Jak uvařit bramboru v mikrovlnné troubě

Chcete si dát k večeři čerstvě upečenou bramboru, ale nemůžete hodinu čekat, až se upeče v troubě? Dejte ji do mikrovlnky! Předkládáme vám návod, jak si připravit pečenou bramboru za méně než 15 minut.

Postup

 1. 1
  Zvolte správný druh brambor. Nejlepší na pečení je odrůda Russet, z důvodu vysokého podílu škrobu, díky němuž zůstává nadýchaná. Nemáte-li odrůdu Russet, zvolte např. Yukon Gold – má střední množství škrobu a brambora je po upečení jemná a středně pevná. [1]
 2. 2
  Umyjte a osušte bramboru. Ujistěte se, že jste očistili veškeré nečistoty, zejména, chystáte-li se bramboru jíst i se slupkou. (Na čištění brambor se osvědčil kartáček, použijte jej, jestli máte, na osušení papírový ubrousek.)
 3. 3
  Okořeňte bramboru. Potřete slupku trochou olivového oleje, posolte ji a opepřete. To dodá bramboře extra chuť a křupavou kůrku.
 4. 4
  Vidličkou propíchejte bramboru, dírkami bude vycházet pára a tím zabráníte explozi brambory v mikrovlnce. Snažte se o tři až čtyři propíchnutí na každé straně brambory: na vrchu, spodku a na dvou bocích. Alternativně můžete na dlouhém hřbetu brambory nožem vyříznout hluboké "X".
 5. 5
  Položte bramboru na talíř vhodný pro mikrovlnné trouby. Bramboru také předtím můžete zabalit do mokré papírové utěrky. Mokrá utěrka zadržuje v bramboře vlhkost, zachová měkkou slupku a zabraňuje jejímu scvrknutí.
 6. 6
  Vložte talíř do mikrovlnky a nastavte čas vaření. Jeho délka závisí na velikosti brambory a výkonu mikrovlnky. U většiny brambor se délka vaření při plném výkonu pohybuje v rozmezí 8 a 12 minut. [2]
  • Zkuste začít na 5 minutách, poté bramboru vyjměte a obraťte a vařte znovu po dobu 3-5 minut, podle toho, zda již byla brambora měkká. Jestli ani potom není brambora měkká, vařte ji dále, vždy po 1 minutě a pokaždé zkontrolujte, zda je již uvařená. [3]
  • Vaříte-li naráz několik brambor, bude třeba dobu vaření prodloužit o přibližně dvě třetiny. Například, jestliže uvaření jedné velké brambory trvá 10 minut, uvaření dvou velkých brambor trvá mezi 16 a17 minutami.
  • Upřednostňujete-li křupavou kůrku brambor, můžete bramboru vařit v mikrovlnce po dobu 5 až 6 minut a poté ji na 20 minut přesunout na pečící papír do trouby, předehřáté na 200°C. Tato metoda je skvělá zejména tehdy, chcete-li dosáhnout křupavé kůrky za méně než polovinu běžné doby pečení![3]
 7. 7
  Zkontrolujte, je-li brambora uvařená. Jde to dobře vidličkou. Zapíchnete ji do středu brambory; pokud se zapíchává snadno, ale střed brambory je pevný, brambora je hotova. Máte-li pochybnosti, je lepší skončit s mírně nedovařenou bramborou, než převařenou- ta může v mikrovlnce dokonce shořet nebo explodovat.
 8. 8
  Nechte bramboru pět minut odležet. Její střed „dojde“ díky žáru kumulovanému uvnitř brambory; po odležení bude vnitřek brambory nadýchaný a slupka se nevysuší. Odležení urychlíte, zabalíte-li bramboru po vytažení z trouby do alobalu.
  • Uchováváte-li bramboru pro někoho, kdo má zpoždění, zabalte ji do alobalu. Udrží ji teplou překvapivě dlouho. Zabalte ji proto hned, jak ji vyndáte z mikrovlnky.
 9. 9
  Podávejte bramboru. Rozkrojte bramboru a nazdobte ji (pokud chcete). Můžete použít máslo, petržel, jarní cibulku nebo pažitku, kysanou smetanu, sýr nebo křupavou slaninu. K vytvoření bohatého pokrmu servírujte s bramborou pálivou masovou omáčku (chili) chili con carne nebo míchaná vajíčka.

Tipy

 • Některé mikrovlnné trouby mají program "pečená brambora"; v případě pochybností jej použijte.
 • V případě použití méně výkonné mikrovlnné trouby prodlužte čas vaření. Mikrovlnná trouba s výkonem 800 Wattů vyžaduje 1.5 x delší čas přípravy.
 • Otočný talíř ve vaší mikrovlnné troubě je zárukou rovnoměrného uvaření vaší brambory. Nemáte-li otočný talíř, přerušte dvakrát vaření a bramboru nadvakrát otočte. Za tímto účelem rozdělte čas vaření na tři stejné části.
 • Spěcháte-li, můžete bramboru rozkrojit hned, jak se uvaří a polít ji omáčkou (chcete-li), a poté dát bramboru do trouby na dalších 30 až 60 vteřin.
 • Brambory můžete takto "uvařit" k přípravě bramborové kaše. Použijte brambory s tenkou slupkou a dávejte si obzvláště pozor, aby se nevysušily. Pomoci vám může vaření v potravinové fólii nebo v plastovém sáčku.
 • Zkuste bramboru zabalit do pergamenového (pečícího) papíru. Ten může být použit několikrát za sebou.

Varování

 • Při vaření v mikrovlnné troubě nebalte bramboru do fólie obsahující kov (např. alobal); jiskry by mohly poškodit vnitřek vaší trouby.
 • Talíř bude po uvaření horký, vyndejte jej z trouby pomocí utěrky.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 67 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Recepty

V jiných jazycích:

English: Bake a Potato in the Microwave, Français: cuire des pommes de terre au four à micro ondes, Italiano: Cucinare una Patata al Microonde, Español: cocinar patatas en el microondas, Deutsch: Kartoffeln in der Mikrowelle backen, Português: Cozinhar Batatas no Microondas, Nederlands: Een aardappel poffen in de magnetron, Русский: испечь картофель в микроволновке, 中文: 用微波炉烤土豆, Bahasa Indonesia: Memanggang Kentang di Microwave, 日本語: 電子レンジでベークドポテトを作る, العربية: تسوية البطاطس في المايكروايف, Tiếng Việt: Nướng Khoai tây trong Lò vi sóng, Türkçe: Mikrodalga Fırında Patates Nasıl Pişirilir, हिन्दी: एक आलू को माइक्रोवेव में बेक करें, 한국어: 전자레인지로 감자 굽는 방법

Stránka byla zobrazena 11 412 krát.
Byl tento článek přesný?