Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Použití rýžovaru je jednoduchý a efektivní způsob, jak uvařit rýži. Mnoho rýžovarů udržuje rýži po uvaření v teple. Rýži není při vaření potřeba hlídat, protože tato zařízení jsou vybavena automatickým zařízením, které se sepne, když je rýže hotová. V tomto článku se dozvíte jak uvařit rýži v rýžovaru, abyste už nikdy nemuseli bojovat s připálenými hrnci a nedovařenou rýží. Použití rýžovaru je jednoduchý a efektivní způsob, jak uvařit rýži. Většina rýžovarů udržuje rýži po uvaření teplou. Není nutné na rýžovar dohlížet, protože má zabudovaný časovač, který vám dá vědět, když je rýže uvařená. Tento článek vám ukáže, jak uvařit rýži v rýžovaru. Snížíte tak riziko připálené rýže a zničení hrnců. Pokud budete mít stále potíže, podívejte se do návodu na časté problémy. V rýžovaru připravená rýže vám poslouží k dalším receptům, jako je například rýžová kaše, nebo dokonce smažená rýže!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Vaření rýže

Stáhnout PDF
 1. 1
  Šálkem odměřte rýži a vsypte ji do nádoby rýžovaru. Některé přístroje mají vyjímatelnou nádobu, zatímco do jiných se rýže dává přímo. Ve většině případů je u rýžovaru přibalená nádobka nebo šálek na odměřování množství rýže, které odpovídá množství cca 180 ml. Pokud odměrku nemáte, použijte běžný šálek.
  • Jeden šálek (240 ml) nevařené rýže vydá mezi 1 1/2 šálku (360 ml) 3 šálky (720 ml) vařené rýže, v závislosti na druhu.[1] V rýžovaru nechte dost místa, aby rýže mohla nabobtnat a hrnec vám nepřetekl.
 2. 2
  Propláchněte rýži. Mnoho lidí rýži raději proplachuje, aby se zbavili pesticidů, herbicidů nebo jiných nečistot, které může rýže obsahovat. Některé zastaralejší procesy mletí také v rýži nechávají polámaná zrnka, která do rýže uvolní přebytečný škrob. Ten se musí vypláchnout, aby rýže netvořila hrudky.[2] Pokud se rozhodnete rýži propláchnout, použijte k tomu pitnou vodu nebo rýži propláchněte pod tekoucí vodou. Rýži v hrnci během proplachování promíchávejte, dokud nebude rýže zcela ponořená. Rýži sceďte přes síto nebo hrnec nakloňte a vodu opatrně slijte, zachytávejte přitom zrnka rýže do dlaně. Pokud je voda zabarvená nebo na její hladině plavou polámaná zrnka rýže nebo nečistoty, propláchněte rýži podruhé nebo potřetí, dokud voda nebude čirá.
  • Rýže může být v některých případech obohacená o železo, kyselinu listovou a přidané vitamíny a jejích propláchnutím se tyto živiny odplaví.[3]
  • Pokud má váš rýžovar nepřilnavou vrstvu, rýži před vařením propláchněte v jiné nádobě a sceďte. Náhradní nádoby s nepřilnavým povrchem jsou velmi drahé.
 3. 3
  Odměřte vodu. Ve většině návodů na přípravu rýže se doporučuje studená voda. Množství vody, které přidáte k rýži, závisí na typu rýže, který připravujete nebo na tom, jak vlahou rýži máte rádi. Na vnitřku nádoby nebo v manuálu použití jsou většinou označená množství vody, v závislosti na typu rýže. Jako alternativu můžete také použít doporučení na balení rýže, kterou připravujete. Mějte na paměti, že při příští přípravě můžete množství upravit v závislosti na tom, zda máte rýži raději na skus nebo měkčí:
  • Bílá, dlouhozrnná - 1 3/4 šálku vody na 1 šálek rýže (420 ml vody na 240 ml rýže)
  • Bílá, střední velikost zrna - 1 1/2 šálku vody na 1 šálek rýže (360 ml vody na 240 ml rýže)
  • Bílá, krátkozrnná - 1 1/4 šálku vody na 1 šálek rýže (300 ml vody na 240 ml rýže)
  • Hnědá, dlouhozrnná - 2 1/4 šálku vody na 1 šálek rýže (520 ml vody na 240 ml rýže)
  • Rýže typu "parboiled" - 2 šálky vody na 1 šálek rýže
  • Pro rýže indického typu jako je Basmati nebo jasmínová rýže je vyžadováno menší množství vody, protože tento typ rýže má být suchý, nepoužívejte více než 1 1/2 šálku vody na 1 šálek rýže. Použijte poměr 1:1, pokud jste rýži předem propláchli. Pro výraznější chuť můžete přímo do hrnce přidat bobkový list nebo kardamom.
 4. 4
  Pokud chcete, můžete rýži na 30 minut namočit. Tento krok není nezbytný, ale někteří lidé rýži rádi namáčí, aby se zkrátila doba vaření. Namočením může být rýže lepivější. Pro namočení odměřte příslušné množství vody, rýži namočte a poté ji vařte ve stejné vodě.
 5. 5
  Volitelně rýži ochuťte. Dochucovadla byste měli do vody přidat předtím, než zapnete rýžovar, aby rýže chuť absorbovala během vaření. Mnoho lidí rádo přidává pouze malé množství soli. Olej nebo máslo jsou další možnosti. Pokud vaříte indickou rýži, přidejte několik tobolek kardamomu nebo bobkový list.
 6. 6
  Seškrábněte zrnka rýže ze dna a stěn nádoby. Použijte dřevěnou nebo plastovou vařečku nebo stěrku a seškrábněte všechnu rýži do vody. Rýže, která je během vaření nad vodní hladinou by se mohla připálit. Pokud vám vyteče tekutina přes okraj, otřete vnějšek hrnce čistým hadříkem.
  • Rýži, která je ponořená pod vodou nemusíte míchat. Uvolnil by se přebytečný škrob a ve výsledku byste získali hrudkovitou nebo lepivou rýži.
 7. 7
  Podívejte se, zda váš rýžovar má speciální funkce. Některé přístroje mají pouze tlačítko pro zapnutí a vypnutí. Jiné mají speciální nastavení pro hnědou nebo bílou rýži, nebo možnost odložení začátku vaření na určitou dobu. Pokud budete následovat základní instrukce, pravděpodobně s vařením rýže nebudete mít problémy, ale je dobré zjistit, k čemu slouží speciální tlačítka.
 8. 8
  Uvařte rýži v rýžovaru. Pokud má váš rýžovar vyjímatelnou nádobu, vložte ji spolu s rýží a vodou zpět do rýžovaru. Přiklopte nádobu pokličkou a zapojte kabel do zásuvky, poté stiskněte tlačítko pro zapnutí. Až bude rýže hotová, uslyšíte cinknutí vypínače podobné vypínači na topinkovači. Většina rýžovarů rýži udržuje teplou, dokud jej nevypojíte se zásuvky.
  • Neodklápějte během vaření poklici, abyste se na rýži podívali. Proces vaření v rýžovaru je závislý na tvorbě páry a odklopení poklice a únik páry ven by mohl mít za následek nedostatečně uvařenou rýži.
  • Rýžovar se automaticky vypne, pokud teplota vody uvnitř hrnce přesáhne bod varu (100 °C v závislosti na nadmořské výšce), ale nestane se tak doté doby, než se všechna voda odpaří.[4]
 9. 9
  Nechte rýži 10-15 odpočinout, předtím než odklopíte pokličku. To není povinné, ale uvedené ve většině instrukcí, které jsou u rýžovaru přiložené. Pokud rýžovar odpojíte nebo nádobu sejmete ze zrdoje tepla, minimalizujete tím množství rýže, které se přilepí ke dnu nádoby.
 10. 10
  Rýži načechrejte a servírujte. Jakmile není v nádobě žádná voda, rýže by měla být připravena k podávání. Použijte vidličku nebo jiný kuchyňský nástroj a rýži promíchejte a načechrejte. Rozbijete tak hrudky a uvolníte z rýže páru a zabráníte tím jejímu převaření.
  • Pokud rýže není hotová k podávání, podívejte se na sekci Řešení problémů.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Řešení problémů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pokud je rýže kašovitá, při dalším vaření snižte množství vody. Použijte o 1/4–1/2 šálku vody méně (30–60 ml) na šálek (240 ml) rýže. Rýže by se měla vařit kratší dobu a neměla by mít tolik vody k absorpci.
 2. 2
  Pokud je rýže nedovařená, přidejte více vody a dovařte ji na sporáku. Pokud je rýže dle vašeho vkusu tvrdá, přesuňte ji na sporák spolu s 1/4 šálku (30 ml) vody. Na několik minut ji zakryjte poklicí, aby se dodělala v páře.
  • Pokud rýži vrátíte do rýžovaru bez dostatečného množství vody, může se připálit nebo se rýžovar nezapne.
  • Při příštím vaření přidejte 1/4 - 1/2 šálku (30 - 60 ml) vody na každý šálek rýže (240 ml) předtím, než rýžovar zapnete.
 3. 3
  Pokud se vám rýže často připaluje, vyjměte ji z hrnce ihned po uvaření. Správně fungující rýžovar by neměl rýži připalovat, stává se tak při nastavení na ohřev na dně a u stěn nádoby. Pokud se vám to stává často, vyndejte rýži z rýžovaru ihned poté, co uslyšíte signální cinknutí nebo až se zapne kontrolka ohřevu.
  • Na některých rýžovarech se dá funkce ohřevu zcela vypnout, ale i v tomto případě byste měli rýži rychle zpracovat nebo ji přendat do chladničky, abyste se vyhnuli riziku otravy jídlem.
  • Pokud s rýží vaříte i jiné přísady, mohou se vám právě ony při vaření připálit. Při příštím vaření vyjměte všechny suroviny, které obsahují cukr nebo se rády připalují a vařte je odděleně.
 4. 4
  Využijte i převařenou rýži. Kašovitá rýže může být chutná, pokud ji použijete ve správném receptu.[5] Podívejte se na následující možnosti a textury rýže si nikdo nevšimne:
  • Rýži osmažte, aby ztratila přebytečnou tekutinu.
  • Udělejte ji na sladko a připravte si rýžový pudink.
  • Přidejte rýži do jakékoliv polévky, dětské výživy nebo domácích masových kuliček.
 5. 5
  Přizpůsobte vaření nadmořské výšce. Pokud žijete v oblastech s nadmořskou výškou 900 m a výše, možná si všimnete, že je vaše rýže nedovařená. Přidejte 1/4 - 1/2 šálku (30 - 60 ml) vody na každý šálek rýže (240 ml). Nižší tlak ve vyšší nadmořské výšce způsobuje, že se voda vaří při nižší teplotě, takže rýže se bude vařit déle. Čím více vody do hrnce přidáte, tím déle se bude vařit.
  • Podívejte se do návodu na použití rýžovaru nebo kontaktujte výrobce, pokud se vám stále nedaří zjistit poměr rýže a vody. Množství přidané vody se liší dle nadmořské výšky.
 6. 6
  Vypořádejte se s přebytečnou vodou. Pokud v nádobě zůstává voda, ale rýže je již uvařená, váš rýžovar pravděpodobně nefunguje správně a budete je muset vyměnit. Abyste vyřešili momentální problém, slijte vodu z rýže a pokud je rýže uvařená podle vaší chuti, podávejte. V jiném případě vraťte rýži do nádoby a vařte ji, dokud se voda nevypaří.
 7. 7
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • K seškrábnutí rýže ze dna a stěn rýžovaru, k nabírání a načechrávání rýže použijte nepřilnavou naběračku, která vám nepoškrábe povrch hrnce. Nejlepším nástrojem je vařečka, která je přiložená u rýžovaru. Aby se vám rýže k vařečce nelepila, navlhčete ji studenou vodou. Tato metoda funguje také, pokud rýži nabíráte rukama.
 • Pokud jste příznivci zdravé stravy, možná budete ke každé dávce chtít přidat hnědou rýži. Hnědá rýže bude mít mírně jinou texturu. Pokud chcete k rýži přidat fazole, namočte je přes noc do vody a poté uvařte společně s rýží.
 • Moderní rýžovar s počítačovou jednotkou vám poskytne lepší výsledky při vaření i velmi malého množství rýže, protože může lépe zhodnotit stav rýže..
Reklama

Varování

 • Rýžovar nepřeplňujte. Rýže by mohla vykypět a měli byste všude nepořádek. [6]
 • Pokud váš rýžovar nemá funkci ohřevu, rýži rychle zpracujte nebo ji dejte do lednice ihned, jak vychladne, abyste zabránili otravě z jídla.[7]
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Rýže
 • Rýžovar
 • Voda
 • Odměrka
 • Lžíce nebo naběračka (volitelné)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 136 972 krát
Kategorie: Jídlo | Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 136 972 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama