Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Fazole pinto jsou pevnou součástí mexické kuchyně. Jsou na pohled pěkné, s béžovou slupkou posetou hnědými skvrnami, které se po uvaření změní v příjemně růžové. „Pinto“ ve španělštině znamená „strakatý“, právě jako tyhle fazole. Mají navíc příjemnou, výraznou chuť, která se hodí k mnoha pokrmům. Jejich vaření je hračka.

Přísady

 • Fazole pinto

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Vaření fazolí pinto od začátku

 1. 1
  Opláchněte fazole. Nasypejte je do cedníku a properte je pod studenou tekoucí vodou.
  • Zbavte fazole všech viditelných nečistot, jako jsou kamínky nebo větvičky.
  • Vyhoďte taktéž fazole, které nevypadají normálně.
 2. 2
  Namočte fazole. Namočení pomůže rozložit oligosacharidy, které způsobují nadýmání.[1] [2] Namočte fazole buď pomalu nebo rychle:
  • Rychlé máčení: Dejte fazole do hrnce. Zalijte je 2 – 3 šálky vody na každý šálek fazolí. Přiveďte obsah hrnce na dvě minuty k varu. Stáhněte ze sporáku, zakryjte poklicí a nechte dvě hodiny před vařením odstát.
  • Pomalé máčení: Dejte do hrnce fazole a zalijte je vodou v poměru 2 - 3 šálky vody na 1 šálek fazolí. Zakryjte poklicí a nechte přes noc nabobtnat v lednici (minimálně 8 hodin).
 3. 3
  Sceďte. Nikdy fazole nevařte ve vodě, ve které se máčely, jinak se do nich oligosacharidy, které mohou za nadýmání, vsáknou zpátky. Vždy fazole slijte a vařte je v čerstvé vodě.
  • Stejně tak je důležité k fazolím při vaření nepřidávat sůl ani jiné koření. Může se kvůli tomu změnit potřebná doba vaření a fazole můžou být tuhé. Vždycky fazole pinto ochuťte až po jejich uvaření.
 4. 4
  Připravte fazole na vaření. Zalijte je vodou nebo vývarem v poměru 3 šálky na 1 šálek suchých fazolí. Dejte je do hrnce a pak zalijte zvolenou tekutinou. Fazole pinto by měly být ponořené asi 3 – 5 cm pod hladinou.
 5. 5
  Přiveďte k varu. Ztlumte plamen, aby voda jen probublávala. Vařte hodinu a půl až dvě a půl hodiny. Pravidelně kontrolujte hladinu vody, a pokud to bude nezbytné, dolijte ji (fazole musí být pořád ponořené pod hladinou). Občas obsah hrnce promíchejte dřevěnou vařečkou.
  • Fazole jsou hotové tehdy, když získají kozistenci, ve které by se daly snadno rozmačkat na kaši. Vylovte jich pár a zkuste je rozmáčknout vidličkou. Pokud to jde dobře, jsou uvařené.
  • Doba vaření se může lišit podle velikosti a stáří fazolí, vlhkosti a dalších faktorů. Všeobecně se dá říct, že fazole pinto se potřebují vařit nejméně 1 a půl hodiny, ale někdy to může trvat i čtyři hodiny, než se uvaří úplně.
 6. 6
  Stáhněte hrnec ze sporáku. Sceďte.
 7. 7
  Použijte podle plánu.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Vaření s fazolemi z konzervy

 1. 1
  Použijte fazole přímo z plechovky. Nakládané fazole pinto jsou už uvařené, takže je není potřeba vařit dále, aby změkly. Způsob jejich přípravy nicméně velmi ovlivní, jak bude výsledný pokrm chutnat.
 2. 2
  Slijte nakládané fazole do cedníku. Opláchněte je pod studenou tekoucí vodou, abyste z nich odstranili olej nebo jinou tekutinu, v níž byly naložené. Ještě jednou platí, že díky tomu fazole nebudou způsobovat nadýmání a navíc budou lépe chutnat.
 3. 3
  Použijte v libovolném receptu, který jste si vybrali. Po opláchnutí můžete fazole pinto rovnou použít, případně rozmačkat na kaši.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Fazolová kaše nebo pyré

Mnoho mexických receptů pracuje s rozmačkanými fazolemi nebo s fazolovou kaší. Je to velmi snadné a navíc vám to umožní fazole pinto vařit v papiňáku, pokud budete potřebovat.

 1. 1
  Uvařte fazole nebo vezměte ty z plechovky a sceďte je, jak bylo popsáno výše. Můžete také fazole uvařit v papiňáku (v takovém případě bude vaření trvat jen půl hodiny) – řiďte se konkrétním návodem k vašemu hrnci.
 2. 2
  Přidejte k fazolím trochu tekutiny. Někdo použije vodu, která se z fazolí vyvařila, jiný vývar, někdo raději čistou vodu. Záleží jen na vás. Přidejte malé množství tekutiny – vždycky ji můžete přidat, ale scedit už rozmačkané fazole je velmi těžké!
  • Máte-li rádi sýr, nebojte se trochu nastrouhaného sýra přidat ke kaši – dokáže s ní divy.
 3. 3
  Vezměte si sťouchadlo na brambory a fazole rozmačkejte. Během mačkání je osolte podle chuti.
 4. 4
  Použijte ve vybraném receptu. Fazolovou kaši můžete také použít jako přílohu k hlavnímu jídlu nebo jako pomazánku na tortilu či na chléb.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Recepty s pinto fazolemi

 1. 1
  Připravte si fazolovou kaši s cibulkou.
  • Uvařte fazole podle návodu výše, případně použijte konzervované. Pokud spěcháte, můžete fazole uvařit též v papiňáku (mělo by to trvat jen asi půl hodiny).
  • Do litinového hrnce nebo hluboké pánve nalijte vrstvu oleje. Přidejte nasekanou cibuli a osmažte ji.
  • Do hrnce nalijte trochu horké vody, asi ¼ šálku vody na 1 šálek uvařených fazolí.
  • Vložte fazole a nechte v horké vodě trochu prohřát.
  • Rozmačkejte fazole na kaši. Nechte je vařit, dokud se do nich všechna voda nevsákne.
  • Podávejte. Rozmačkané pinto fazole mají široké využití, můžete jimi doplnit pomazánky nebo je použít jako přílohu. Řiďte se návodem v receptu, podle kterého vaříte.
 2. 2
  Uvařte si polévku z pinto fazolí. Namočte předem 450 g fazolí pinto podle instrukcí na začátku článku, pak vodu slijte a vyměňte za čerstvou. Fazole by měly zůstat asi 2 – 5 cm pod hladinou.
  • Přidejte k fazolím jednu velkou nasekanou cibuli, 1 stroužek česneku, 1 nakrájenou papričku jalapeno zbavenou semínek, ¼ lžičky drceného kmínu, špetku kajenského pepře a čerstvě mletý černý pepř na dochucení.
  • Přiveďte k varu, pak plamen ztlumte a zakryjte hrnec poklicí. Nechte vařit 2-3 hodiny nebo dokud fazole nebudou měkké.
  • Každou půl hodinu promíchejte a podle potřeby přilijte víc vody, aby byly fazole stále ponořené.
  • Osolte polévku až těsně před podáváním. Doplňte ji nasekanými rajčaty, koriandrovými lístky a strouhaným sýrem.
   • Poznámka: tento recept je výjimka, která povoluje kořenění fazolí už během vaření. Záleží hlavně na tom, že sůl se nepřidá až do samotného konce vaření.
 3. 3
  Použijte fazole jako chutný dip. Nakrájejte syrovou zeleninu, například celer a mrkev, vezměte pár bramborových lupínků a máte zdravou svačinku.
 4. 4
  Přidejte pinto fazole do omáček a pokrmů z jednoho hrnce. Pokud recept požaduje fazole, vyberte si druh pinto. Nebo si uvařte omáčku úplně od základů.
  Reklama

Tipy

 • Používejte fazole pinto v receptech, které původně požadují červené fazole. Pinto jsou skvělou náhražkou mnoha jiných druhů fazolí.
 • Pokud používáte pomalý hrnec, vařte pinto fazole po dobu osmi hodin na nejnižší teplotu. Nemusíte je předem máčet.
Reklama

Reference

 1. http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=89
 2. http://www.cilr.uq.edu.au/UserImages/File/Cooking_G5.pdf
 3. http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=89 – research souce
 4. Howcast, http://www.howcast.com/videos/329158-How-to-Cook-Pinto-Beans – research source, shared with permission
 5. Pinto bean soup recipe adapted from: Golden West Publishers, Vegi-Mex, p. 29, (2007), ISBN 978-1-885590-14-5

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 926 krát
Kategorie: Světové recepty | Recepty
Stránka byla zobrazena 5 926 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama