete udělat do zásoby a zmrazit je. Získáte jednoduché a rychlé jídlo a v mrazáku vám vydrží až několik týdnů.
Reklama

Varování

 • Pokud náplň knedlíčků obsahuje maso, vždy je důkladně uvařte, obzvlášť se to týká mletého masa.
 • Při vaření mohou knedlíčky nasáknout trochu vody, takže dávejte pozor, až se do nějakého zakousnete. Může vystříknout horká tekutina.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 786 krát
Kategorie: Světové recepty | Recepty
Stránka byla zobrazena 4 786 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama