Jak uvařit hrachovou polévku

V tomto článku:Příprava surovinUvaření hrachové polévky6 Reference

Polévka ze sušeného hrachu se sice vaří delší dobu, dobrou zprávou ale je, že se to vaření obejde většinou bez vás. Můžete si ji dopřát například o víkendu, který trávíte doma a začít hned dopoledne – vydrží vám pak na několik dnů. Lze ji také velmi dobře zmrazit. Je levná, chutná a zdravá. Existuje mnoho receptů na hrachovou polévku, takže můžete klidně experimentovat a k základu si přidat cokoliv, co máte rádi. Totéž se týká poměru vody a pevné složky. Záleží zkrátka na vaší chuti a na tom, co máte po ruce.

Přísady

suroviny na 10 porcí

 • 0.45 kg (2¼ šálku) suchého půleného zeleného hrášku
 • 8 šálků (1,9 l) vody
 • 1 velká nebo dvě malé cibule (bílé nebo žluté)
 • 3 řapíky celeru včetně lístků
 • 3 mrkve
 • 1 bobkový list
 • 2 lžíce (30 ml) rostlinného nebo olivového oleje
 • Sůl a pepř na dochucení

Nepovinné přísady

 • Šunkovou kost nebo uzené koleno
 • 115 g vařené šunky (není nutné, pokud používáte uzené koleno)
 • 2 velká rajčata, nakrájená (doporučujeme, pokud nepoužíváte maso)
 • 3-5 stroužků česneku, prolisované
 • 1 zelená paprika
 • Bazalka, kmín, koriandr, zázvor, majoránka, rozmarýn nebo tymián

1
Příprava surovin

 1. 1
  Přeberte a opláchněte hrách. Protože hrách je přírodní surovina, balení může obsahovat kamínky, prach nebo kousky hrachových lusků. Prsty hrášek přeberte a všechno, co do něj nepatří, vytáhněte. Až budete mít jen hrách, propláchněte ho v cedníku, abyste ho zbavili prachu a nečistot.
 2. 2
  Namočte hrášek (nepovinné) . Zelený hrášek se vaří poměrně rychle, takže máčení nemusí být nezbytné.[1] Samozřejmě, že namočení na 4 hodiny nebo přes noc v hrnci plném vody dokáže následné vaření významně urychlit.
 3. 3
  Nakrájejte zeleninu. Pokrájejte připravenou mrkev, cibuli a celer a případně další zeleninu, kterou máte rádi. Pro řidší polévku ji nakrájejte najemno, pro pokrm ve stylu „z jednoho hrnce“ udělejte větší kusy o hraně půl až jeden centimetr.
  • Můžete si také polovinu mrkve dát stranou a pak ji nastrouhat na hotový pokrm.
 4. 4
  Orestujte šunkovou kost nebo uzené koleno (nepovinné). Používáte-li kos t ze šunky, která vám zbyla, odkrájejte přebytečný tuk a zahoďte ho. Uzené koleno nechte tak, jak je. Ať tak či tak, při vaření hrachové polévky máte následující možnosti:[2]
  • Nechte šunku dusit v hrnci vody a mezitím sbírejte pěnu, která se tvoří na povrchu. Tu zahoďte. Uvařte šunku asi hodinu předtím, než začnete vařit hrách.
  • Také můžete vařit šunku spolu s hrachem ve stejném hrnci. Tato metoda je rychlejší, ale celková výsledná chuť jídla bude méně masitá. Také je zde trochu vyšší riziko, že hrášek převaříte a bud z něj kaše, protože maso změkne až za 1-2 hodiny (tak, aby odpadávalo od kosti).
 5. 5
  Pro vegetariánskou polévku je třeba přidat další chutě. Pokud nepoužijete šunku, musíte hrášek „pozvednout“ jinak. Silnou chuť má česnek a černý pepř, rajčata zase dodají příjemnou hutnou, masitou konzistenci.[3] Místo vody použijte raději zeleninový vývar – chcete-li, vylepšete jej trochou bílého nebo červeného vína. Vyzkoušejte také bylinky, třeba rozmarýn nebo tymián.
  • Kyselé suroviny jako například rajčata nebo víno mohou prodloužit dobu vaření hrášku.[4] V malém množství jsou v pořádku a samozřejmě vaše vaření nijak nehrozí. Pokud chcete riziko minimalizovat, přidejte tyto suroviny až ke konci vaření.

2
Uvaření hrachové polévky

 1. 1
  Přiveďte hrášek k varu a nepřestávejte ho míchat. Přiveďte k varu 8 šálků (1,9 l) vody, nejlépe v hrnci se silným dnem, aby se polévka nepřipálila. Přihoďte hrášek a opět přiveďte k varu. Často míchejte, aby se hrášek nepřichytil ke dnu a polévka se nepálila.
  • Pokud jste vařili šunku, dejte hrášek do vyvařené vody, do stejného hrnce, případně můžete vývarem nahradit část vody, nebo celé množství.
  • Pokud jste šunku nepřipravili předem, přihoďte ji přímo do hrnce s hrachem.
 2. 2
  Zakryjte poklicí a nechte dusit. Občas promíchejte, aby se jídlo nepřichytilo.
 3. 3
  Orestujte zeleninu. Ve velké pánvi rozehřejte olej, dokud se nebude lesknout. Přidejte cibuli a smažte, až cibule změkne a zesklovatí, ale nebude opečená dozlatova. Přihoďte zbývající zeleninu, bobkový list a další bylinky, které chcete použít. Restujte všechno dalších 5 minut. Polévka tím získá plnější chuť.
 4. 4
  Až budete chtít, přidejte zeleninu do polévky. Čerstvý sušený hrách se uvaří přibližně za 45 – 60 minut, záleží na tom, jak pevný nebo měkký ho máte rádi. Pokud jste hrách nějakou dobu skladovali, může vaření trvat i 90 minut až 2 hodiny. Nejvhodnější doba, kdy přidat zeleninu, je 30 minut předtím, než očekáváte, že hrášek bude hotový (pokud si nejste jistí, přidejte zeleninu 20 minut poté, co se hrách začne dusit.)
  • Přidejte bobkový list a další bylinky, a ochuťte vše špetkou soli. Říká se sice, že sůl prodlužuje dobu vaření, ale je to jen pověra.[5] Pokud vaříte hrách spolu se šunkou, není zapotřebí ho solit.
  • Máte-li rádi měkkou, kašovitou zeleninu, přidejte ji rovnou na začátku vaření.
 5. 5
  Zpracujte šunku. Až se hrášek začne lehce rozpadat, ale pořád bude zbývat 30 minut do konce vaření, vytáhněte z hrnce šunku nebo koleno. Nechte ho vychladnout tak, abyste ho mohli vzít do ruky. Odkrájejte zbývající maso a nasekejte ho na kostičky. Pak vraťte do polévky. Kost zahoďte.
  • Pokud plánujete polévku namixovat, odložte maso zatím stranou a vraťte ho zpátky až do rozmixované polévky.
 6. 6
  Rozmixujte polévku (nepovinné). Pokud chcete, aby byla polévka opravdu hladká, můžete použít tyčový mixér nebo kuchyňský robot. Máte-li rádi hrubší polévku s kousky zeleniny, tento krok vynechejte.
  • Jestliže budete polévku přelévat do robotu, mixujte ji raději po částech a ne všechnu najednou. Horká polévka dovede lehce vyrazit zaklapnuté víko.[6]
 7. 7
  Osolte a opepřete polévku podle chuti. Hrubozrnná mořská nebo košer sůl polévku osolí jemněji, ale jakákoliv sůl vyhoví.
 8. 8
  Podávejte horké. Před servírováním vytáhněte bobkový list a zahoďte ho. Polévku doplňte čerstvým chlebem, kukuřičným chlebem nebo suchary a máte jednoduchý pokrm pro chladné zimní dny. Polévku můžete také servírovat jako předkrm nebo přílohu. Extra porci chuti jí dodá nastrouhaná mrkev nebo opečené krutony.

Tipy

 • Pokud se polévka připálí, přelijte ji do čistého hrnce. Nemíchejte ji, hrozilo by, že se chuť spáleniny rozšíří do celého jídla.
 • Pokud chcete polévku zmrazit, vložte pevný plastikový sáček do misky a pak do něj naběračkou přelijte polévku. Opatrně ze sáčku vymáčkněte co nejvíce vzduchu, sáček zavažte a dejte zmrazit. Po rozmrazení přidejte k polévce trochu vody, až ji budete ohřívat.
 • Hrachová polévka chutná nejlépe druhý den po uvaření, kdy se chutě dokonale prolnou. Nebojte se, když vám polévky hodně zbude – dejte ji do lednice a máte chutný oběd na druhý den.

Varování

 • Pokud nebudete polévku pravidelně míchat, přichytí se ke dnu hrnce. Používejte hrnec se silným dnem nebo holandský hrnec, které zajistí nižší teplotu.
 • Horká pára může způsobit vážnější popáleniny, než horká voda. Buďte opatrní.
 • Dávejte při manipulaci s horkou polévkou a masem pozor. Kuchyňské kleště vám pomohou při vytahování kolena nebo šunky z polévky.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Ovoce a zelenina

V jiných jazycích:

English: Make Split Pea Soup, Español: hacer una sopa de arveja partida, Deutsch: Erbsensuppe kochen, Português: Fazer Sopa de Ervilha Partida, Italiano: Preparare la Zuppa di Piselli Spezzati, Русский: приготовить гороховый суп, Français: faire de la soupe de pois cassés, Nederlands: Erwtensoep maken, 中文: 制作豆羹, العربية: صنع شوربة البازلاء, हिन्दी: मटर की दाल का सूप बनायें, Tiếng Việt: Nấu Súp Đậu hạt

Stránka byla zobrazena 1 695 krát.
Byl tento článek přesný?