Jak uvařit jíšku

V tomto článku:Příprava jíškyJak použít jíškuReference

Jíška je vařená směs mouky a tuku. Můžete použít jakýkoli druh tuku – olej, máslo, nebo sádlo. Jíška se většinou používá jako zahušťovadlo do polévek a omáček, které mají hustou konzistenci. V tomto článku se dozvíte, jak jíšku připravit.

Přísady

 • 1 šálek mouky
 • 1 šálek tuku (máslo, sádlo, ztužený rostlinný tuk)

1
Příprava jíšky

 1. 1
  Vyberte si tuk, který použijete. Tuk, který do jíšky dáte, ovlivní její chuť. Výpek ze slaniny jíšce dodá slanou uzenou chuť, máslo jí zase dodá bohatou chuť. Ze ztužených tuků a dalších olejů většinou připravíte jemnější jíšku. Použijte tuk, který je uveden v receptu, podle kterého vaříte. Máte několik možností:
  • Výpek ze slaniny nebo vepřového masa použijte pokud vaříte gumbo nebo jiné jídlo s obsahem uzenin.
  • Máslo použijte v případě, že vaříte krémovou polévku nebo omáčku na těstoviny.
  • Ztužený tuk se hodí na jíšku do lehkých gratinovaných jídel, protože nemá příliš silnou chuť.
 2. 2
  Rozpalte si tuk na pánvi. Použijte litinovou pánev se silným dnem a rozpalte si na ní tuk. Počkejte, až se tuk úplně rozpustí (pokud používáte olej, nechejte ho rozpálit alespoň dvě minuty). [1]
 3. 3
  Přidejte mouku. Nasypejte do rozpuštěného tuku mouku a za stálého míchání směs vařte.
  • Pokud chcete hustší jíšku, přidejte více mouky.
  • Pokud chcete řidší jíšku, použijte o něco méně mouky.
 4. 4
  Uvařte jíšku. Během vaření jíšku musíte neustále míchat. Po několika minutách ztmavne a zřídne. Vařte ji tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované barvy a konzistence.
  • Do některých receptů se dává světlá jíška, která má jemnější chuť. Tuto jíšku budete mí hotovou zhruba na 8 minut.
  • Do jiných receptů zase patří tmavá jíška, které se někdy říká čokoládová jíška. Tato jíška se vaří i 60 minut, než získá požadovanou barvu. Někteří lidé začínají tuto jíšku připravovat na sporáku a potom ji dají do trouby. [2]
 5. 5
  Sundejte jíšku z plotny. Až bude mít jíška požadovanou barvu a konzistenci, sundejte ji z plotny. Nyní ji můžete dát do jídla, které vaříte.
 6. 6
  Jak skladovat jíšku. Pokud chcete jíšku uložit na později, dejte ji do uzavíratelné krabičky, kterou dáte do lednice. Po vychladnutí ztuhne, ale když ji později ohřejete, opět se rozpustí.

2
Jak použít jíšku

 1. 1
  Uvařte si gumbo. Jíška je velmi důležitou součástí cajunské kuchyně. Gumbo je tradiční cajunský pokrm, do kterého se přidává světlá nebo tmavá jíška. K jíšce přidejte papriky, uzeniny, kuřecí maso, krevety a vývar.
 2. 2
  Uvařte si nějaký gratinovaný pokrm. Gratinovaná jídla, jako jsou brambory, květák, nebo rajčata, mají krémovou sýrovou omáčku, do které se dává světlá jíška. Jíšku můžete naředit mlékem a zalít s ní zeleninu. Potom nahoru nasypejte sýr a dejte zapéct.
 3. 3
  Použijte jíšku do těstovin se sýrem. Makaróny se sýrem připravíte snadno – stačí udělat jíšku, zředit ji mlékem, zalít s ní těstoviny a vše zasypat směsí sýrů.
 4. 4
  Udělejte si bešamel. Bešamel je francouzská bílá omáčka, která je základem mnoha těstovinových pokrmů.
 5. 5
  Hotovo.

Tipy

 • Jíška většinou nemá výraznou chuť. Tmavá jíška ze slaninového výpeku ovšem může mít lehce uzeninovou chuť.
 • Pokud máte v jíšce černé tečky, připálila se vám. Budete muset začít od začátku.
 • Pokud se z jíšky kouří, připaluje se. Jakmile se jíška začne připalovat, změní konzistenci a rychle ztuhne. Nikdy ji nevařte déle, než dokud nebude mít barvu hořké čokolády.
 • Pokud máte jíšku příliš hustou, můžete ji naředit trochou mléka.

Varování

 • Pokud máte teflonovou pánev, nemíchejte jíšku kovovými příbory, jinak byste pánev poškrábali.
 • Dejte si pozor, abyste se nepolili horkou jíškou. Způsobili byste si popáleniny a jíška by se vám přilepila ke kůži.

Věci, které budete potřebovat

 • Vařečka nebo metlička
 • Litinová pánev

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Recepty

V jiných jazycích:

English: Make a Roux, Español: preparar un roux, Português: Fazer Roux, Deutsch: Eine Mehlschwitze herstellen, Français: faire un roux, Русский: сделать ру, Nederlands: Een roux maken, 中文: 做面捞, Bahasa Indonesia: Membuat Roux, हिन्दी: रॉक्स बनाये, ไทย: ทำรูส์ (Roux), العربية: عمل عجينة الرو, 한국어: 루 만드는 방법, Tiếng Việt: Nấu Sốt Roux

Stránka byla zobrazena 920 krát.
Byl tento článek přesný?