Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pošírování je skvělý způsob, jak připravit vajíčka, protože nepotřebujete ani máslo nebo olej. Pošírovaná vejce můžete jíst jen tak samotná, na salátu, s chlebem, nebo jako vejce Benedikt. Dokonalé pošírované vejce má hladký, celistvý žloutek, obklopený lesklým neprůhledným bílkem, který je stejně silný ze všech stran. A i když se vám možná zdá příprava pošírovaných vajec náročná, je ve skutečnosti velmi snadná a nepotřebujete k ní žádné speciální nástroje. Řiďte se našimi instrukcemi a uvařte si skvělé pošírované vejce, kterým u snídaně okouzlíte každého hosta!

Přísady

  • Vajíčka (tolik, kolik chcete servírovat)
  • Voda
  • Bílý ocet (nepovinný)

Postup

  1. 1
    Připravte si všechno, co budete potřebovat, než se do vaření vajec pustíte. U pošírovaných vajec totiž ze všeho nejvíc záleží na správném načasování.
    • Všechny součásti pokrmu, například toast, maso nebo salát by měly být hotové ve stejnou dobu.
    • Pokud vaříte pro několik lidí, možná bude dobrý nápad udržet zbytek jídla teplý v troubě, na slunném parapetu nebo v na talíři, zakrytém pokličkou. To je v pořádku, jen vejce by měla být vždy co nejčerstvější. Budete překvapeni, jak rychle 3 minuty uplynou. Zatímco si naléváte pomerančový džus, dokonalé pošírované vejce se změní ve vejce, uvařené natvrdo za jedinou vteřinu.
    Reklama
Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Pošírování vajec v hrnci

  1. 1
    Vyberte si k pošírování vhodný hrnec. Hrnec musí být široký a mělký, jen tak vám pošírování půjde snadno a dokážete vajíčko opatrně vyklepnout do horké vody. Do hrnce by se mělo vejít alespoň 1,5 litru vody v přibližně 10 cm hloubce.
  2. 2
    Nalijte do hrnce vodu. Naplňte jej asi ze dvou třetin vodou a přiveďte ji těsně pod bod varu.
    • Místo vody můžete také použít mléko, obzvlášť, pokud máte rádi bohatší chuť.
  3. 3
    Chcete-li zajistit, že se vejce rychleji zatáhnou, přidejte do vody 5-10 ml (1-2 lžíce) bílého octa. Není to nezbytné, ale vajíčko pak bude vypadat lépe, protože ocet přispívá k tomu, aby se bílek srazil.
    • Jiné octy (balzámový, červený vinný, jablečný nebo rýžový) také dobře poslouží a mohou vylepšit chuť, ale také negativně ovlivnit výslednou barvu vajíčka.
    • Larousse Gastronomique doporučuje 1 lžíci octa na každý litr vody. na druhé straně světoznámý šéfkuchař Michael Romano používá pouze 1 čajovou lžičku na litr.[1]
    • Citronová šťáva také pomůže vejce zatáhnout, ale zároveň ovlivní jeho chuť. Někteří lidé doporučují používat také sůl, ale ta brání srážení bílku, takže je lepší se jí vyhnout.
    • Pokud použjete ocet, vejce budou chutnat po octu. Šéfkuchař Michael Romano radí, jak na to jdou profesionální restaurace - jakmile se vejce zatáhne, na chvíli je vloženo do jiného hrnce plného čisté horké vody, která je osolena, ale není v ní ocet. Tak vejce zároveň ochutíte a zbavíte se aroma octa.[1]
  4. 4
    Vyberte si nejlepší vejce. Čím čerstvější, tím lépe se vám bude pošírovat, protože vajíčko je husté. Vyberte si proto vajíčka, která jsou co nejvíce čerstvá - vajíčko přímo od slepice se bude i bez octa pošírovat skoro samo, bílek se okamžitě srazí.
  5. 5
    Nespěchejte. Nejlepší výsledky dosáhnete tím že budete pošírovat vajíčka jednotlivě, každé zvlášť. Pokud jich dáte do hrnce více, riskujete, že se slepí dohromady. Pokud potřebujete vařit více, než jedno vejce najednou, nikdy jich nevařte více, než 4, protože větší počet příliš ochladí vodu a slepí se zcela určitě. Náš návod platí pro jedno až čtyři pošírovaná vajíčka.
  6. 6
    Rozklepněte vajíčko do malé nádobky, nejlépe mističky nebo naběračky na polévku. Udělejte to opatrně, abyste nepoškodili vzhled vajíčka. Můžete také vyklepnout vajíčko na malý talířek, usnadníte si tak vklouznutí vajíčka do vody. Pozor, ať při rozklepávání neprotrhnete žloutek.
    • Někteří lidé přeskakují krok s rozklepnutím vajíčka do naběračky nebo na talířek a vyklepnou ho rovnou do vody. Pokud se pro to rozhodnete, buďte opatrní a vařte vajíčka jednotlivě. Myslete na to, že pokud vajíčka před pošírováním vyklepnete do hrníčku nebo naběračky, budou mít čas si okolo sebe obnovit svou ochrannou vrstvičku. Experimentujte a najděte způsob, který vám vyhovuje nejvíc.
  7. 7
    Snižte teplotu vody, aby se nevařila, ale jen táhla. Voda by se měla držet v teplotě o rozmezí 71-82ºC.
    • Pozor, ať vajíčko nevhodíte do vroucí vody (100°C), okamžitě by ztvrdlo a bylo by nepoživatelné.
  8. 8
    Několikrát vodu promíchejte, aby se trochu ochladila, než do ní vajíčko spustíte.
  9. 9
    Opatrně vajíčko vložte nebo spusťte doprostřed lehce zamíchané horké vody. Aby si vajíčko udrželo hezký tvar, opatrně ho udržujte ve středu hrnce krouživými pohyby vařečkou.
    • Šéfkuchař Michael Romano doporučuje okolo vajíčka kroužit přibližně po dobu 20 vteřin, aby se zatáhlo a uchovalo si hezký tvar.[1]
  10. 10
    Počkejte 3-5 minut, než se vejce uvaří. Až bude bílek ztuhlý a žloutek zhoustne, vajíčko je hotové.
  11. 11
    Pokud pošírujete více vajec, než jedno, vodu nemíchejte. Naběračku nebo hrníček s rozklepnutým vejcem přibližte k hladině a rychlým, plynulým pohybem vejce vyklopte do vody.
    • Rychle totéž zopakujte s ostatními vajíčky, házejte je do vody v 10-15 vteřinových intervalech. Pozor, nechte mezi vajíčky v hrnci dostatek místa. Podle velikosti hrnce pošírujte 2 - 3 vajíčka najednou.
    • Po třech minutách každé postupně každé vajíčko vytáhněte z vody.
  12. 12
    Děrovanou naběračkou vytáhněte každé vajíčko. Pracujte rychle, nechte nad hrncem okapat přebytečnou vodu a přeneste každé jednotlivé vejce na talíř. Larousse Gastronomique radí osvěžit vajíčko studenou vodou a pak je nechat oschnout na utěrce. Šéfkuchař Michael Romano doporučuje ponořit vejce na 30 vteřin do horké, osolené vody a pak je nechat okapat na suché utěrce.
    • Pokud není okraj vajíčka rovný, můžete ho vytvarovat kuchyňskými kleštičkami - tajemství šéfkuchařů.
  13. 13
    Podávejte. Pošírovaná vejce by se měla podávat hned jak je vylovíte z vody a necháte oschnout. Chladnou velmi rychle a studená zdaleka nechutnají tak skvěle, jako horká.
    • Podávejte vajíčka s plátkem křupavého toastu.
    • Ke snídani se hodí spolu s konzervou fazolí, restovanými cherry rajčátky a párky.
    • Podávejte pošírovaná vejce se salátem.
    • Dejte vajíčko do chlebu pita.
    • Podávejte je na restované zelenině.
    • K pošírovaným vejcím se také velmi hodí máslový anglický toast, přelitý Holandskou nebo Beárnskou omáčkou, třeba i s kouskem křupavé slaniny nebo pečené šunky.
    • Podávejte jako vejce Benedikt.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Použijte pomůcku na pošírování vajíček

  1. 1
    Celý postup je shodný s tím, který jsme popsali výše.Nicméně těsně předtím, než do vody vložíte vajíčko,dejte do hrnce pošírovač. Měl by mít háček, kterým jej připevníte k okraji hrnce, než do něj necháte vklouznout vejce.
  2. 2
    Vyklepněte vajíčko přímo do pomůcky na pošírování.
  3. 3
    Vařte stejným způsobem, jakým bylo popsáno výše a pak vytáhněte vejce i s pošírovačem. Osušte a podávejte.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Použití silikonového kalíšku na pošírování

  1. 1
    Pokud víte o dobrém obchodě s kuchyňskými potřebami, zvažte pořízení malého silikonového kalíšku na pošírování vajec (prodávají se často v sadě spolu s hrncem se skleněnou pokličkou). Jsou poměrně levné, a velmi snadné na použití.
  2. 2
    Nechte kalíšek plavat ve vodě v hrnci.
  3. 3
    Přiveďte vodu k varu, pak plamen ztlumte a nechte ji táhnout. Do kalíšků rozklepněte vejce.
  4. 4
    Vařte asi 8 minut, zakryté pokličkou.
  5. 5
    Kulatým nožem na máslo opatrně oddělte vejce od kalíšku.
  6. 6
    Podávejte.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Jak připravit víc pošírovaných vajec

  1. 1
    Navzdory tomu, co jsme si řekli o okamžitém servírování pošírovaných vajíček, podle světově proslulých šéfkuchařů je možné si vejce připravit dopředu, pokud jich potřebujete hodně.
  2. 2
    Uvařte pošírovaná vejce podle návodu, popsaného výše.
  3. 3
    Jednoduše vložte hotová pošírovaná vejce do misky s ledovou vodou. Tu dejte do lednice, kde ji ponechte až do doby, než budete vajíčka podávat - vydrží čerstvá až jeden den.
  4. 4
    Na 20-30 vteřin (nikdy ne víc, než minutu) každé vejce vhoďte do horké, osolené vody. Nevařte je déle. Můžete je okamžitě podávat podle návodu, který jsme popsali v první části článku.
    Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Pokud žloutek praskne a vyteče do vody

  1. 1
    Pokud žloutek vyteče do vody, nepanikařte. Jednoduše děrovanou lžící lehce roztočte vodu, aby se vejce zatáhlo a získalo kulatý tvar. Pak ho normálně servírujte.
  2. 2
    Pokud opatrné zamíchání nepomůže a tvar vajíčka není pěkný, vytáhněte ho děrovanou lžící (až bude hotové). Podávejte ho na kousku křupavého francouzského chleba, potřeného česnekem. Přidejte koření, zeleninu a omáčku dle svého výběru (nejlépe Holandskou, Beárnskou nebo Tisíc Ostrovů, případně majonézu). To zakryje prasklý žloutek.
    • Podávejte s vajíčkem další chody, jako například těstoviny, mleté maso, rohlíky nebo polévka. Mohou také odpoutat pozornost od prasklého žloutku.
    • Poznámka: Platí to nejlépe pro jedno pošírované vajíčko. Více se jich může schovat například mezi dva toasty nebo v jiném jídle.
    Reklama

Tipy

  • Vajíčko můžete pošírovat i v malé teflonové pánvi. Pokud se do ní vejde dostatek vody, aby vejce pokryl. Z teflonové pánve se vajíčka velmi snadno vytahují a přendávají na talíř.
  • Kalíšek na pošírování vajec dobře udrží tvar vajíčka. Dají se koupit v běžných domácích potřebách nebo na internetu.
  • Nepřilnavé kovové nebo silikonové kalíšky se dají použít i v mikrovlnce. Vždy se řiďte instrukcemi výrobce.
Reklama

Varování

  • Pokud žloutek praskne až budete vejce vyklepávat, nedá se už nic dělat. Použijte ho do jiného jídla, nebo si udělejte míchaná vajíčka.
  • Skladujte pouze dobře provařená pošírovaná vejce.
  • neházejte vejce do vařící vody! Negativně to ovlivní chuť a strukturu vajec, navíc bublající voda může vejce potrhat. Všeobecně se dá říct, že je dobré vody přivést k varu a pak plamen ztlumit a nechat ji jen táhnout.


Reklama

Reference

  1. 1,01,11,2DK, The Cook's Book, p. 131, (2005), ISBN 1-74033-454-X
  2. John Newton, Food: The Essential A-Z Guide, p. 132, (2001), ISBN 1-74045-031-0 – research source
  3. Good Housekeeping, Complete Cookbook, p. 28, (2000), ISBN 0-00-710074-4 – research source
  4. Larousse Gastronomique, Poached eggs, p. 402, (2009), ISBN 978-0-600-62042-6 – research source
  5. DK, The Cook's Book, p. 131, (2005), ISBN 1-74033-454-X – research source

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 62 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 310 krát
Kategorie: Techniky vaření | Recepty
Stránka byla zobrazena 8 310 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama