Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čerstvý chřest je plný draslíku, vápníku, železa a vitamínů A a C. Je to nutričně vyvážená zelenina, která se hodí téměř k jakémukoliv jídlu. Nejlépe chutná jemně povařený, aby se zachovala jeho lehká, svěží chuť a chřest zůstal lehce křupavý. V našem článku se naučíte několik způsobů, jak připravit chřest.

Rychlovka: Pečený chřest

 1. Předehřejte troubu na 200ºC. Prohlédněte si obrázek a podrobnosti.
 2. Omyjte chřest a odlomte tuhé, dřevnaté konce. Prohlédněte si obrázek a podrobnosti.
 3. Naskládejte chřest na pečicí plech v jedné vrstvě. Prohlédněte si obrázek a podrobnosti.
 4. Pokapejte chřest olivovým olejem, stačí rovnoměrně rozprostřít asi dvě lžíce. Prohlédněte si obrázek a podrobnosti.
 5. Osolte a opepřete, můžete použít i strouhaný Parmazán. Prohlédněte si obrázek a podrobnosti.
 6. Pečte asi 12 minut, až bude chřest jasně zelený s pár černými skvrnami. Prohlédněte si obrázek a podrobnosti.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Příprava chřestu

 1. 1
  Chřest si můžete vybrat tenký nebo silnější. Tenký chřest je rychleji hotový a bývá křupavější s měkkým středem, silnější chřest potřebuje delší dobu vaření a má plnější texturu. Oba druhy jsou velmi chutné, ať už je připravíte jakkoliv, hlavní rozdíl je vždy ve výsledné konzistenci. Věnujte pozornost jen tomu, aby byl chřest čerstvý, zelený (nebo bílý, pokud jde o světlý druh) a pevný – nikoliv měkký nebo bezbarvý – až ho budete kupovat.
  • Silnější chřest má často dřevnatý stonek, který je před úpravou dobré oloupat. Jednoduše si vezměte škrabku na zeleninu a lehkými tahy chřest od poloviny k silnějšímu konci oškrábejte.
  • Tenčí chřest se velmi hodí do salátů nebo smažených asijských jídel typu stir-fry.
 2. 2
  Opláchněte čerstvý chřest pod studenou tekoucí vodou. Chřest se pěstuje v písku, takže v prasklinkách nebo záhybech mohou být jeho zbytky. Chvíli ho držte pod tekoucí vodou. Pokud je chřest opravdu hodně špinavý a písek je v hlavičkách, naplňte velkou misku studenou vodou a chřest v ní důkladně umyjte, dokud všechen písek neodstraníte.
 3. 3
  Ulámejte konce. Širší část chřestu bývá dřevnatá a nepříliš chutná, i když ji uvaříte. Nejsnazší způsob, jak zjistit, kolik toho máte ulomit, je vzít chřest do ruky. Každý stonek vezměte do obou rukou a jemně se ho pokuste ohnout, dokud neucítíte místo, kde se stonek láme. Jděte do toho a odlomte ho. Tvrdé konce vyhoďte.
  • Pokud nemáte čas odlamovat jednotlivé stonky, dejte všechen chřest na prkénko a odkrojte asi 5 cm odspoda.
  • Pokud se rozhodnete chřest oloupat, odkrojte asi 2 cm od konce.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Blanšírování, vaření a dušení v páře

 1. 1
  Připravte si blanšírovaný chřest. Je to běžný způsob, jak rychle získat dokonalý chřest, který můžete servírovat jak studený v salátech, tak teplý jako přílohu. Pokud chcete chřest konzumovat teplý, jednoduše vynechejte koupel v ledové vodě. Tady je přesný návod jak na to:
  • Přiveďte k varu hrnec vody a přidejte dvě lžičky soli.
  • Dejte chřest do vroucí vody a asi 2,5 – 3 minuty povařte.
  • Vyzkoušejte, zda je chřest hotový – měl by být stále trochu křupavý, ne rozměklý.
  • Pokud chcete, rychle chřest ponořte do ledové vody, aby vychladl. [1]
 2. 2
  Vyzkoušejte chřest, dušený v páře. Pro rychlé jídlo plné chuti je dušení skvělou volbou. Zachovají se tak živiny a křupavá konzistence.
  • Dejte do hrnce asi 2,5 cm vody a vložte pařáček nebo třeba kovový cedník.
  • Přiveďte vodu k varu.
  • Nakrájejte nebo nalámejte chřest na tak velké kousky, aby se vešly do pařáčku.
  • Naskládejte chřest do pařáčku a duste asi 5 – 7 minut tak, aby byly zelené stonky stále křupavé.
 3. 3
  Uvařte chřest. Je to jednoduchý způsob přípravy, jen musíte dávat pozor, abyste stonky nerozvařili. Velmi rychle mohou změknout a být blátivé, pokud je nebudete hlídat.
  • Dejte do hrnce několik centimetrů vody a asi 2 lžičky soli.
  • Přiveďte vodu k varu.
  • Vložte stonky chřestu do vroucí vody.
  • Až začne voda opět vřít, nechte chřest asi 5 minut vařit.
  • Chcete-li, můžete také použít nádobu do mikrovlnky a uvařit chřest v ní. Naplňte nádobu asi ¼ šálkem vody, pak vložte chřest a zavřete víčko. Vařte chřest v mikrovlnné troubě zapnuté na vysoký výkon asi 3 minuty. Pak otevřete krabičku a promíchejte ho. Dokončete vaření, dokud nebudou stonky téměř měkké. Mělo by to trvat asi 3 nebo 4 další minuty.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Restování

 1. 1
  Nechte stonky vcelku, nebo je pokrájejte na libovolně velké kusy. Pokud připravujete asijské stir fry, nakrájejte je šikmo na asi 2 – 5 cm dlouhé kusy.
 2. 2
  V pánvi rozehřejte olej. Vložte do pánve asi 1 lžíci oleje nebo másla a rozpalte na středně vysokou teplotu.
 3. 3
  Naskládejte chřest do pánve. Buďte opatrní. Použijte dřevěnou špachtli nebo vařečku a obracejte chřest dokud nebude hotový. Trvá to asi 3 – 6 minut. Připravený je ve chvíli, kdy je jasně zelený s několika tmavšími skvrnkami.
  • Připravujete-li stir fry, přidejte ke chřestu do pánve i jinou zeleninu. Hodí se například mrkev, cibule, paprika nebo houby. Chřest je skvěle doplní.
 4. 4
  Nezapomeňte chřest ochutit. Restovaný chřest skvěle doplní například citronová šťáva a kousek rozpuštěného másla. Samozřejmě ho také osolte a opepřete.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Pečení

 1. 1
  Předehřejte troubu na 200°C. Než do ní vložíte chřest, musí být opravdu dobře rozehřátá – jinak se chřest bude místo pečení dusit.
 2. 2
  Naskládejte chřest na pečicí plech. Položte stonky jen v jedné vrstvě, aby se pekly rovnoměrně.
 3. 3
  Pokapejte chřest olivovým olejem. Olej pomůže, aby chřest zůstal křupavý. Dvě lžíce olivového oleje rovnoměrně rozprostřete na stonky, vyskládané na plechu.
  • Pokud chcete stonky chřestu opravdu rovnoměrně pokrýt olejem, můžete je nejprve proházet v misce, do které předtím olej nalijete, a teprve pak naskládat na pečicí plech.
 4. 4
  Osolte a opepřete. Lehce chřest podypejte pepřem a solí. Pokud chcete jídlo pozvednout o úroveň výš, přidejte ještě trochu strouhaného parmazánu.
 5. 5
  Pečte asi 12 minut. Dejte plech i s chřestem do trouby a nechte 12 minut péct, dokud chřest nezíská jasně zelenou barvu a na několika místech bude načernalý. Dávejte pozor, abyste to nepřehnali, chřest se v snadno spálí, pokud ho necháte v troubě příliš dlouho.
 6. 6
  <finished>
  Reklama

Tipy

 • Ať už chřest připravíte jakkoliv, nikdy neuděláte chybu, pokud ho doplníte bylinkovým máslem. Jednoduché bylinkové máslo vyrobíte tak, že do misky dáte 1 lžíci horké vody. Přidejte asi půl lžíce (2,5 gramů) svých oblíbených sušených bylinek, například rozmarýnu, tymiánu, bazalky či estragonu. Vmíchejte 4 lžíce (60 gramů) změklého másla a pořdně prošlehejte.
 • Kupujte jen pevný chřest, s uzavřenými hlavičkami. Čerstvá chřest má temně zelenou barvu a na dotek není gumový ani měkký.
 • Pro uskladnění volně obalte spodní konce chřestu vlhkou papírovou utěrkou. Balíček chřestu pak dejte do plastikového sáčku a skladujte v lednici v přihrádce na zeleninu. Chřest spotřebujte nejlépe do 3 dnů od nákupu.
 • Skvělý chřestový salát připravíte tak, že smícháte půl kila vařeného, studeného chřestu, rajčata, nakrájená na kousky a malou, najemno nasekanou cibulku. Promíchejte s olejem a octem, nebo použijte nějaký svůj oblíbený salátová dresink. Podávejte vychlazené.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Velká miska
 • Hrnec
 • Pařáček na zeleninu
 • Nádoba do mikrovlnky (i s víčkem)
 • Nůž
 • Pánev nebo wok
 • Olej

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 724 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 2 724 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama