Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pórky jsou bratranci staré, známé cibule, ale jejich chuť je sladší, jemnější a připomínající česnek nebo pažitku. Pórky jsou chutné bez ohledu na to, jak se uvaří, a často se považují za cibuli pro gurmány, protože se používají méně často a jsou méně dostupné. Pórky obsahují štědré množství vitaminů, minerálů a antioxidantů, což z této zeleniny dělá moudrý doplněk zdravého jídelníčku. Pokud chcete vědět, jak různými způsoby uvařit pórek, postupujte podle těchto kroků.

Přísady

 • 1 svazek pórku
 • 5 lžic kuřecího vývaru
 • 3 lžíce olivového oleje
 • 1 čajová lžička citronové šťávy
 • Sůl podle chuti
 • Pepř podle chuti
 • 1 svazek pórku
 • 1 lžíce másla
 • 3 lžíce mletého zázvoru
 • 1/2 rozdrceného stroužku česneku
 • 1 svazek pórku
 • 2 hrnky vody
 • 1 čajová lžička soli
 • 2 lžíce másla
 • 1 lžíce drcené červené papriky
 • Sůl podle chuti
 • Pepř podle chuti
Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Příprava pórku

 1. 1
  Vyberte nejčerstvější pórky. Když nakupujete na vašem místním farmářském trhu nebo v uličce se zeleninou ve vašem obchodě, měli byste se podívat po pórcích, které jsou pevné, bílé a nepoškozené, se špičkami,které jsou rovnoměrně zelené, bez poranění. Kupte si jen tolik pórků, kolik potřebujete, protože v lednici vydrží jen pár dní. [1]
  • Pórky s průměrem 3,5 cm nebo menším budou křehčí, větší pórky bývají tužší.
  • Vyberte si podobně velké pórky, abyste zajistili rovnoměrné vaření.
 2. 2
  Nakrájejte pórky. Při krájení pórků, odkrojte kořínky ze spodku pórku a odstraňte listnaté špičky tam, kde se začíná bílá pevná část pórku měnit na zelenou.
 3. 3
  Pečlivě opláchněte pórky pod studenou tekoucí vodou. Oddělte při oplachování jednotlivé části pórku, protože je oplachujete, abyste vymyli veškerou špínu, která je v něm zachycená. [2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Pošírovaný pórek

 1. 1
  Zahřejte 3 lžíce kuřecího vývaru v pánvi. Ohřívejte vývar 1-2 minuty, dokud z něj nezačne vystupovat pára.
 2. 2
  Dejte 0,5 kg nakrájeného pórku do horkého vývaru a 4 další minuty nechte mírně vřít. Po 4 minutách přidejte 2 další lžíce kuřecího vývaru. Potom vařte pórek další 3 minuty a často ho míchejte, aby absorboval chuť vývaru.
 3. 3
  Přeceďte přebytečný vývar a promíchejte pórek s olivovým olejem a citronovou šťávou. Jakmile scedíte vývar, proházejte pórek s 3 lžícemi olivového oleje a 1 čajovou lžičkou citronové šťávy. Okořeňte pórky solí a pepřem podle chuti.
 4. 4
  Podávejte. Jezte chutný pošírovaný pórek samotný, nebo ho přidejte do polévek, ragů, kišů, omelet nebo zapečených brambor. Pórky také můžete nechat vychladnout, ještě víc je nasekat a přidávat do salátů.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Smažený pórek

 1. 1
  V pánvi zahřejte 1 lžíci másla. To by mělo trvat zhruba 30 sekund. Mezitím, co budete zahřívat tuk, můžete rozdělit listy pórku, aby se vařili snadněji. Přidejte do oleje 3 lžíce mletého zázvoru a ½ drceného stroužku česneku. [3]
 2. 2
  Dejte plátky pórku do horkého oleje a osmažte je. Osmažte pórky za častého míchání, dokud nezačnou být křupavé a zlatavě hnědé. Nebo dejte na pánev poklici a pórky se budou vařit bez zhnědnutí. Použijte na smažení jen malé pórky, protože větší pórky při něm mohou ztuhnout. Také můžete pórky se zázvorem a česnekem rychle osmahnout, nebo je zahrnout do vašich oblíbených stir-fry receptů.
 3. 3
  Podávejte. Vychutnejte si smažené pórky samotné, nebo je podávejte jako ozdobu na polévkách nebo česnekovém chlebu, nebo na vrchu steaků.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Vařený pórek

 1. 1
  Přiveďte středně velký hrnec vody k varu. Dejte do hrnce 2 hrnky vody. [4]
 2. 2
  Přidejte sůl. Přidejte do hrnce 1 čajovou lžičku soli. Pokud používáte více vody, přidejte 1 čajovou lžičku na každé 2 hrnky vody.
 3. 3
  Dejte do vody pórky a nechte je mírně vřít 20-30 minut. Vařte je na střední teplotu, dokud nebudou pórky křehké, když je propíchnete vidličkou. Potom stáhněte pórky z hořáku a sceďte vodu.
 4. 4
  Podávejte pórek. Podávejte vařený pórek s 2 lžícemi rozpuštěného másla a okořeňte ho podle chuti solí a pepřem spolu s 1 lžící mleté červené papriky. Můžete si je vychutnat samotné nebo s plátkem toastu s máslem.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Zařazení pórku do jiných receptů

 1. 1
  Udělejte si bramborovo-pórkovou polévku. Pórek, brambory a kuřecí vývar jsou v této chutné polévce hlavními přísadami.
 2. 2
  Udělejte si veganský pórkový kiš. Použijte k náhradě tradičně používaných vajec v tomto zdravém veganském pokrmu sojové mléko a kvasnice. Prostě smíchejte pórky s pár dalšími přísadami, lehce je orestujte a upečte v troubě.
 3. 3
  Udělejte si zeleninové pórkové soté. Zahřejte na pánvi 2 lžíce olivového oleje a po minutě přidejte ½ drceného stroužku česneku. Nechte česnek vařit 2-3 minuty a potom přidejte svazek mrkve a svazek tuřínů nakrájený na kostičky. Vařte další 3-4 minuty a přidejte svazek pórku nakrájený na kostičky. Vařte zeleninu, dokud nebude křehká, další 3-4 minuty, okořeňte solí a pepřem podle chuti a podávejte.
 4. 4
  Udělejte si pórkovou omáčku na těstoviny. Zahřejte na pánvi 4 lžíce másla a 1 stroužek drceného česneku asi na 2 minuty a přidejte do pánve 4 rajčata nakrájená na kostičky, 1 svazek pórku nakrájeného na kostičky, ½ červené cibule na kostičky, 1 lžičku pepře, 1 lžičku soli a ½ kelímku smetany. Pokračujte ve vaření přísad 5-7 minut, dokud pórky a rajčata nebudou křehké a nebudou tam všechny přísady. Přelijte omáčku přes celozrnné těstoviny a ozdobte ½ hrnkem sýru a ½ hrnkem nasekané petrželky.
 5. 5
  Podávejte pórky s rybou nebo drůbeží. Připravte pošírovaný, smažený nebo vařený pórek a podávejte ho s pečeným lososem, opečeným kuřetem nebo steakem z tuňáka. Přidejte k této kombinaci šťouchané brambory pro kompletní, zdravý a chutný pokrm.
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 456 krát
Kategorie: Jídlo | Recepty
Stránka byla zobrazena 4 456 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama