Sladký čaj, velmi oblíbený na jihu USA, chutná nejlépe vychlazený v horkém odpoledni, a jistě potěší i vaše hosty. Chcete se naučit, jak připravovat jižanský čaj? Řiďte se následujícími kroky.

Přísady

 • 5-7 sáčků černého čaje
 • 6 šálků vroucí vody
 • 1 1/2 - 3 šálky cukru
 • 2 šálky studené vody
 • 2 šálky ledu
 • 1/8 lžiček jedlé sody (nepovinné)
 • 4 snítky máty (nepovinné)
 • 4 plátky citronu (nepovinné)

Metoda 1 ze 2:
Sladký čaj z jihu USA

 1. 1
  Dejte do džbánku 5-7 sáčků černého čaje. Pro silnější čaj použijte 7 sáčků, pro slabší 5. Nejčastěji doporučovaná značka pro jižanský čaj je Luzianne. Můžete nicméně použít klidně i Lipton, Tetley, nebo jakýkoliv jiný, černý čaj.[1]
 2. 2
  Zalijte sáčky čaje vroucí vodou. Pozor, pokud používáte sklo, musí být odolné proti vysokým teplotám, aby neprasklo. Skleněná nádoba by také měla mít pokojovou teplotu - pokud je příliš studená, může puknout.[2][3]
 3. 3
  Zakryjte a nechte asi 10 minut odpočinout. Čaj tak bude mít plnou, silnou chuť. Nedávejte čajové sáčky do vody během vaření, čaj by pak byl hořký a sáčky se navíc mohou protrhnout.
 4. 4
  Vytáhněte čajové sáčky z vody. Můžete je opatrně dřevěnou lžící vymačkat proti stěně nádoby, nesnažte se ale dostat z nich všechnu tekutinu, jinak čaj zhořkne. Pokud tomu chcete zabránit, můžete do čaje přidat 1/8 lžičky jedlé sody, jen pro jistotu.
 5. 5
  Nalijte čaj do dvoulitrové nádoby.[4]
 6. 6
  Oslaďte čaj cukrem. Přidejte do nádoby šálek cukru a promíchejte, aby se rozpustil. Pozor, pokud osladíte studenou vodu, cukr se bude rozpouštět obtížně, nebo vůbec. Držíte-li dietu, můžete místo cukru použít umělé sladidlo. Čaj bude zdravější, ale nebude tak chutný.
 7. 7
  Nalijte do nádoby studenou vodu. Chuť se tak rovnoměrně rozloží, a čaj se ochladí. Použijte raději balenou, studenou vodu, než kohoutkovou - čaj bude čistší.
 8. 8
  Nechte čaj vychladnout. Nedávejte nádobu přímo do ledničky - nechte čaj nejprve dojít na pokojovou teplotu. Když dáte horký čaj do lednice, zakalí se. Počkejte chvíli, než vychladne.[5]
 9. 9
  Podávejte čaj. Můžete ho ozdobit kolečkem citronu nebo snítkou máty, a pak nalít do vychlazené sklenice, plné ledu.[6]
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Sladký čaj z Alabamy

 1. 1
  Na každé tři litry čaje použijte nejlépe rodinné balení sáčků Luzianne. Nemá cenu vařit méně, než 3 litry čaje.
 2. 2
  Přiveďte k varu asi 2 šálky vody.
 3. 3
  Dejte sáčky do odolné nádoby a přelijte je vroucí vodou. Nastavte kuchyňské hodiny na 30 minut.
 4. 4
  Po 30 minutách sáčky vytáhněte. Přidejte přibližně 1 šálek cukru nebo více, protože sladký čaj má být opravdu sladký. 2/3 množství cukru můžete nahradit umělým sladidlem, nicméně chuť čaje pak bude trochu jiná.
 5. 5
  Přidejte kostky ledu, které čaj vychladí. Pak dolijte studenou vodou až do množství 3 litrů. Můžete čaj rovnou pít, lépe ovšem chutná, pokud jej necháte asi 12 hodin chladit v lednici.
  Reklama

Tipy

 • Čaj, který neuložíte do lednice, může už za 8 hodin zkysnout. Buďte opatrní!
 • Jižanský sladký čaj bývá opravdu hodně sladký. Nebojte se tedy množství cukru nebo umělého sladidla.
 • Pravý jižanský čaj je velmi silný a sladký. Podává se proto s kostkami ledu, které ho naředí a jeho chuť tak zjemní.
 • Do jednotlivých sklenic můžete dát trochu citronové šťávy, chcete-li.
 • Když v čaji rozmícháte 1/8 lžičky jedlé sody, předejdete jeho zakalení a hořké pachuti.
 • Pokud máte rádi svěžest máty, přidejte při louhování 1 sáček mátového čaje.

Reklama

Varování

 • Buďte velmi opatrní, pokud vodu na čaj ohříváte v mikrovlnce. Vyhněte se v tom případě destilované vodě - mikrovlnky ji mohou přehřát a voda pak při kontaktu s předměty (čajové sáčky, lžičky atd.) vyprskne. Můžete se vážně popálit.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vybavení na vaření čaje

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 28 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 472 krát
Kategorie: Čaje
Stránka byla zobrazena 1 472 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama