Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Uvaření krocana, velkého nebo malého, je mnohem snazší, než si můžete myslet. Klíčem je začít s krocanem, který byl správně připraven, potom podniknout opatření, aby při vaření nevysychal. Čtěte dál, abyste se naučili jak vybrat krocana, okořenit ho podle svých chutí a upéct ho v troubě.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Příprava krocana

 1. 1
  Vyberte si krocana. Krocan je věc, která stojí za příplatek, pokud si to můžete dovolit. Krocani, kteří byli dlouhou dobu zmražení, nějakou dobu byli ve výloze nebo byli ošetřeni konzervanty, nebudou chutnat tak dobře nebo se neuvaří tak dobře jako čerství, neošetření krocani. Při výběru tedy mějto na mysli tyto ukazatele:
  • Snažte se získat čerstvého krocana u řezníka, raději než maso vystavené v supermarketu. Řezníci mívají čerstvější maso.
  • Podívejte se po krocanovi, do kterého nebyla napíchána sůl. To dává krocanímu masu umělou chuť. [1]
  • Vyberte si dost velkého krocana na počet lidí, pro které vaříte. Malý 5,5 - 6,5 kg krocan nasytí zhruba 10 lidí, střední 7-8 kg krocan nasytí až 16 a velký 8,5-9,5 kg může nasytit 20 nebo více lidí.
 2. 2
  Pokud je to třeba, rozmrazte krocana. Pokud jste si vybrali mraženého krocana, je velmi důležité vyndat ho z mrazáku s předstihem, abyste nechali krocana úplně rozmrazit a roztát před vařením. Měl by se rozmrazovat ve svém původním obalu v hlubokém plechu na dně lednice. Několik hodin před přípravou rozevřete obal, aby došel k pokojové teplotě.
 3. 3
  Vyprázdněte dutinu v krocanovi. Vyjměte z vnitřní dutiny drůbky. Často jsou v malém pytli, který se snadno vyhazuje (přestože někteří lidé si je rádi nechávají na polévku a další recepty). Také můžete v dutině najít krk; buď si ho nechte, nebo vyhoďte.
 4. 4
  Opláchněte krocana pod tekoucí vodou. Potom ho usušte čistou utěrkou nebo papírovými utěrkami. Je důležit0 krocana usušit předtím, než ho dáte do trouby; pokud je mokrý, bude se vařit v páře a kůže nezhnědne a nebude křupavá.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Nadívání a nasolení

 1. 1
  Dejte do krocana nádivku. Připravte si nádivku podle vaší volby - nebo dressing, jak je to nazýváno v jižních oblastech Spojených států - a nacpěte ji do prázdné dutiny v krocanovi. Úplně naplňte dutinu a potom přeložte volnou kůži přes dutinu, aby se náplň udržela.
  • Někteří kuchaři věří, že nádivka z krocana během vaření vytahuje vlhkost, což způsobuje, že krocan vysychá. Není třeba krocana vycpávat, pokud to neupřednostňujete.
 2. 2
  Pokud chcete, nasolte krocana. Nasolení je velmi jednoduchý a levný proces potření ptáka solným roztokem s aromatickými bylinkami, kořením, ovocem a zeleninou. Proces nasolení podporuje velmi hluboké proniknutí vlhkosti do buněk, což v podstatě znamená menší vysušení během pečení, vedoucí k vlhčímu masu.
  • Šéfkuchaři se neshodnou v pohledu na to, zda je nasolení krocana opravdu potřebné. Pokud máte rádi chuť slaného krocaního masa, možná to budete chtít vyzkoušet; pokud se naopak vyhýbáte konzumaci velkého množství soli, váš krocan bude i tak chutnat výtečně.
  • Pokud jste si koupili košer krocana, určitě krok nasolování vynechejte. Košer krocani jsou ošetřování solí již při zpracování, takže není třeba je nasolovat dvakrát.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Pečení a podlévání

 1. 1
  Předehřejte troubu na 230 stupňů.
 2. 2
  Překryjte pekáč alobalovou fólií. Použijte dvě vrstvy silného alobalu. Jeden plát může jít podélně a druhý naopak. Ujistěte se, že jsou pláty dost velké, aby úplně obalily celého krocana a vytvořili volný uzavřený stan, ve kterém se bude vařit. To udrží vlhkost a neumožní krocanovi se spálit nebo vyschnout.
 3. 3
  Zvažte krocana, abyste určili, jak dlouhá bude doba vaření. Průměrná doba vaření je 20 minut na půl kilogramu krocana, včetně nádivky.
 4. 4
  Dejte krocana prsní stranou nahoru do pekáče.
 5. 5
  Pokud chcete, okořeňte krocana. Každý má rád určitou chuť svého krocaního masa. Tady je několik nápadu na okořenění krocana:
  • Pokud jste krocana nenasolovali, možná budete chtít posypat kůži solí a pepřem. Tento krok není potřeba, pokud byl krocan nasolený.
  • Potřete krocana pro bohatší chuť a tmavší hnědou kůži máslem nebo olivovým olejem.
  • Rozetřete na krocana mleté bylinky a koření jako je šalvěj nebo rozmarýn.
  • Dejte do dutiny v krocanovi stroužky česneku. [2]
 6. 6
  Obalte fólii kolem krocana a dejte ho do trouby.
 7. 7
  Stáhněte teplotu trouby na 180 stupňů.
 8. 8
  Každých 30 minut krocana podlévejte. Otevřete troubu, opatrně rozložte fólii a použijte kapátko nebo naběračku k nalití šťávy z krocana ze dna pekáče přes kůži krocana.
 9. 9
  Zajistěte křupavost kůže. Během posledních 30 minut vaření sejměte fólii z prsou a stehen. Kůže zhnědne a bude křupavější.
 10. 10
  Zkontrolujte, jestli je krocan hotový. Když uběhne očekávána doba vaření (v závislosti na váze vašeho krocana), použijte teploměr na maso ke kontrole, jestli je krocan připraven na vyndání. Dejte teploměr do stehna. Krocan je hotový, když teplota dosahuje 75 stupňů. [3]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Odležení a porcování

 1. 1
  Nechte krocana odpočinout. Nakloňte pekáč, aby se šťávy shromáždily na jednom konci. Zvedněte krocana a fólii z pekáče a dejte ho na velké prkénko. Zabalte folii přes krocana a nechte 30 minut odpočívat. To zajistí, že bude krocan vlhčí a křehčí.
  • Zatímco krocan odpočívá, použijte šťávy k výrobě omáčky.
  • Pokud jste dali do krocana nádivku, použijte lžíci a přesuňte ji z krocana na servírovací talíř.
 2. 2
  Když bude krocan odpočatý, nakrájejte ho. Krocani se krájí stejnou technikou jako kuřata. Pomocí ostrého nože odkrojte maso ze stehen, prsou a křídel. Dejte bílé maso a tmavé maso na oddělená místa na talíři.
  • Nezapomeňte vyjmout kost přání (vidlicovitou ptačí kost), abyste si mohli něco přát!
  • Zbytky krůtího masa jsou výtečné v krůtí polévce, krůtích sendvičích a krůtím koláči.
  Reklama

Tipy

 • Smažení krocana je další skvělý způsob, jak ho uvařit.
Reklama

Varování

 • Olej může pálit, takže buďte obzvlášť opatrní.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 229 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 3 229 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama