Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jen málo věcí je chutnějších než krémová omáčka s příchutí česneku. Je překvapivé, že uvaření něčeho tak bohatého a všestranně použitelného je snadné a nenáročné na čas. Vyberte si buď klasickou česnekovou omáčku nebo zkuste česnek nejprve upéct v troubě, aby byla jeho chuť jemnější. Uvařte omáčky plný hrnec a vychutnejte si ji s různými pokrmy, od pizzy přes steaky až po mořské plody.

Přísady

Na klasickou krémovou omáčku s česnekem:

  • 1 lžíce másla
  • 1 lžíce olivového oleje
  • 2 lžíce mouky
  • Několik stroužků česneku (dost na to, aby byly dvě plné lžíce prolisovaného)
  • 2 šálky plnotučné smetany na šlehání (pozor, ne „šlehačky“)
  • 1 lžička rostlinného, kuřecího nebo hovězího bujonu
  • 1/2 šálku nastrouhaného parmezánu
  • Sůl a pepř na dochucení

Na krémovou omáčku s pečeným česnekem:

  • 1 palice česneku
  • 3 1/2 lžíce olivového oleje, každá zvlášť
  • 3 lžíce mouky
  • 1 šálek kuřecího nebo zeleninového vývaru
  • 1/2 šálku plnotučné smetany (pozor, ne „šlehačky“)
  • Sůl a pepř na dochucení
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Klasická krémová omáčka s česnekem

  1. 1
    Rozehřejte máslo a olivový olej. V rendlíku rozpalte lžíci másla spolu se lžící olivového oleje na středně vysokou teplotu.
  2. 2
    Prolisujte česnek. Oloupejte připravené stroužky česneku. Pak je nasekejte na jemno, dokud nebudete mít dvě plné polévkové lžíce (1/8 šálku).
  3. 3
    Vsypejte česnek k oleji s máslem. Jakmile se olej a máslo propojí, opatrně vložte nasekaný česnek a zamíchejte.
    • Česnek by měl změknout a rozvonět se. Nesmažte ho tak dlouho, aby zhnědl.
  4. 4
    Připravte si jíšku. Ke směsi česneku a oleje s máslem přidejte mouku a důkladně promíchejte. Udělejte to tak, aby byla mouka rovnoměrně zapracovaná. Dál vařte a míchejte na středně vysokou teplotu asi jednu minutu.
    • Jíška by měla začít houstnout a lehce tmavnout.
  5. 5
    Ohřejte smetanu a bujón. Můžete je dát do mikrovlnky a lehce prohřát, nebo je nalít do kastrůlku a ohřát na sporáku. Pozor, aby se tekutina nevařila klokotem.
  6. 6
    Ohřejte 2 šálky smetany a bujonu. Opatrně ohřátou směs přilijte k jíšce, přičemž vše stále druhou rukou míchejte. Nepřestávejte míchat a šlehat na středně vysokou teplotu, dokud směs nezačne lehce probublávat.
  7. 7
    Občas promíchejte a pak okořeňte. Omáčku stále míchejte, aby se nepřichytila ke dnu hrnce. Osolte a opepřete podle chuti. Po několika minutách by omáčka měla začít houstnout.
    • Omáčka by stále měla lehce probublávat. Nikdy by ovšem neměla vřít.
  8. 8
    Přidejte parmezán a stáhněte omáčku ze sporáku. Důkladně promíchejte, aby se sýr rozpustil. Chcete-li opravdu hustou omáčku, vařte ji ještě o něco déle. Pokud vám konzistence vyhovuje, přelijte ji do omáčníku a podávejte.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Krémová omáčka s pečeným česnekem

  1. 1
    Zapněte troubu. Předehřejte ji na 200°C. Utrhněte kus alobalu. Měl by to být čtverec o hraně asi 30 cm.
  2. 2
    Připravte si česnek. Vězměte celou palici česneku a položte ji do středu alobalového čtverce. Pokapejte ji 1 a ½ lžíccí olivového oleje. Pak alobal obalte okolo česneku a vytvořte z něj pevný balíček.
  3. 3
    Opečte česnek. Vložte balíček s česnekem do trouby, přímo na mřížku. Nechte ho péct asi 30 minut. Hotový česnek bude krásně měkký. Vytáhněte ho z trouby a rozbalte. Nechte vychladnout.
  4. 4
    Vymáčkněte stroužky česneku do kastrolu spolu s olivovým olejem. Jednotlivé stroužky by měly být natolik měkké, že půjdou snadno ze slupek vymáčknout prsty. Udělejte totéž s celou palicí. Přidejte zbývající 2 lžíce olivového oleje a minutu opékejte na středně vysokou teplotu.
  5. 5
    Uvařte si jíšku. Přidejte do kastrolu mouku a důkladně zamíchejte. Jíška se musí propojit s celým obsahem, proto nepřestávejte míchat, dokud nevznikne hladká jíška. Měla by začít trochu tmavnout.
  6. 6
    Ohřejte šálek kuřecího nebo zeleninového bujonu. Můžete ho jednoduše na chvíli dát do mikrovlnky nebo ohřát v rendlíku na sporáku. Pozor, nenechte bujon projít varem.
  7. 7
    Zašlehejte bujon do jíšky. Velmi pomalu vlijte bujon do jíšky svou durhou rukou. Měli byste to dělat opravdu pomalu, aby se bujon měl čas do jíšky vsáknout, aniž by se vytvořily hrudky.
  8. 8
    Dál omáčku míchejte a vařte. Teplotu udržujte střední a případně ji snižte, pokud by se omáčka začala vařit. Omáčka začne houstnout poměrně rychle.
    • Až se omáčka bude redukovat, bude se z ní odpařovat hodně tekutiny. Její množství se sníží zhruba na polovinu. Časté míchání zabrání tomu, aby se omáčka přichytila na dno a stěny hrnce.
  9. 9
    Vmíchejte smetanu ke šlehání. Zamíchejte spolu smetanu s bujonem. Důkladně spojte a pak hrnec stáhněte ze sporáku.
  10. 10
    Rozmixujte omáčku. Můžete ji buď rozmixovat ponorným mixérem nebo nalít do blenderu. Pokud používáte ponorný mixér, nejprve omáčku přelijte do hluboké misky. Pak do ní vložte mixér a mixujte, dokud nebude omáčka hladká a krémová. V případě druhé možnosti přelijte obsah hrnce do blenderu a opět rozmixujte.
    • Promíchání omáčky zajistí mimo jiné, že v ní nebudou žádné hrudky jíšky, které jste možná nedokázali rozšlehat.
  11. 11
    Ochutnejte omáčku a okořeňte ji. Přidejte sůl a pepř podle své chuti. Omáčku buď ihned podávejte, nebo ji vraťte do hrnce, kde ji můžete uchovat teplou, pokud sporák zapnete na minimální teplotu.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Použití krémové česnekové omáčky

  1. 1
    Vyzkoušejte ji jako bílou omáčku na pizzu. Je to zajímavá obměna klasické červené omáčky a pizza je pak mnohem bohatší.
    • Můžete doplnit například červenou cibulí, houbami, špenátem, slaninou, aryčokovými srdíčky, kuřecím masem nebo brokolicí.
  2. 2
    Použijte ji s nějakými těstovinami. Promíchejte omáčku s vařenými fettuccine, penne, linguine nebo ji použijte jako náplň do lasagní.
    • Pokud používáte omáčku k těstovinám, můžete do ní nastrouhat trochu citronové kůry. Přidá lehce citronové aroma a hustou omáčku odlehčí.
  3. 3
    Pokapejte jí grilované steaky. Steaky se tradičně doplňují máslem nebo jinou bohatou omáčkou. Česneková krémová omáčka je skvělá alternativa.
  4. 4
    Doplňte omáčkou mořské plody. Krevety, mušle svatého jakuba a slávky chutnají s česnekem a smetanou báječně.
    • Dejte trochu omáčky do těstovin s mořskými plody pro ještě lepší kombinaci.
  5. 5
    Použijte omáčku jako dip k namáčení. Namáčet můžete opečené tyčinky chleba, krekry nebo kousky zeleniny. Jako předkrm na večírek můžete naskládat tác tyčinek, zeleniny, uzenin a přidat k nim misku krémové česnekové omáčky jako snadný dip.
    Reklama

Tipy

  • Uskladněte česnekovou omáčku v nádobě, která má pevné víčko. V lednici vám vydrží až týden.
Reklama

O tomto wikiHow

Jillian Fae Downing
Spoluautorem článku je :
Soukromá kuchařka a školitelka kuchařů
Tento článek spoluautorem článku je Jillian Fae Downing. Jillian Fae Downing je kuchařka pro soukromé akce, školitelka a majitelka služeb Jillian Fae Chef Services se sídlem v Temecula v Kalifornii. Má 12 let zkušeností a specializuje se na plánování jídelních lístků a jejich výzkum a vývoj. Jillian Fae je držitelkou titulu Associate of Science in Culinary Arts z Orange Coast College a bakalářského studia masové komunikace a mediálních studií na Arizona State University. Je také členkou Americké kulinářské federace a Americké asociace osobních a soukromých kuchařů. Tento článek byl zobrazen 3 196 krát
Kategorie: Techniky vaření | Recepty
Stránka byla zobrazena 3 196 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama