Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jeden z nejlepších plátků hovězího masa – rib eye steak – dokáže uspokojit i ty nejnáročnější masožravce. Tento článek vám představí několik rychlých a snadných způsobů jak ze steaku vytěžit maximum.

Přísady

 • 300 g steaku rib eye
 • 1/4 šálku (60 ml) olivového oleje
 • Sůl a pepř na dochucení


Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Na pánvi

 1. 1
  Rozpalte pánev. Začněte tím, že grilovací pánev postavíte na hořák, zapnutý na vysokou teplotu a necháte ji rozehřát. Během čekání vytáhněte steak z lednice a nechte ho dojít na pokojovou teplotu.
  • Další možnost je vložit pánev do trouby a zapnout ji na 260°C. Až trouba požadované teploty dosáhne, pánev vytáhněte a postavte na sporák, zapnutý na maximum.
 2. 2
  Potřete maso olivovým olejem. Obě strany steaku lehce potřete olejem (nejlépe olivovým) a pak je osolte a opepřete podle chuti. Nejlepší je steak okořenit těsně před tepelnou úpravou. Jinak sůl vytáhne z masa šťávu, což ovlivní jeho chuť.
  • Pokud nevíte, kolik soli máte použít, zkuste "větší špetku", ta by měla být akorát. Záleží ale samozřejmě jen na vás a vašich chuťových pohárcích.
 3. 3
  Ugrilujte steak. Teď, když je grilovací pánev opravdu horká, položte na ni rib eye steak. Pokud používáte obyčejnou pánev, nalijte na ní trochu oleje (ne moc!), než na ni položíte steak. Pak maso smažte, dokud nebude jeho spodní strana nazlátlá a křupavá. Zkontrolujte to nadzdvihnutím jednoho konce masa – pokud se kůrka vytvořila, můžete steak obrátit.
  • Ještě jednou steak potřete olejem a pak ho obraťte na druhou stranu. Nikdy maso neotáčejte víc než jednou, jinak bude tuhé. Teplotu hořáku snižte na střední. Doba smažení závisí na tom, jakou pánev používáte, na tloušťce steaku a na tom, jak moc propečený ho chcete mít
   • Steak, silný 2 cm, smažte přibližně 5 minut z první strany a 3 minuty z druhé. Bude propečený středně (medium).[1]
 4. 4
  Otestujte, zda je steak hotový. Zkušení kuchaři používají šikovný trik k tomu, aby propečenost masa určili. Zkuste to, abyste poznali, zda je vaše maso hotové:
  • Otevřete dlaň a ruku přitom nechte uvolněnou. Zatlačte na sval těsně pod palce. Pokud chcete steak polosyrový (rare), měl by být na pohmat přesně takový. Pro středně polosyrový (medium rare) zatlačte na místo, které je o trochu blíž kloubu palce. Pro lehce propečený (medium) zatlačte na kůži pod palcem přesně uprostřed. Pro steak středně propečený zatlačte na místo kousek nad zápěstím, těsně u kosti. A pro úplně propečený zatlačte přímo na kost. Pro srovnání můžete na steak zatlačit kuchyňskými kleštěmi.
 5. 5
  Stáhněte steak z pánve a nechte ho odležet. Až bude maso hotové, kleštěmi ho vyjměte z pánve a položte ho na mřížku. Pokud ji nemáte, poslouží i talíř, na který položíte obrácenou lžíci. Maso se pak už nebude dál dusit (a tím pádem propékat) a zůstane přesně takové, jaké jste ho chtěli. Je důležité nechat steak minutu či dvě odpočinout, než ho budete podávat. Díky tomu se v něm lépe rozloží šťávy a steak bude chutnější.
  • Pokud máte alobal, můžete ho přes maso lehce překrýt, zachová se tak všechna šťáva, zvýrazní chuť a zlepší se jeho konzistence.
 6. 6
  Servírujte. Váš šťavnatý steak je teď připraven k podávání a k jídlu. Vyzkoušejte ho s hranolky, zeleninou nebo třeba s pečenými bramborami. Podávejte ho v celku nebo nakrájený na tenké plátky a rozlořený do vějíře.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Na grilu

 1. 1
  Vyberte si plátek masa. Při koupi rib eye steaku je lepší nespoléhat na předem balené maso a raději zamířit k řeznickému pultu. Sáhněte po steaku, který je silný asi 2,5 – 4 cm. Na silnějším plátku masa se vytvoří křupavá kůrka, zatímco uvnitř bude stále dokonale jemné a pouze lehce propečené (medium).[2]
 2. 2
  Předehřejte gril. Pokud máte gril, který to umožňuje, a silný steak (o tloušťce alespoň 2 cm), zapněte jednu polovinu grilu na středně vysokou teplotu a druhou na nižší pro případ, že po zatáhnutí masa a vytvoření kůrky by ho bylo potřeba ještě dopéct.
  • Nejdříve vždycky mřížku grilu natřete papírovým ubrouskem, který namočíte do oleje (samozřejmě ho chytněte do kleští, ne do ruky). Pokud to neuděláte, steak se může připálit.
 3. 3
  Potřete steak olivovým olejem a posypejte solí a drceným černým pepřem. Množství záleží jen na vás, ale snažte se nepřebít chuť masa. Olivový olej pomůže aby sůl s pepřem vytvořily chutnou, karamelizovanou kůrku.
 4. 4
  Položte rib eye steak na horkou část grilu. Nikam neodcházejte! Buďte připraveni s kleštěmi. V tuto chvíli musíte bedlivě hlídat, aby se tuk nevznítil. Tuk, odkapávající ze staku může vzplanout. Nebojte se, je to úplně normální.
  • Pokud k tomu dojde a tuk vzplane (na delší dobu, než jen několik vteřin), rychle kleštěmi steak odsuňte stranou, dokud se plamen nezadusí. Pak ho vraťte nad zdroj tepla.
 5. 5
  Dál steak nezakrytý grilujte přibližně 4 – 6 minut. Po uplynutí té doby (v závislosti na tom, jak propečený máte steak rádi), steak obraťte na druhou stranu, stále ho ale nechte na horké části grilu.
  • Pamatujte: pokud steak nebude dostatečně hotový, můžete ho vždycky na gril vrátit, nicméně, nemůžete odgrilovat příliš propečené maso. Pokud si tedy nejste jistí, raději se přikloňte ke kratší době grilování.
 6. 6
  Z druhé strany steak grilujte další 4 – 6 minut. Gril nezakrývejte. Pozor, uvedený čas platí pro steak, který bude lehce propečený (medium). Pokud ho máte raději propečenější, ještě minutu nebo dvě přidejte.
 7. 7
  Stáhněte steak z grilu a nechte ho asi pět minut odpočinout. Buďte trpěliví – odležení masa je velmi důležité. Šťáva se potřebuje rovnoměrně rozložit, aby při rozkrojení steaku nevytekla ven.
 8. 8
  Podávejte. Šťavnatý rib eye steak coby hvězdu talíře můžete podávat prakticky s čímkoliv. Zkuste grilovanou kukuřici nebo svěží salát, otevřete si k tomu láhev červeného vína a máte skvělou večeři.
  Reklama

Tipy

 • Mramorování tukem, které je pro rib eye steaky charakteristické, vám zajistí chutný a šťavnatý kus masa bez nějaké zvláštní námahy. Odolejte pokušení – pro dokonalý výsledek nepotřebujete žádné složité marinády.
Reklama

Varování

 • Při zacházení s horkým grilem a pánví buďte opatrní. Dávejte pozor hlavně na malé děti.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

Na pánvi

 • Litinová grilovací pánev
 • Mašlovačka
 • Kleště
 • Talíř
 • Lžíce

Na grilu

 • Papírová utěrka a olej (na potření grilu)
 • Kleště
 • Talíř nebo tác na vychladnutí


O tomto wikiHow

Sasha Reyes
Spoluautorem článku je :
Šéfkuchařka
Tento článek spoluautorem článku je Sasha Reyes. Šéfkuchařka Sasha Reyes je výkonná šéfkuchařka a majitelka Artisan Personal Chefs. S více než 20 lety zkušeností v potravinářském průmyslu se specializuje na soukromé večírky, vlastní sportovní výživové plány pro profesionální sportovce a lekce vaření. Šéfkuchařka Reyes vystudovala Arizona Culinary Institute v roce 2011 v oboru kulinářské umění, pečení a management restaurací. Tento článek byl zobrazen 3 627 krát
Kategorie: Maso & lahůdky | Recepty
Stránka byla zobrazena 3 627 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama